Jump to content

Πλυμμηρισαμε!!!


Recommended Posts

έχω στερεώσει το λάστιχο για να αδειάσω νερό από 160lt στο μπαλκόνι (γιατί ως γνωστόν τα ΝΟ3 είναι καλά για τις γλάστρες!) και περιμένω στο μπαλκόνι, ξαφνικά σταματάει να έρχεται νερό, είχε φύγει από τη θέση του το λάστιχο και άδειασε όλο το νερό στο πάτωμα.

ρίχνω νερό με τον κουβά στο 52lt και μιλάω στο τηλέφωνο όταν νιώθω τα πόδια μου να βρέχονται... είχε ξεχειλίσει το ενυδρείο και συνέχιζα να ρίχνω.

έχω αποσυνδέσει το 2213 χωρίς να κλείσω βανάκια...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το περιστατικό είναι από θείο μου κιχλιδά..

Ενυδρείο 400λίτρα Malawi

Γυρίζει στο σπίτι 6 η ώρα τα χαράματα μετά από μπουζούκια και αφθονο αλκοόλ να ρέει στις φλέβες.

Με το που μπαίνει μέσα στο σπίτι του έρχεται μια περίεργη μυρωδιά από το σαλόνι. Παέι στο σαλόνι και βλέπει τα χαλιά να επιπλεόυν και το ενυδρείο να είναι μισογεμάτο...

Πιθανότατα λόγω διακοπής ρεύματος και βλάβης του εξωτερικού φίλτρου (μάρκας εταιρίας γνωστής που έχω διβάσει κατα καιρούς πως έχει προβλήματα στεγανότητας...)

και μετά μέχρι τις 9 το πρωί σφουγγάρισμα αναπλήρωση του νερού και απόκατάσταση της τάξης σε κατάσταση ντίρλας σιγοτραγουδώντας δοξασμένα καψουροτράγουδα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως ότι κάνουν τις αλλαγές από τη βρύση, εγώ από το δοχείο που έχω το νερό το στέλνω στο ενυδρείο με αντλία και λάστιχο βρύσης αυτά τα πράσινα, τι να βάλω σωληνάκι αεραντλίας? :D

οφτοπικ αλλα σημαντικο

Καλο ειναι να χρησιμοποιεις αλφαδολαστιχο διαφανες γιατι με πρασινο ποτισματος δεν φαινεται μεσα σε τι κατασταση ειναι και μπορει να πιασει πολυ βρωμα απο στασιμο νερο και κατα την αλλαγη να ξεκολανε κομματια και να πεφτουν στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια πλημμύρα να γραφτει στα πρακτικά...

Ανοιξα το φιλτρο για να καθαρισω τα υλικα... και να προσθεσω.... eheim 2213....

και ΔΕΝ το εκλεισα καλα!!!

Το μισο νερο του ενυδρειου μεχρι να το παρω χαμπαρι.... στο σαλονι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, έχει πλάκα! (Τωρα που τα διαβάζουμε) :);)

Το δικό μου περιστατικό έγινε πριν αρκετά χρόνια μ' ένα 60 λίτρο ενυδρείο ιδιοκατασκευής...

Μόλις είχα επιστρέψει στο σπίτι με φίλους και την κοπέλα μου απο το σινεμά αν θυμάμαι καλά... οταν ξαφνικά έκλεισε ένας φίλος πολύ δυνατά την πόρτα του δωματίου και απο τους κραδασμούς έπεσε πάνω στο ενυδρείο ένα όργανο γυμναστικής το οποίο ήταν πίσω απο τη πόρτα! Το αποτέλεσμα ήταν να ραγίσει ο πάτος και ν'αρχίσει να τρέχει όλο το νερό στο πάτωμα! Έφυγα κατευθείαν απο το δωμάτιο για την κουζίνα πήρα ότι βρήκα μπροστά μου απο κατσαρόλες και λεκάνες και αρχιζα να βάζω λίγο νερο με τα ψάρια στα σκευή και τις λεκάνες ! Για καμια ώρα μετά σφουγγαρίζαμε και καθαρίζαμε... όλο το βράδυ κράτησα τα ψαράκια έτσι χωρίς ΚΑΜΙΑ απώλεια και την επόμενη μέρα αντικατέστησα το ενυδρείο ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια πλημμύρα να γραφτει στα πρακτικά...

