Jump to content

ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ


mariosreefas

Recommended Posts

Γεια χαρα παιδια,οπως προειπα και εδωhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46070&pid=426416&st=0entry426416

ετοιμαζομαι να στησω ενα νεο συτστημα ρεεφ το μαιν τανκ θα εχει διαστασεις 240*70*70

λοιπον καποιοσ εξοπλισμος υπαρχει απο το προηγουμενο 800λιτρο ρεεφ μου αλλα σιγουρα χρειαστω νεο!

ελατε να συζητησουμε διαφορα πραγματακια που αφορουν το ενυδρειο μου

καταρχην δεχομαι και αλλαγες στι διαστασεις του ενυδρειου μου αν εχετε καποια ενσταση

για κυκλοφορια εχω σκεφτει 4 βορτεκ(σε reef crest mode)

και 2 τυνζε wavebox(θα αγορασω το ενα γιατι το αλλο το εχω απο το προηγουμενο συτσημα)

το περα δοθε της κυμματομηχανησ το θεωρω απαραιτητο για να κραταει αιωρουμενα τα debris,ωστε να τα παιρνει η υπερχειληση και να τα πεταει το σκιμμερ

επιπλεον λεω να βαλω και καν δυο τετοια(ισως και παραπανω)http://www.shop-meeresaquaristik.de/index.php?cat=c444_Wavysea.html

καπου τα ειχα πετυχει και με τυνζε τυρβελλε αν εχει κανεις το λινκ ασ το δωσει!

για φωτισμο μαλλον 4*250βαττ phoenix 14000κ(με καλα βαλλαστ PFO KAI LUMEN MAX ELITE Ανακλαστηρες)

σκιμμερ εχω ενα θηριο της h&S to 200 3*f2001 in sump(που εβγαζε ενα σκασμο βρωμια στο 800λιτρο)

και θα βαλω και ενα το ιδιο εξωτερικο.

πιστευω πως ειναι καλυτερη επιλογη,μιας και ειμαι υπερευχαριστημενος με το προηγουμενο H&S σκιμμερ μου.

αυτα προσ το παρων παιδια οτι εχετε ρειχτε το!

εδω παω για πολυ σοβαρο συστημα και χρειαζομαι πολυ την πολυτιμη βοηθεια σας

κυριως αρχικα να συζητησουμε το τριπτυχο

1,φως

2,κυκλοφορια

3,σκιμμερ

που τα θεωρω πολυ σημαντικα για μια καλη αρχη,βεβαια δεν ειναι τα μονα

και να τονισω οτι το ενυδρειο θα το παρτηρουμε απο τρεις πλευρες η τεταρτη η μικρη(70*/70)θα ειναι στο τοιχο.

υ.γ ειμαι αρκετα διαβασμενος απο βιβλιογραφια αλλα οι εμπειριες σας ειναι παρα πολυ σημαντικες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νέο σου θηριώδες σύστημα

Θα μας ενδιέφερε να παρακολουθήσουμε βήμα βήμα όλοι την κατασκευή και την εξελίξει του , δίνοντας μας την ευκαιρία για συζήτηση.

Στο δια ταύτα τώρα ,

Από φωτισμό είναι μια καλή σκέψη οι MH μιας που έχουμε μεγάλο μήκος αλλά και βάθος , μια άλλη εύκολη εναλακτητικη είναι τα led για το όποια δεν έχω προς το παρόν ολοκληρωμένη άποψη και πιστεύω ότι χρειαζόμαστε 2-3 χρόνια εξελίξεις τους , παρολα αυτά αν εγώ ξεκινούσα ένα σύστημα σαν το δικό σου θα το προτιμούσα 2 φωτιστικά 8Χ 54w T5 πιστεύω ότι για υψηλών απαιτήσεων reef είναι το ιδανικό.

Όσο αναφορά τα skimmer οι επιλογές είναι πολλές και η δική σου σκέψη καθόλου άσχημη αν και θα προτιμούσα ένα κεντρικό skimmer και όχι δυο.

Τελειώνοντας οι vortec είναι καταπληκτικές αντλίες αλλά έχουν ένα μειονέκτημα , δεν στρίβουν κάτι που θα σε προβληματίσει στο στήσιμο του βράχου σου.

Θα ενδιέφερε να δούμε μια παρουσίαση με τα σχέδια του sump σου.

