Jump to content

Απαραίτητος εξοπλισμός λειτουργίας ενυδρείου


IoSpy

Recommended Posts

Πριν 10 χρόνια και κάτι ξεκίνησα κι εγώ με μια γυάλα και ένα χρυσόψαρο αλλά σύντομα πέρασα σε μικρό ενυδρείο και σιγά σιγά σε μεγαλύτερο. Σε λίγο καιρό θα στήσω ένα 350 λίτρα.

Όλο αυτόν τον καιρό σε διάφορα καταστήματα ακούω διάφορες απόψεις για το τι χρειάζεται ένα; ενυδρείο. Από εσωτερικά εξωτερικά φίλτρα, σχάρες κάτω από την άμμο με κυκλοφορητή και πολλές απόψεις για τα φάρμακα που χρειάζεται απαραίτητα ένα ενυδρείο. Πλέον στο site που διαβάζω τον τελευταίο καιρό έχω μάθει αρκετά πράγματα που δεν ήξερα αλλά θέλω να τα βάλω σε μια σειρά ώστε να μην κάνω λάθη στο νέο ενυδρείο τα οποία θα θέλει πολύ φασαρία να τα διορθώσω στο μέλλον. Έτσι λέω να με βοηθήσετε να φτιάξω μια λίστα για το τι χρειαζόμαστε απαραίτητα. Το απαραίτητα το αναφέρω για να μην μπούμε στην διαδικασία να αναφέρουμε ότι ιδέα υπάρχει στο εμπόριο αλλά είναι περιττή.

Αρχικά μαζί με το ενυδρείο πάει ο φωτισμός ο οποίος δεν μας αφορά να τον αναλύσουμε σε αυτή την κατηγορία όπως επίσης και ένα σύστημα θέρμανσης και ψύξης.

Επομένως πάμε στην φίλτρανση και σε ότι αφορά την ποιότητα του νερού μας.

Το φίλτρο είναι το βασικότερο εξάρτημα και αν δεν κάνω λάθος διορθώστε με η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι ένα εξωτερικό βιολογικό. Το εσωτερικό για ένα μεγάλο εξωτερικό φίλτρο είναι περιττό σωστά? Και εδώ πάμε στο τι είναι απαραίτητο. Σίγουρα θα βοηθούσε και ένα εσωτερικό αλλά αν δεν μπει δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Φίλτρο βυθού πλέον απ' ότι έχω καταλάβει δεν έχει νόημα να τοποθετηθεί (σχάρες στον πυθμένα με κυκλοφορητή) με την προϋπόθεση ότι θα μπει ένα καλό εξωτερικό βιολογικό φίλτρο.

Πάμε στην αντίστροφη όσμωση τώρα που δεν έχω καταλάβει και πολλά για το πόσο απαραίτητη είναι και σε τι ακριβός θα εξυπηρετήσει.

Επίσης έχω δει ότι βάζετε μπουκάλα παροχής CO2? Τι παίζει με αυτό το θέμα?

Από αυτά που αναφέρω τι θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να μπει σε ένα ενυδρείο? Υπάρχει κάτι άλλο που έχω ξεχάσει?

Link to comment
Share on other sites

Ολος ο εξοπλισμος εξαρταται απο τα ζωντανα που θα διατηρησεις και για ποιο σκοπο.

Επισης ποσο χρονο θελεις να διαθετεις για τη συντηρηση του αλλα και ποσο χρονο θελεις να μπορει να μενει μονο του το ενυδρειο (πχ διακοπες)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Που επηρεάζει τον εξοπλισμό ακριβώς? Εννοώ σε ποιές συσκευές? Για συντήρηση ανά 20 μέρες περίπου με μίνα υπολογίζω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...κατά την γνώμη μου αρχικά πρέπει

να αποφασίσεις τι ψάρια σου αρέσουν??

τι χώρο θα τουσ διαθέσεις?

