Jump to content

Πρωτη προσπαθεια 200lt!!


dimitrisemm

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Ηρθε η ωρα να παρουσιασω και εγω το δικο μου ενυδρειακι!Ειναι πρωτη προσπαθεια,οποτε περιμενω παρατηρησεις για τυχον λαθη μου :)

Έχουμε και λέμε:

Διαστάσεις ενυδρείου :100 x 40 x 50

Καθαρά λίτρα είναι γύρω στα 180.

Φόντο μαύρο χαρτονι.

15 κιλά χαλικι ψηλο,μερικές πέτρες και ξύλα (δικης μου παραγωγης!!)

Διαφορα ευκολα φυτακια (anubias,vallisneria)

Φίλτρανση : jbl

Θερμοστάτες : 1 Jager 150 Watt.

Φωτισμός : 2 x 30 Watt

Απο ψάρια :

3 ραμιρεζι (2 θυληκα και 1 αρσενικο)

10 ροδοστομους

5 σκαλαρια διαφορων χρωματων

4 Corydoras

2 zebra snails

Παραμέτροι νερού:

pH:7,0

Γενική σκληρότητα (GH):7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):0,10mg/l

Αλλαγές νερού:καθε 1εβδομαδα 30%

Θερμοκρασία:26 C

Άλλες πληροφορίες:Τρέχει από τις 30/04/2010

controller eliwell με τρια ανεμιστηρακια 80mm

post-15142-1281444095_thumb.jpg

post-15142-1281444109_thumb.jpg

post-15142-1281444119_thumb.jpg

post-15142-1281444128_thumb.jpg

post-15142-1281444140_thumb.jpg

post-15142-1281444153_thumb.jpg

post-15142-1281444164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύ αρχη.Οσο περνάει ο χρόνος θα δεις να βελτιώνετε μόνο του :)

Δυο παρατηρίσεις μόνο:1)Θα ήταν καλό να αυξήσεις των αριθμο των cory σου σε 10 περίπου γιατι κοπαδιάζουν και θα νιώθουν πιο άνετα και ασφαλής.2)Με τα σκαλάρια θα έχεις πρόβλημα μακροπρόθεσμα γιατι το ενυδρείο σου έιναι χαμηλό γι'αυτά αφου φτάνουν έως 30cm ύψος.

Πολύ καλό setup :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

κουκλι ειναι!!!

αν θελεις βαλε τις βαλισνεριες ολες πισω γιατι ψηλονουν. επισης εχε το νου σου τα σκαλαρια για με τα λιτρα εισαι πολυ οριακα και μαλλον θα εχεις κυνηγητα.

ισως να επρεπε να φυγουν και τα κορυντορας, γιατι υπαρχει κυνδινος να τραυματισουν τα μουστακια τους με το χαλικι. κανονικα επρεπε να βαλεις αμμο. το χαλικι και οι πετρες, προσεξες να μην ειναι σβεστολιθικα?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύ αρχη.Οσο περνάει ο χρόνος θα δεις να βελτιώνετε μόνο του :)

Δυο παρατηρίσεις μόνο:1)Θα ήταν καλό να αυξήσεις των αριθμο των cory σου σε 10 περίπου γιατι κοπαδιάζουν και θα νιώθουν πιο άνετα και ασφαλής.2)Με τα σκαλάρια θα έχεις πρόβλημα μακροπρόθεσμα γιατι το ενυδρείο σου έιναι χαμηλό γι'αυτά αφου φτάνουν έως 30cm ύψος.

Πολύ καλό setup :helpsmilie:

Εχω σκοπο να βαλω και αλλα cory,μολισ βρω ιδια!Δεν ηξερα οτι φτανουν τοσο πολυ τα σκαλαρια,ειχα την εντυπωση οτι γινονται το πολυ 20cm...

Link to comment
Share on other sites

κουκλι ειναι!!!

αν θελεις βαλε τις βαλισνεριες ολες πισω γιατι ψηλονουν. επισης εχε το νου σου τα σκαλαρια για με τα λιτρα εισαι πολυ οριακα και μαλλον θα εχεις κυνηγητα.

ισως να επρεπε να φυγουν και τα κορυντορας, γιατι υπαρχει κυνδινος να τραυματισουν τα μουστακια τους με το χαλικι. κανονικα επρεπε να βαλεις αμμο. το χαλικι και οι πετρες, προσεξες να μην ειναι σβεστολιθικα?

To χαλικακι ειναι ψηλο και τι τσεκαρα πριν το βαλω,οπως και τις πετρες. Οσο για τα σκαλαρια η αληθεια ειναι οτι τα 2 μεγαλυτερα,ριχνουν απο καμια :helpsmilie: στα μικροτερα...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου να το χαίρεσαι. Ακολούθησε τις συμβουλές των φίλων παραπάνω και θα γίνει ακόμα καλύτερο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσεξα και εναν pleco στην τελευταία φωτογραφία. Ξεχασες να τον αναφέρεις! :)

Link to comment
Share on other sites

....ομορφο Δημητρη.Οσο θα περναει ο καιρος και φουντωσουν τα φυτα θα ειναι ακομη ομορφοτερο.... :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου μπράβο :) !! δεν είναι όμως λίγο επικίνδυνο έτσι όπως το έχεις το μισό πάνω σε έπιπλο και το μισό πάνω στο μάρμαρο ? Απ ότι βλέπω γέρνει και λίγο αριστερά … :D

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου μπράβο :) !! δεν είναι όμως λίγο επικίνδυνο έτσι όπως το έχεις το μισό πάνω σε έπιπλο και το μισό πάνω στο μάρμαρο ? Απ ότι βλέπω γέρνει και λίγο αριστερά … :blush:

Αυτο που λες ηταν ενα θεμα στην τοποθετηση. Επειδη υπηρχε ελλειψη χωρου, το επιπλο κατασκευαστηκε ετσι ωστε το ενυδρειο να μην ακουμπαει στο μαρμαρο :rasp: .Το μαρμαρο ειναι χαμηλοτερα 2mm περιπου,απλα δεν φαινεται στις φωτο καθαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...