Jump to content

Πρόβλημα με χρυσόψαρα


Recommended Posts

και βεβαια θα ηθελα οποιαδηποτε συμβουλη για να προσπαθησω να βοηθησω τα αμοιρα ψαρακια...

Για να ξεμπερδευεις, βρες μπολι στις αγγελιες και στρωσε το φιλτρο σου.

Μετα μη βαλεις τιποτα αλλο απο ψαρι μεσα.

2-3 applesnail μπορεις. (οταν στρωσει να ερθεις να σου δωσω μερικα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Λοιπον σημερα πηγα σε ενα αλλο πετ σοπ πηρα ολα αυτα που μου ειπατε.Εκανα τις μετρησεις και μου εβγαλε τα εξης: NO3 = 10 ισως και λιγο παραπανω NO2 = 0 Gh= 16d Kh= 10 με 15 καπου εκει Ph=8 cl = 0 Αυτα απο μετρησεις και πηρα βακτηρια ενα μπουκαλακι, αντιχλωριο ενα μποκαλακι και μου εδωσε και δυο καψουλες Vactozym. O πετσοπάς ηταν γνωστος και μου ειπε δοσολογιες.

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεμπερδευεις, βρες μπολι στις αγγελιες και στρωσε το φιλτρο σου.

Μετα μη βαλεις τιποτα αλλο απο ψαρι μεσα.

2-3 applesnail μπορεις. (οταν στρωσει να ερθεις να σου δωσω μερικα)

delta ευχαριστω για την βοηθεια απλα δεν ξερω καποιον που να εχει μπολι οποτε θα ακολουθησω την αλλη οδο οσο για τα applesnail ειμαι λιγο μακρυα για να ερθω αλλα και παλι ευχαριστω για την προσφορα σου :)

Link to comment
Share on other sites

έχεις αγοράσει τεστ για νιτρόδι και νιτρικά...ξέχασες το τεστ αμμωνίας NH3 που είναι και πιο βασικό.Τώρα θα βάζεις μέσα βακτήρια και κάθε μέρα θα κάνεις μετρήσεις άμα δεις ανεβασμένες τιμές στην αμμωνία θα κάνεις αλλαγή νερού έχοντας βάλει μέσα αντιχλόριο στο νερό που θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο επίσης άμα μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία με το χαλίκι ή ρίξε ακουφορτε στο χαλίκι και άμα αφρίσει δεν είναι καλό γιατί θα έχει μέσα ασβέστιο άμα το έχεις βάλει μέσα στο ενυδρείο βγάλε μια μικρή ποσότητα και κάνε αυτό το τεστ να δεις άμα θα αφρίσει και κάτι ακόμα την πρώτη φορά που θα βάλεις νερό στο ενυδρείο βάλε διπλάσια ποσότητα αντιχλορίου δλδ άμα πχ στα 60 λ πρέπει να βάλεις 3 σταγόνες θα βάλεις 6 σταγόνες

Link to comment
Share on other sites

έχεις αγοράσει τεστ για νιτρόδι και νιτρικά...ξέχασες το τεστ αμμωνίας NH3 που είναι και πιο βασικό.Τώρα θα βάζεις μέσα βακτήρια και κάθε μέρα θα κάνεις μετρήσεις άμα δεις ανεβασμένες τιμές στην αμμωνία θα κάνεις αλλαγή νερού έχοντας βάλει μέσα αντιχλόριο στο νερό που θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο επίσης άμα μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία με το χαλίκι ή ρίξε ακουφορτε στο χαλίκι και άμα αφρίσει δεν είναι καλό γιατί θα έχει μέσα ασβέστιο άμα το έχεις βάλει μέσα στο ενυδρείο βγάλε μια μικρή ποσότητα και κάνε αυτό το τεστ να δεις άμα θα αφρίσει και κάτι ακόμα την πρώτη φορά που θα βάλεις νερό στο ενυδρείο βάλε διπλάσια ποσότητα αντιχλορίου δλδ άμα πχ στα 60 λ πρέπει να βάλεις 3 σταγόνες θα βάλεις 6 σταγόνες

εκανα album και εχει μια φοτο με το ενυδρειο μ δεν φενετε πολυ καθαρα... αλλα δεν νομιζω να εχει προβλημα το πηρα απο το πετ σοπ δεν πιστευω να ηταν τοσο ασχετος....

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα 2 χρυσοψαρα στο ενυδρειο μου και προσεξα οτι μολις ανοιγω την λαμπα του ενυδρειου αυτα φοβουνται και κρυβονται κατω απο το φιλτρο.... γιατι???? τι πρεπει να κανω? (το ενυδρειο ειναι 60λ)

Τελικα σε αυτο το ερωτημα εχετε λυση?????

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω 2 πράγματα το ένα είναι το σκοπός του φίλτρου είναι να καθαρίζει με τα βακτήρια και το σφουγγαράκι το νερό και το δεύτερο είναι να οξυγονώνει το νερό μα ανατάραξη της επιφάνειας...εσύ δεν έχεις πάρει seporax mini που είναι το υλικό που θα φιλοξενεί μέσα στο φίλτρο τα βακτήρια και επίσης έτσι όπως το έχεις βάλει το φίλτρο δεν γίνεται ανατάραξη της επιφάνειας του νερού πρέπει να το ανεβάσεις το φίλτρο πιο πάνω έτσι ώστε να κάνει μπουρμπουλήθρες μέσα στο νερό....Επίσης άμα έχεις σκοπό να βάλεις φυτά μέσα στο ενυδρείο πρέπει να βάλεις 4cm περίπου χαλίκι εφόσον βάλεις εύκολα φυτά μέσα στη φωτογραφία δεν μπορώ να δω πόσο έχεις βάλει και επίσης δεν ξέρω τι ποιότητα χαλικιού έχεις βάλει.άμα μπορείς κάνε το τεστ που σου είπα βγάλε χαλίκι και ρίξε ακουαφόρτε και δες τι θα γίνει

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε αυτο το ερωτημα εχετε λυση?????

όσο για το ερώτημα αυτό ή είναι το φως δυνατό ή δεν αισθάνονται άνετα για όλους τους λόγους που αναφέραμε πιο πάνω

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

κάψουλες Vactozym..αυτό δεν ξέρω τι είναι εδώ πρέπει να μας ενημερώσουν οι πιο έμπειροι

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου ειναι το juwel aquarium monolux60 και η λαμπα juwel daylight 15watt 438mm

όχι η λάμπα είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι ημουν διακοπες εχθες γυρισα τα ψαρακια ειναι μια χαρα αυτο με το φως ακομα δεν το ξεπερασαν αλλα που θα παει... τεσπα δυο ερωτησουλες εχω ακομα το νερο καθε ποτε πρεπει να το αλλαζω και το φιλτρο καθε ποτε να το καθαριζω.....????? :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό αλλαγή το 30% καθε εβδομάδα με χρήση αντιχλωριου και βακτήρια

Εγώ καθαρίζω το φίλτρο μου καθε 6-7 μήνες αλλα εσένα που είναι πιο μικρό καλο είναι κάθε 1-2μήνες να ξεπλένεις τα υλικά του σε νερό απο το ενυδρείο για να μήν μπουκώνει

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο οταν πεσει η ροη του κανουμε συντηρηση.

Οχι με νερο βρυσης τα βιολογικα υλικα.

Οταν λες να πεσει η ροη τι εννοεις???? και ειναι εσωτερικο το φιλτρο μονο το σφουγγαρακι εχει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...