Jump to content

Απίστευτος παπαγάλος!!!


Recommended Posts

Το "απίστευτος" είναι πολύ λίγο :):helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος παπαγάλος είναι εκπαιδευμένος και κάνει ότι κάνει για να πάρει την ανταμοιβή του (το σποράκι). Είναι πολύ όμορφα αυτά που κάνει και σαφώς δεν τα κάνουν όλοι η παπαγάλοι. Παρόλο αυτά έχω ένσταση στο να βάζεις ένα ζώο να κάνει πράγματα για προσωπικό κέφι τα οποία δεν ξέρουμε κατά πόσο γεμίζουν το πουλί.

Εγώ έχω έναν Ζακό και η εκπαίδευση του είχε στόχο στο να κάνει ότι γουστάρει αυτός και όχι εγώ.

Αποτέλεσμα να μην λέει πάρα πολλά λόγια να μην κάμνει κολπάκια και ακροβατικά.

Ότι κάνει το κάνει από μόνος του χωρίς ποτέ να τον δίνω για αυτό ανταμοιβή πχ κάποια τροφή.

Έχει γίνει ένας εκφραστικός τυπάκος που πλέον κάνω διάλογο μαζί του με λόγια και με την γλώσσα του σώματος. Τον χαϊδεύω όποτε θέλει αυτός και όχι εγώ και παίζει όποτε θέλει αυτός και όχι εγώ. όταν πεινάει απλά μας ενημερώνει με τον τρόπο του.

Ποτές δεν προσπαθήσαμε να τον μάθουμε λέξης, έτσι έφτιαξε το δικό του λεξιλόγιο αποτελούμενο από πραγματικές και φανταστικές λέξης. Πχ όταν θέλει να κοιμηθεί λέει «σσσσς κόκο νάνι».

Όταν θέλει να φάει λέει «κόκο μαμ», αλλά αν θέλει να φάει κασέρι λέει «κουκούλι μου», δεν ξέρω πως του ήρθε αλά το κασέρι πλέον το λέμε και εμείς κουκούλι (μάλλον μας εκπαίδευσε).

Να μην επεκταθώ περισσότερο απλά θέλω να πω ότι έχει άλλοι χάρη να βλέπεις ένα χαρούμενο ζώο να κάμνει ότι θέλει αυτό. Και πιστέψτε με γίνεται πανέξυπνο, πολύ εκφραστικό και δεν παπαγαλίζει.

Link to comment
Share on other sites

H Μέθοδος βασίζεται σε θετική εκπαίδευση με κλικερ.Γενικά εφαρμόζεται από σκύλο,κατσίκα μέχρι παπαγάλο.

Τώρα στο θέμα που λες Χρήστο προσωπικά νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με την προσωπική ευχαρίστηση μας.Δεν νομίζω ότι κανένα ζώο γουστάρει πραγματικά όσο καλές συνθήκες και αν έχουμε στα ενυδρεία, όσο καλές τροφές και να δίνουμε στο γατί μας κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...