Jump to content

Αναπαραγωγη Corydoras Sterbai


Geosid

Recommended Posts

Πηραν μπροστα οι ''μηχανες'' παλι :buttrock::buttrock::buttrock:

dsc2194.th.jpg

dsc2195i.th.jpg

dsc2196r.th.jpg

dsc2197.th.jpg

dsc2198.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγηκαν τα φουγκιασμενα αυγα που ειχα απο χτες μεχρι τωρα ( 9 συνολο ) , μαζεψα ολα τα αυγα απο τα τζαμια και τοποθετηθηκαν μεσα στη μικρη γεννηστρα και στη συνεχεια διπλα απο την εξοδο του φιλτρου , ετσι ωστε να εχω καλυτερη κυκλοφορια νερου και οξυγωνωση , θεωρητικα απο αυριο βραδυ και μετα αν ολα πανε καλα θα πρεπει να δω ουρες .

Εν 'αναμονη των εξελιξεων ( stay tuned )

DSC_22510086.jpg

Y.G : μην δινεται σημασια στις κοκκινες κουκιδες ειναι απο το μετρημα :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε να τα χαιρεσαι!!! απο τροφη τι δινεις? εγω εδινα λιγο κροκο, και τροφη αναπτυξης σε σκονη καθως και τις τροφες των ενηλικων κορυ που τις ειχα κανει σκονη. εγω τα απελευθερωσα στο κυριως ενυδρειο και λογικα θα ειναι μια χαρα τωρα, αφου ειναι λιγο πανω απο μηνα τα δικα μου(aeneus βεβαια)

Eκτος απο τα παραπανω , ριχνω 3 shrimp pellet (omega one )για τους γονεις καθε μερα . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ρε εσενα θα σου γενναγανε και κοκκορια!!!

Ωραια πραγματα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εαν προσεξει καποιος καλα θα δει τα μικρα να γυρνανε σβουρες μεσα στο αυγο

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα. Το μόνο που με ανησυχεί είναι τα αυγά που πατάνε στην άμμο και από πάνω τους έχουν άλλα αυγά. Αυτή είναι αιτία φουνγκιάσματος. Πρόσεχε να αερίζονται όλα καλά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα. Το μόνο που με ανησυχεί είναι τα αυγά που πατάνε στην άμμο και από πάνω τους έχουν άλλα αυγά. Αυτή είναι αιτία φουνγκιάσματος. Πρόσεχε να αερίζονται όλα καλά :buttrock:

καταρχην ολα τα αυγα μεταφερθηκαν μαζι με αμμο σε αλο ενυδρειο , μεσα στο καινουργιο ενυδρειο υπαρχουν μονο καλα αυγα , οπως βλεπεις και απο την κινηση που εχουν τα αυγα υπαρχει αυξημενη ροη - οξυγωνωση , στα 80+ αυγα που βγηκαν μονο 9 φουγκιασαν μεχρι τωρα και αυτα φουγκιασαν χτες , σημερα ολα ειναι καλα :buttrock: μενει να δουμε αυριο καποια στιγμη ουριτσες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο τα παραπανω , ριχνω 3 shrimp pellet (omega one )για τους γονεις καθε μερα . :blink:

ρε geo μηπως τους δινεις και κανα μπλε χαπακι......και δεν σταματουν να πυρολοβολουν!!! τα ατιμα :buttrock::buttrock:

πολυ καρπερα βρε παιδι μου... :buttrock::buttrock:

καλο κουραγιο και καλη υπομονη :blink:

Link to comment
Share on other sites

ρε geo μηπως τους δινεις και κανα μπλε χαπακι......και δεν σταματουν να πυρολοβολουν!!! τα ατιμα :buttrock::buttrock:

πολυ καρπερα βρε παιδι μου... :buttrock::buttrock:

καλο κουραγιο και καλη υπομονη :(

Nα σε καλα Κωστη !!!!

