Jump to content

Λιμνούλα


Savou

Recommended Posts

Παιδιά ετοιμάζομε να στήσω μια γλαστρολιμνούλα... τι χρειάζεται να βάλω μέσα? από βιολογικής άποψης?

Link to comment
Share on other sites

Xρειαζεσε ακρηβως οτι χρειαζετε ενα οποιοδιποτε ενυδρειο γλυκου νερου εκτος απο θερμαντηρα αν ομως θα την αφησεις την γλαστρα εξω τον χειμωνα ισως να χρειαστεις και εναν θερμαντηρα μονο την λαμπα δεν θα χρειαστεις γιατι θα εχεις το φως του ηλιου τι καλητερο αλοστε

Link to comment
Share on other sites

αν σκευτεσε να μην βαλεις μεσα ψαρια τοτε μπορεις να αποφυγεις και το φυλτρο αν σκευτεσε να βαλεις μονο φυτα για παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

για ποσα λιτρα μιλαμε ? :)

Link to comment
Share on other sites

για ποσα λιτρα μιλαμε ? :)

μιλαμε γυρο στα 150 λιτρα περιπου για 2 χρυσοψαρα..μπορω να μην βαλω φιλτρο και να βαλω μονο φυτα θα κανουν σωστη δουλεια..??η λιμνη θελει στρωσημο η βαζω το νερα και σιγα σιγα τα ψαρια..?? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε γυρο στα 150 λιτρα περιπου για 2 χρυσοψαρα..μπορω να μην βαλω φιλτρο και να βαλω μονο φυτα θα κανουν σωστη δουλεια..??η λιμνη θελει στρωσημο η βαζω το νερα και σιγα σιγα τα ψαρια..?? :)

Αν βάλεις ψάρια θα βάλεις υποχρεωτικά φίλτρο

Ενοειται οτι θα πρέπει να στρωθεί πρώτα και μετά να μπουν ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ψάρια θα βάλεις υποχρεωτικά φίλτρο

Ενοειται οτι θα πρέπει να στρωθεί πρώτα και μετά να μπουν ψάρια

ωραια..πρεπει να μπει και θερμοστατης..??φιλτρο εχω δει ενα εξωρετικο που λειτουργει και σαν μικρουλης καταρακτης... :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια..πρεπει να μπει και θερμοστατης..?

Τα χρυσόψαρα δεν θέλουν θερμοστάτη αλλα αν το μεσημέρι το βλέπει ο ήλιος και φτασει κανα 37αρι η θερμοκρασία θα έχεις μεγάλο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα δεν θέλουν θερμοστάτη αλλα αν το μεσημέρι το βλέπει ο ήλιος και φτασει κανα 37αρι η θερμοκρασία θα έχεις μεγάλο πρόβλημα

και τη μπορωνα κανω γιαυτο..??γιατι θα ειναι εξω στο μπαλκονι βεβαια 8α κατευαζω την τεντα και δεν θα εχω τοσο μεγαλο προνλημα για τον ηλιο..αλλα μπορωνα κανω κατι γιαυτο..?? :)

Link to comment
Share on other sites

και τη σταγονες θα βαλω για την σωστη βιολογια του νερου και του φιλτρου..??

Link to comment
Share on other sites

και τη σταγονες θα βαλω για την σωστη βιολογια του νερου και του φιλτρου..??

????????????????????????? :)

Link to comment
Share on other sites

και τη σταγονες θα βαλω για την σωστη βιολογια του νερου και του φιλτρου..??

τι εννοείς?? σταγόνες από τι?

Link to comment
Share on other sites

βαλε τα σωστα υλικα στο φιλτρο σου, και βαζε το αντιχλωριο σου και για βακτηρια βαλε της tropiccal ή της api to strees syme, εγω αυτα εχω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

βαλε τα σωστα υλικα στο φιλτρο σου, και βαζε το αντιχλωριο σου και για βακτηρια βαλε της tropiccal ή της api to strees syme, εγω αυτα εχω βαλει.

[/quote

δηλαδη τη πρεπει να βαλω στο φιλτρο..??

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποιο φιλτρο εχεις. να εχει καλη χωρητικοτητα και καλη ροη. και να βαλεις για παραδειγμα ενα σφουγκαρι για τη μηχανικη φιλτρανση κυριως και μετα βιολογικα υλικα οπως σιποραξ και τα λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...