Jump to content

Άγριο θηλυκό... γκάπυ


magman

Recommended Posts

Είχα στο ενυδρείο μου 4 μικρά γκάπυ απο γέννα σε ενυδρείο. Επειδή ήταν 2 αρσενικά και 2 θηλικά πήγα σε πετ σοπ και ζήτισα 2 θηλικά για να φτιάξω λίγο την αναλογία. Διστυχώς βέβαια μου έδωσαν πάλι 1 αρσενικό και ένα θηλυκα. Το θέμα τώρα είναι οτι το θηλυκο είναι το πιό άγριο ψάρι του ενυδρείου. Είναι το μεγαλύτερο σε μέγεθος και κυνηγάει τα άλλα γκάπυ. Ακόμη και στη σακούλα που ήταν με το αρσενικό το είχε ταράξει στο στίμπημα. Επίσης τα 2 γκάπυ απο το πετ σοπ σα να είναι ολο μαζί, δεν κολάνε με τα μικρά. Πώς το εξηγείτε αυτό;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Πες μας σε τι ενυδρειο τα εχεις εχεις αλλα ειδη μαζι;

Πολλες φορες καποια ψαρακια ειναι ποιο επιθετικα απ αλλα μην ξεχνας θελουν κ καποιο χρονο για να προσαρμοστουν

Η αναλογια πρεπει να ειναι 1 αρσενικο με 2-3 θηλυκα, αναλογα τα λιτρα που εχεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είναι 4 θηλικά και 2 αρσενικά. Μόνο αυτά τα γκάπυ έχει μέσα το ενυδρείο. Το συγκεκριμένο είναι το μεγαλύτερο του ενυδρείου. 98 λίτρα είναι το ενυδρείο μου και συμβιώνουν περίπου 5 μέρες. Τα τάιζα τώρα και έπεσε το κυνηγητό της αρκούδας! Δεν άφηνε ψάρι να πλησιάσει την τροφή!

Link to comment
Share on other sites

καμια κρυψωνα εχεις? ειδικα κανενα φυτο επιφανειας για να μην τα στρεσαρει συνεχεια? νομιζω με την προσαρμογη σιγα σιγα δεν θα τα κυνηγαει. εμενα ενα απο τα πρωτα μου αρσενικα κηνυγουσε τα θυληκα παρα πολυ αλλα σε μια βδομαδα ειχε ηρεμησει. τωρα αυτο ειναι και θηλυκο.... δες το για καμια βδομαδα ακομα και μας λες. εχει μεγαλη διαφορα μεγεθους? μηπως τα αλλα ειναι πολυ μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω διάφορα φυτά, φυτεμένα και επιφανείας όπως κερατόφυλλο. Όντως τα άλλα ψάρια είναι τα μισά απο εκείνο και πιο μικρά!

Link to comment
Share on other sites

To Ενυδρειο σου ειναι στρωμενο εχεις κανει μετρησεις πριν να βαλεις τα ψαρακια;

Αν εχεις κανει μετρησεις θα μπορουσες να μας τις γραψεις;

Link to comment
Share on other sites

εδω μιλαμε για sex maniac γκαπυ.τι να τις κανουμε τις μετρησεις.για μενα να δωσεις στο πετ σοπ το αγριο γκαπυ γιατι θα εχεις συνεχως αυτο το προβλημα.αν φυσικα θελεις μια αρμονια στο ενυδρειο σου.παντως μην αγορασεις αλλα ψαρια γιατι σε λιγο θα εισαι φουλ στα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα ενα στρωμενο ενυδρειο ειναι το Α κ το Ω για την επιβιωση των ψαριων

Ρωταω τον φιλο γιατι το ενυδρειο του θα επρεπε να ειναι στρωμενο πριν να βαλει τα ψαρια

Το ψαρακι μπορει να θελει το χρονο να προσαρμοστει, συμβαινει πολλες φορες, αν περασει καμμια βδομαδα κ δεν δεις αλλαγη συμπεριφορας τοτε αποφασιζεις αν θα την κρατησεις ή θα την δωσεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα ενα στρωμενο ενυδρειο ειναι το Α κ το Ω για την επιβιωση των ψαριων

Ρωταω τον φιλο γιατι το ενυδρειο του θα επρεπε να ειναι στρωμενο πριν να βαλει τα ψαρια

Το ψαρακι μπορει να θελει το χρονο να προσαρμοστει, συμβαινει πολλες φορες, αν περασει καμμια βδομαδα κ δεν δεις αλλαγη συμπεριφορας τοτε αποφασιζεις αν θα την κρατησεις ή θα την δωσεις