μετά για ένα απλό στήσιμο χρειάζεσαι ένα φίλτρο ισχυρό(εσωτερικό η εξωτερικό),έναν θερμοστάτη ανάλογα με τα λίτρα σου και μια αεραντλία :)

από εκεί και πέρα πας και σε άλλα στοιχεία του ενυδρείου όπως φυτεμένο,με βασικά η όξινα νερά...εδώ θα χρειαστείς καλό φωτισμό,λιπάσματα,τεστ,διοξείδιο του άνθρακα,κούρεμα κτλ

η αντίστροφη όσμωση δημιουργεί συνθήκες κατάλληλες για ψάρια που θέλουν σχετικά όξινα νερά(συνήθως Αμαζονίου)

η διακόσμηση καλό είναι να γίνει με όσο πιο φυσικά υλικά όπως χαλίκι,ξύλα και ιδανικές πέτρες

αυτά από έμενα και καλή συνέχεια........ :helpsmilie::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...κατά την γνώμη μου αρχικά πρέπει

να αποφασίσεις τι ψάρια σου αρέσουν??

τι χώρο θα τουσ διαθέσεις?

μετά για ένα απλό στήσιμο χρειάζεσαι ένα φίλτρο ισχυρό(εσωτερικό η εξωτερικό),έναν θερμοστάτη ανάλογα με τα λίτρα σου και μια αεραντλία :)

από εκεί και πέρα πας και σε άλλα στοιχεία του ενυδρείου όπως φυτεμένο,με βασικά η όξινα νερά...εδώ θα χρειαστείς καλό φωτισμό,λιπάσματα,τεστ,διοξείδιο του άνθρακα,κούρεμα κτλ

η αντίστροφη όσμωση δημιουργεί συνθήκες κατάλληλες για ψάρια που θέλουν σχετικά όξινα νερά(συνήθως Αμαζονίου)

η διακόσμηση καλό είναι να γίνει με όσο πιο φυσικά υλικά όπως χαλίκι,ξύλα και ιδανικές πέτρες

αυτά από έμενα και καλή συνέχεια........ :helpsmilie::helpsmilie:

Μάλλον σε μικρά ζωοτόκα θα πάω σε κοπάδια για αρχή. Στο μέλλον αν θελήσω να αλλάξω εννοείτε θα κάνω και τις απαραίτητες αλλαγές στο ενυδρείο.

Εννοείτε φυτεμένο ενυδρείο και θα του βάλω φυσικά υλικά όπως ξύλα και πέτρες σαν αυτό που έχω τώρα. Το CO2 έχει σχέση με τα φυτά? Τι παίζει με την εγκατάστασή του και σε τι κόστος κυμαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μικρά ζωοτόκα θα πάω σε κοπάδια για αρχή. Στο μέλλον αν θελήσω να αλλάξω εννοείτε θα κάνω και τις απαραίτητες αλλαγές στο ενυδρείο.

Εννοείτε φυτεμένο ενυδρείο και θα του βάλω φυσικά υλικά όπως ξύλα και πέτρες σαν αυτό που έχω τώρα. Το CO2 έχει σχέση με τα φυτά? Τι παίζει με την εγκατάστασή του και σε τι κόστος κυμαίνονται?

για τι λίτρα μιλάμε????

η επιλογή σου για φυτεμένο και κοπαδοψαρα πιστεύω οτι θα είναι κατάλληλη....απλά τα ζωοτοκα θα σου προσφέρουν και άλλα άτομα στο ενυδρείο σου και καμιά φορά θα έχεις υπερπληθυσμό.

τον φωτισμό να προσέξεις ο οποίος είναι απαραίτητος..... το διοξείδιο του άνθρακα έχει άμεση σχέση με τα φυτά και υπάρχει και σε ταμπλέτες για χαμηλότερο κόστος.επίσης μπορείς να το κατασκευάσεις και εσύ μόνος σου :) με τα σωστά υλικά..!!!είναι σχετικά εύκολη η εγκατάσταση τής,τώρα οι τιμές ποικίλουν :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

για τι λίτρα μιλάμε????

