Jump to content

Μόλυνση σε Red Eye Tetra, ίσως Fungus


Recommended Posts

Καλησπέρα!Λόγω χρόνου δεν γράφω συχνά , όμως παρακολουθώ τακτικά το forum.

Θα ήθελα τη συμβουλή και τις γνώσεις σας πάνω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω :):helpsmilie:

Έχω ενα ενυδρείο 65 λτ ελαφρώς φυτεμένο με 6 cardinal tetra 6 red eye tetra 1 platy 1 πλεκοστομο και 1 γατόψαρο.

Όλα πήγαιναν καλά για περίπου 1,5 χρόνο αλλα τώρα τελευταία μερικά red eye εμφάνισαν αρχικα στο στόμα κάτι σαν μύκητες.Στην αρχή ενα (ψαρι) και μετα άλλα 2.Στο πρώτο επεκτάθηκε και πίσω απο το κεφάλι και του προκάλεσε κάτι σαν απολέπιση.Το συγκεκριμένο πέθανε.Όπως είπα λόγω περιορισμένου χρόνου δεν έχω καραντίνα και δεν κάνω μετρήσεις στο ενυδρείο .Απλά βασίζομαι σε οπτικές παρατηρήσεις.

Στην αρχή προσπάθησα να τα θεραπεύσω με μπλέ του μεθυλενίου αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Χθές πρόσθεσα omnipur και τοποθέτησα και αεραντλία ενω ο ιδιοκτήτης του pet shop μου ειπε οτι καλό θα ήταν να βάλω και ectopur (ενυδρειακό αλάτι?).Πρέπει να αλλάξω κάποια στιγμή νερό και αν ναί πόσο?Τι άλλο πρέπει να κάνω?

Ξέχασα να αναφέρω οτι υπάρχουν και μίκρα σαλιγκάρια αρκετα θα έλεγα ενω ο πλεκόστομος και το γατόψαρο έχουν μεγαλώσει αρκετά.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.Βοηθείστε με γιατί βλέπω να τα χάνω όλα τα ψάρια. :helpsmilie:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:65

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο με χωρισμα πισω απο το κυριως ενυδρειο υλικα σφουγγαρια και πορωδη κεραμικα(μακαρονια λεγονται?) για αποικιες βακτηριδιων.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Ιανουαριος 2009 εναρξη

- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 red eye tetra, 6 cardinal tetra, 1 platy, 1 πλεκοστομο, 1 γατοψαρο.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 1 φορα την ημερα και αλλαγες νερου ~20 λτ καθε 15 με 20 ημερες (10 λτ απιονισμενο και 10λτ βρυσης) με αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:red eye tetra

- Ιστορικό Ψαριού:απο pet shop χωρις σημαδια ασθενειας

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:μικρο εξογκωμα στο στομα πιθανον μυκητας χωρις αλλαγη συμπεριφορας και χωρις απωλεια ορεξης.Στο πρωτο ψαρι που εμφανιστηκε η ασθενεια, προχωρησε στο πισω μερος του κεφαλιου οπου και προκαλεσε κατι σαν απολεπιση στο δερμα του.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:παλαιοτερα ειχε εμφανιστει ich στα cardinal tetra το οποιο ειχε θεραπευθει πληρως με μπλε μεθυλενιου χωρις καμια απωλεια ψαριου.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:sera omnipour για την τωρινη ασθενεια

-Δοσολογία:3 ml

-Χρόνος Χρήσης:απο 04/08 μεχρι σημερα

-Αναλυτική περιγραφή: χορηγηση με βαση τις οδηγιες χρησης προσθηκη αεραντλιας για οξυγονωση.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Στο ενυδρειο υπαρχει ενα φυτο cryptocorine που εχει μεγαλωσει αρκετα.Εχουν αναπτυχθει σαλιγκαρια που υπηρχαν πιθανον στο φυτο το οποιο φυτευθηκε τον Αυγουστο του 09.Εχουν πολλαπλασιαστει αρκετα αλλα απομακρυνω αρκετα οσο πιο συχνα μπορω.Ο φωτισμος μενει αναμμενος 9-10 ωρες την ημερα.Ο πλεκοστομος και το γατοψαρο εχουν μεγαλωσει αρκετα σε μεγεθος και σκεφτομαι να τα απομακρυνω για να μειωθει λιγο η ιχθυοφορτιση του ενυδρειου.Σε καθε αλλαγη προσθετω και black water extract της tetra.

