Jump to content

Αναπαραγωγη Corydoras Sterbai


Geosid

Recommended Posts

αυτα ειναι αυγα στερμπαϊ?

post-6427-1283101212_thumb.jpg

εδω και μια εβδομαδα εχουν ξεσικιστει και τα αφηνουν σε μικρες ομαδες, οπως βλεπεται στη φωτο, επανω στα τζαμια, δεξια αριστερα. μεγεθος λιγο μεγαλυτερα απο το κεφαλι της καρφιτσας. παιχνιδια εχω πολυ καιρο. φυσικα δεν εχω κανει τιποτα. εχω την εντυπωση οτι κρεμονται κατω απο το θυληκο για καμποση ωρα πριν τα αποθεσει καπου. στο ενυδρειο εχω σκαλαρια, τετρας και στερμπαϊ.

αν ειναι αυγα πως ειναι τα γονιμοποιημενα? να τα εβαζα σε μια γεννηστρα ή ενα δοχειο με νερο ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτα ειναι αυγα στερμπαϊ?

post-6427-1283101212_thumb.jpg

εδω και μια εβδομαδα εχουν ξεσικιστει και τα αφηνουν σε μικρες ομαδες, οπως βλεπεται στη φωτο, επανω στα τζαμια, δεξια αριστερα. μεγεθος λιγο μεγαλυτερα απο το κεφαλι της καρφιτσας. παιχνιδια εχω πολυ καιρο. φυσικα δεν εχω κανει τιποτα. εχω την εντυπωση οτι κρεμονται κατω απο το θυληκο για καμποση ωρα πριν τα αποθεσει καπου. στο ενυδρειο εχω σκαλαρια, τετρας και στερμπαϊ.

αν ειναι αυγα πως ειναι τα γονιμοποιημενα? να τα εβαζα σε μια γεννηστρα ή ενα δοχειο με νερο ενυδρειου?

Γιαπ.

Με τα τετρας δεν εχουν καμια ελπιδα.

Αν ειναι σε αξιολογο αριθμο (μη τρεχεις για 3 αυγα), αναρροφηση και σε ενυδρειακι με νερο απο το ενυδρειο και αεροφιλτρο.

Δεν ξερω μηπως εβαζες και κατι για να μη φουγκιασουν.

Link to comment
Share on other sites

μαζεψα μερικα με τη βοηθεια ενος ξυραφιου. βασικα και με το χερι μπορεις γιατι κολανε στο δαχτυλο, αλλα η αναροφηση που ειπες ειναι καλυτερα-δεν το σκεφτηκα. τα επομενα ετσι θα τα "ρουφηξω".

τα θεματα μου ειναι:

1 κανουν 6-7 ημερες να εκολαφθουν?

2 πως θα καταλαβω οτι χαλασαν, ωστε να τα απομακρυνω? καποια ειναι ολολευκα και καποια ελαφρυ κιτρινο ή αν θελεις πες το μπεζ πολυ ανοιχτο.

3 πως καταλαβαινω οτι εχουν γονιμοποιηθει?

4 σε καποια νομιζω οτι βλεπω κατι σαν ουριτσες. μαλλον εσπασαν κατα τη μεταφορα, ε?

5 αεραντλια απο τωρα ή οταν και αν ακκολαφθουν?

6 κατι διαβασα για αντιμυκητοκτονο(μπλε μεθυλαινιου). ειναι απαραιτητο? και αν ναι σε ποιο σταδιο?

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι και τα φυλα καταπα κανουν δουλεια κατα το φουγκιασμα ( δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο ) .

Link to comment
Share on other sites

μαζεψα μερικα με τη βοηθεια ενος ξυραφιου. βασικα και με το χερι μπορεις γιατι κολανε στο δαχτυλο, αλλα η αναροφηση που ειπες ειναι καλυτερα-δεν το σκεφτηκα. τα επομενα ετσι θα τα "ρουφηξω".

τα θεματα μου ειναι:

1 κανουν 6-7 ημερες να εκολαφθουν?

2 πως θα καταλαβω οτι χαλασαν, ωστε να τα απομακρυνω? καποια ειναι ολολευκα και καποια ελαφρυ κιτρινο ή αν θελεις πες το μπεζ πολυ ανοιχτο.

3 πως καταλαβαινω οτι εχουν γονιμοποιηθει?

4 σε καποια νομιζω οτι βλεπω κατι σαν ουριτσες. μαλλον εσπασαν κατα τη μεταφορα, ε?

5 αεραντλια απο τωρα ή οταν και αν ακκολαφθουν?

6 κατι διαβασα για αντιμυκητοκτονο(μπλε μεθυλαινιου). ειναι απαραιτητο? και αν ναι σε ποιο σταδιο?

Αν προσπαθήσεις να τα μετακινήσεις ενώ είναι "φρέσκα", τότε θα έχεις απώλειες. Από τη στιγμή που θα τα κολλήσουν στα τζάμια ή οπουδήποτε αλλού, περίμενε 3-4 ώρες και μπορείς να τα μετακινήσεις σχετικά εύκολα με το χέρι.