η επιλογή σου για φυτεμένο και κοπαδοψαρα πιστεύω οτι θα είναι κατάλληλη....απλά τα ζωοτοκα θα σου προσφέρουν και άλλα άτομα στο ενυδρείο σου και καμιά φορά θα έχεις υπερπληθυσμό.

τον φωτισμό να προσέξεις ο οποίος είναι απαραίτητος..... το διοξείδιο του άνθρακα έχει άμεση σχέση με τα φυτά και υπάρχει και σε ταμπλέτες για χαμηλότερο κόστος.επίσης μπορείς να το κατασκευάσεις και εσύ μόνος σου :) με τα σωστά υλικά..!!!είναι σχετικά εύκολη η εγκατάσταση τής,τώρα οι τιμές ποικίλουν :helpsmilie:

Για 300 λίτρα καθαρά. Άρα πρέπει σίγουρα να δουλέψω και με CO2. Αν δεν δουλέψω με ταμπλέτες είναι εύκολη η εφαρμογή του σε ήδη στημένο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις διοξείδιο. Αυτό χρησιμοποιείται σε απαιτητικά φυτά που εκτός απο διοξείδιο θέλουν αρκετό εως πολύ φως καθώς και προσεγμένη και συστιματική λίπανση. Αγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις.

Απο εκεί και πέρα, όσο αφορά το κόστος ένα μέσο σύστημα μπορεί να κοστήσει απο 120€ και πανω ποσό που εγώ προσωπικά θα επενδυα σε κάτι αλλο για το ενυδρείο μου.

Το αεριο μπαίνει στο ενυδρείο με την εξης σειρα:

μπουκάλα, μανομετρο, σωληνάκι, διαχυτηρας. Νομίζω πως είναι σχετικά απλο.

Βεβαια το διοξείδιο μπορεί να δημιουργησει προβλημα στο ενυδρείο σου. Δεν ξερω αν το γνωρίζεις αλλα το βράδυ τα φυτά λειτουργούν αντίθετα, δηλαδή καταναλώνουν οξυγόνο και παράγουν διοξείδιο. Αυτο μπορεί να οδηγησει σε ασφυξία τα ψάρια σου.

Εκτος αυτου παραπανω αναφερθηκε αεραντλία. Αν έχεις και διοξείιδο και αεραντλία κανεις μια τρυπα στο νερο, αφού η αεραντλία με την αναταραξη της επιφάνειας "βοηθάει" να φύγει όλο το διοξείδιο.

Αυτα για το διοξείδιο. Επίσης εγω την αεραντλία δεν την θεωρω ως απαραίτητη για την λειτουργία του ενυδρείου. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο τότε θα έχεις και spraybar. Αν αυτό το έχεις ενα εκατοστό απο την επιφάνεια δημιουργεί υπεραρκετή ανατάραξη ξαι οξυγωνόνει καλα το νερό σου. Βεβαια είναι καλό να υπάρχει μια μικρή αεραντλία με μπαταρία σε περίπτωση μακροχρόνιας διακοπής του ρευματος. Η αεραντλία γενικά χρησιμοποιείται για ντεκόρ συνηθως.

Υ.Γ. σε έχω κουράσει ως τώρα, και η πλάκα είναι οτι έχω αλλο τοσο να σου γράψω σχετικά με τις συνθήκες οξυγόνου στο ενδρείο αλλα μετά θα έβγαινα εκτός θέματος! :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα θές σωνει και καλα διοξείδιο, που εγώ επαναλαμβάνω πως για μεσαιας δυσκολίας φυτά δεν χρειάζεται μια καλή ευκαιρία είναι αυτή.

Μιλάω για το πρώτο και όχι το δευτερο. Το δευτερο δεν είναι τίποτα περισσοτερο απο αυτό που έχεις δει ως DIY CO2 και τζαμπα θα δωσεις τόσα λεφτά όταν ενα μπουκάλι κοκα κολας κοστίζει 1,5€ το σωληνάκι 1€ το μέτρο (το είχα βρει) και ενας διαχυτηρας 5-10€

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Για 300 λίτρα καθαρά. Άρα πρέπει σίγουρα να δουλέψω και με CO2. Αν δεν δουλέψω με ταμπλέτες είναι εύκολη η εφαρμογή του σε ήδη στημένο ενυδρείο?

