Jump to content

ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


christipan

Recommended Posts

Είχα την τύχη να μου βγει ζευγάρι μεταξύ 3 ενήληκων ατόμων και μαλιστα είδα και αβγά για μια μέρα αλλά είχαν την αναμενόμενη τύχη σε ένα κοινωνικό ενυδρείο πλήθους 12 ψαριών.

Αφου κάνουν παρέα τα 2 πιθανόν να είναι ζευγάρι. Επίσης έχεις παρατηρήσει να προστατεύουν κάποια περιοχή περισσότερο? Εάν ναι εχεις παρατηρήσει να καθαρίζουν κάποιο τμήμα εκεί? π.χ κάποιο φύλλο από φυτό, πέτρα, ξύλο, τζάμι γενικά κάποια συγκεκριμένη επιφάνεια?

Σε μένα το ενδιαφέρον φάνηκε μέσα από τη σακούλα μεταφοράς ακόμη κατα την διαδικασία προσαρμογής. Ενα από τα δικά μου περίμενε υπομονετικά έξω από τη σακούλα περίπου 1 ώρα και έγινε ελαφρώς επιθετικό προς το αδερφάκι του που είχα μέσα. Μετά από διαστημα 15 ημερών συνεχούς παρέας με το καινούριο και με μικροεπιθέσεις στο 3 μου γέννησαν τα αυγά τους επάνω στο εσωτερικό φίλτρο. Το ενυδρείο μου είναι το γνωστό 120 λίτρα του CARREFURE.

Τα ψαράκια σου τί ηλικία έχουν? Είναι σεξουαλικά ώριμα? Εμένα ο αρσενικός είναι 1έτους και η θηλυκιά 2 ετών.

Πιστεύω να σε βοήθησα κάπως.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου.

Ότι ακριβώς περιγράφεις έγινε σε μένα με την μόνη διαφορά ότι αυτό έγινε περίπου ένα μήνα μετά από την συγκατοίκηση τους.

Χτες το βράδυ παρατήρησα κάτι που ίσος να είναι απόδειξη ότι είναι ζευγάρι,

Όταν έκλεισαν τα φώτα και άναψε η μπλε λάμπα για φεγγαρόφωτο, τα δυο σκαλαρια χωρίστηκαν, το ένα πήγε σε μια γωνία και τσιμπούσε τα φύλα από τα φυτά και το άλλο πήγε στην αντίθετη γωνία όπου το ενυδρείο είχε οπτική επαφή με το παλιό ενυδρείο που είναι τα άλλα σκαλαρια και έκανε επιθετικές κινήσεις προς τα σκαλαρια που βρίσκονταν απέναντι του!

Τα ψαράκια είναι μεγαλύτερα από έξι μηνών αλλά δεν γνωρίζω πόσο ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα είναι να γεννήσουν κανα 2 μέρες πριν θα καθαρίζουν εντονότερα το χώρο που επέλεξαν και θα είναι επιθετικά προς όλα τα υπόλοιπα ψάρια. Νοητά το ενυδρείο σου θα χωρισθεί στη μέση , από τη μία το ζευγάρι και από την άλλη όλα τα υπόλοιπα.

Ασε να δεις τα πρώτα αβγά για να επιβεβαιώσεις το ζευγάρι και στην επόμενη γένννα ή αλλάζεις το ζευγάρι ενυδρείο ή όλα τα υπόλοιπα ψάρια. Εαν θες να δεις ψαράκια πάντως πρέπει όπωσδηποτε το ζευγάρι να μείνει μόνο του.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

H gnomi mou file einai oti sximatisan  zeugari kai giauto to logo dimiourgoun problimata sta upoloipa. To kalitero fa itan na kratiseis to upotufemeno zeugari kai na apomakrineis ta upolipa giati os gnosto ta scalaria otan einai mikra zoun se sminos eno kata tin enilikiosi tous einai protimotero na zoun se zeugos....auta ola sou ta grafo apo pros.empeiria .Opou eixa7 sto sunolo kai otan meta apo peripou 1 mina dimiourgifike ena zeugari dimiourgousan pragmatiko stress sta upoloipa ......kai etsi anagastika kai ta edosa min mporontas na ta blepo na upoferoun....kai milame file hobbista gia psaria opou den xepernousan ta4cm sto upsos xoris ta pterigia fusika......Panta filika kai kaloproereta....Stratos...

32641[/snapback]

Αγαπητέ Cristipan, ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφει ο stratos διαπίστωσα και εγώ κάποια περίοδο που είχα σκαλάρια. Είχα πάρει ένα κοπάδι από 6 μικρά, από τα οποία μεγαλώνοντας σχηματίστηκε ένα ζευγάρι, το οποίο διεκδίκησε και κράτησε μία περιοχή ενώ επιτίθονταν συστηματικά στα υπόλοιπα. Από τα υπόλοιπα 4 το ένα ήταν σκληροτράχηλο και αμύνονταν ενώ ένα άλλο ήταν ουδέτερο και κρατιόταν μακριά από τη φασαρία. Τα άλλα δύο τσακώνονταν και μεταξύ τους όταν δεν είχαν επιθέσεις από το ζευγάρι. Μάλιστα χαρακτηριστικά όταν σβήνανε τα φώτα το ζεύγος περιοριζόταν στην περιοχή του κοντά σε ένα εχινόδορ με ωραία φύλλα όπου αργότερα γέννησαν και αυγά τα οποία είχαν την τύχη που συχνά εχουν τα αυγά στα ενυδρεία με πολλούς άλλους ενοίκους. Τελικά κράτησα μόνο το ζευγάρι, το οποίο αρκετά αργότερα χάρισα, επειδή αποφάσισα να δοκιμάσω να βάλω ένα ζεύγος kribensis στο ενυδρείο, τα οποία μόλις γέννησαν (τα kribensis) δεν άφηναν τα σκαλάρια σε χλωρό κλαρί. Νομίζω ότι σίγουρα (έστω με μεγάλη πιθανότητα) έχεις ένα ζευγάρι, τα υπόλοιπα σκαλάρια καλύτερα να τα χαρίσεις.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Cristipan, ... όταν σβήνανε τα φώτα το ζεύγος περιοριζόταν στην περιοχή του κοντά σε ένα εχινόδορ με ωραία φύλλα όπου αργότερα γέννησαν και αυγά τα οποία ....

Φιλικά

Ανδρέας

32825[/snapback]

Εάν σου περισεύει κανα κλαδεματάκι από το εν λόγω φυτό το θέλω παρακαλώ. Στειλε μου π.μ.

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Σιγά σιγά η διακοπές τελείωσαν και μετά από δυο βδομάδες είμαι πάλι στο σπίτι και στα ψαράκια μου.

Μόλις μπήκα σπίτι πήγα κατευθείαν στο ενυδρείο με το(ζευγάρι) και ψάχνοντας όλο το ενυδρείο βρήκα αυτά τα αυγά!!

Ξέρετε αν είναι από τα σκαλαρακια μου η απο σαλιγκάρια?

post-42-1156716489_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολλα?Μαλλον τα σκαλαρακια κανανε την δουλεια. προσεχε την συμπεριφορα τους.Παντως οτι και αν ειναι καλη επιτυχια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...