Καλή συνέχεια …

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορία θα μπορούσε να γίνει με 2 vortech και να συμπληρώσεις με κάποιες turbeller συνδεδεμένες σε controller(είναι το σύστημα που ρωτάς παραπάνω).Τα προγράμματα στις vortech καλό είναι να τα αλλάζεις που και που μιας και μόνο καλό θα κάνεις.Από φωτισμό όπως σου είπε και ο Πάνος θα προτιμούσα T5 αλλά με λίγο λιγότερο ύψος (5-10cm).Δύο skimmer δεν θα έβαζα μιας και εκτός από παραπάνω ρεύμα θα πρόσθετα και περισσότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από μένα.

Για τις διαστάσεις, θα σου πρότεινα (αν είναι εφικτό), να χαμηλώσεις 10 cm το ύψος και να το δώσεις σε πλάτος.

Επειδή είχα ενυδρείο με 70 cm ύψος, είναι αρκετά δύσκολο να το "χεριάσεις" και το φώς θα φτάνει δυσκολότερα στα χαμηλά σημεία.

Όσον αφορά την κυκλοφορία, η ιδέα των 4 Vortech δεν είναι κακή, αλλά πιστεύω ότι στην πορεία θα χρειαστείς 2-3 ακόμη (μικρότερους κυκλοφορητές), μια και το ενυδρείο είναι μεγάλο και θα πρέπει να καλύψεις νεκρά σημεία. Βέβαια, αυτό θα εξαρτηθεί και από το στήσιμο του βράχου, οπότε μπορείς να το δεις και αργότερα.

Για φως, έχεις πολλές επιλογές:

-->T5 2 φωτιστικά 8 x 54 W (όπως σου έγραψαν οι φίλοι παραπάνω)

-->MH 4 x 250 W (τουλάχιστον) και αν σε παίρνει από θέμα ΔΕΗ 4 x 400 W (εξαρτάται και από τα κοράλλια/clams που σκοπεύεις να φιλοξενήσεις)

--> LED Το τοπίο είναι ακόμη "θολό" και συνεχώς εξελισσόμενο.

Στο ενυδρείο μου έβαλα LED της Pacific Sun και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Σε βάθος χρόνου όμως (2-3 χρόνια) δεν μπορώ να ξέρω την εξέλιξη.

Η απόφαση είναι δική σου. :)

Για skimmer, θα προτιμούσα κι εγώ ένα κεντρικό αντί δύο.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν αι ακομα τωρα ξεκινησα κι εγω το θαλασσινο...

Θα επισημανω αυτο που λεει ο Αλεξανδρος περι ύψους.

Εμενα ειναι 75 πόντους το υψος.... και ζορίζομαι να κανω το οτιδήποτε.....

ΔΕΝ αναφερομαι σε θαμε φωτισμου γιατι ΔΕ γνωριζω.... αλλα μόνο σε λειτουργηκοτητα!!

Στο μονο που βοηθαει ειναι επειδη εγω το προόριζα για fish να έχουν χωρο να κολυμπουν τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν αι ακομα τωρα ξεκινησα κι εγω το θαλασσινο...

Θα επισημανω αυτο που λεει ο Αλεξανδρος περι ύψους.

Εμενα ειναι 75 πόντους το υψος.... και ζορίζομαι να κανω το οτιδήποτε.....

ΔΕΝ αναφερομαι σε θαμε φωτισμου γιατι ΔΕ γνωριζω.... αλλα μόνο σε λειτουργηκοτητα!!

Στο μονο που βοηθαει ειναι επειδη εγω το προόριζα για fish να έχουν χωρο να κολυμπουν τα ψαρια.

Πράγματι έτσι είναι.Και εγω στα 75 εκατοστά ύψος αν και είμαι αρκετά ψηλός ζορίζομαι και είμαι στο όριο!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετοιμαζεσαι να κανεις κατι το οποιο θελει πολυ σωστο προγραματισμο και σωστη μελετη θα σου λεγα να μην βιαστεις... 1.το σαμπ ειναι κατι πολυ βασικο να ειναι βολικο κτλπ...

2.με την εσωτερικη κυκλοφορια 4vortech +2 wave πιστευω οτι εισαι super

3.Θα σου προτεινα Τ5 2 8χ54 καλυτερα χρωματα(κατα την αποψη μου)

4.μεγεθος 240χ65χ80 (65 υψος) αν μπορουσες κ αλλο πλατος πχ 90 η και παραπανω επειδη ειναι τριφατσο ακομα καλυτερα... εγω αν μπορουσα θα το εκανα μετρο το πλατος για να παιξω με πολυ καλο στισημο γιατι θελεις αρκετο ωστε να σου αρεσει και απο τις τρεις πλευρες...