στα 300 λτ καθαρά οι ταμπλέτες δεν θα σε καλυψουν ,ούτε το diy Co2 , θα χρειαστεις μπουκάλα , διαχυτήρα κατάληλο για τα λιτρα σου, μικρομετρητη κτλ. εκτος και αν δεν βαλεις απαιτητικά φυτά όπως οι ανούμπιες ktl.,

οπότε δεν χρειάζεσε Co2.

αν θα βάλεις Co2 χωρίς Ph controller τότε μεγάλη προσοχή στο ph μέχρι να βρείς την χρυσή τομή.

καλή επιτυχία και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο ανουμπιες. Το 90% των κοινων φυτων που θα βρείς στα καταστηματα δεν χρειαζονται διοξείδιο. Χαρακτηριστικά αναφέρω:

κερατόφυλλο

κρυπτοκορινα (ολα τα ειδη)

υγροφίλια

εγγερια ντενσα

κερατοφυλλο

φτερες

εχινοδοροι

βαλισνεριες

και παει λέγοντας.

Βεβαια οταν λέω δεν χρειάζονται δεν σημαίνει οτι θα τα πέιραζε. Με επιπλεον διοξειδιο θα αυξανόταν ο ρυθμός αναπτυξής τους, αλλα αυτο μπορείς να δεις πρώτα πως αναπτυσονται τα φυτά σου και μετα απο 3-4 μηνες αφου τρεχει καλα το ενυδρείο σου, να αποφασίσεις αν θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο ανουμπιες. Το 90% των κοινων φυτων που θα βρείς στα καταστηματα δεν χρειαζονται διοξείδιο. Χαρακτηριστικά αναφέρω:

κερατόφυλλο

κρυπτοκορινα (ολα τα ειδη)

υγροφίλια

εγγερια ντενσα

κερατοφυλλο

φτερες

εχινοδοροι

βαλισνεριες

και παει λέγοντας.

Βεβαια οταν λέω δεν χρειάζονται δεν σημαίνει οτι θα τα πέιραζε. Με επιπλεον διοξειδιο θα αυξανόταν ο ρυθμός αναπτυξής τους, αλλα αυτο μπορείς να δεις πρώτα πως αναπτυσονται τα φυτά σου και μετα απο 3-4 μηνες αφου τρεχει καλα το ενυδρείο σου, να αποφασίσεις αν θα βάλεις.

:):helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις. Εννοείτε ότι δεν με κουράζουν. Όσο περισσότερα ξέρω τόσο το καλύτερο.

Για αρχή μέχρι να στρώσει ο βυθός που ή σε πολύ μικρό χαλίκι θα πάω ή σε άμμο θα βάλω ανούμπιες. Μετά μπορεί να πάω σε πιο απαιτητικά. Επομένως αν του δουλέψω το πρώτο διάστημα (2 - 3 μήνες) χωρίς CO2 δεν θα μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις διοξείδιο. Αυτό χρησιμοποιείται σε απαιτητικά φυτά που εκτός απο διοξείδιο θέλουν αρκετό εως πολύ φως καθώς και προσεγμένη και συστιματική λίπανση. Αγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις.

Απο εκεί και πέρα, όσο αφορά το κόστος ένα μέσο σύστημα μπορεί να κοστήσει απο 120€ και πανω ποσό που εγώ προσωπικά θα επενδυα σε κάτι αλλο για το ενυδρείο μου.

Το αεριο μπαίνει στο ενυδρείο με την εξης σειρα:

μπουκάλα, μανομετρο, σωληνάκι, διαχυτηρας. Νομίζω πως είναι σχετικά απλο.

Βεβαια το διοξείδιο μπορεί να δημιουργησει προβλημα στο ενυδρείο σου. Δεν ξερω αν το γνωρίζεις αλλα το βράδυ τα φυτά λειτουργούν αντίθετα, δηλαδή καταναλώνουν οξυγόνο και παράγουν διοξείδιο. Αυτο μπορεί να οδηγησει σε ασφυξία τα ψάρια σου.

