Jump to content

Πλυμμηρισαμε!!!


Recommended Posts

Φίλοι συμφορουμήτες....

Μετά από μια συζήτηση που είχα σήμερα με γνωστά λαμόγια ψαροφίλους....

Μου ήρθε η Ιδέα να ανοίξω αυτό το θεματάκι να γελάσουμε και να κλάψουμε μαζί!!! :huh:

Όπως λένε για όσους έχουν μηχανή:

"Δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει μηχανή και να μην έχει πέσει!"

Έτσι λοιπόν θεωρώ οτι...

"Δεν υπάρχει ενυδρειόφιλος που να ασχολείται καιρό και να μην έχει πλημμυρίσει!!!"

Έτσι λοιπόν.... εκτός από την απάντηση σας πάνω... στο gallop.... θέλω να διαβάσω και την ιστορία σας!!! :D;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oταν ηθελα να φτιαω το 120,πηγα στον τζαμα και του ειπα να μου το κολησει...

Αφου μου το εφτιαξε ο "εμπειρος" τζαμας το ενυδρειο,το εστησα και το γεμισα νερο...Μετα απο 2 μερες ειδα πως κατω απο το επιπλο υπηρχε νερο...Ειχα δει πως ειχε πεσει η σταθμη αλλα δεν ειχε παει το μυαλο μου...Ευτυχως η ζημια ηταν μικρη... :D

Υ.Γ Η μανα μου δεν το ξερει ακομα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλησε το spraybar απο το τζαμι και βρεθηκε στο χαλι..

Περισσοτερο απο το μισο νερο στο πατωμα μεχρι να το παρω χαμπαρι.

Παλι καλα που δεν υπηρχαν ψαρια στο ενυδρειο (70 λιτρα).

Ευτυχως δεν ακουσα τιποτα... Ισα ισα που ο πατερας μου με βοηθησε να τα μαζεψω :D

Link to comment
Share on other sites

1) Είχα βάλει το λάστιχο να γεμίζει σε μια αλλαγή νερού και το ξέχασα πάλι καλά ούτε λεπτό και κάτω πλακάκι οπότε φτηνά τη γλυτώσαμε...

2) Την πάτησα 3 φορές προσπαθώντας να ενώσω 2 ενυδρεία με σωλήνες και να στέλνει εξωτερικό φίλτρο νερό από το ένα στο άλλο... και τις 3 φορές 1 πόντος νερό στο fishroom και μερικά μωρά πλέκο να κόβουν βόλτες στο δωμάτιο... αααχ, ωραίες εποχές!... :D

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ηταν παρασκευη...

Μολις γυρισα απο καφε... 23:00 το βραδυ.

Στο ΣΑΛΟΝΙ ειχα το φιλτρο σε μια δεξαμενη 200λτρ με νερο.... θερμοστατη.... φυτα... σαλιγκαρια... ξυλα... για να μη χαθει η βιολογια στο φιλτρο... μεχρι να ετοιμαστει το aquascpe στο νεο ενυδρειο.

Το σωληνα στο φιλτρο τον ειχα κοψει και ειχα προσθεσει κομματι....

Για κακη μου τυχη... ηταν στη σωληνα εποστροφης... και δεν πετυχε!!

Οταν γυρισα... ειχε ξε-ενωθει το προσθετο....

Ειχε σχεδον αδιαζει η δεξαμενη...

Το χαλι επεπλεε!!!

Τα σαλιγκαρια σε ολο το πατωμα!!!

Και το νερο σχεδον σε ολα τα δωματια!!!

Μεχρι τις 2 το πρωι τα μαζευαμε με τη μανα μου... και ακομα μεχρι σημερα... μετα απο 8 μηνες μουρμουραει!!!

ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχο που να γεμίζει νερό να ξεχειλίζει το ενυδρείο και να το καταλαβαίνω επειδή πέφτει νερό στον κάτω όροφο που έβλεπα τηλεόραση(έχει γίνει καμία 5 φορές)

άνοιγμα ενυδρείου 1 φορά,ράγισμα sump 1 φορά και επίσεις αναπλήρωση να έχει ξεχειλίσει και να μουσκεύει το πάτωμα αμέτρητες φορές.

Link to comment
Share on other sites

απειρες μικρες πλυμμηρες,χτυπηματα απο ρευμα κλπ...

η αγαπη ομως ειναι ΜΕΓΑΛΗ :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερα λαμογια οτι εχει συμβει σχεδον σε ολους!!! :huh:

Για παμε δυνατα... με λεπτομεριες τι ιστοριες!!!

Και κυριως... αντιδρασεις των γυναικων - μαναδων!!

Υ.Γ. Ναι ρε Κλαζακο.... η τρελα μεγαλη!!!! :D;)

Link to comment
Share on other sites

εφυγε το λαστιχο την ωρα της αλλαγης και γεμησα νερα κοντα στην μπριζα.....ευτυχως προλαβα και δεν ακουμπησε νερο την μπριζα.....

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα 100λιτρο καρφουρίσιο που κουράριζα βράχο, με αποτέλεσμα όλο το αλατόνερο στο χαλί, ο πατέρας μου (που έτυχε να ήταν σπίτι μου) να βοηθάει στο σφουγγάρισμα και ο σκύλος μεσ' την τρελή χαρά να πλατσουρίζει με τα νερά. :D

Άπειρες φορές έχω ξεχάσει την όσμωση ανοιχτή, με αποτέλεσμα να ξεχειλίσει το βαρέλι αναπλήρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δωσει επιλογες στις δευτερεουσες ερωτησεις για αυτους που δεν πλημμύρισαν και δεν μπορω να ψηφισω ;)

Φυσικα δεν πιστευω να εννοεις πλημμυρα, λιγες σταγονες νερο που μπορει να επεσαν σε καποια αλλαγη.

Δεν εχω πλημμυρισει ποτε γιατι ειμαι μαλλον τυχερος και δεν εχει τυχει ατυχημα σε ενυδρειο αλλα και γιατι δεν κανω αλλαγη ποτε χωρις να επιτηρω συνεχως. (μια φορα ξεσκαλωσε ο σωληνας που εβαζα νερο στοι ενυδρειο απο το βαρελι με την αντλια και τον επιασα στον αερα :D )

Ακομα και ενα ενυδρειο που ειχε ραγισει και το αφησα να λειτουργει, το προλαβα και το αδειασα πριν ανοιξει τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Πλυμμυρα για να καλεσω Πυροσβεστικη οχι, αρκετες φορες με τις αλλαγες και με το καθαρισμα των φιλτρων ολο και καποια σφουγγαριστρα πιανει δουλεια. Το πιο σοβαρο που μου εχει συμβει ειναι να πεσει το φωτιστικο μεσα στο ενυδρειο μαζι με το γυαλι-καπακι!!! Ευτυχως με γλυτωσαν τα μεγαλα ξυλα που συγκρατησαν το βαρος του τζαμιου και του φωτιστικου και προλαβα και κατεβασα τον γενικο του ενυδρειου και δεν χρειαστηκε να ερθει ασθενοφορο!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το παλιο 120 και 240 ειχα μονο μικρα περιστατικα που επεφτε λιγο νερο εξω σε αλλαγες. Λιγο σφουγγαριστρα και τελος.

Τωρα με το 400αρι ειμαι σιγουρος οτι θα επανελθω στο θεμα με τα καταστρεπτικα αποτελεσματα...

Και ειναι ψαροκαμενοι, οχι ψαροφιλοι, ειναι δυο διαφορετικες κατηγοριες...

