Jump to content

Recommended Posts

αν κάποιο ψάρι έχει ich μπορει να μεταδωθεί σε γαρίδες?αν ναι προκλαεί θάνατο?

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιο ψάρι έχει ich μπορει να μεταδωθεί σε γαρίδες?αν ναι προκλαεί θάνατο?

Το ich είναι ασθένεια ψαριών η οποία προέρχεται ως επί τω πλείστον από κακή ποιότητα νερού και κακές συνθήκες διαβίωσης. Το ich δεν είναι άμεσα μεταδιδόμενο στις γαρίδες, αλλά οι αιτίες που έφεραν το ich στο ψάρια μπορεί να είναι θανατηφόρες για τα ασπόνδυλα!

Link to comment
Share on other sites

με normal μετρήσεις είναι φυσιολογικό το ich?είχα 3 μέρες σβηστό το φώς και τώρα 2 θυληκά guppy έχουνε άσπρα στήγματα όπως το ικ.θα μπορούσε να είναι ικ απο στρεσ?η θερμοκρασία δεν πέφτει κατω απο 29βαθμους κελσίου, αυτό δεν αποτρέπει το ικ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ το στρες ειναι παραγοντας προκλησης Ick.

Δεν ειναι ασθενεια ομως που προσβαλλει ασπονδυλα απ'οσα ξερω

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έχεις παρατηρήσει;Έχεις κάνει κάποια θεραπεία;Μερικά φάρμακα επηρεάζουν τα ασπόνδυλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν υπάρχει κάποιο δείγμα που να αποδεικνύει ότι έχουμε να κάνουμε με ick... Συμπλήρωσε την φόρμα διάγνωσης ασθένειας, βάλε φωτογραφίες και θα δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ πολλά άσπρα στήγματα στο στομα και σε ολο το σώμα.υπάρχει περήπτωση να μην είναι ικ?

δεν έχω ακολουθήσει καμεία αγωγή και δεν θα ήθελα να το κάνω ποτέ.προτημώ την ευθανασία :)

άναψα το φώς μετά απο 3 μέρες...αυτό θα μπορούσε να είναι λόγος στρεσαρίσματος και κατεπέκταση ικ?στα υπόλοιπα ψάρια δεν έχω παρατηρίσει κάτι περίεργο.

είχα πάρει 4 βατραχάκια καφέ με βούλες και μου ψοφίασανε σταδιακά όλα.επισης πήρα 2 λευκά βατράχια και μου ψόφισε το 1.

οι μετρίσεις είναι νορμάλ.αλλαγές νερού γινονται κάθε βδομάδα 10%-20%.

παρακαλώ τα σχόλια σας!

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν υπάρχουν νορμάλ μετρήσεις νερού. Υπάρχουν συγκεκριμένες για το κάθε ενυδρείο.

Κατά δεύτερον... Αν είναι ich (που μάλλον δεν είναι) είναι σαν να κάνεις ευθανασία σε άνθρωπο για κάποια ίωση.

Αν θες να βοηθήσεις τα ψαράκια σου και να μη ταλαιπωρείσαι κι εσύ, συμπλήρωσε την φόρμα διάγνωσης ασθένειας αναλυτικά και με λεπτομέρειες. Αλλιώς κανείς δεν μπορεί να μαντέψει τίποτα.

ΥΓ: Το άναμμα των φώτων είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να έφερε αυτή τη κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...