Jump to content

Αναπαραγωγη Corydoras Sterbai


Geosid

Recommended Posts

λοιπον κατα τη διαρκεια της νυχτας αρκετα απο τα μωρα δεν τα καταφεραν , εχουν βγει απο τη γεννηστρα και ειναι κατω στην αμμο τωρα , για ταισματα δεν μπορω να κανω τιποτα μιας και οι ωρες που ειμαι σπιτι ειναι ελαχιστες , ο βυθος ειναι στρωμενος , εχω ριξει και λιγο food u και τα εχω αφησει να βοσκανε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

DSC_1919.jpg
Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα μωρακια

DSC_2034.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. :thumbup::thumbup: Εχεις υπολογισει περιπου ποσα ειναι ??

καμια 20αρια μπορει και παραπανω , δεν ειναι ολα μαζεμενα σε μια μερια :) οπου και να κοιταξω ολο και ξεπεταγεται κανα μικρο :D

Link to comment
Share on other sites

καμια 20αρια μπορει και παραπανω , δεν ειναι ολα μαζεμενα σε μια μερια :) οπου και να κοιταξω ολο και ξεπεταγεται κανα μικρο :D

:thumbup:

δυσκολευεσαι να τα εντοπισεις ε? το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω! καλη επιτυχια στα κουκλια σου!!

αυτο που συμπαιρανα εγω ειναι οτι το δυσκολοτερο ειναι να μεγαλωσουν παρα να γεννηθουν. θελουν καθημερινη φροντιδα, επιβλεψη και σωστο ταισμα. αν δε κανω λαθος δεν θελουν δυνατο φωτισμο. μαλλον προτιμουν το φωτισμο του δωματιου. στορμ, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

:)

δυσκολευεσαι να τα εντοπισεις ε? το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω! καλη επιτυχια στα κουκλια σου!!

αυτο που συμπαιρανα εγω ειναι οτι το δυσκολοτερο ειναι να μεγαλωσουν παρα να γεννηθουν. θελουν καθημερινη φροντιδα, επιβλεψη και σωστο ταισμα. αν δε κανω λαθος δεν θελουν δυνατο φωτισμο. μαλλον προτιμουν το φωτισμο του δωματιου. στορμ, τι λες?

Αυτο με το φωτισμο που λες εχεις δικιο , το βλεπω και εγω στην πραξη οτι πανε και κρυβονται ητε κατω απο το αεροφιλτρο , ητε σε σκοτεινα σημεια που κανουν τα ξυλα οπου εχω μεσα στη γεννηστρα .

Αλλαγες γινονται καθημερινα 40-50% το νερο μπαινει απευθειας απο το σωληνακι της οσμωσης για να μην εχω μεγαλες αποκλισεις στη θερμοκρασια της γεννηστρας , φαγητο πεφτει 5 εως 6 φορες την ημερα ( food u + jbl novo tom artemia )

ο φωτισμος ειναι 5w λαμπα οικονομιας απο ενα φωτιστικο γραφειου + οτι ειναι σκουρο το νερο απο τα φυλλα καταπα

Link to comment
Share on other sites

αν δε κανω λαθος δεν θελουν δυνατο φωτισμο. μαλλον προτιμουν το φωτισμο του δωματιου. στορμ, τι λες?

Σίγουρα ο δυνατός φωτισμός δεν είναι και ότι καλύτερο. Με το φως ημέρας του δωματίου είναι μια χαρά. Από κει και πέρα, οφείλω να ομολογήσω πως στις αρχές των αναπαραγωγών μου, πάντα είχα μία μικρή λάμπα για να χαζεύω τα μικρά... Μετά που τα συνήθισα τα είχα χωρίς λάμπα :)

Επίσης καλό είναι να αναφερθεί πως σε ενυδρείο αναπαραγωγών, καλό είναι να υπάρχουν μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης (πχ αρκετό κερατόφυλλο) και σαλιγκάρια... είτε λαθρεπιβάτες είτε Apple snails. Και τα δύο βοηθούν στην καλή ποιότητα του νερού καθαρίζοντάς το από νιτρικά και περίσσεια τροφών!

*edit* Προσοχή! Τα σαλιγκάρια να μπαίνουν μετά την εκκόλαψη, καθότι τρώνε τα αυγά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

DSC_2040.jpg
Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι εχει ξεκινησει παλι τις γεννες στο κυριος ενυδρειο , οσα αυγα μπορουσα να παρω τα πηρα και τα μετεφερα στη γεννηστρα να δουμε μηπως σκασουν και αυτα ( καμια 20αρια αυγα ειναι ) :)

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα εκλεισαν 9 μερες ζωης , ολα πανε καλα μεχρι τωρα ( ετσι νομιζω ).