συμφωνο 100% γιατι εχω τουλαχιστον 5 περιπτωσεις ψαριων που μολις τα εβαλα ηταν πολυ επιθετικα ή ειχαν παραξενη συμπεριφορα και σε 1 βδομαδα περιπου ολα ηταν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΝΟ2 και ΝΗ3 δεν έχω. Τα ΝΟ3 ανεβαίνουν πολύ γρήγορα. Μετά απο 4 μέρες απο αλλαγή νερού φτάνουν στο 25. Φαντάζομαι οτι φταίει ο ανεμιστήρας. Το pH μου κυμαίνεται απο 7.0-7.3 Το ξέρω οτι είναι χαμηλό για guppy, έχετε καμία ιδέα πώς μπορώ να το ανεβάσω; Όσο για τη θηλικιά ήταν και πολύ ανήσυχη οταν την έφερα όπως και το αρσενικό. Το αρσενικό πλέον έχει την ίδια συμπεριφορά με τα υπόλοιπα αλλα το θηλικό είναι ακόμη λίγο νευρικό. Θα αφήσω το χρόνο να κυλίσει και αν δεν δω αλλαγή θα το δώσω, δεν μου αρέσει να βλέπω να τσιμπάει τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΝΟ2 και ΝΗ3 δεν έχω. Τα ΝΟ3 ανεβαίνουν πολύ γρήγορα. Μετά απο 4 μέρες απο αλλαγή νερού φτάνουν στο 25. Φαντάζομαι οτι φταίει ο ανεμιστήρας. Το pH μου κυμαίνεται απο 7.0-7.3 Το ξέρω οτι είναι χαμηλό για guppy, έχετε καμία ιδέα πώς μπορώ να το ανεβάσω; Όσο για τη θηλικιά ήταν και πολύ ανήσυχη οταν την έφερα όπως και το αρσενικό. Το αρσενικό πλέον έχει την ίδια συμπεριφορά με τα υπόλοιπα αλλα το θηλικό είναι ακόμη λίγο νευρικό. Θα αφήσω το χρόνο να κυλίσει και αν δεν δω αλλαγή θα το δώσω, δεν μου αρέσει να βλέπω να τσιμπάει τα άλλα.

Ο ανεμιστήρας δε νομίζω ότι παίζει ρόλο (αν εννοείς από εξάτμιση), εκτός και αν το νερό της βρύσης σου έχει ΝΟ3 ή ΝΗ3/ΝΗ4 ή ΝΟ2. Το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο. Αν όχι βάλε αρκετά φυτά γρήγορης ανάπτυξης ώστε να καταναλώνουν τα ΝΟ3. Για να ανεβάσεις το ΡΗ μπορείς να το κάνεις με μαγειρική σόδα. Προσοχή όμως να μην το παρακάνεις (περίπου ένα κουταλάκι για τα 100 λίτρα). Αν θέλεις θηλυκά μπορώ να σου δώσω 3. Εμένα με έχουν τρελάνει στις γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ fokion.v, ακόμη δεν θέλω να φορτίσω περισσότερο το ενυδρείο μου, θα μιλήσουμε όμως σύντομα! Αυτό που είπες με έβαλε σε σκέψεις, θα μετρήσω το ΝΟ3 στο νερό της βρύσης να δώ τι γίνεται :) Έχω φυτά στο ενυδρείο μου, δεν έχουν όμως μεγαλώσει αρκετά.

Είσαι σίγουρος για την μαγειρική σόδα; Συγνώμη κιόλας που επιμένω αλλά δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος και να τα δώ τούμπα. Το ενυδρείο μου είναι 98Lt. Με ένα κουταλάκι του γλυκού θα πάει ας πούμε στο 7.8 απο 7.2 που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ fokion.v, ακόμη δεν θέλω να φορτίσω περισσότερο το ενυδρείο μου, θα μιλήσουμε όμως σύντομα! Αυτό που είπες με έβαλε σε σκέψεις, θα μετρήσω το ΝΟ3 στο νερό της βρύσης να δώ τι γίνεται :) Έχω φυτά στο ενυδρείο μου, δεν έχουν όμως μεγαλώσει αρκετά.