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει διακοπές ......... γυρνάω και βλέπω λιγότερο απ το μισό νερό στο ενυδρείο .... μπα λέω τόσο μεγάλη εξάτμιση ;

Παίρνω το λάστιχο απο τη βρύση το ανοίγω τέρμα και αρχίζω να γεμίζω ....... πιάνω τη κουβέντα με μία γειτόνισά .... και σε κάποια στιγμή ακούω νερά να τρέχουν τρέχω κλείνω το νερό τις βρύσης .....

κοιτάζω το ενυδρείο το νερό ήταν στα 3/5 του ενυδρείου και εξακολουθούσαν να τρέχουν νερά !!! ;)

Πανικόβλητος ψάχνω να δω τι γίνετε και διαπιστώνω ότι είχε ξεκολλήσει το ένα τζάμι του ενυδρείου . :D

Ευτυχώς είχα εύχερο το ζελοτέιπ και το κράτησα .

Το γέμισα μετά με νερό και μάζεψα τη πλημμύρα .

Φυσικά δεν είναι η μοναδική πλημμύρα που μου έχει συμβεί , είναι η τελευταία .

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που έβαλα σε λειτουργία το καινούργιο μου (αγορασμένο μεταχειρισμένο) fluval 205, το φίλτρο έχανε αργά και μέχρι να το καταλάβω είχε χυθεί αρκετό νερό στο πάτωμα.

Κατά την διάρκεια συντήρησης 2213 αποσύνδεσα τα βανάκια χωρίς να τα κλείσω με αποτέλεσμα να χύνετε το νερό στο πάτωμα και πάνω στον πανικό μου μέχρι να καταλάβω ότι έπρεπε να κλείσω τα βανάκια για να σταματήσει τα είχα κάνει χάλια.

Και την τελευταία φορά κατά την διάρκεια αλλαγής νερού βγήκε το λάστιχο από το ενυδρείο με τα ίδια αποτελέσματα, ευτυχώς και τις 3 φορές δεν έπαθα ηλεκτροπληξία γιατί πάντα όποτε ασχολούμε με νερά καλύπτω τα πολύμπριζα με πλαστικές σακούλες.

Επίσης όλες τις παραπάνω φορές ζούσα μόνος μου και δεν είχα κάποιον να με ζαλήζει μετά. :D

Link to comment
Share on other sites

μου έχει τύχει 1-2 φορές να φύγει το λάστιχο από το ενυδρείο κατά την διάρκεια αλλαγής νερού με αποτέλεσμα...χαμός...

την πρώτη φορά το πρόλαβα και δεν είχα τρελό πρόβλημα, την δεύτερη όμως... α ρε γλέντια... :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει διακοπές ......... γυρνάω και βλέπω λιγότερο απ το μισό νερό στο ενυδρείο .... μπα λέω τόσο μεγάλη εξάτμιση ;

Παίρνω το λάστιχο απο τη βρύση το ανοίγω τέρμα και αρχίζω να γεμίζω ....... πιάνω τη κουβέντα με μία γειτόνισά .... και σε κάποια στιγμή ακούω νερά να τρέχουν τρέχω κλείνω το νερό τις βρύσης .....

κοιτάζω το ενυδρείο το νερό ήταν στα 3/5 του ενυδρείου και εξακολουθούσαν να τρέχουν νερά !!! ;)

Πανικόβλητος ψάχνω να δω τι γίνετε και διαπιστώνω ότι είχε ξεκολλήσει το ένα τζάμι του ενυδρείου . :D

Ευτυχώς είχα εύχερο το ζελοτέιπ και το κράτησα .

Το γέμισα μετά με νερό και μάζεψα τη πλημμύρα .

Φυσικά δεν είναι η μοναδική πλημμύρα που μου έχει συμβεί , είναι η τελευταία .

Δυο ερωτησεις.

1. Το ζελοτειπ αντεχει ακομα?

2. Η γειτόνισα τοσο καλη ηταν?

