Jump to content

Ερωτηση...:::


Recommended Posts

Χρειαζεται στο ενυδρειο μου να βαλω υποστρωμα ή απλα υγρο λιπασμα ή καποια ταμπλετα κατα το "στρωσιμο"...

ξαναδιατύπωσε λίγο την ερώτηση σου γιατί έχεις μπλέξει 4 διαφορετικά πράγματα... :)

Link to comment
Share on other sites

και πες μας πως ειναι το ενυδρειο σου και τι εχεις σκοπο να βαλεις μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται στο ενυδρειο μου να βαλω υποστρωμα ή απλα υγρο λιπασμα ή καποια ταμπλετα κατα το "στρωσιμο"...

Είτε είσαι σε διαδικασία στρωσήματος είτε όχι αυτά που λές εξαρτώνται μόνο απο το άν το ενυδρείο σου έχει αληθινά φυτά ή οχι.

Απ'οτι έχω κατλάβει δεν το έχεις στήσει ακομα οπότε:

-Υπόστρωμα για τα φυτά βάζουμε μόνο αν τα φυτά που θα βάλουμε είναι πολύ απαιτιτηκά.Μπαίνει κατω απο τον βυθό σου (πχ αμμος)αρα ουτε λόγος να το βάλεις μετα το στρώσημο αφου δεν θα γίνεται.Σε κανένα ενυδρείο μου δεν έχω βάλει και θεωρώ πως είναι πεταμένα λεφτά αφου μετα απο 2-3 μήνες λήγει(τελειώνουν οι θρεπτικές για τα φυτά ουσίες) και έιναι σαν απλό χώμα

-Υγρό λίπασμα και ταμπλέτες (οι οποίες αντικαθιστούν το υπόστρωμα :) ) βάζουμε όταν το ενυδρείο μας έχει φυτά βλέποντας πάντα τις δοσολογίες στην συσκευασία

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Είτε είσαι σε διαδικασία στρωσήματος είτε όχι αυτά που λές εξαρτώνται μόνο απο το άν το ενυδρείο σου έχει αληθινά φυτά ή οχι.

Απ'οτι έχω κατλάβει δεν το έχεις στήσει ακομα οπότε:

-Υπόστρωμα για τα φυτά βάζουμε μόνο αν τα φυτά που θα βάλουμε είναι πολύ απαιτιτηκά.Μπαίνει κατω απο τον βυθό σου (πχ αμμος)αρα ουτε λόγος να το βάλεις μετα το στρώσημο αφου δεν θα γίνεται.Σε κανένα ενυδρείο μου δεν έχω βάλει και θεωρώ πως είναι πεταμένα λεφτά αφου μετα απο 2-3 μήνες λήγει(τελειώνουν οι θρεπτικές για τα φυτά ουσίες) και έιναι σαν απλό χώμα

-Υγρό λίπασμα και ταμπλέτες (οι οποίες αντικαθιστούν το υπόστρωμα :) ) βάζουμε όταν το ενυδρείο μας έχει φυτά βλέποντας πάντα τις δοσολογίες στην συσκευασία

Καταλαβες απολυτα τι εννοουσα!!!Δεν εχω ξεκινησει καν το στρωσιμο απλα εχω αγορασει οτι χρειαζεται και αυτη την εβδομαδα θα παρω φυτα (java moss και κερατοφυλλο) φυτα που νομιζω δεν ειναι απαιτητικα!!!Και απλα μαζι με το αντιχλωριο θα βαλω και υγρο λιπασμα ή ταμπλετες!!!Και θα κανω τις αντιστοιχες μετρησεις που χρειαζονται!!! Χρειαζεται κατι αλλο; Sorry που ρωτω και ξαναρωτω αλλα μην κανω καμια βλακεια!!!

Το ενυδρειο μου θα χρειαστει αντιχλωριο, βακτηρια(καπως ετσι νομιζω οτι τα λενε) και το υγρο λιπασμα;;;Τιποτε αλλο για αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη με τα βακτηρια θα αργησει να στρωθει , δοκιμασε μηπως μπορεις να βρεις απο καπου μπολι ( ΟΧΙ απο πετ σοπ ) .

Για υγρο λιπασμα στα φυτα που λες να βαλεις εγω προσωπικα δεν θα εβαζα , ειναι χαμηλων απαιτησεων .

