Jump to content

Ερωτησεις σχετικα με κολλημα τζαμιων...


dimitris76

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! :)

Λογω των χαλαρων ημερων του Αυγουστου ηθελα να πειραματιστω με την κατασκευη ενος ενυδρειου!

Θελω λοιπον να κατασκευασω ενα ενυδρειο διαστασεων 73εκΧ33εκΧ40εκ. Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω σαν βαση τζαμι 8χιλ. και τα πλαινα να ειναι με τζαμι 6χιλ. Σχετικα με την κατασκευη ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

1) Ειναι καλυτερα να κολλησω τα πλαινα τζαμια επανω στο τζαμι-βαση ή περιμετρικα αυτου?

2) Κατα την παραγγελεια των τζαμιων να υπολογισω τις διαστασεις ακριβως ή ειναι καλυτερα να γινουν ελαχιστα μικροτερες (πχ 1χιλ) ετσι ωστε να κολλησει καλα η σιλικονη?

3) Σε αυτες τις διαστασεις οι κοντρες ειναι απαραιτητες?

Περιμενω την γνωμη σας καθως και τις οποιεσδηποτε συμβουλες σας! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.Υπαρχει λογος που θελεις 6αρια τα πλαινα?Γιατι ΟΙκονομικα δεν εχει και μεγαλες διαφορες.Να τα κανεις 8αρια ολα και να τα κολλησεις πανω στην βαση.Και εαν θελεις κοψε και ενα νοβοπαν στην ιδια διασταση με την βαση,και αφου το κολλησεις βιδωσε γυρο γυρο για κοντρες ξυλαρακια και μετα απο 48 ωρες εισαι οκ.Κοντρες πανω δεν χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.Υπαρχει λογος που θελεις 6αρια τα πλαινα?Γιατι ΟΙκονομικα δεν εχει και μεγαλες διαφορες.Να τα κανεις 8αρια ολα και να τα κολλησεις πανω στην βαση.Και εαν θελεις κοψε και ενα νοβοπαν στην ιδια διασταση με την βαση,και αφου το κολλησεις βιδωσε γυρο γυρο για κοντρες ξυλαρακια και μετα απο 48 ωρες εισαι οκ.Κοντρες πανω δεν χρειαζονται.

:)

εγω ομως θα ελεγα να βαλεις και μια κοντρα τουλαχιστον στη μεση. ειδικα με 6αρι τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.Υπαρχει λογος που θελεις 6αρια τα πλαινα?Γιατι ΟΙκονομικα δεν εχει και μεγαλες διαφορες.Να τα κανεις 8αρια ολα και να τα κολλησεις πανω στην βαση.Και εαν θελεις κοψε και ενα νοβοπαν στην ιδια διασταση με την βαση,και αφου το κολλησεις βιδωσε γυρο γυρο για κοντρες ξυλαρακια και μετα απο 48 ωρες εισαι οκ.Κοντρες πανω δεν χρειαζονται.

Aυτο με το νοβοπαν δεν το ειχα σκεφτει και μου ακουγετε πολυ καλη ιδεα!!! :)

Στο δευτερο ερωτημα εχει καποιος να μου προτεινει κατι? Δηλαδη πρεπει να δημιουργηθει κατι σαν αρμος απο σιλικονη μεταξυ των συγγολουμενων τζαμιων? Αν ναι περιπου ποσο πρεπει να ειναι αυτος για την συγγεκριμενη κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το νοβοπαν δεν το ειχα σκεφτει και μου ακουγετε πολυ καλη ιδεα!!! :)

Στο δευτερο ερωτημα εχει καποιος να μου προτεινει κατι? Δηλαδη πρεπει να δημιουργηθει κατι σαν αρμος απο σιλικονη μεταξυ των συγγολουμενων τζαμιων? Αν ναι περιπου ποσο πρεπει να ειναι αυτος για την συγγεκριμενη κατασκευη?

Τι εννοεις με στρογγυλεμενα τζαμια.Τα τζαμια θα στα κανουν ronde,και μη ξεχασεις να βαλεις χαρτοτενια.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με στρογγυλεμενα τζαμια.Τα τζαμια θα στα κανουν ronde,και μη ξεχασεις να βαλεις χαρτοτενια.

Οκ τα τζαμια θα γινουν ροντε... :)

Αλλο πραγμα ομως ρωταω και για να γινει πιο κατανοητο θα το πω πε παραδειγμα : αν στο συγγεκριμενο ενυδρειο που θελω να φτιαξω τα μεγαλα πλαινα τζαμια εχουν διασταση 73Χ40 τα μικρα ποσο πρεπει να εχουν??? 31,4 η καλλυτερα λιγο μικροτερη πχ 31,3εκ. (αν υποθεσουμε οτι ολα τα τζαμια εχουν παχος 8χιλ.)?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα τα τζαμια κολιουντε αλυσιδα.Δηλ.βαζεις την βαση και μετα αρχιζεις με την πλατη ,μετα το ενα πλαινο,μετα την φατσα,καιμετα το αλλο πλαινο,για να εχει καλυτερο δεσιμο.Αν καταλαβα καλα αερα μεταξυ τους δεν χρειαζετε.Να αφησεις 1 ποντο κενο και να βαλεις την χαρτοτενια και μολις τελειοσεις αμεσως να την βγαλεις με προσοχη για να μην παιδευεσαι μετα. :)