Στις ερωτήσεις σου:

1) 5 με 8 μέρες. Σπάνια λιγότερο ή περισσότερο.

2) Τα ολόλευκα είτε δεν είναι γονιμοποιημένα είτε δεν έχουν πάρει ακόμα το χρώμα τους (αν είναι "φρέσκα"). Τα χαλασμένα βγάζουν ένα χνούδι γύρω τους. Είναι πολύ εύκολο να τα διακρίνεις.

3) Από το χρώμα. Τα μη γονιμοποιημένα φαίνονται σε περίπου 12 ώρες.

4) Αν είναι "φρέσκα" δεν υπάρχουν ουρίτσες. Μέσα έχουν υγρό. Μπορεί είτε να έσπασαν και να βλέπεις κομμάτια του κελύφους, είτε να έχουν πιάσει fungus.

5) Και τα δύο

6) Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Θέλει καλή προετοιμασία από με΄ρους σου, καθότι από τη στιγμή που θα εκκολαφθούν θα πρέπει να υπάρχει έτοιμο στρωμένο φίλτρο και να κάνεις μία ολική αλλαγή νερού για να εξαφανίσεις το μπλε μεθυλενίου. Προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο.

εχω ακουσει οτι και τα φυλα καταπα κανουν δουλεια κατα το φουγκιασμα ( δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο ) .

Είναι αλήθεια. Αυτό ισχύει λόγο χουμικών οξέων. Οπότε δεν είναι μόνο τα capata αλλά οτιδήποτε βγάζει χουμικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια. Αυτό ισχύει λόγο χουμικών οξέων. Οπότε δεν είναι μόνο τα capata αλλά οτιδήποτε βγάζει χουμικά.

Eυχαριστω για την ενημερωση ;):D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... οπως ειπα εχω βαλει καμια 10αρια αυγα σε ενα 13 λιτρο ενυδρειο που εχω μαζι με μια αεραντλια και νερο απο το κυριως ενυδρειο.

εχουν περασει καμια 40αρια ωρες και παρατηρησα οτι τουλαχιστον 1 αυγο ειναι γονιμοποιημενο!!!

εχω ενα μεγενθυντικο φακο και κοιτωντας με τη βοηθεια του, βλεπω το ψαρακι να φερνει σβουρες μεσα στο αυγο και αυτο γιατι το τσοφλι του αυγου ειναι ημιδιαφανο, μπεζ χρωματος και βλεπεις ανετα μεσα! εχω την εντυπωση οτι και το ψαρακι εχει επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον και αντιδρα σε ενδεχομενη απειλη! εκπληκτικο!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο καλο.

Πρεπει να παιζεις το ρολο των γονεων αφου απομονωνεις τα αυγα και να βγαζεις τα ασπρα αγονιμοποιητα, γιατι θα κολλανε το μυκητα και στα διπλανα και θα χαλανε ολα.

Link to comment
Share on other sites

1) 5 με 8 μέρες. Σπάνια λιγότερο ή περισσότερο.

Τα δικά μου πάντως δεν έκαναν ποτέ πάνω από τρεις μέρες για να σκάσουν... Πρόκειται για αένεους αλλά δε νομίζω να υπάρχει διαφορά. Σίγουρα παίζει ρόλο και η θερμοκρασία... Μια φορά βγήκαν στις δύο μέρες! :)

Τι έγινε τελικά με τα μωρά σου...? Βγήκανε? Αυτή την κίνηση που λες την έχω παρατηρήσει κι εγώ και είναι κάτι το απίστευτο... Τα δικά μου στριφογυρίζουν γρήγορα μέσα στο αυγό λίγο πριν εκκολαφθούν στην προσπάθειά τους να το σπάσουν... Την πρώτη φορά που το πρόσεξα τρελάθηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα σπιτι και ειδα να εχουν βγει 4-5 μικρα και να σουλατσαρουν. το θεμα ειναι οτι βγηκαν πολυ γρηγορα και δεν εχω προετοιμαστει για τροφη. μιλαω για στερμπαϊ παντα. τι να τα ταιζω? εστω κατι προχειρο μεχρι να παρω αυριο τροφη.

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα σπιτι και ειδα να εχουν βγει 4-5 μικρα και να σουλατσαρουν. το θεμα ειναι οτι βγηκαν πολυ γρηγορα και δεν εχω προετοιμαστει για τροφη. μιλαω για στερμπαϊ παντα. τι να τα ταιζω? εστω κατι προχειρο μεχρι να παρω αυριο τροφη.

φαγανε κιολας το σακο τους? αν ναι, μπορεις να τριψεις τροφη να την κανεις σκονη μεχρι αυριο... (νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

οχι, ευτυχως ο σακος υπαρχει. προς το παρων εκανα αλλαγη νερου απο το ενυδρειο που εγινε η συλληψη! το "φρεσκο" νερο πεφτει πολυ αργα με τη βοηθεια σωληνας αεραντλιας για υπαρχει οσο το δυνατον ομαλοτερη μεταβολη των παραμετρων.

ερωτησεις:

1) αλλαγες νερου καθε ποτε να κανω. το νερο ειναι καπου στα 5 λιτρα με αεραντλια μονο.