Εκτος αυτου παραπανω αναφερθηκε αεραντλία. Αν έχεις και διοξείιδο και αεραντλία κανεις μια τρυπα στο νερο, αφού η αεραντλία με την αναταραξη της επιφάνειας "βοηθάει" να φύγει όλο το διοξείδιο.

Αυτα για το διοξείδιο. Επίσης εγω την αεραντλία δεν την θεωρω ως απαραίτητη για την λειτουργία του ενυδρείου. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο τότε θα έχεις και spraybar. Αν αυτό το έχεις ενα εκατοστό απο την επιφάνεια δημιουργεί υπεραρκετή ανατάραξη ξαι οξυγωνόνει καλα το νερό σου. Βεβαια είναι καλό να υπάρχει μια μικρή αεραντλία με μπαταρία σε περίπτωση μακροχρόνιας διακοπής του ρευματος. Η αεραντλία γενικά χρησιμοποιείται για ντεκόρ συνηθως.

Υ.Γ. σε έχω κουράσει ως τώρα, και η πλάκα είναι οτι έχω αλλο τοσο να σου γράψω σχετικά με τις συνθήκες οξυγόνου στο ενδρείο αλλα μετά θα έβγαινα εκτός θέματος! :helpsmilie:

Αμα θές σωνει και καλα διοξείδιο, που εγώ επαναλαμβάνω πως για μεσαιας δυσκολίας φυτά δεν χρειάζεται μια καλή ευκαιρία είναι αυτή.

Μιλάω για το πρώτο και όχι το δευτερο. Το δευτερο δεν είναι τίποτα περισσοτερο απο αυτό που έχεις δει ως DIY CO2 και τζαμπα θα δωσεις τόσα λεφτά όταν ενα μπουκάλι κοκα κολας κοστίζει 1,5€ το σωληνάκι 1€ το μέτρο (το είχα βρει) και ενας διαχυτηρας 5-10€

στα 300 λτ καθαρά οι ταμπλέτες δεν θα σε καλυψουν ,ούτε το diy Co2 , θα χρειαστεις μπουκάλα , διαχυτήρα κατάληλο για τα λιτρα σου, μικρομετρητη κτλ. εκτος και αν δεν βαλεις απαιτητικά φυτά όπως οι ανούμπιες ktl.,

οπότε δεν χρειάζεσε Co2.

αν θα βάλεις Co2 χωρίς Ph controller τότε μεγάλη προσοχή στο ph μέχρι να βρείς την χρυσή τομή.

καλή επιτυχία και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :)

Και όχι μόνο ανουμπιες. Το 90% των κοινων φυτων που θα βρείς στα καταστηματα δεν χρειαζονται διοξείδιο. Χαρακτηριστικά αναφέρω:

κερατόφυλλο

κρυπτοκορινα (ολα τα ειδη)

υγροφίλια

εγγερια ντενσα

κερατοφυλλο

φτερες

εχινοδοροι

βαλισνεριες

και παει λέγοντας.

Βεβαια οταν λέω δεν χρειάζονται δεν σημαίνει οτι θα τα πέιραζε. Με επιπλεον διοξειδιο θα αυξανόταν ο ρυθμός αναπτυξής τους, αλλα αυτο μπορείς να δεις πρώτα πως αναπτυσονται τα φυτά σου και μετα απο 3-4 μηνες αφου τρεχει καλα το ενυδρείο σου, να αποφασίσεις αν θα βάλεις.

