Jump to content

Ίχνη Αμμωνίας και νιτρικών...


Recommended Posts

Τους τελευταίους δύο μήνες βρίσκω μετά από μετρήσεις συνέχεια, αμωνία 0,05mg/l και νιτρικά 0.01mg/l. Με τεστ της tropic marin. Αυτό τι σημαίνει?? Χρειάζεται να κάνω κάτι??? Βλέπω ότι δεν έχω έξαρση απλά είναι σταθερά σ' αυτές τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ψοφήσει κάτι και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι?Κάνε μια αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι ρουτίνες που ακολουθείς στο σύστημα σου?

Ταΐζεις πολύ... αλλαγές κάνεις....

Τι ζωντανά έχεις σε σχέση με τα λίτρα σου....

Πες μας κάποια στοιχεία ώστε να καταλάβουμε το τι μπορεί να συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;Με τι τεστ μετρας;

Ανεφερε μας λεπτομερειες για το ενυδρειο σου.Λιτρα,βιολογια κλπ.........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και δύο χρόνια. Αλλά με ΖΒ μόνο, τρέχει περίπου 10 μήνες. Το λέω αυτό γιατί πριν έιχα μέσα και substrat, μακαρόνια και σφουγγάρια τα οποία και μου ανέβαζαν τα νιτρικά στα ύψη. Τα ξεφορτώθηκα σταδιακά και συγκεκριμένα έβγαλα τη τελευταία δόση από substrat πριν 20 μέρες περίπου. Τώρα δουλεύω μόνο με βολογία του ΖΒ και έχω πολύ καλύτερα αποτελέσμτα. Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και μέσα έχω εκτός από ΖΒ, έχω 10 κιλά περίπου αραγωνίτη 2 damsel, 2 ερμίτες, 4 κοχύλια, ένα αστερία και 1 zoanthus.

Κυκλοφορία έχω 2 tunze 6025, και αντλία επιστροφής eheim 1000 l/h και για skimmer, Deltec MC300.

Αλλαγή κάνω μια φορά τον μήνα. Το κάνω αυτό γιατί μέχρι και πριν δυό μήνες οι μετρήσεις για πολλούς μήνες ήταν τέλειες.

ΡΗ=8,2

ΚΗ=7

ΝΟ3=2 mg/l Με τεστ tropic marin

NO2=0 mg/l

NH4=0 mg/l

PO4=0

Salinity=1.026

Απλά τους τελευταίους δύο μήνες εκτός από τα υπόλοιπα που είναι αμετάβλητα, βρίσκω αυτή τη ρημάδα αμμωνία 0,05 και το ΝΟ2 0,01. Έχουν κολλήσει σ' αυτή τη τιμή.

Δεν έχω δει τίποτα να ψοφάει ή κάτι άλλο παράξενο.

Ταϊζω μια φορά την μέρα είτε με σκουλίκι είτε με φλεϊκς.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε να κάνεις μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές τις τάξεως των 10-15 %... ώστε και πιο γρήγορα θα απαλλαγείς, αλλά και το νερό σου θα είναι πιο φρέσκο.

Τώρα για ποιο λόγο σου ανέβηκε η αμμωνία και τα νιτρικά... το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι σε σχέση με τον βράχο και τη βιολογία....

Ίσως να έριχνες καμιά δόση βακτηρίδια να βοηθούσες το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε να κάνεις μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές τις τάξεως των 10-15 %... ώστε και πιο γρήγορα θα απαλλαγείς, αλλά και το νερό σου θα είναι πιο φρέσκο.

Τώρα για ποιο λόγο σου ανέβηκε η αμμωνία και τα νιτρικά... το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι σε σχέση με τον βράχο και τη βιολογία....

Ίσως να έριχνες καμιά δόση βακτηρίδια να βοηθούσες το σύστημά σου.

Πολύ σωστά...προσωπικά και όταν θέλω να ξεφύγει λίγο το χέρι μου στο τάισμα περίπου μιά φορά τον μήνα ρίχνω και μιά δόση βακτηριδιάκια.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρίδια βάζω της ΑΡΙ αλλά δεν είμαι και σίγουρος κατά πόσο κάνουν κάτι.

Κοίταζα τις ημερομηνίες και είδα τελικά ότι ΝΟ2 άρχισα να βλέπω (ΝΟ2=0,01) από τις 27/4/10.

Αμμωνία άρχισα να βρίσκω στις 24/6/10 (ΝΗ4=0,05) και τα ΝΟ2 είχαν ανέβει στα 0,02 όπου και περαμένουν μέχρι σήμερα.

Εν το μεταξύ στις 22/4/10 (τρείς μέρες πριν τις μετρήσεις) είχα κάνει αλλαγή και συντήρηση του ενυδρείου και είχα αφαιρέσει την προτελευταία ποσότητα substrat. Από τότε και βάσει με το ημερολόγιο μου, άρχισα να εντοπίζω ΝΗ4 και ΝΟ2.

Μικρές ποσότητες μεν αλλά μετρήσιμες δε. Μήπως φταίει που έβγαλα το substrat??? Όλοι μου είχανε πει ότι έπρεπε να το βγάλω και να μείνω με τη βιολογία του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες και το αφαίρεσες ...εφ όσον όμως έγινε σταδιακά και με την προϋπόθεση ότι η ποσότητα του βράχου είναι ικανή να στηρίξει από μόνη της τη βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Aν ο βρόχος έχει προστεθεί πρόσφατα είναι λογικό να έχεις λίγη αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Το σταδιακά είναι σχετικό.

Τα τελευταία κομμάτια βράχου μπήκανε τον Ιαννουάριο. Συνολικά έχω 15 κιλά βράχο μέσα σε 120 λίτρα ενυδρείο. Είναι αρκετά????

Έγινε επεξεργασία - fitos100
Link to comment
Share on other sites

Από βράχο μια χαρά είσαι.... όπως σου έγραψα και πιο πάνω, μήπως δεν απέκτησε ο βράχος την βιολογία που έπρεπε στο χρονικό διάστημα που υποτίθεται ότι θα έπρεπε λόγω των βιολογικών υλικών που υπήρχαν στο φίλτρο, και αυτό τον καθυστέρησε..... αλλά και πάλι 10 μήνες είναι αυτοί !!!

Για να ακούσουμε και άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...