Jump to content

Ερωτήσεις αρχαριου!!!


Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα να κανω καποιεσ διευκρινιστικες ερωτησεισ γιατι απο το διαωασμα μπερδευτικα λιγακι!!!!

δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα απλα διευκρινιστικα!!!

1. Μπορει να υπαρχει αμμωνια ενω τα νιτρικα και τα νιτρωδη ειναι 0

2. ποια ειναι τα κυρια συμπτωματα απο δηλητηριαση με αμμωνια

3. Το bionitrivec θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει σε κατασταση αναγκης (γιατι αναφερει οτι το βαζουμε μονο στην αρχη και μετα 24h τα ψαρια)

4. Μπορει καποιοσ να μου αναφερει τον κανονα σε σχεση με το μηκοσ ψαριων και λιτρα ενυδρειου?

5. Οι ταμπλετες για τα πλεκο που εχουν και καποιο ξυλο ιτιας πρεπει να αφαιρουνται αν δεν καταναλωνονται μεσα σε 3 λεπτα (πχ sera Wels-Chips)?

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να κανω καποιεσ διευκρινιστικες ερωτησεισ γιατι απο το διαωασμα μπερδευτικα λιγακι!!!!

δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα απλα διευκρινιστικα!!!

1. Μπορει να υπαρχει αμμωνια ενω τα νιτρικα και τα νιτρωδη ειναι 0

2. ποια ειναι τα κυρια συμπτωματα απο δηλητηριαση με αμμωνια

3. Το bionitrivec θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει σε κατασταση αναγκης (γιατι αναφερει οτι το βαζουμε μονο στην αρχη και μετα 24h τα ψαρια)

4. Μπορει καποιοσ να μου αναφερει τον κανονα σε σχεση με το μηκοσ ψαριων και λιτρα ενυδρειου?

5. Οι ταμπλετες για τα πλεκο που εχουν και καποιο ξυλο ιτιας πρεπει να αφαιρουνται αν δεν καταναλωνονται μεσα σε 3 λεπτα (πχ sera Wels-Chips)?

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Kαλησπέρα!

Λοιπόν,

1. Φυσικά και γίνεται, αφού η αμμωνία είναι "το πρώτο στάδιο" στον κύκλο του αζώτου.

2. Το κύριο σύμπτωμα είναι να βλέπεις τα ψάρια σου να αναπνέουν γρήγορα και να ανεβαίνουν στην επιφάνεια...

μπορείς να δεις και εδώ...

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

μπορείς να βρεις κι άλλα άρθρα στο φόρουμ, κάνοντας μια αναζήτηση

3. σίγουρα καλό θα κάνει η προσθήκη του,

4. Υπάρχει ένας κανόνας, τον οποίο εγώ προσωπικά δεν λαμβάνω υπόψην μου καθώς είναι πολύ υποκειμενικός, ο οποίος λέει πως για να βρεις τον μέγιστο αριθμό ψαριών που αντιστοιχούν στα λίτρα σου, προσθέτεις το τελικό τους μέγεθος σε εκατοστά, δηλαδή σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων μπορούν να υπάρχουν πχ 10 ψάρια που φτάνουν τελικό μέγεθος 10 εκατοστά. Όπως σου είπα όμως είναι πολύ υποκειμενικός και δεν ακολουθείται καθώς υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που σε οδηγούν στην ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου σου.

5. δεν πιστεύω πως σε ένα στρωμένο ενυδρείο υπάρχει πρόβλημα να μείνουν και παραπάνω, αρκεί να καταναλώνονται αργά ή γρήγορα.

Πες μας κάποια πράγματα παραπάνω για το ενυδρείο σου.

Από ότι κατάλαβα, έχεις πρόβλημα αμμωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σ ευχαριστω!

Ειχα πιο παλια προωλημα και απο το Foroum μου ειπαν οτι πιθανοτατα να ειχα αμωνια παρολο που νιτρικα και νιτρωδη ήταν 0 χωρισ να μου εξηγησουν κατι παραπανω. Αυτες ειναι ερωτηματα απο προηγουμενα προβληματα και για την διατηρηση των συνθηκών του ενυδρειου μου. Εχεισ καμια ιδεα για το aquablack αν πρέπει να το βαζω σε καθε αλλαγη νερού?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι

Juwel 60χ30χ30

καθαρα 45 λιτρα

φιλτρο με μπλε σφουγκαρι και siporax

και επιπλεον αεραντλια.

τρεχει 3 μηνες

φυτεμενο με 2 ανουμπιεσ ενα microsorum και 1 polysperma

διακοσμηση 1 μεγαλο ξυλο και 6-7 πετρεσ (απο petshop)

ψαρακια 9 νεον τετρα (οχι καρδιναλιοι) 6 αρλεκινουσ 2 κορυντορασ και ενα πλεκο

μετρησεις

ΝΗ3= 0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10

PH=7.2

KH=6

GH=8-10

Θ= 28C

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...