Jump to content

Εξατμισει νερου


Recommended Posts

Εχω μειώσει του νερου στο σαμπ και με ανισηχει το γεγονος για τον λογο οτη κατεβενει η σταθμη του νερου,κατα

2.5cmκαθε μερα,διαροη δεν βλεπω πουθενα ειναι λογικη τοση ποσοτητα κατα τους καλοκαιρινους μινες ?

Link to comment
Share on other sites

έχεις ανεμηστηράκια ?

αν ναι αυτά φταίνε για την εξάτμιση

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι θα έχεις εξάτμιση κυρίως κατά τους καλοκαιρινούς μήνες έστω και αν έχεις ψυκτικό , το πόσο θα είναι αυτή η εξάτμιση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες , ενδεικτικά εγώ έχω περίπου 40 λίτρα ανά εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ανεμιστηρακια αλλα ουτε εχω βαλει και το ψικτικο σε λειτουργια ακομη γιατι τωρα εχω ξεκινησει το ενυδρειο

οπως αναφερεις πιο πανω για 40 λιτρα την βδομαδα οπως τα υπολογιζω 35 cm πλατος 76 cm μικος και 2.5cm υψος οπου κατεβενει η σταθμη του νερου καπου εκει ερχονται και εμενα τα λιτρα που εξατμιζονται, να το θεωρισο δεδομενω?

δεν θα ειπαρχει αλαγγη στην αλατοτητα?με το που θα συπληρωνο νερο στο ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ανατάραξη της επιφανείας από τους κυκλοφορητές είναι το ίδιο πράγμα όσον αφορά την εξάτμιση... ότι θα έκαναν και οι ανεμιστήρες δηλαδή.

Το αλάτι δεν εξατμίζεται και θα πρέπει να αναπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται αρκετά συχνά είτε με αυτόματη αναπλήρωση (που επιβάλλεται) είτε χειροκίνητα.

Η αλατότητα μπορεί να μεταβληθεί προς τα πάνω, εάν αμελήσεις να συμπληρώσεις το νερό που εξατμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη δουλευω με ανεμηστηρακια και όχι chiller και την κραταω στους 27,5-27,7 εχω αρκετη εξατμηση.

Δηλαδη γυρω στο 100-120λτρ την εβδομαδα.

Βεβαια μολις συμπληρωνω καθε 30λτρ για να μην επηρρεαζεται η αλατότητα.

Ομως το καλυτερο θα ήταν ενα αυτόματο συστημα αναπληρωσης.... αλλα δυστηχως ειναι πολυ μακρια η AO

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ανατάραξη της επιφανείας από τους κυκλοφορητές είναι το ίδιο πράγμα όσον αφορά την εξάτμιση... ότι θα έκαναν και οι ανεμιστήρες δηλαδή.

Το αλάτι δεν εξατμίζεται και θα πρέπει να αναπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται αρκετά συχνά είτε με αυτόματη αναπλήρωση (που επιβάλλεται) είτε χειροκίνητα.

Η αλατότητα μπορεί να μεταβληθεί προς τα πάνω, εάν αμελήσεις να συμπληρώσεις το νερό που εξατμίζεται.

να κλισω τους 2 κυκλοφωρητες που ειναι μεσα στο ενυδρειο για να διαπιστωσο ακριβως τη γιναιτε

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτή τη διαπίστωση...αν υπάρχει ανατάραξη της επιφάνειας αυτός είναι ένας από του κυριότερους λόγους της εξάτμισης.

Απλά θα πρέπει να αναπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται όπως είπα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μειώσει του νερου στο σαμπ και με ανισηχει το γεγονος για τον λογο οτη κατεβενει η σταθμη του νερου,κατα

2.5cmκαθε μερα,διαροη δεν βλεπω πουθενα ειναι λογικη τοση ποσοτητα κατα τους καλοκαιρινους μινες ?

Αν υπαρχει μεγαλη διαφορα της θερμοκρασιας του νερου με αυτην του δωματιου ειναι απολυτα φυσιολογικη η εξατμιση.Τι θερμοκρασια εχεις στο δωματιο;Και την αντιστοιχη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα reef 100 ltr και δουλευουν μονιμος 4 ανεμιστηρακια 80 cm. Η εξατμιση καθε μερα ειναι περιπου 7,5 ltr αλλα το καλο ειναι πως η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 24-25 βαθμους. Και εγω τρομαζα στην αρχη αλλα πλεον ειναι μερος της ρουτινας συντηρησης η συμπληρωση νερου. Μην ανησυχεις και καλη επιτυχια.

Έγινε επεξεργασία - vroutzounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...