2) οταν εξαφανιστει ο σακος τι τροφη ή τροφες να δινω και καθε ποτε? σκεφτομαι να ριξω και βρασμενο κροκο αυγου, φυσικα πριν κανω την καθε αλλαγη νερου. τι λετε για αυτο?

3) φωτισμο να εχει το ενυδρειακι?

4) θερμοκρασια ποσο? τωρα εχω 27-28, οσο εγινε η 'πραξη' των γονεων και η εκκολαψη των αυγων.

5) να ανοιξω νεο θεμα ή να συνεχισω στο υπαρχον? :)

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθω!!!

μεχρι και στο κυριως ενυδρειο τα αυγα εκολαπτονται. εκει δεν εχω σκοπο να κανω τιποτα να δουμε την εξελιξη.

στο μεταξυ τα κορυντορας ακομη γεννουν αυγα. δεξια αριστερα βλεπω αυγουλακια πεταμενα. πηρα αλλα 5-6 και τα εβαλα στη γενηστρα να σωσουμε οτι προλαβαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε!! ευχομαι ολα να επιζησουν και να ειναι καλα!!

υ.γ. ενταξει εκανες την αναπαραγωγη και για το γιωργο που ανοιξε το θεμα ;):):P

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα καμια αναπαραγωγη, τουλαχιστον δεν επιδιωξα να κανω. ολα εγιναν μονα τους και μια που εγιναν ειπα να δοκιμασω. ουτε αλλαγες νερου εκανα, ουτε πτωσεις θερμοκρασιας επιδιωξα.

μου φαινεται οτι το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να θελουν τα ψαρακια να ζευγαρωσουν. απο εκει και περα οτι κανουμε εμεις, απλα τα σπρωχνουμε. αν δεν θελουν αυτα, οσο και να σπρωξουμε... δεν.

θα ερθει και η σειρα του γιωργου, ειμαι σιγουρος. :) απλα πιστευω θελουν το χρονο τους να εγκλιματιστουν στο χωρο τους και μετα...... :P

Link to comment
Share on other sites

μπααα εγω το παρατησα ....

τσαμπα και η λαμπα

θα παω να παρω ενα κοπαδι απο ενα πετ σοπ και ας κανουν οτι θελουν :)

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ξαναπες το! αμα θελει η φυση ο,τι και να κανουμε... οπως και οταν δεν θελει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολη τη μερα σημερα το ζευγαρι κολαει αυγα στο τζαμι , μεταφερθηκαν 3 αυγα σε ενα ενυδρειο 60λιτρων bare mottom , τα περισσοτερα τα τρωνε οι δισκοι απο τα τζαμια , και αλλα ειναι χαμηλα στο τζαμι οπου δεν φτανω να τα ποιασω, πηρα δοκιμαστηκα τα 3 αυγα να δουμε τι θα γινει .......

Y.G :: απο λαθος μου εγινε διπλο ποστ στο τοπικ με τα aenεus παρκαλω να σβηστει το ποστ απο το αλλο τοπικ .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

με λιγο καλυτερο ψαξιμο βρεθηκαν και αλλα αυγα πανω στα φυλλα των εχινοδωρων ....

Συνολο τα αυγα ειναι 10 και μεταφερθηκαν ολα στη γεννηστρα :)

DSC_0505.jpg

DSC_0502.jpg

DSC_0503.jpg

DSC_0504.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι εριξα μια ματια στο ενυδρειο και τσιμπησα ακομα 2 αυγουλακια πανω απο τα φυτα :)

ουτε κοτες να ηταν και να μαζευα αυγα ημερας :) :)

Link to comment
Share on other sites

εχει προσεξει κανεις εαν η γονιμοποιηση γινεται πριν κολησουν τα αυγα στο τζαμι?

το λεω αυτο γιατι προσεξα την θηλυκια ειχε 4 - 5 αυγα στα κοιλακα πτερυγια και ειχανε παρε δωσε με τον αρσενικο και μετα πηγε και τασ κολησε στο τζαμι .

Παιζει κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορεσα να δω κατι τετοιο γιατι δεν εχω χρονο να τα παρατηρω. παντως, λογικα τωρα πρεπει να βλεπεις τα ψαρακια σου μεσα απο τα αυγα. μερικες φορες κινουνται κιολας!

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορεσα να δω κατι τετοιο γιατι δεν εχω χρονο να τα παρατηρω. παντως, λογικα τωρα πρεπει να βλεπεις τα ψαρακια σου μεσα απο τα αυγα. μερικες φορες κινουνται κιολας!

καλη συνεχεια!

το πρωι που θα ειμαι σπιτι θα ριξω μια ενημερωση και αν βλεπω τιποτα μπορει να πατησω και καμια φωτο ετσι να υπαρχει αρχειο :)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ενα αυγο βγηκε φουγκιασμενο , τα αλλα τα βλεπω οκ .τα υπολοιπα απο χρωμα εχουν σκουρηνει λιγο . υπομονη :)

DSC_0542.jpg

DSC_0541.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...