Jump to content

Διακοπές και ενυδρειο με χρυσοψαρα


Angelfish

Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω τι κανετε ,οταν φευγετε για διακοπες η οταν λειπετε αρκετες μερες ,στο ενυδρειο σας.

Βαζετε μονο αυτοματη ταιστρα και φευγετε η κανετε και τιποτα αλλο.

Ποιοι ειναι οι κανονες που πρεπει σε αυτες τις περιπτωσεις να ακολουθουμε,ουτως ωστε να τα βρουμε

ολα οπως τα αφησαμε χωρις διαφορα παρατραγουδα.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν εχεις κανεναν να εχει το νου του κανε μια αλλαγη νερου και με μια ταιστρα εισαι κομπλε. :) ετσι κανω και εγω καθε χρονο χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικο προβλημα ειναι η θερμοκρασια. επειδη το σπιτι θα ειναι κλειστο και δεν θα αεριζεται θα ανεβαινει η θερμοκρασια του δωματιου, αρα και του ενυδρειου περισσοτερο απο τωρα που εισαι. εγω στη θεση σου θα εφτιαχνα αυτοματη αναπληρωση νερου που θα τροφοδοτουσε ενα δοχειο. αυτο για να συμπληρωνεται η απωλεια νερου απο τις εξατμισεις απο το ανεμιστηρακι που θα φυσαει το ενυδρειο.

επισης αν βοηθαει ο χωρος και το κλιματιστικο σου, θα το προγραμματιζα να δουλευει καποιες ωρες την ημερα.

το καλυτερο βασικα ειναι το ψυκτικο, αλλα και το κοστος φυσικα ειναι σηματντικο.

το θεμα με τη τροφη δεν με προβληματιζει. για συντηρηση θα τσιμπολογαει και αλγη. ριξε και κανενα φυτο μεσα και θα το τσακισει. εκτος αν θα ληψεις πανω απο δυο εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω τι κανετε ,οταν φευγετε για διακοπες η οταν λειπετε αρκετες μερες ,στο ενυδρειο σας.

Βαζετε μονο αυτοματη ταιστρα και φευγετε η κανετε και τιποτα αλλο.

Ποιοι ειναι οι κανονες που πρεπει σε αυτες τις περιπτωσεις να ακολουθουμε,ουτως ωστε να τα βρουμε

ολα οπως τα αφησαμε χωρις διαφορα παρατραγουδα.

Αναλογα το ενυδρειο και το χρονο απουσιας μας..

Μεγαλα ψαρια αντεχουν πολλες μερες νηστικα. Μικρα ψαρια μια εβδομαδα νηστικα.

Εγω λειπω συνηθως μεχρι 7-10 μερες. Πριν φυγω ταιζω καλα (παχυνση) για μια εβδομαδα κανωντας και εξτρα αλλαγες καθως λερωνεται περισσοτερο το νερο.

Εν τω μεταξυ αρχιζω και μειωνω και φωτοπεριοδο 15-30 λεπτα την ημερα μεχρι να φτασει τις 3-4 ωρες την ημερα.

Ετσι σταματω την αναπτυξη γενικα, φυτων (αν εχω) που δεν θα χρειαζονται λιπανση (αν χρειαζονται) αλλα και μειωνε τη θερμοκρασια του ενυδρειο γενικα εστιωστε να χρειαζεται λιγοτερη ψυξη, ισον λιγοτερη εξατμιση.

Αν λειψω πανω απο βδομαδα (πχ 10-15 μερες) βαζω ταιστρα αλλα πολυ καλης ποιοτητας, ελεγμενης λειτουργιας ηδη για μερες οσο ειμαι παρων και με καινουριες μπαταριες.

Ταισμα καθε 3 μερες και λιγο. Αυτο βοηθαει να μενει καθαρο το νερο και να μη χρειαζεται τοσο η εβδομαδιαια αλλαγη.

Η ψυξη μου ελεγχεται με controller, με ρυθμιση στο ανωτερο οριο των ψαριων, ετσι δεν εχω μεγαλη εξατμιση.

Σημασια μεγαλη εχει να μη πεσει η σταθμη πολυ, ιδιως αν το ενυδρειο εχει φιλτρο με την εισοδο ή την αντλια, ψηλα στο νερο και μεινει στον αερα.

Αν δεν εχουμε αυτοματη αναπληρωση ειναι ενα θεμα που πρεπει να προσεξουμε πολυ η σταθμη του νερου.

Συνοψιζω τα σημαντικα θεματα κατα την απουσια μας.

- Καθαριοτητα νερου (αν δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης νερου απο καποιον, τοτε λιγο ταισμα εως καθολου, αναλογα το χρονο απουσιας μας και το ειδος ψαριων)

- Σταθμη (ελεγχομενη εξατμιση ή αυτοματη αναπληρωση)

- Ταισμα ( οσο το δυνατον λιγοτερο, ισα ισα να κρατουνται ζωντανα εστω και πεινασμενα τα ψαρια)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Οπως παντα γρηγοροι και αναλυτικοι στις απαντησεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Υπάρχει περίπτωση, να βάλουμε ως τροφή αγγουράκια και μαρούλι, για μια βδομάδα απουσίας, θα λερώσουνε πολύ το νερό και την ποιότητα του, είναι καλύτερο να μείνουνε νηστικά, δεν θα λιμοκτονήσουνε !

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν βαζουμε μαρουλια, αγγουρια κλπ οταν φευγουμε.

1000 φορες καλυτερα νηστικα...

Για μια βδομαδα δεν παθαινουν τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Για μια βδομαδα δεν παθαινουν τιποτα...

Kαι για παραπάνω!

Ειδικά στο περιβάλλον λίμνης βόσκουν τις άλγες που βγαίνουν :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γύρισα από διακοπές 9 ημερών και τα ψάρια μου χωρίς τροφή επιβιώσαν, μάλλον με την άλγη από τα φυτά, τα ταίζω τώρα με σπιρουλίνα γκόλντι κόλορ, για να δυναμώσουν, δεν το πίστευα ότι θα τα καταφέρουν, άλλα με την προτροπή των έμπειρων ακολούθησα οδηγίες, ευχαριστώ.

Καλό χειμώνα με υγεία

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα από διακοπές 9 ημερών και τα ψάρια μου χωρίς τροφή επιβιώσαν, μάλλον με την άλγη από τα φυτά, τα ταίζω τώρα με σπιρουλίνα γκόλντι κόλορ, για να δυναμώσουν, δεν το πίστευα ότι θα τα καταφέρουν, άλλα με την προτροπή των έμπειρων ακολούθησα οδηγίες, ευχαριστώ.

Καλό χειμώνα με υγεία

Ολα καλα λοιπον!

Καλο χειμωνα επισης :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...