Δεν ξερω αν χρειαζεται να αναφερω κατι αλλο.Θα προσπαθησω να κανω και τις απαραιτητες μετρησεις με τα αναλογα τεστ αλλα λογω χρονου και κοστους το βλεπω λιγο δυσκολο.

Οσο για τις φωτογραφιες μπορει να με καθοδηγησει καποιος για το πως τις ανεβαζουμε?

.......

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις ελλειπή στοιχεία και χωρίς φωτογραφία δεν μπορεί να γίνει σωστή διάγνωση. Προτείνω άμεσα χρήση ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix στη θεραπευτική δόση βάση οδηγιών.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές :):helpsmilie:

sorry που τα στοιχεία είναι ελλειπή αλλά είμαι λίγο αρχάριος :blink: και δεν γνωρίζω τι άλλο θα ήταν χρήσιμο να αναφέρω.

Έχω προσθέσει ήδη omnipour.Το ectozon και το melafix να τα προσθέσω μαζί με το omnipour ή να κάνω πρώτα αλλαγή νερού να απομακρύνω το omnipour και μετά?

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτό αλλά κάτι κάνω λάθος και δεν μπορώ :helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

IMG_1783.jpg
Link to comment
Share on other sites

IMG_1791.jpg

IMG_1785.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να ανεβάσω φωτό :):helpsmilie:

Ελπίσω να μπορέσει κάποιος έμπειρος να κάνει διάγνωση.

Θα ανεβάσω και άλλες που ίσως βοηθήσουν περισσότερο.

Αγόρασα και ectozon αλλά melafix δεν μπόρεσα να βρώ.Υπάρχει κάτι παραπλήσιο?

Όσο για το εκτοζον λέει να κάνω λουτρό τα άρρωστα ψαρια εκτός ενυδρείου και εχει άλλη δοση για ολόκληρο το ενυδρείο.Να ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες ή εχει δοκιμάσει κάποιος κατι πιο αποτελεσματικό?

Πάντως για να πώ την αλήθεια με το omnipour δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση :helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού (50%), πάντα με προετοιμασία, θα βάλεις ενεργό άνθρακα στο ενυδρείο σου για να καθαρίσει το omnipur, θα ρίξεις την θεραπευτική δοσολογία του ΕΚΤΟΖΟΝ μέσα στο ενυδρείο (στις οδηγίες αναφέρει μόνο προληπτική δοσολογία στο ενυδρείο και θεραπευτική για μπάνια εκτός ενυδρείου αλλά εσύ θα το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο) και θα ψάξεις να βρεις Melafix.

Ψάξε και βρες ΕΔΩ κάποιο κατάστημα που να μπορεί να σε εξυπηρετήσει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις άμεσα Melafix δοκίμασε bactopur direkt. Θεωρώ πως θα το βρεις πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stormtrooper σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνεις ειδικά εν μέσω θέρους και διακοπών :helpsmilie::)

Θα εφαρμόσω άμεσα τις οδηγίες σου και ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Το omnipur πρέπει να το απόμακρύνω με άνθρακα?Το λέω αυτό γιατί το αντιχλώριο που έχω, λέει να μην χρησιμοποιείται όταν υπάρχουν φαρμακευτικά σκευάσματα στο ενυδρείο γιατί τα εξουδετερώνει.