Ολο και κατι τους ριχνω ... ειχαν στα ανωγεια μπολικο .... :blink::blink::ranting2:

Link to comment
Share on other sites

Αψογος Geo :buttrock:

πάμε γερά να γεμiσουμε cory :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ολα τα αυγα μεταφερθηκαν μαζι με αμμο σε αλο ενυδρειο , μεσα στο καινουργιο ενυδρειο υπαρχουν μονο καλα αυγα , οπως βλεπεις και απο την κινηση που εχουν τα αυγα υπαρχει αυξημενη ροη - οξυγωνωση , στα 80+ αυγα που βγηκαν μονο 9 φουγκιασαν μεχρι τωρα και αυτα φουγκιασαν χτες , σημερα ολα ειναι καλα :)μενει να δουμε αυριο καποια στιγμη ουριτσες :)

Σχεδον το 30% απο τα αυγα που ηταν μεσα στη γεννηστρα εσκασαν , αλλα δεν εσκασαν καθολου παρολο που φαινονται μωρα μεσα και αλλα τα μικρα μπορεσαν και εβγαλαν μονο την ουρα εξω απο το αυγο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 14 ημερων ....

Link to comment
Share on other sites

και μερικα απο τα μικρα που εσκασαν σημερα το πρωι .....

Link to comment
Share on other sites

2 γεννες στην ιδια γεννηστρα (μαζι με τους γονεις )

μετα το 2:28 μπορειτε να δειτε ενα μικρο περιπου 17-18 ημερων να τρωει ''καθαρη πρωτεινη '' :)

Link to comment
Share on other sites

τα ζευγαρια ξεκινησαν παλι τα ''παιχνιδια'' τους , πιστευω οτι ετοιμαζονται παλι για να αφησουν αυγα :)

Link to comment
Share on other sites

τα ζευγαρια ξεκινησαν παλι τα ''παιχνιδια'' τους , πιστευω οτι ετοιμαζονται παλι για να αφησουν αυγα :)

.... ηταν να μην παρουν μπρος :)

Link to comment
Share on other sites

τα συγχαρητηρια μου για τη πολυ καλη δουλεια και το πλουσιο υλικο που μας δινεις!!!!

οπως ειπαμε... ειναι να μη παρουν μπρος!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τα ζευγαρια ξεκινησαν παλι τα ''παιχνιδια'' τους , πιστευω οτι ετοιμαζονται παλι για να αφησουν αυγα :)

και οπως το ειπα .....

οι γονεις εχουν αφησει γυρο στα 80 αυγα στη γεννηστρα ...

Αυτο που θελω να ρωτησω :

Μηπως θα πρεπει να βγαλω τους γονεις απο τη γεννηστρα και να τους βαλω στο κυριος ενυδρειο για λιγο καιρο να ''ξεκουραστουν '' ?

Αλλα το θεμα ειναι οτι και την αλλη φορα που τους ειχα βαλει αυτοι γενναγανε και στο κυριος ενυδρειο .

Πλεον ανησυχω για μηπως εχω θεμα ιχθυοφορτισης και σκεφτομαι να μεταφερω μερικα μωρα σε αλλο ενυδρειο .

Φωτογραφιες απο τη νεα ''φουρνια'' εντος της ημερας :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το είχα αναφέρει και στις αρχές που άνοιξες το τόπικ, πως άπαξ και πάρουν μπρος οι γονείς, δεν σταματάνε εύκολα :) Και πολύ περισσότερο τώρα που κρυώνει ο καιρός. Αν το συνεχίσεις έτσι, για 3-4 μήνες ακόμα θα έχεις αυτή τη δουλειά συνέχεια.

Θα αναφέρω προσωπική εμπειρία:

Όπως είχα αναφέρει, είχα βγάλει αναπαραγωγές από Sterbai, αλλά ήταν σε περίοδο που δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά. Σοβαρά είχα ασχοληθεί με τα Aeneus απ'όπου έκανα κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνεις εσύ τώρα. Δηλαδή προκαλούσα την αναπαραγωγή, φύλαγα τα αυγά κ.ο.κ.. Αυτό που παρατήρησα μετά από διάστημα μερικών μηνώ (4 αν δεν κάνω λάθος) είναι πως το κυρίως θηλυκό (λέω κυρίως καθότι πολλές θηλυκές γεννούσανε, αλλά αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε μέγεθος και πάντα έκανε τα περισσότερα αυγά) μου ψόφησε χωρίς κανέναν προφανή λόγο. Δεν λέω πως υποχρεωτικά ψόφησε από τις πολλές απανωτές γέννες, αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να συνέβη από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα χθεσινα αυγα :)

DSC_2331.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε ....

τα αυγα μεταφερθηκαν παλι σε μικροτερο ενυδρειο μεχρι να σκασουν και να βγαλω τα φουγκιασμενα .

Αυτη τη φορα η παραγωγη ηταν ''καπως'' μεγαλυτερη :)

post-16924-1289506917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεο απο τα μικρα της τελευταιας γεννας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...