Είσαι σίγουρος για την μαγειρική σόδα; Συγνώμη κιόλας που επιμένω αλλά δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος και να τα δώ τούμπα. Το ενυδρείο μου είναι 98Lt. Με ένα κουταλάκι του γλυκού θα πάει ας πούμε στο 7.8 απο 7.2 που είναι;

Αν βάλεις σε κάποια αλλαγή νερού ή όταν συμπληρώνεις νερό 1 κουταλάκι μαγειρική σόδα (αφού την διαλύσης πρώτα) είσαι οκ. Μην φοβάσαι αν και υπάρχει και εδώ μέσα αν ψάξεις να βρείς τρόπους να αυξήσεις ή να μειώσεις το ΡΗ. Επίσης θα πρεπει να σου πώ ότι με τη μαγειρική σόδα πρώτα θα αυξηθεί το ΚΗ με συνέπεια να αυξηθεί και το ΡΗ. Θα σε συμβούλευα να το κάνεις σταδιακά για να μην έχεις απότομη αλλαγή στο ΡΗ-ΚΗ. Βάλε μια κουταλιά του γλυκού σε μία αλλαγή νερού και είσαι οκ. Τη σόδα λιώστη με λίγο νερό σε ποτηράκι και μετά ρίξτο στο υπόπλοιπο νερό που ετοιμάζεις. Όσο για το νερό σου να ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση να έχει ΝΗ3 οπότε να σου ανεβαίνουν γρήγορα τα ΝΟ3. Αυτό βέβαια μπορεί να συμβαίνει και με το αντιχλώριο που χρησιμοποιείς. Το νερό έχει χλώριο και χλωραμίνη. Το μεν χλώριο μπορεί να εξατμιστεί αν αφήσεις το νερό σε δοχείο η δε χλωραμίνη όχι. Ουσιαστικά το αντιχλώριο εξουδετερώνει τη χλωραμίνη. Από την εξουδετέρωση της χλωραμίνης μπορεί να απελευθερωθεί άζωτο και να δημιουργηθεί ΝΗ3. Έλεγξε το νερό της βρύσης αρχικά για ΝΗ3 και μετά το νερό της αλλαγής σου (αφού έχεις προσθέσει αντιχλώριο και περιμένεις πάνω από 2ωρο). Αν δεις ότι δεν έχεις έλεγξε και για τα υπόλοιπα (ΝΟ2, ΝΟ3). Αν τίποτα δεν έχεις από αυτά πρόσθεσε καλύτερα φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Σε μέτρηση που έκανα στο νερότης βρύσης άμεσα ήταν:

ΝΟ3-8

ΝΟ2-0

GH- >14

KH-10

pH-7.2

Link to comment
Share on other sites

Η μαγειρικη σοδα ανεβαζει αποτομα kh (μαζι εμμεσα και πεχα μετα) αλλα μετα χανει γρηγορα τη δραση της και επανερχεται στα ιδια το νερο.

Δεν την εμπιστευομαι.

Καλυτερα βαλε λιγες ασβεστολιθικες πετρες και περιμενε να ανεβουν ολα σταδιακα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θεμα χρόνου. Το παρατηρώ και γίνεται όλο και πιο ειρηνικό. Κάτι κόλπα κάνει στο τάισμα αλλά και πάλι όχι το χάλι πριν απο μέρες. Μάλιστα έχουν αρχίσει να μαζεύονται όλα μαζί και να κολυμπάνε. Μόνο ένα μικρό είναι για πάρτι του :)

Link to comment
Share on other sites

Με τις μετρήσεις που έδωσες μάλλον μετράς με στικ. Τα στικ δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια. Το ΡΗ σου λογικά με ΚΗ 10 και GH>14 θα πρέπει να είναι πιο πάνω. Καλύτερα πριν κάνεις οτιδήποτε είναι να βρείς ακριβώς τις τιμές σου. Ή παίρνεις υγρά τεστ ή πηγαίνεις σε κάποιο πετ σοπ να σου κάνουν αυτοί ή σε κάποιον φίλο. Μπορεί να μην χρειάζεται να κάνεις κάτι για το ΡΗ και σκληρότητες. Αν προσθέτεις μαγειρική σόδα σε κάθε αλλαγή δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απλά δεν θέλει να το παρακάνεις. Καλύτερα λιγότερη σόδα παρά περισσότερη. Βέβαια η χρήση ασβεστολιθικών πετρωμάτων είναι καλύτερη γιατί δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι εσύ που ίσως το κάνεις λάθος. Όσο για τα νιτρικά που έχεις στο νερό της βρύσης σου δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν κάποια σφουγγαράκια για φίλτρο που είναι για απορρόφηση νιτρικών, και κάποια φυτά πολύ γρήγορης ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...