Ανοιξα το φιλτρο για να καθαρισω τα υλικα... και να προσθεσω.... eheim 2213....

και ΔΕΝ το εκλεισα καλα!!!

Το μισο νερο του ενυδρειου μεχρι να το παρω χαμπαρι.... στο σαλονι!!! ;)

Αυτα παθαινεις αν εισαι ξυνυχτης, μετα εισαι ολη μερα στο γιαπι, κατεβαζεις μπυρες και πιτσες και μετα πας να κανεις συντηρηση στο φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι εβαλα να κανω αλλαγη στη γεννηστρα , εβγαλα το νερο εβαλα το σωληνα της οσμωσης ( παραγωγη 480 λιτρα τη μερα ) και στο διαστημα μεχρι να γεμισει ηρθε ο κουμπαρος μου και πηγαμε στο παζαρι στο σχιστο ..... αυτο που ξεχασα να αγορασω απο το παζαρι ηταν 2-3 σφουγγαριστρες και ενα σετακι ωτοασπιδες .....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα παθαινεις αν εισαι ξυνυχτης, μετα εισαι ολη μερα στο γιαπι, κατεβαζεις μπυρες και πιτσες και μετα πας να κανεις συντηρηση στο φιλτρο :)

Ετσι ακριβως!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Προχθες γέμιζα το νερό της χελώνας μου. Το καταραμένο το "ενυδρείο" της είναι μεν ψήλο αλλα σχεδον το μισο έχει "χαραμαδες" στα πλάγια. Για ποιον λόγο δεν ξερω. Επισης γέμιζα με σκοπο να αδείασω το 10λιτρο δοχείο μου. Ριχνω ριχνω και έβλεπα απο το παράθυρο και ξεχάστηκα μεχρι που υπερχείλησε και έφυγαν 2-3 λίτρα στο πατωμα. Ευτηχώς οι δικοί μου δεν ήταν κοντά στο δωμάτιό μου και τα μαζεψα στα γρήγορα...!!

Αλλη φορά: (για την ακρίβεια έχει συμβεί 2-3 φορες. Για της αλλαγες νερού έχω ένα περίεργο πράγμα με δύο σωλήνες και μια φουσκα την οποία πατας και δημιουργήται κατι σαν σιφονι... Ε, έτσι όπως αλλαζω νερό, και έχω τον κουβά στα πόδια μου (καθομαι σε καρέκλα μπροστα στο ενυδρείο) ξεχνιέμαι και αφήνω το σωλήνα της "εξόδου" και πιτσιλάει τον τοπο... και εμενα μαζί! :) Δεν ήταν σπουδαίο αλλα ήταν κατι!

Υ.Γ. Να σημειωθεί οτι στο τελευταίο μέρος του poll η αντίδραση είναι σχεδόν το πρώτο... "Τι κανεις πάλι..." "Ολο με τα νερά ασχολείσαι..." "Κατσε διαβασε λιγάκι..."

;) Τι να της κάνεις;... Λες και ξέρει η κακομοίρα η μανα απο νιτρώδη και νιτρικά!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

40 λίτρα ενυδρείο σε έπιπλο δίπλα στο κρεβάτι μου, ξύπνησα από τον ήχο που έκανε το ενυδρείο πέφτοντας στο πάτωμα :);) Ήταν ένα ενυδρείο με φίλτρο στο επάνω μέρος, ξέχασα να αλλάξω υαλοβάμβακα και "μπούκωσε" με αποτέλεσμα το νερό να τρέχει έξω από το ενυδρείο και πάνω στο έπιπλο που ήταν απο πρες παπιέ....