Επίσης τα άρρωστα ψάρια να μην τα κάνω καθόλου μπάνια με βάση τις οδηγίες του ectozon αλλά να ακολουθήσω τη θεραπεία απ ευθείας στο ενυδρείο?Συγνώμη αν σε ζάλισα αλλά με εχει πιάσει μια ελαφρά ανησυχία :):helpsmilie:

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

1) Το omnipur πρέπει να το απόμακρύνω με άνθρακα?

2) Το λέω αυτό γιατί το αντιχλώριο που έχω, λέει να μην χρησιμοποιείται όταν υπάρχουν φαρμακευτικά σκευάσματα στο ενυδρείο γιατί τα εξουδετερώνει.

3) Επίσης τα άρρωστα ψάρια να μην τα κάνω καθόλου μπάνια με βάση τις οδηγίες του ectozon αλλά να ακολουθήσω τη θεραπεία απ ευθείας στο ενυδρείο?

4) Συγνώμη αν σε ζάλισα... :):helpsmilie:

1) Ναι

2) Θεωρώ δύσκολο έως αδύνατο να κάνει την δουλειά του άνθρακα.

3) Ναι. Μη σε τρομάζει. Μόνο καλό μπορείς να κάνεις.

4) Στο τέλος θα σου στείλω ΠΜ με τον τραπεζικό μου λογαριασμό :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι!

Ξεκίνησα χθές, έκανα αλλαγή νερού, έβαλα ανθρακά και περιμένω.

Melafix δεν βρήκα αλλά προσπαθώ.Αν βρώ να το βάλω μαζί με το ectozon ή μετά.Αν εχω κάτι νεότερο θα ενημερώσω.Ελπίζω να εξελιχθουν όλα ομαλά!

Οσο για τον τραπεζικό λογαριασμό, ετσι όπως μας έχουν καταντήσει μάλλον θα σε πληρώσω με προιόντα!!(κανένα τελάρο ροδάκινα, τίποτα ζαρζαβατικά φρέσκα απο τον κήπο, κανέναν τενεκέ τυρί, τσίπουρο κ.λ.π.) :):D

Link to comment
Share on other sites

Γεία και πάλι!

Τα πράγματα μάλλον δεν εξελίσσονται και τόσο καλά :):D

έβγαλα τον άνθρακα και πρόσθεσα ectozon όπως μου είπες.Melafix δεν βρήκα αλλά παρήγγειλα απο ebay

και το περιμένω.Η κατάσταση των ψαριών που προσβλήθηκαν χειροτέρεψε και σκέφτομαι κάποια στιγμή να τα βγάλω απο το ενυδρείο για να μην μολυνθούν και άλλα (αν δεν έχει γίνει ήδη ).Το ectozon είναι στο ενυδρείο εδω και τρείς μέρες.Μήπως πρέπει να περιμένω περισσότερο για να δώ βελτίωση? και πότε πρέπει να κάνω αλλαγή νερού?Λέω να κάνω μπάνιο με ectozon τα άρρωστα..

ανεβάζω και μερικές σημερινές φωτο

IMG_1837.jpg

IMG_1836.jpg

IMG_1840.jpg

Α και να μην το ξεχάσω, καλό δεκαπενταύγουστο!!

Link to comment
Share on other sites

καποτε ειχα και εγω ενα κοπαδι. ενα ενα, μου παρουσιαζε τα ιδια ακριβως συμπτωματα για αρχη. επειτα πρηζοταν η κοιλια τους και τα λεπια ορθια. οτι περιγραφει ο φιλος ηταν στο αρχικο τους σταδιο. εννοω για τα "σπυρακια" και την "απολεπιση". ποτε δεν τα καταφερα. στορμ, δεν ξερω αν σε βοηθαω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλες Melafix ή bactopur direkt?

Το ΕΚΤΟΖΟΝ ρίξτο κανονικά σε όλο το ενυδρείο. Δεν είναι φάρμακο και δεν θα σου κάνει κακό!