Link to comment
Share on other sites

θα αφησεις ενα κενο οταν θα πας τα μετρα, περιπου 1-2 χιλιοστα το πολυ, για το χωρο που θα μπει η σιλικονη. παραδειγμα: για 6αρι τζαμι, τα πλαινα σου θα ειναι: 33,0 - 0,6 -0,6 - 0,2 = 31,6 Χ 40εκ. για 8αρι τζαμι θα ειναι 2 χιλιοστα μικροτερο, δηλαδη 34,4 Χ40. αν περιοριζεσαι και στο υψος τοσο πολυ θα κανεις το ιδιο και για τη διασταση του υψους για ολα τα τζαμια των τεσσαρων καθετων πλευρων του ενυδρειου, για να μη σου βγει ψηλοτερο απο 40 εκ.

εσυ θα τα πιεσεις τα τζαμια κατα την κοληση οσο γινεται, χωρις να προσπαθησεις να αφησεις αρμο. αρμος θα γινει απο μονος του, γιατι απο ενα σημειο και μετα δεν μπορεις να σφιξεις περισσοτερο τα τζαμια μεταξυ τους. να προσεξεις να μην μεινουν φυσσαλιδες αερα στη σιλικονη οταν ενωσεις τα τζαμια.

επισης προτιμησε 8αρι τζαμι. εκτος απο το οτι ειναι παχυτερο και εχει μεγαλυτερες αντοχες στις πιεσεις, σου εξασφαλιζει περισσοτερη επιφανεια κολησης.

ολες οι πλευρες θα καθονται στη βαση. οι προστινη και η πισω θα ειναι ακριβως οσο το μηκους του ενυδρειου (73Χ40εκ) και οι πλαινες οσο σου εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

κοντρες κατω περιματρικα οπωσδηποτε. ετσι θα εισαι και περισσοτερο σιγουρος οτι δεν εχεις αφησει κενο στη κοληση και δεν θα εχεις διαρροες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και την βοηθεια σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και την βοηθεια σας!!! :)

εγω θα σου προτεινω οχι ροντε τα τζαμια..... για μεγαλυτερη επιφανεια κολληματοσ!!!

σιλικονη για ενυδρεια(προσοχη να μν εχει ληξει),κοντρεσ αν εχεισ την δυνατοτητα πανω κατω για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο..........και καλη επιτυχια :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινω οχι ροντε τα τζαμια..... για μεγαλυτερη επιφανεια κολληματοσ!!!

σιλικονη για ενυδρεια(προσοχη να μν εχει ληξει),κοντρεσ αν εχεισ την δυνατοτητα πανω κατω για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο..........και καλη επιτυχια :rasp::blush:

οσο περίεργο και εάν σου ακουστεί τα ροντέ έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια κολλήματος :)

σχεδίασε ένα ροντέ τζάμι και ένα απλό και μέτρα τα με ένα χάρακα να δεις :D

Link to comment
Share on other sites

οσο περίεργο και εάν σου ακουστεί τα ροντέ έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια κολλήματος :)

σχεδίασε ένα ροντέ τζάμι και ένα απλό και μέτρα τα με ένα χάρακα να δεις :D

εγω στα δικα μου ποτε δεν τα κανω ροντε,κοβουν σαν ξυραφι και ποτε ουτε σταγονα :rasp: ..... που δεν εχουν και την τρελη ποιοτητα κατασκευης,ενω απο εργοστασιακα(ηδη ροντε..)και diy ρονταρισμενα εχω ακουσει πολλα....τι να πω!!μου δινεισ αφορμη να το δοκιμασω..... :blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι πως δεν χρειαζονται ροντε γιατι ειναι λιγα τα λιτρα. το ροντε στιχιζει. και ετσι να τα κολισει δεν υπαρχει κανενα προβλημα. σηγουρα το ροντε ειναι καλητερα γιατι εχει καλυτερη επιφανεια κολησης. με το χερι οταν το κοβουν το τζαμι δεν γινετε να ειναι ακριβειας ενο με το μηχανιμα ειναι. γνωμη μου το ξαναλεω ειναι πως τα μικρα ενυδρεια ειναι υπερβολη τα ροντε

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι μιλαμε για μικρα κοματια τζαμι δεν θα τα εκανα ρονταρισμενα. ο λογος ειναι οτι οντως κερδιζω επιφανεια κολησης και χρημα γιατι το ρονταρισμα κοστιζει πολλες φορες περισσοτερο απο το τζαμι. οι πλευρες που θα κολουσα λοιπον θα ηταν αρονταριστες και θα εξυνα με ενα γυαλοχαρτο ωστε να γλυκανω τις γωνιες και να μην τραυματιστω κατα την κοληση. θα ρονταριζα μονο τις επανω πλευρες. αν τα τζαμια ηταν μεγαλα και βαρια δεν το συζητω. φυσικα αν φορεσεις γαντια ειναι ενα προσθετω μετρο ασφαλειας, αλλα το ξαναλεω θα εχεις μικρα κοματια τζαμι.

το ρονταρισμενο τζαμι δεν ειναι απαραιτητα απο εργοστασιο, το κανουν και πολλοι τζαμαδες και σαν τζαμι ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...