Link to comment
Share on other sites

40 λίτρα ενυδρείο σε έπιπλο δίπλα στο κρεβάτι μου, ξύπνησα από τον ήχο που έκανε το ενυδρείο πέφτοντας στο πάτωμα :);) Ήταν ένα ενυδρείο με φίλτρο στο επάνω μέρος, ξέχασα να αλλάξω υαλοβάμβακα και "μπούκωσε" με αποτέλεσμα το νερό να τρέχει έξω από το ενυδρείο και πάνω στο έπιπλο που ήταν απο πρες παπιέ....

ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ ALERT

Νικο ετοιμασου στον επομενο καφε, εχεις μαθητουδι, δεν τους εχεις πεισει ολους :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αρχες του στησιματος πριν 3 μηνες

ημερα εισαγωγης των πρωτων ψαριων (5 black skirt tetras) και προσθηκη συστηματος CO2 της

Νutrafin

παρερμηνια εντολων βιδωματος του δοχειου παραγωγης διοξειδιου

αποτελεσμα : το μισο νερο του ενυδρειου στο πατωμα και εγω με τη σφουγγαριστρα ολο το βραδυ

εμπειρια : η αντεπιστροφη σωζει ''ζωες'' (προστεθηκε την επομενη μερα)

τα black skirt tetras ειναι οντως εφταψυχα :)

μετα απο ενα μηνα προστεθηκε και το 2215....

αποτελεσμα :νερα στο πατωμα (ευτυχως λιγα) απο το βανακι

εμπειρια: ακομα και τα καλυτερα σπιτια ( Eheim ), έχουν προβληματα ;)

p.s. μπας και να αλλαξω δουλεια για υδραυλικος? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφερω το θέμα γιατί για ακόμα μια φορά κατάφερα να πλημμυρησω!!

Και πάλι ξημερώματα!!

Αυτή τη φορά όμως έσπασα ρεκόρ!!

Για 2 ώρες μάζευα νερά με πετσετες και σφουγγαριστρα από το σαλόνι την κουζίνα και την τραπεζαρία!!! Γεμισα 12 κουβαδες νερό!!

Πως εγινε;

Απλά έβαλα το βαρέλι των 200λτρ δίπλα από το θαλασσινό Ενυδρειο και το γέμιζαν με νερό από Α/Ο για να κάνω αλλαγή αύριο.

Θα μου πεις γιατί τέτοια ώρα.... Και θα απαντήσω γιατί έχω πολύ καλύτερη ροή.

Έτσι λοιπόν όπως γέμιζε το βαρέλι για αδιευκρίνιστο μέχρι τώρα λόγο, βγήκε το σωληνακι Από το βαρέλι και έτρεχε στο πάτωμα!!!

Τι συνέχεια την ξέρετε νομίζω...

Η καημένη η μανα άκουσε τη φασαρία και τα μπινελικια που έριχνα.... Και απλά δεν έκανε καν τον κόπο να δει για να μην εκνευριστει....

Το μόνο που είπε..... Θα τα πούμε το πρωί!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω την επαθα πριν ενα μηνα.Η γυναικα μου εχει λιγη αδυναμια με την καθαριοτητα,και εκεινη την ημερα δεν ειχαμε καραβια και μου λεει να κατσω σπιτι να το καθαρισω,και επειδη ειναι σπανιες τετοιες μερες μεσα στην σεζον της ειπα ενταξει.Εκανε το σπιτι λαμπικο,και 6 η ωρα με περνει εξαλλη με φωνες και μου λεει ελα γιατι το ενυδρειο τρεχει.Εως οτου να της δωσω να καταλαβει οτι πρεπει να ψαξει απο που ερχετε το νερο περασαν 5 λεπτα μεσα στον πανικο της δεν ακουγε τιποτα.Εγω ειχα κατι Γερμανους οι οποιοι κατι ηθελαν αλλα δεν τους ακουγα (χασαμε και του πελατες).Πηγα σπιτι 10 η ωρα ειχε αδεισει απο τα 600 λτ τα 200 λτ στην τραπεζαρια.Και μετα καταλαβενετε.