5.ενα καλο σκιμμερ για 4000λτμε οικονομια ρευματος κατα προτημηση deltec ,atb(Για αυτο και μονο πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να υπολογισεις πολι καλα τι σκιμμερ θα βαλεις πχ αυτα δουλευουν με 20ποντους νερου....

6,τι ψυκτικο και που θα το τοποθετησεις..(εγω σκεφτομαι για πχ να κανω 2ο σαμπ που να επικοινωνει με το πρωτο και να το βγαλω στο μπαλκονι και εκει να συνδεσω σκιμμερ και ψυκτικο για να γλιτωσουν τα αυτακια μου... οπως και την ζεστη του ψυκτικου..

7.καποιον ηλεκτρολογο να φτιαξει ενα πινακαγιατι μιλαμε για πολυ καλωδιο...

αυτα μου ερχονται προς το παρων αν αποφασιζα να φτιαξω ενα τετοιο θηριο.. και ξαναλεω πολυ σκεψη για οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις γιατι τετοιο θηριο μια φορα το φτιαχνεις...... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το φωτισμο

να πας σε λεδ που δεν υπαρχουν αρκετες ερευνες/μελετες και καθε εβδομαδα βγαινει ενα νεο λεδ φωτιστικο αμφιβολου ποιοτητος(αλλα σιγουρα μικρης καταναλωσης)

η να παω σε μεταλλα 250αρια που ξερω οτι εχουν αποδοση καλη!

αλλα τι κανω με τι δεη?

περιμενω τισ ερευνες που γινονται σε διαφορα αμερικανικα περιοδικα για να συκγρινω τα λεδ και τα μεταλλα και να μπορεσω να βγαλω μια ακρη!

υ.γ αυτοι οι κινεζοι συνεχεια βγαζουν νεα λεδ φωτιστικα και εχω τρελαθει :)

τι γινετε με αυτα μολις περασει ενας χρονος(ας πουμε),ποσο θα εχει πεσει η αποδοση τους?

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση είναι δική σου, αλλά αν πας για LED, μακρυά από κινέζικα.

Πέφτει πάρα πολύ η απόδοσή τους στο 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

ας πω και εγω την αποψη μου λοιπον αν και αρκετα καθυστεριμενα......

1] θεωρω μαξιμουμ το υψος των 60 ποντων για οτι αναφερανε τα παιδια παραπανω....υπαρχει ομως ενα ΄αλλα΄...το ιδανικο για ενα τετοιο ενυδρειο ειναι ενα ισχυρο dsb με τουλαχιστον 12 ποντους αραγωνιτη(στο κυριως ενυδρειο και οχι στο σαμπ) οποτε μπορεις να πας και σε 65 ποντους υψος.....

2] αν σε περνει για παραπανω πλατος καντο....πιστευω οτι θα το ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο με μεγαλο πλατος ακομα και 1 μετρο οπως προειπαν τα παιδια ειναι τελειο....

3] για σκιμμερ θα πηγαινα και εγω σε ενα κεντρικο,και οσο αφορα την εταιρια επειδη εχω της ιδιας το κρινω αριστο,ειμαι υπερευχαριστημενος....

αλωστε πες μας τι διαστασεις θα εχει το σαμπ γιατι αν δεν θα ξεπερνας τα 1500-1600 λ νομιζω σε καλυπτει αυτο που εχεις....

4] στο θεμα φωτισμου θεωρω οτι με τις τ5 εχεις καλυτερη αποδοση χρωμματων μιας και μπορεις να επιλεξεις τις λαμπες αρα 2 φωτιστικα 8χ54w ειναι αυτο που θα σου προτεινω και εγω.....προχειρα(γιατι η δεη θα κανει παρτυ) μεχρι να βρεθει κατι αξιολογο και εγγυημενο σε led

οσο αφορα το σαμπ σου εγω θα ανεφερα τις διαστασεις για να βοηθησουμε ολοι στο καλυτερο δυνατο σχεδιασμο του!

καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.Εγω με 70 ποντους υψος μπαινω μεχρι τον ωμο μεσα στο νερο.Και δεν ειμαι και μικροκαμομενος.

Οποτε λιγο λιγοτερο θα ειναι καλυτερα.

Απο skimmer και εχω ψηφιζω ενα κεντρικο αντι για δυο.

