Jump to content

ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ, ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ;


parislifeguard

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: τα πλαστικά φυτά επηρεάζουν την υγεία των χρυσόψαρων;

Όχι σε καμία περίπτωση!

Ίσα ίσα που συμβάλουν στην βιολογία του ενυδρείου μια που πιάνουν οι επιφάνειες τους βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της γνωμης του οτι το καθε πραμα κανει τη δουλεια του και τα διακοσμητικα πλαστικα δεν κανουν καμια δουλεια .

Εαν θελουμε βιολογια υπαρχουν τα βιολογικα υλικα και οχι τα πλαστικα δεντρακια - καραβακια - νεκροκεφαλες και αλλα.

Ειναι καθαρα θεμα γουστου .

Σαν υλικο δεν πειραζει κατι μεσα στο ενυδρειο,αλλα δεν θα ηταν καλυτερο να ειχες ενα αληθινο φυτο μεσα στο ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη χρησιμότητα των πλαστικών φυτών είναι εάν θέλεις να καλύψεις έντεχνα κάποιον εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο σου (σωλήνες κατά κύριο λόγο)... εκεί που τα ζωντανά φυτά δεν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην παρεξηγηθεί η απάντηση μου παραπάνω, η ερώτηση είναι εάν βλάπτουν την υγεία των ψαριών. Σίγουρα δεν τα προτείνω σαν υποκατάστατο βιολογικών υλικών ούτε σαν αντικαταστάτες των πραγματικών φυτών σε καμία περίπτωση! Απλά πέρα από τον διακοσμητικό τους χαρακτήρα συμβάλουν κατά κάποιο τρόπο έμμεσα και στην βιολογία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση σου δωθηκε ηδη, δεν επηρεαζουν αρνητικα στο ενυδρειο, αλλα δεν πιστευω οτι επηρεαζουν και θετικα (οταν ενα λιτρο βιολογικου υλικου αναφερει οτι αντιστοιχει με 270τετραγωνικα μετρα τοτε τι διαφορα θα κανει ενα πλαστικο φυτακι στην βιολογια:).

Η αισθητικη ειναι προσωπικο θεμα, δεν ειμαι υπερ της αντιληψης οτι υπαρχει μια και καθολικη σωστη διακοσμιση. Εαν σε μερικους αρεσουν πλαστικα φυτα, ναυαγια κλπ, ας τα βαλουν, τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση σου δωθηκε ηδη, δεν επηρεαζουν αρνητικα στο ενυδρειο, ....

Ουτε αυτο ειναι σιγουρο.

Εχουν αναφερθει σοβαρα προβληματα απο ψευτικη διακοσμηση.

Δεν θυμαμαι για πλαστικα φυτα αλλα απο κατι καραβια νομιζω που βγαζανε χρωμα, λιωνανε κλπ και πεθαιναν ψαρια.

Οπως και να εχει υπαρχουν ζωντανα φυτα που προσφερουν περισσοτερο και στη βιολογι, στην οξυγονωση και στο καθαρισμο του νερου απο παραγωγα του αζωτου, και που δεν ζητανε τιποτα περισσοτερο απο οτι τα πλαστικα φυτα.

Απλα τα τοποθετουμε και αυτα στο ενυδρειο. :)

Μερικα δεν θελουν ουτε καν φυτεμα.

Απλα τα αφηνουμε στην επιφανεια του νερου ή τα πιανουμε σε καμια πετρα ή ξυλο με λιγη πετονια, ή στο τζαμι με βεντουζα.

Ααα ξεχασα, αυτα τα ζωντανα φυτα θελουν μια στο τοσο κοψιμο (κλαδεμα), αν ειναι γρηγορης αναπτυξης και οχι αργης. (τα γρηγορης αναπτυξης καθαριζουν απο τα παραγωγα του αζωτου ομως, πολυ καλυτερα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...