Εγω παντος ΚΑΘΑΡΙΣΑ με ενα φαγγρι και αρκετο ουζακι.

Επαθα βεβαια και ζημια.Αφρικανος ον την ειχα ψησει για ενα Ταγγανικανο τον χειμωνα αλλα τωρα το βλεπω λιγο ζορικο.Η ελπιδα πεθαινει τελευταια. :)

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα ενα ενυδρειο 240 λιτρα περιπου.ειχα κανει το αναλογο ποστ.το ειχα 2 βδομαδες στην βεραντα γεματοχωρις διαρροες.πηρα το επιπλο και μετα το εβαλα πανω του εβαλα χαλικι φυτα και το γεμισα νερο ετοιμο για στρωσιμο.μετα απο 3 ωρεςακουω ενα μπαμ παω γρηγορα εκει και δεν εβλεπα τιποτα.μετα απο 5 λεπτα νερο για μπανιο πισινα εγινε το σαλονι.......εσπασε ο πατος.....εγω φταιω απο το βαρος με ΤΑ χαλικια δεν εβαλα αφρολεξ απο κατω.φωναξα ενισχυσεις για βοηθεια και παλι καλα μικρο το κακο. προλαβα τα χειροτερα.μετα ολα πηγαν σκουπιδια. :D στεναχωρια μεγαλη και πολλα λεφτα.και ειπα δεν τα παραταω και πγα και πηρα ενα ετοιμο.ενυδρειο 240 λιτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ήρθε το πρωί.... καλά ξεμπερδέματα :D:rasp:

Ευτυχώς πατριώτη εκανα καλη δουλεια χθες στο μαζεμα.... και σημερα το πρωι φυγαμε νωρις για δουλειες!!!

Το μονο που θυμιζε την πλημμυρα τη χθεσινη ηταν οι 8 βγρεμενες πετσέτες στη βεραντα!!!

Να σημειωσω εδω οτι επειδη οπως καταλαβαινεται ειναι συχνο το φαινομενο αυτό σε μενα εχω 12 πετσετες μπανιου μονο για τα ενυδρεια μου!! :)

Link to comment
Share on other sites

καμια 300αρια λιτρα στο πατωμα και μετεπειτα σε ολο το σπιτι και μετα εξω απο το σπιτι και μετα κατεβηκε 3 οροφους απο τις σκαλες καi επιτελους συναντηθηκαμε στην pilotis!!!1 :):D:rasp::blush::blush:

εγκεφαλικο η γυναικα μου, εγκεφαλικο κι εγω ....την ψηλιαστηκα αμεσως μεχρι να ανεβω πανω,οτι ηταν δικια μου μαλ@@##@α....και ισα που κολυμπουσαν 8 δισκοι μεγαλοι(την εβγαλαν καθαρη) μεσα σε ενα 400αρι το οποιο ειχα κανει νωριτερα αλλαγη και ειχα φυγει σαν κυριος για καφεδακι με την συζηγο και τα υπολοιπα σας τα ειπα...η αιτια;;;;

με προδωσε η φλαντζα του φιλτρου (αναμεσα στον καδο και την κεφαλη)το οποιο ειχε φαγωθει απο το ανοιξε κλεισε για τον καθαρισμο του φιλτρου οποτε........

Link to comment
Share on other sites

εγω φημιζομαι για την ατυχια μου αλλα σε αυτο τον τομεα εχω διαπρεψει ολιγον τι....δεν μου εχει κατσει τιποτα ακομα αλλα που θα παει!!! :)

το μονο που εχω σπασει ενα μικρο ενυδρειακι και αυτο κατα λαθοσ......