τα αυγα που μεταφερθηκαν απο το κυριος ενυδρειο στη γεννηστρα δεν εχουν φουγκιασει ακομα ( καλο σημαδι ) θεωρητικα αν ειναι να σκασουν πρεπει να σκασουν αυριο - μεθαυριο , οσα αυγα μπορεσα να μαζεψω απο κατω τα μετεφερα σε μια μικρη γεννηστρουλα για να μπορω να τα παρακολουθω .Στη μικρη γεννηστρα υπαρχουν 9 αυγα , συν ποσα ειναι κατω στην αμμο που δεν μπορεσα να τα βρω :buttrock:

Ενημερωση .... Συντομα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά στην άμμο, πιθανόν και να μη σου σκάσουν... Τα αυγά για να φουνγκιάσουν θα πρέπει να μην έχουν καλή οξυγόνωση και κυκλοφορία νερού. Αν έχεις αυτά τα 2 τότε είσαι ΟΚ.

Απλά ξαναλέω, πως θεωρώ αδύνατο να μπορέσουν να μεγαλώσουν τα μικρά σε γεννήστρα μέσα στο κυρίως ενυδρείο, γι'αυτό και προτείνω είτε να αφεθούν ελεύθερα μετά την εκκόλαψη και όσα αντέξουν, είτε να υπάρχει ενυδρείο γεννήστρα, το οποίο θα είναι έτοιμο, στρωμένο, με μικρού πάχους βυθό και καλή γενικώς βιολογία.

Καλή συνέχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά στην άμμο, πιθανόν και να μη σου σκάσουν... Τα αυγά για να φουνγκιάσουν θα πρέπει να μην έχουν καλή οξυγόνωση και κυκλοφορία νερού. Αν έχεις αυτά τα 2 τότε είσαι ΟΚ.

Απλά ξαναλέω, πως θεωρώ αδύνατο να μπορέσουν να μεγαλώσουν τα μικρά σε γεννήστρα μέσα στο κυρίως ενυδρείο, γι'αυτό και προτείνω είτε να αφεθούν ελεύθερα μετά την εκκόλαψη και όσα αντέξουν, είτε να υπάρχει ενυδρείο γεννήστρα, το οποίο θα είναι έτοιμο, στρωμένο, με μικρού πάχους βυθό και καλή γενικώς βιολογία.

Καλή συνέχεια :buttrock:

Δεν καταλαβες καλα :buttrock:

Η γεννηστρα που εχω τα αυγα ειναι μια μικρη πλαστικη γεννηστρα μεσα στην κυριος γεννηστρα των στερμπαι , μολις σκασουν τα αυγα θα τα ελευθερωσω και θα τα αφησω να κανουν παρεουλα με την προηγουμενη ''φουρνια ΄΄

ο βυθος ειναι 5-6 κιλα αμμο (καρατ 6 ) στρωμενη απο το κυριος ενυδρειο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα :buttrock:

Η γεννηστρα που εχω τα αυγα ειναι μια μικρη πλαστικη γεννηστρα μεσα στην κυριος γεννηστρα των στερμπαι , μολις σκασουν τα αυγα θα τα ελευθερωσω και θα τα αφησω να κανουν παρεουλα με την προηγουμενη ''φουρνια ΄΄

ο βυθος ειναι 5-6 κιλα αμμο (καρατ 6 ) στρωμενη απο το κυριος ενυδρειο :buttrock:

Όντως δεν είχα καταλάβει καλά :buttrock:

Παρ'όλα αυτά εγώ σε αυτή τη περίπτωση δεν θα έβαζα τα αυγά στη πλαστική γεννήστρα. Αλήθεια, παρατήρησες τα ενήλικα να τρώνε τα αυγά από τις επιφάνειες που είχαν αρχικά κολληθεί? Γιατί εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο...

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είχα καταλάβει καλά :buttrock:

Παρ'όλα αυτά εγώ σε αυτή τη περίπτωση δεν θα έβαζα τα αυγά στη πλαστική γεννήστρα. Αλήθεια, παρατήρησες τα ενήλικα να τρώνε τα αυγά από τις επιφάνειες που είχαν αρχικά κολληθεί? Γιατί εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο...

σε μεμονομενα αυγα ναι το ειδα .

Δηλαδη οταν ηταν μαζεμενα 4-8 αυγα μαζι δεν τα πειραζαν , οταν ηταν μονο ενα ναι ειδα να λειπει .

