Jump to content

Φωτισμός Led


fokion.v

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σκεφτόμουνα να τοποθετήσω ταινία LED σαν και αυτή εδώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα watt είναι αρκετά και τι είδος φωτισμού θα πρέπει να πάρω (λευκό ή θερμό λευκό).

Να προσθέσω ότι το ενυδρείο μου είναι το record 600 φυτεμένο και από ψάρια γκάπυ. Θα βοηθήσουν τα led ώς συμπλήρωμα του φωτισμού (τώρα έχω μια Τ8 14 15watt daylight)

Link to comment
Share on other sites

Για το φάσμα θα σου πουν οι ειδικοί για φυτεμένα..., ο λόγος που σου απαντώ είναι ότι η ταινία που έχει το λινκ δεν είναι η αδιάβροχη ...

Εδώ είναι η κατάλληλη... http://www.ledmegastore.gr/index.php?main_...products_id=716

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2-3 πραγματάκια που θέλουν προσοχή στις led ταινίες.....

Σ αυτές των 14,4 W η κάθε μονάδα led αποτελείται από 3 led και κατά τη κόλληση του καλωδίου πρέπει οι 3 ακροδέκτες (R-G-B ) να βραχυκυκλωθούν ώστε να ανάβει όλη η τριάδα στο κάθε Led.

Επίσης παράγουν αρκετή θερμότητα σε σημείο να μην μπορείς να τα αγγίξεις και αυτό έχει σαν μειονέκτημα να λειώνει μερικές φορές την πίσω πλευρά όπου βρίσκεται η αυτοκόλλητη ταινία ή και να βραχυκυκλώνουν.

Η ταινίες είναι μεν αδιάβροχες, αλλά δεν είναι αδιάβροχες οι κολλήσεις και στο κόψιμο. Σ αυτά τα σημεία πρέπει να μπει σιλικόνη.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

:) ευχαριστώ πολύ!!

Αν ξέρει κανείς να μου πει και αν κάνουν δουλειά και για τα φυτά θα ήμουν υπόχρεως.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μια ταινια θερμου ενα μετρο σε 150 εκ. ενυδρειο και δεν φωτιζει καλα απο μονη της. Θα χρειαστει και ψυχρη.

Δεν την αφησα για να δω αν αντεξουν τα φυτα αλλα πιστευω οτι μονο ευκολα φυτα θα αντεχαν.

(Εκτος αν το γεμιζα με λεντοταινιες ολο το καπακι :) )

Σιγουρα θα ηθελα δυο σειρες απο ακρη σε ακρη (απο εναμιση μετρο) μια θερμη και ψυχρη.

Τωρα σε 60 εκατοστα μηκος ενυδρειου σαν του record και για φυτα, εγω δεν θα δοκιμαζα με λιγοτερες απο 4 ταινιες απο μισο μετρο.

2 ταινιες θερμο και 2 ψυχρο. (δυο μετρα συνολο 28,8 watt)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι. Αφού έψαξα λιγάκι βρήκα ταινία led (αυτή). Είναι 6000Κ (daylight) και βγάζει 830-900 lm/m με smd7830. Θα κάνω δουλειά με αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Αφού έψαξα λιγάκι βρήκα ταινία led (αυτή). Είναι 6000Κ (daylight) και βγάζει 830-900 lm/m με smd7830. Θα κάνω δουλειά με αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...