Απο φωτισμο τωρα με τις μεταλου που λες θα εισαι οκ αλλα διαβαζα στο reef central πως τα κοραλια χρειαζονται και τον φωτισμο των τ5(τουλαχιστον των ακτινικων.Τελος παντων το καπαλι λογικα θα ειναι diy αρα εχεις χωρο να παιξεις με πολλα πραγματα.

Κατι αλλο τωρα.Υπερχειλιση θα κανεις πυργο η τρυπες?

Και ενα τελευταιο.Με διαστασεις 2.40χ70χ70 εισαι στα 999.6 καθαρα λιτρα.Τι sump σκοπευεις να χρησημοποιησεις?Θα πρωτεινα κατι οχι κατω απο 500 λιτρα.

Το ιδανικοτερο που εχω δει για reef του τονου ειναι αλλος ενας τονος sump.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αντοχη του κτηρίου,φαντάζομαι θα το έχεις κοιτάξει.

Πας για πολλά κιλά... :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλή επιτυχία και απο μένα.

Επειδη και εγω εχω πολλά λίτρα και ετοιμάζομαι για επέκταση(2 ακόμα sump), εχω να σου πω τα εξής:

1ον ξεχνα τις MH. Μπορει στην αρχή να ξετρελλαθεις, αλλα μετα απο 1 χρόνο, θα εχεις πληρώσει τοσο πολλύ ρευμα που θα εχει ξετρελλαθεί η ΔΕΗ μαζί σου. Και αν πας και δωσεις τουλάχιστον 1000 ευρω για φωτιστικό σωμα οπως εκανα εγω, μετα θα τραβας τα μαλλιά σου αν το αλλαξεις με LED. Θ ακλαις τα λεφτα που εδωσες. Επισης υπολόγιζε οτι για να αλλαξεις 4 μέταλλα μια φορα τον χρόνο, θελεις περιπου στα 800-900 ευρω ετησιως μονο για αλλαγη στις λάμπες σου.

Οποτε οποως καταλαβαινεις τα LED ειναι μονοδρομος, εκτος και αν το οικονομικό δεν ειναι παράγοντας για σένα. Επισης σκεψου οτι για 1500λτ θελεις 2 300αρηδες θερμοστατες.

Επισης θελεις τουλαχιστον 1000 ευρω για ψυκτικο. Με λιγα λόγια εισαι στα 10000 ευρω περιπου κοστος, αν μιλαμε για σοβαρο εξοπλισμο.

2ον η δομική στηριξη του κτιριου σου, επιτρεπει 2 τονους συσσωρευμενους σε 4 τετραγωνικά????

Για κοιτα το αυτο πολυ σοβαρα. Μπορει σε normal συνθηκες ολα να πανε καλά. Σε σεισμο ομως?

Μηπως δημιουργηθει σοβαρο προβλημα??

3ον βαλε οσα περισσοτερα λιτρα μπορεις sump. Καλυτερα μικροτερο ενυδρειο και μεγαλυτερο sump.

Και κανε σωστη μελετη στα διαμερισματα του. Υπολογιζε να εχει refugium τεραστιο, θεση για τον φωτισμο και θεση για ολα τα υπόλιπα μηχανηματα.

Και επαναλαμβανω οτι δεν εχω 200 λτ ενυδρειο και μιλάω υποθετικά. Εχω σχεδον 1000λτ και παω για αλλα 200-300λτ και πληρώνω τα μαλλια μου καθε μηνα στην ΔΕΗ.

Αυτα απο μενα και καλη επιτυχια.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πριν σε ενα ενυδρειο reef του τονου ενα σαμπ του τονου θα σε σωσει μελλοντικα.Και στο λεω καθως το βλεπω αναλογικα.Εχω 250 λιτρα ενυδρειο με 80λιτρα refugium(χωρια 70 λιτρα σαμπ).Τρεχει 10 μερες.Στο refugium εχω cheato,κοκκινες μακροαλγες και μια μανγκροβια.ο φωτισμος ειναι 24h/d.Στις 10 μερες του ενυδρειου οι μετρησεις μου ειναι nh3/4=0 nitrate=0 nitrite=0.Συνεπως ενα καλο refugium σε σωζει απο πολλα κακα.

ΥΓ:ταιζω μερα παρα μερα το συστημα συνεπως εχει αρχισει το στρωσιμο.Χτες εριξα 2 γαριδουλες krill κατεψυγμενες μονο και μονο για να δω αν η βιολογια θα τις αντεξει.Λοιπον τις αντεξε.μετα απο 24 ωρες ακριβως πηρα παλι τιμες.Ολα μηδενικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...