Link to comment
Share on other sites

Melafix και bactopur δεν βρηκα αλλά παρήγγειλα melafix απο ebay και περιμενω σε μερικες μέρες να το έχω.Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά :) Πάντως σήμερα είδα μια μικρή βελτίωση.Αύριο θα κάνω και μπάνιο με ectozon τα άρρωστα ψάρια και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Melafix και bactopur δεν βρηκα αλλά παρήγγειλα melafix απο ebay και περιμενω σε μερικες μέρες να το έχω.Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά :) Πάντως σήμερα είδα μια μικρή βελτίωση.Αύριο θα κάνω και μπάνιο με ectozon τα άρρωστα ψάρια και βλέπουμε!!

Φιλε μου συνεχισε την αγωγη που σου εχει προτεινει ο νικος και θα δεις αποτελεσματα,λιγη υπομονη.μηπως εχεις καμια πετρα με τραχια επιφανεια και τραυματιζονται τα ψαρια σου??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω και ελπίζω.. Έχω ενα πλαστικό διακοσμητικό αλλά δεν έχει γωνίες και άλλα σημεία που μπορούν να τραυματιστούν (έχει λεία επιφάνεια).

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω και μπάνιο με ectozon τα άρρωστα ψάρια και βλέπουμε!!

Είπαμε, όχι μπάνιο αλλά μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε Nick δυστυχώς δεν με πρόλαβες :D:rasp: !!

Όταν έγραφες το μήνυμα τα ψάρια είχαν ήδη ένα δίωρο σε νερό με ectozon!!

Δεν πειράζει.Τα λάθη είναι για να μαθαίνω :blush::blush:

Περιμένω να δώ σήμερα τι επίδραση θα έχει η πρωτοβουλία μου!!

Ελπίζω να μην τα καθάρισα μια ώρα νωρίτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε Nick δυστυχώς δεν με πρόλαβες :D:rasp: !!

Όταν έγραφες το μήνυμα τα ψάρια είχαν ήδη ένα δίωρο σε νερό με ectozon!!

Δεν πειράζει.Τα λάθη είναι για να μαθαίνω :blush::blush:

Περιμένω να δώ σήμερα τι επίδραση θα έχει η πρωτοβουλία μου!!

Ελπίζω να μην τα καθάρισα μια ώρα νωρίτερα :)

Δεν αλλάζει κάτι εκτός του ότι ξοδεύεις ασκόπως το ΕΚΤΟΖΟΝ. Ρίξε και στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας παιδιά!

Μόλις γύρισα απο δικοπές :):) ανανεωμένος και με δυο ψάρια λιγότερα στο ενυδρείο :cheers:

Δυστυχώς η θεραπεία δεν απέδωσε και τα 2 δεν τα κατάφεραν.Την τελευταία εβδομάδα ρίχνω και melafix και το ένα που ήταν ελαφρύτερα άρρωστο παραμένει στάσιμο.Περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί.

Όσο έλειπα σε διακοπές τα πρόσεχε συγγενικό πρόσωπο το οποίο δεν πρόσεξε οτι λείπουν 2 ψάρια και όταν γύρισα δεν υπήρχε ούτε ίχνος τους :band: .Υποθέτω ότι τα έφαγαν τα υπόλοιπα και κυρίως το γατόψαρο.Δεν ξέρω κατα πόσο είναι επικίνδυνο αυτό πάντως μέχρι τώρα κανένα απο τα υπόλοιπα ψάρια δεν εμφανίζει κάποιο ορατό πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ όλους και κυρίως τον stormtrooper για το ενδιαφέρον που δείξατε για το πρόβλημά μου και για τις συμβουλές σας :)

Για ότι άλλο χρειαστώ να είστε σίγουροι ότι θα σας ξαναενοχλήσω :P:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...