Jump to content

Αργα αλλα σταθερα


Recommended Posts

εχω γεμισει το ενυδρειο με νερο και λειτουργαει εδω και ενα μιναν η αλατοτητα βρησκεται στο 1025 και η θερμοκρασια στους 28c

Πιες ειναι η πρωτες μετρισεις NO2 η ΝΗ4-ΝΗ3?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχεις βάλει αραγονίτη και βράχο?

Λειτουργούν κυκλοφορητές, skimmer... κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι ολα σε λειτουργια το σκιμερ η κυκλοφορητες τα αντιφοσφορα, καρβουνα ,

ο βραχος ειναι ολος νεκρος ,υποστρομα αποτελειτε απο χαλικη και οσο αφορα για βιολογια εχω βαλει βιοσφαιρες και εχω μπολειασει το ενυδρειο με αμπουλες απο βακτιριδια και περιμενω

Link to comment
Share on other sites

εχω προσθεσει ετοιμη βιολογια για να επιταχινω την κατασταση

________.doc

Έγινε επεξεργασία - ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Η απουσία του ζωντανού βράχου θα σου καθυστερήσει κατά πολύ το κύκλο του αζώτου.

Καλά μεν τα εργαστηριακά βακτηρίδια αλλά η ζωή που περικλείεται μέσα στο ζωντανό βράχο είναι πολύ καλύτερη... φυσικά.

Οι βιομπάλες ναι μεν είναι βιολογικό υλικό, αλλά κάποια άλλα υλικά όπως siporax ή subpro έχουν καλύτερη ανταπόκριση στην αποίκηση από βακτηρίδια.

Έτσι όπως το ξεκίνησες θα αργήσει πολύ να πάρει μπροστά το σύστημά σου.

Τα συγκεκριμένα βακτήρια δεν τα χρησιμοποίησα και δεν γνωρίζω τι ανταπόκριση θα υπάρξει.

Όλα και κάποιος φίλος θα γνωρίζει γ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκινήσει και εγώ με νεκρό βράχο αλλά δεν έριξα βακτηρίδια. Μόνο μια γαρίδα(κακώς) για την οποία δεν άκουσα τα παιδιά στο aqyazone που με συμβούλεψαν να μην την βάλω.

Όπως και να έχει μετά από 2 μήνες μόνο η αμμωνία είχε μηδενιστεί. Μόλις έβαλα 2 κομμάτια ζωντανό βράχο σε 2 εβδομάδες ήταν μηδέν και τα νιτρικά. Βασικά ο κύκλος θα πάει κάπως έτσι:

ΝΗ3-4: Αύξηση

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

NH3-4: Μείωση

ΝΟ2: Άυξηση

ΝΟ3: 0

NH3-4: 0

NO2: Mείωση

ΝΟ3: Αύξηση

ΝΗ3-4: 0

NO2: 0

NO3: Σταθερά

Μόλις η αμμωνία και το διοξείδιο του αζώτου γίνουν μηδενικά και τα νιτρικά άλατα δεν είναι μηδενικά είχε ολοκληρωθεί ο κύκλο νιτροποίησης. Μετά κάνεις αλλαγές νερού για μείωση των νιτρικών αλάτων ή ψάχνεις άλλες μεθόδους απονιτροποίησης.

Επίσης πως μετράς την αλατότητα?

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Έχεις μετρήσει την αμμωνία(ΝΗ3-4)?

Αν είναι μηδενικά τότε υπάρχει μια πηγή αμμωνίας μέσα στο ενυδρείο?

Αν έβαζες ζωντανό βράχο θα είχες την αποσύνθεση από τον βράχο και θα σου έδειχνε αύξηση στην αμμωνία.

Χωρίς ζωντανό βράχο και χωρίς να βλέπεις να υπάρχει αύξηση της αμμωνίας τότε θα σου πρότεινα να βάλεις εσύ αμμωνία. Δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις αμμωνία. Δεν ξέρω αν κάνει να βάλεις τροφή μέσα.

Για παράδειγμα η γαρίδα που έβαλα, ναι μεν ανέβασε αμμωνία αλλά θα μου άφησε και φωσφορικά καθώς και μπορεί σε αυτή να αναπτηχθούν μύκητες που δεν θέλεις να υπάρχουν στο ενυδρείο για να μην μολύνονται τα ψάρια αν κάτι τους δημιουργήσει πληγές. Εγώ έκανα το λάθος, μην το κάνεις και εσύ.

Αν δεν αλλάξει η αμμωνία μέσα σε μια βδομάδα ψάξε να βρεις καθαρή αμμωνία(ίσως κάποιος γνωστός που να είναι χημικός να μπορεί να σε βοηθήσει).

Link to comment
Share on other sites

μην ανοιγεις φωτα για ενα μηνα(περιορισμενο φωτισμο).ριχνε μερα παρα μερα βακτηρια και αν θελεις υπαρχουν καποια ζουμια που θα βοηθησουν το ενυδρειο σου να ανεβασει τιμες πιο γρηγορα.επισης να ξερεις οτι και ο βραχος χρειαζεται μια φορα την εβδομαδα ταισμα.αν θελεις ριχνε που και που λιγη τροφουλα μεσα να βοηθησεις τον κυκλο των βακτηριδιων.Συντομα θα μπορεσεις να βαλεις το πρωτο σου ψαρακι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

το NH3-NH4 ειναι 0

βάλε μια πηγή αμμωνίας ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος γιατί η γνώμη μου είναι ότι τα ρίχνεις τσάμπα (οχι εντελώς) μέχρι στιγμής τα βακτήρια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...