το καλύτερο είναι να βάλεις σχετικά εύκολα φυτά και πίστεψε θα το χαρείς

εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο τα είπαν άψογα τα παιδιά και σου εύχομαι καλή συνεχεία..... :helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα. Ούτε εγώ είχα κ πηγαινε μια χαρά μεχρι που επιασαν οι ζέστες. Ολα τα φυτά που σου είπα μπορείς να τα βάλεις αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για οτιδίποτε νεότερο θα ξανά επανέλθω στο θέμα. Έχω κρατήσει τη λίστα ώστε να κάνω την αρχή με αυτά τα φυτά και το καλό είναι οτι δεν θξα ξεκινήσω το ενυδρείο σε περίοδο ζέστης.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το φίλτρο βυθού(σχάρες με κυκλοφορητή).Εμπειρικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως βοηθά στη διατήρηση του βυθού σε καλύτερη κατάσταση απ'ότι χωρίς αυτό και θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά.Η χρήση φίλτρου βυθού εξυπηρετεί στην ομαλότερη λειτουργία του ενυδρείου ή όχι?Υπάρχει πιθανότητα να προκαλεί και αρνητικές επιπτώσεις σε αυτό?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το φίλτρο βυθού(σχάρες με κυκλοφορητή).Εμπειρικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως βοηθά στη διατήρηση του βυθού σε καλύτερη κατάσταση απ'ότι χωρίς αυτό και θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά.Η χρήση φίλτρου βυθού εξυπηρετεί στην ομαλότερη λειτουργία του ενυδρείου ή όχι?Υπάρχει πιθανότητα να προκαλεί και αρνητικές επιπτώσεις σε αυτό?Ευχαριστώ.

Προσωπικά πλέον πιστεύω πως υπάρχει καλύτερος τρόπος να διατηρείς βιολογία μέσα στο ενυδρείο σου με βιολογικά υλικά μέσα σε εξωτερικό φίλτρο. Στο 350άρι που έχω πλέον δεν έχω βάλει φίλτρο βυθού, εξάλλου έχω άμμο.

Link to comment
Share on other sites

¨Εχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν φίλτρο βυθού?Το ενυδρείο μου έχει χαλίκι στο μεγαλύτερο μέρος του με ένα μικρό σημείο με άμμο.Επειδή έχω ακούσει πολλές διαφορετικές αλλά μη εμπεριστατωμένες απόψεις για το θέμα τα τελευταία χρόνια, έχω βασιστεί στην εμπειρία μου.¨Εχω ήδη τοποθετήσει φίλτρο βυθού και θα ήθελα να μάθω εαν αποδεδειγμένα υπάρχει κίνδυνος για το οικοσύστημα του ενυδρείου.Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να το αφαιρέσω χωρίς σοβαρό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

¨Εχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν φίλτρο βυθού?Το ενυδρείο μου έχει χαλίκι στο μεγαλύτερο μέρος του με ένα μικρό σημείο με άμμο.Επειδή έχω ακούσει πολλές διαφορετικές αλλά μη εμπεριστατωμένες απόψεις για το θέμα τα τελευταία χρόνια, έχω βασιστεί στην εμπειρία μου.¨Εχω ήδη τοποθετήσει φίλτρο βυθού και θα ήθελα να μάθω εαν αποδεδειγμένα υπάρχει κίνδυνος για το οικοσύστημα του ενυδρείου.Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να το αφαιρέσω χωρίς σοβαρό λόγο.

Χρησιμοποιούσα στο 80άρι μου για 6 χρόνια περίπου. Από βιολογία ήμουν καλά αφού υπήρχε μόνο το φίλτρο βυθού και ένα μηχανικό εσωτερικό φίλτρο. Δεν είχα κάποια ένδειξη ότι υπάρχει πρόβλημα αν και τότε δεν έκανα ποτέ μετρήσεις στο νερό. Πρόβλημα μου δημιουργήθηκε όταν αφαίρεσα τον κυκλοφοριτή και άφησα την σχάρα μέσα στο βυθό. Τα ΝΟ3 είχαν φτάσει 100+ και δεν έλεγαν να πέσουν ούτε με καθημερινές αλλαγές. Παράλληλα δούλευε και εξωτερικό φίλτρο που έβαλα για να το στρώσω. Όταν ξέστησα το ενυδρείο είδα ότι η σχάρα είχε μαζέψει πολύ λάσπη από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...