ελπιζω και ευχομαι να μην ξανασυμβει σε κανεναν...... :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου πλημμύρα έγινε πριν αρκετά χρόνια ( το 2002) αν θυμάμαι καλά ,έφυγε ο σωλήνας που

πάει στο spray bar απο το φίλτρο ( atman) και όλο το νερό πήγαινε στο πάτωμα.

Απο τα 300 λτ με δίσκους (5)δεν έμειναν ούτε 15 -20 εκ νερό και οι δίσκοι να κολυμπάνε οριζόντια.

Το δωμάτιο όλο 5εκ. νερό. Γυρισα απο την δουλειά και έτρεχα να τα σώσω. Ευτυχώς είχα κάνει

προετοιμασία για αλλαγή νερού εκείνη την μέρα και είχα 200λτ έτοιμα στο βαρέλι,οπότε όλα καλά.

Απο τότε όλα τα δένω με ηλεκτρολογικα δεματικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

1) Επιστροφή από την υπηρεσία στις 11 το βράδυ και το κινητό έχει άπειρες αναπάντητες. Η πολυκατοικία να μου λέει πως τρέχαν νερά από το σπίτι μου για κάποια ώρα. Η έξοδος του 300λιτρου έφυγε από το ενυδρείο (κατηγορώ τον pleco μου την έχει άχτι) και άδειασε σχεδόν όλο το ενυδρείο κατευθείαν προς την εξώπορτα.

Δεν περιγράφω την συνέχεια. Η γειτόνισσα μου με βοηθούσε μέχρι τις 2 το βράδυ.

2) Γεμίζω το 120άρι και χτυπάει το τηλέφωνο. Αγκυρώνω το λάστιχο και βγαίνω έξω να μιλήσω. 10 λεπτά μετά πάω να μπώ στο δωμάτιο γλυστράω και πέφτω στα νερά που έχουν γεμίσει το δωμάτιο και πάνε προς τα μέσα.

3) Σε σπίτι φίλου στήνουμε 250άρι στις 8 το βράδυ φλεβάρη μήνα και το έχουμε τιγκάρει πέτρες από ποτάμι. Βάζουμε την μάνικα στο αργό και καθόμαστε να πιούμε καφέ. Το ενυδρείο στυρίζεται πάνω σε έπιπλο που φαίνεται συμπαγές. Εμείς ακούσαμε απλά το θόρυβο από την κουζίνα μετά από κανάμισάωρο καθώς το έπιπλο έσπασε καικατέβασε το ενυδρείο. Απλά απόλαυση η συσκότιση στο σπίτι δευτερόλέπτα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλά συχνή περίπτωση σχετικής πλυμύρας που εχω αντιμετωπίσει είναι την περίοδο πριν αποφασήω να βάλω φλοτεράκι στο βαρέλι αναπλήρωσης απο την A/O.Συνεχώς ξεχνούσα να κελίσω την βρύση της όσμωσης με αποτέλεσμα να γεμίζει το βαρέλι και να γίνεται μετά χαμός στο πάτωμα.

Απο όταν έβαλα το φλοτεράκι σώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που νομιζα οτι ειμαι ο μονος..... :rasp:

Γραφετε ωρε... μην ντρεπεστε!!!

:):D

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλά συχνή περίπτωση σχετικής πλυμύρας που εχω αντιμετωπίσει είναι την περίοδο πριν αποφασήω να βάλω φλοτεράκι στο βαρέλι αναπλήρωσης απο την A/O.Συνεχώς ξεχνούσα να κελίσω την βρύση της όσμωσης με αποτέλεσμα να γεμίζει το βαρέλι και να γίνεται μετά χαμός στο πάτωμα.

Απο όταν έβαλα το φλοτεράκι σώθηκα.

καλά και εγώ το ίδιο.Στο κάτω όροφο από το ενυδρείο είναι η κουζίνα,και αν κοιτάξεις κανείς το ταβάνι καταλαβαίνει ότι υπάρχει ενυδρείο στο πάνω όροφο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...