απο υποστρωμα τι εχεις αγορασει ?και τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβες απολυτα τι εννοουσα!!!Δεν εχω ξεκινησει καν το στρωσιμο απλα εχω αγορασει οτι χρειαζεται και αυτη την εβδομαδα θα παρω φυτα (java moss και κερατοφυλλο) φυτα που νομιζω δεν ειναι απαιτητικα!!!Και απλα μαζι με το αντιχλωριο θα βαλω και υγρο λιπασμα ή ταμπλετες!!!Και θα κανω τις αντιστοιχες μετρησεις που χρειαζονται!!! Χρειαζεται κατι αλλο; Sorry που ρωτω και ξαναρωτω αλλα μην κανω καμια βλακεια!!!

Το ενυδρειο μου θα χρειαστει αντιχλωριο, βακτηρια(καπως ετσι νομιζω οτι τα λενε) και το υγρο λιπασμα;;;Τιποτε αλλο για αρχη!!!

Το κερατόφυλο δεν χρειάζεται καθόλου λίπανση και η moss επίσης.Αν θες ομως πάρε ενα υγρό λιπασμα να ρίχνεις πού και που.

Τις ταμπλετες τις βάζουμε κάτω απο τις ρίζες των φυτών μας.Το κερατόφυλλο είναι φυτό επιφάνειας (δεν έχει ρίζες) η moss δεν έχει ρίζες ,αρα αν πάρεις μόνο αυτά τα δύο δεν έχει νόημα να βάλεις ταμπλέτες.

Με αντιχλώριο,βακτήρια ,και λίγο υγρό λιπασματάκι θα έισαι ΟΚ :)

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις να βαλεις και

egeria densa

cabomba caroliana

anubia

οπου ειναι και αυτα φυτα χαμηλων απαιτησεων ( ετσι για να εχεις ποικιλια ) :)

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις να βαλεις και

egeria densa

cabomba caroliana

anubia

οπου ειναι και αυτα φυτα χαμηλων απαιτησεων ( ετσι για να εχεις ποικιλια ) :)

Αυτα που μου προτεινες ειναι χαμηλων απαιτησεων;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που μου προτεινες ειναι χαμηλων απαιτησεων;;;

ναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...Κατι ακομη...

Ρωτω και ξαναρωτω εχω γινει κουραστικος!!!

Για αυτα δεν θα χρειαστω υποστρωμα;;

Απλα βαζω το χαλικι και τιποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...Κατι ακομη...

Ρωτω και ξαναρωτω εχω γινει κουραστικος!!!

Για αυτα δεν θα χρειαστω υποστρωμα;;

Απλα βαζω το χαλικι και τιποτε αλλο...

Ούτε γι αυτά χρειάζεσαι υπόστρωμα. Επίσης η ανούμπια δεν φυτεύεται αλλά δένεται σε ένα ξύλο ή πέτρα.

H egeria densa είναι εύκολο φυτό χαμηλών απαιτήσεων, με λίγο υγρό λίπασμα θα είσαι μια χαρά, με ταμπλέτα ακόμη καλύτερα. Η cabomba θέλει σχετικά καλύτερο φωτισμό από αυτόν που έχει ένα μέσο ενυδρείο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε watt ?? άλλα χαρακτηριστικά ? (μάρκα, kelvin ίσως)

Link to comment
Share on other sites

Φυτά με τις ελάχιστες απαιτήσεις είναι :

Όλα τα είδη anubias, τα περισσότερα είδη moss, Bolbitis heudelotii και Microsorum pteropus. Αυτά είναι φυτά που δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες.

Όλα τα είδη cryptocoryne, Hygrophilla corymbosa "siamensis" και hygrophila polysperma (η απλή, όχι αυτή με τα φύλλα που κοκκινίζουν), Egeria densa, Sagittaria subulata, Aponogeton crispus, Shinnersia rivularis, όλα τα είδη Vallisneria, τα περισσότερα είδη "πράσινων" Echinodorus.

Επίσης υπάρχουν πολλά έυκολα είδη φυτών επιφανείας : Ceratophyllum demersum, Hydrocotyle leucocephala, Limnobium laevigatum.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε επειδη τωρα μαθαινω για το φως που εχω ξερω μονο οτι ειναι μια λαμπα 12 w φθοριου...Αλλα χαρακτηριστικα δεν ξερω!!!Αν μπορει καποιος να με βοηθησεις για τον φωτισμο που πρεπει να χρησιμοποιησω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...