Jump to content

Recommended Posts

γεια...εδώ και καιρό φροντίζω στη σχολή μου ένα ενυδρείο 170λ περίπου και έχουμε βάλει μέσα 8 guppy με σκοπό να δούμε γέννες.δεν έχουμε δει γέννες μιας και δεν μπορούσα να βάλω φυτά μιας και δεν είχα κατάλληλο φωτισμό και αρκετή άμμο(αθάνατα ελληνικά πανεπιστήμια και ελληνικό κράτος με την υποχρηματοδότηση και την γραφειοκρατία τους) . Από τα 8 τα 2 μας ψόφησαν το ένα είχε φαγομένη ουρά δύστυχος λόγο υποχρηματοδότησης δεν μπόρεσα να το απομονώσω και να κάνω κάποια θεραπεία μιας και δεν είχα φίλτρο για να το βάλω σε μια άλλη γυάλα και λόγω της γραφειοκρατίας δεν μπορέσαμε να πάρουμε ένα μετά από 2-3 μέρες ψόφησε...θεώρησα (πολύ κακώς) ότι δεν θα έχω πρόβλημα έτσι άφησα μια κοπέλα να τα ταΐζει και έφυγα για Κρήτη μιας και μου έτυχε κάτι πολύ σοβαρό λίγες μέρες πριν φύγω για Αθήνα με πήραν τηλ. ότι ψόφησε άλλο ένα.Το παιδί με το οποίο φροντίζουμε το ενυδρείο αγόρασε το melafix(άμα το γράφω σωστά) μιας από αυτά που έχω διαβάσει στο forum θεώρησα ότι είναι μάλλον βακτήριο βέβαια ρωτήσαμε και το pet shop για καλό και για κακό και μας είπε το ίδιο(δύστυχος δεν είχα interent για να ρωτήσω και μας πίεζε ο χρόνος μην χάσουμε και άλλα ψάρια και με την γραφειοκρατία ήταν και δύσκολο να το πάμε πιο πίσω ή πιο μπροστά μιας και εξαρτώμαι από άλλους σε ότι έχει σχέση με τα οικονομικά )το ενυδρείο είναι στρωμένο...στις οδηγείς του φαρμάκου αναφέρει ότι πρέπει να απομακρυνθεί (άμα κατάλαβα καλά) ο άνθρακας άμα έχει το φίλτρο και όχι το βιολογικό υλικό...μέσα έχω substract pro και έτσι δεν το έβγαλα και κάθε μέρα βάζω την δοσολογία που αναγράφει το μπουκάλι για 7 μέρες και και την 7 θα κάνω μία αλλαγή 25%... :)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τη φαγωμενη ουρα που ειχε το ενα ψαρι προσεξες τιποτα αλλο ?

και αν θες πες μας και τις μετρησεις του νερου σου .

Προσπαθησε με την πρωτη ευκαιρια να βρεις ενα ενυδρειο μικρο για χρηση καραντινας γιατι τα φαρμακα εκτος οτι δεν ειναι καλο να μπαινουν στο κυριος ενυδρειο μπαινει στη μεση και το οικονομικο ζητημα , αλλη ποσοτητα βαζεις στα 30-40 λιτρα και αλλη στα 170 .

Υ.Γ : το φαρμακο σωστα το ειπες Μελαφιξ λεγεται :)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

επειδή μου ψόφησαν 2 ψάρια και φοβάμαι μην έχει πάει τπτ και στο βιολογικό υλικό για να αποφύγω το ενδεχόμενο να έχουν κολλήσει ή να κολλήσουν και τα άλλα το βάζω το φάρμακο στα 170 άσε που δεν έχω στρωμένο μικρό ενυδρείο ούτε φίλτρο για να τα βάλω ,ευχαριστώ για την συμβουλή επίσης μετρήσεις έχω καιρό να κάνω μιας και τελ. φορά ήταν πριν πάω Κρήτη αλλά δεν είχα πρόβλημα με την αμμωνία και τλπ....φαγομένη ουρά είχε που βέβαια χειροτέρευε το 1ο ,για το 2ο μου είπαν δεν είχε τπτ αλλά δεν μπορώ αν το πω 100% μιας και εγώ δεν το είδα γιατί η κοπέλα που τα τάιζε δεν είχε ούτε εμπειρία από ψάρια ούτε τα παρακολουθούσε πολύ καιρό απλά τα τάιζε και έφευγε να τα ταΐζει ήξερε μιας και της είχα δείξει.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ομως τωρα σε τι επιπεδα ειναι η αμμωνια και τα νιτρικα ?Γιατι εαν υποθεσουμε οτι εχεις αμμωνια με το να ριξεις μελαφιξ δεν αλλαζει κατι γιατι το νερο σου ειναι ηδη επιβαρυμενο

Link to comment
Share on other sites

δεν είχε αμμωνία όταν πέθανε το πρώτο το είχα μετρήσει...εξάλλου ήταν στρωμένο και άσε που δεν τα τάιζα πολύ μια φορά την ημέρα από Δευτέρα-Παρασκευή....Σ/Κ όχι μιας και δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα σχολή και δεν είχαμε και ταΐστρα μιας και όπως έχω πει μας αγαπάει το ελληνικό κράτος

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει σωστή διάγνωση?έχω κάνει κανένα λάθος στην εφαρμογή του φαρμάκου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...