Link to comment
Share on other sites

βλεπαμε 1 αγωνα με φιλουσ.ο ενασ κρατουσε 1 μπαλα χαντμπολ για αντιστρεσ την κανονικη αντιστρεσ μπαλα την ειχε φαει λιγο ποιο πριν!!!!σε καποιο φαση τσαντισμενοσ πεταξε την μπαλα στον τοιχο κ μετα το γκελ η μπαλα καρφοθηκε στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου.μετα ακολουθισε ενασ πανικοσ για να μαζεψουμε νερα κ ψαρια.το παλικαρι απο τοτε χαθηκε.δεν μπορω να καταλαβω γιατι :D:unsure::huh:;)

Link to comment
Share on other sites

βλεπαμε 1 αγωνα με φιλουσ.ο ενασ κρατουσε 1 μπαλα χαντμπολ για αντιστρεσ την κανονικη αντιστρεσ μπαλα την ειχε φαει λιγο ποιο πριν!!!!σε καποιο φαση τσαντισμενοσ πεταξε την μπαλα στον τοιχο κ μετα το γκελ η μπαλα καρφοθηκε στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου.μετα ακολουθισε ενασ πανικοσ για να μαζεψουμε νερα κ ψαρια.το παλικαρι απο τοτε χαθηκε.δεν μπορω να καταλαβω γιατι :D:unsure::unsure::huh:

Πες και τι ενυδρειο εσπασε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχο να γεμίζει το ενυδρείο μετά από μετακόμιση, ξαφνικά το λάστιχο στο πάτωμα και...! Μέχρι να το μαζέψω αρκετά λίτρα στο πατωμα, ευτυχώς έχει πλακάκια και μικρή η ζημιά. Φυσικά και καθάρισα μόνος, τα φοιτητικά - εργένικα χρόνια έχουν αφήσει συσωρευμένη εμπειρία. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα... βρηκαμε κι αλλο αποτελεσμα με ααυτο το γκαλοπ...

6/10... κανουν αλλαγη κατευθειαν απο τη βρυση... με το λαστιχο... :D

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις.

1. Το ζελοτειπ αντεχει ακομα?

2. Η γειτόνισα τοσο καλη ηταν?

Άντεξε 2 μήνες .

Θα σου πω όταν έρθεις .

Link to comment
Share on other sites

Τελικα... βρηκαμε κι αλλο αποτελεσμα με ααυτο το γκαλοπ...

6/10... κανουν αλλαγη κατευθειαν απο τη βρυση... με το λαστιχο... ;)

Αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως ότι κάνουν τις αλλαγές από τη βρύση, εγώ από το δοχείο που έχω το νερό το στέλνω στο ενυδρείο με αντλία και λάστιχο βρύσης αυτά τα πράσινα, τι να βάλω σωληνάκι αεραντλίας? :D

Link to comment
Share on other sites

γυρναω απτην δουλεια και πριν φαω αποφασιζω να αλλαξω νερο στο παραμελημενο 60αρι που εχω καμια 20αρια μερες να κανω αλλαγη και βρισκεται στο τραπεζι στην κουζινα.

μετα απο κανα 20λεπτο τελειωνω και καθομαι για φαγητο.

πριν καλα καλα τελειωσω το φαγητο νιωθω τα ποδια μου βρεγμενα.

σκυβω και βλεπω να σταζει νερο πανω απτο τραπεζι.κοιταζω την σταθμη του ενυδρειου και εχει κατεβει

σχεδον ενα δαχτυλο.

στην βιασυνη της αλλαγης σηκωθηκε το σπραυμπαρ και εριχνε το νερο στο καπακι και αυτο εγλυφε εκτος ενυδρειου.

ευτυχως κοιμοταν η γυναικα και δεν καταλαβε τιποτα :D

δυστηχως οταν ξυπνησε η γυναικα και ο μπομπιρας,ο μπομπιρας χωθηκε κατω απτο τραπεζι,βγηκε με τις πετσετες που ειχα βαλει για να τραβηξουν το νερο ;)

τεταρτη που μας περασε ολα αυτα.

κατα τα αλλα οχι κατι ιδιαιτερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...