Σημαδια κανιβαλισμου απο γονεις προς τα μωρα μεχρι τωρα δεν εχω δει , φαντασου οτι υπαρχουν κοντα στα 15 μωρα και 8 ενηλικες μεσα στη γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

σε μεμονομενα αυγα ναι το ειδα .

Δηλαδη οταν ηταν μαζεμενα 4-8 αυγα μαζι δεν τα πειραζαν , οταν ηταν μονο ενα ναι ειδα να λειπει .

Σημαδια κανιβαλισμου απο γονεις προς τα μωρα μεχρι τωρα δεν εχω δει , φαντασου οτι υπαρχουν κοντα στα 15 μωρα και 8 ενηλικες μεσα στη γεννηστρα

Ναι, ο κανιβαλισμός μου φαίνεται αδύνατος και μένα και δεν έχω διαβάσει πουθενά για τέτοια κρούσματα. Για φάγωμα αυγών το έχω ξαναδιαβάσει, αλλά όχι από κάπου έμπιστα. Η αλήθεια είναι, όπως είπα και πιο πάνω, ότι ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο από τα δικά μου ψάρια. Σαλιγκάρια, πλέκο, τέτρας, κάνανε πάρτι όταν είχα αυγά. Τα ίδια τα Cories δεν είδα ποτέ να τα πλησιάζουν.

Όπως και να έχει, το χειρίζεσαι σωστά από τη στιγμή που έχεις τέτοιες ενδείξεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο κανιβαλισμός μου φαίνεται αδύνατος και μένα και δεν έχω διαβάσει πουθενά για τέτοια κρούσματα. Για φάγωμα αυγών το έχω ξαναδιαβάσει, αλλά όχι από κάπου έμπιστα. Η αλήθεια είναι, όπως είπα και πιο πάνω, ότι ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο από τα δικά μου ψάρια. Σαλιγκάρια, πλέκο, τέτρας, κάνανε πάρτι όταν είχα αυγά. Τα ίδια τα Cories δεν είδα ποτέ να τα πλησιάζουν.

Όπως και να έχει, το χειρίζεσαι σωστά από τη στιγμή που έχεις τέτοιες ενδείξεις!

Δεν υπαρχει καποιος λογος ουτε να κρυψω κατι , ουτε να πω ψεματα για κατι .

Ποιο πολλη εχουν μπει τα αυγα στη γεννηστρα για να μην βαλω χερι μεσα στο ενυδρειο οταν πχ φουγκιασουν και να μπορεσω να τα απομακρυνω με καποιο τσιμπιδακι χωρις να χρειαστει να αναστατωσει γονεις και μωρα .Και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι εστω μια στις χιλιες οι γονεις θελησουν να κανουν πεσιμο στα αυγα να τα εχω προστατευμενα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος λογος ουτε να κρυψω κατι , ουτε να πω ψεματα για κατι .

Ποιο πολλη εχουν μπει τα αυγα στη γεννηστρα για να μην βαλω χερι μεσα στο ενυδρειο οταν πχ φουγκιασουν και να μπορεσω να τα απομακρυνω με καποιο τσιμπιδακι χωρις να χρειαστει να αναστατωσει γονεις και μωρα .Και για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι εστω μια στις χιλιες οι γονεις θελησουν να κανουν πεσιμο στα αυγα να τα εχω προστατευμενα :buttrock:

Το έμπιστα δεν το ανάφερα για σένα αλλά για άλλες πληροφορίες που έχω βρει κατά καιρούς στο διαδίκτυο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτο λιγο κουνημενη ( τα σκασμενα δεν καθονται σε μια μερια )

DSC_2115.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχιζει και ''σκαει'' και η δευτερη ''φουρνια'' :buttrock::D

dsc2133.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε να τα χαιρεσαι!!! απο τροφη τι δινεις? εγω εδινα λιγο κροκο, και τροφη αναπτυξης σε σκονη καθως και τις τροφες των ενηλικων κορυ που τις ειχα κανει σκονη. εγω τα απελευθερωσα στο κυριως ενυδρειο και λογικα θα ειναι μια χαρα τωρα, αφου ειναι λιγο πανω απο μηνα τα δικα μου(aeneus βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 10 ημερων :buttrock:

Μερικα απο τα μωρα μας :buttrock::buttrock:

DSC_2168.jpg

DSC_2174.jpg

DSC_2179.jpg

DSC_2191.jpg

Δυστυχως βιαστηκα να πω για την δευτερη φουρνια , τα μικρα δεν καταφεραν να σκασουν καλα καλα , βγηκε ενα μερος απο την ουρα και μετα .... τεζα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...