Jump to content

ερωτηση για Diy Co2


plaYgirl

Recommended Posts

καλησπερεςςς.... :D

εχω 2 αποριες...

1ον...στο diy co2 (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191&hl=diy+co2)

λεει ''Συνιστώμενη θερμοκρασία 23 έως 28C."Αν ειναι ποιο χαμηλα η θερμοκρασια φανταζομαι θα σταματησει η ζυμωση... :blush: αν ομως ξεπεραστει η θερμοκρασια???Αν φτασει δηλ τους 35-38 βαθμους...???η ισως και παραπανω...???τι παιζει???? :blush::rasp: Παιζει να κανει κανα μπαμ :rasp::rasp: ???

2ον..εχουν αναφερθει πιθανες εκρηξεις :rasp: ....σε ποια περιπτωση μπορει να συμβει κατι τετοιο..???και πως μπορουμε να το αποφυγουμε...??? :)

Link to comment
Share on other sites

μην πανικοβάλεσαι :)

μπαμ είναι πολύ δύσκολο να κάνει ότι και να γίνει... απλά πρέπει να προσέξουμε να μην φράξει κάτι την έξοδο από το σωληνάκι και συσωρευτεί στο μπουκάλι πίεση. Ακόμα και στη χειρότερη που φράξει μόλις συσωρευτεί πίεση κάπου αλλού θα βρει και θα εκτονοθεί. Το πολύ πολύ να γεμίσεις ζαχαρόνερα :D . Τώρα εάν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη απλά θα "σκοτώσει" τη μαγιά (βακτήρια) και θα σταματήσει η διαδικασία της παραγωγής CO2.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στους 32 παιζει μια χαρα παντως.

μπαμ θα κανει αν ανεβει η πιεση της φιαλης. για να γινει αυτο θα πρεπει να εχεις κλεισει την εξοδο της μπουκαλας. φροντισε να μην την κλεισεις λοιπον.

μπορεις να εχεις ενα ταφ μετα τη μπουκαλα. το ενα στομιο ειναι η εισοδος, το δευτερο η εξοδος προς το ενυδρειο και το τριτο σε μια βανα. οταν θελεις να σταματησεις τη παροχη αεριου στο ενυδρειο σου, εσυ απλα θα ανοιγεις αυτη τη βανα ωστε το αεριο να διαφευγει στο δωματιο.

επισης να προσεχεις να μην τσακισει πουθενα το σωληνακι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωωωωωωωωω σαςςςς :blush::):D:rasp:

αλλη μια ερωτηση....η βαλβιδα ανεπιστροφης που εχω οταν την ειχα στην αεροπετρα μου εβγαζε πολυ λιγοτερο οξυγονο απ οτι οταν δν την ειχα(κι οταν φυσαω...φυσαω με σχετικη δυσκολια..,δν ξερω αν ειναι φυσιολογικο) ...υπαρχει περιπτωση αυτο να προκαλεσει φραξιμο....???? :rasp::blush:

Link to comment
Share on other sites

μηπως φυσας απο την αναποδη? κανονικα δεν πρεπει να φαζει τη ροη του αερα απο τη μια κατευθυνση. αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να περναει καθολου αερας.

Link to comment
Share on other sites

μηπως φυσας απο την αναποδη? κανονικα δεν πρεπει να φαζει τη ροη του αερα απο τη μια κατευθυνση. αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να περναει καθολου αερας.

οχι βρεεεε....ειπαμε ειμαι ξανθιααα...αλλα οχι και τοοοοσοοοοο :D:)

απλως δν εχει την ιδια ροη/φορα ο αερας....βγαινει λιγο δυσκολα...(μπορει να ειναι ετσι το φυσιολογικο και εμενα να μουυ φαινεται καπως...πρωτη φορα χρησιμοποιω βαλβιδα ανεπιστροφης.. :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

οχι βρεεεε....ειπαμε ειμαι ξανθιααα...αλλα οχι και τοοοοσοοοοο :blush::blush:

απλως δν εχει την ιδια ροη/φορα ο αερας....βγαινει λιγο δυσκολα...(μπορει να ειναι ετσι το φυσιολογικο και εμενα να μουυ φαινεται καπως...πρωτη φορα χρησιμοποιω βαλβιδα ανεπιστροφης.. :rasp: )

τελικα..τι να κανω με την βαλβιδα...??

Να την χρησιμοποιησω,μιας και με την αεραντλια βγαινει αερας...εστω κ λιγο μειωμενος...ή να παρω αλλη..???? :):D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

τελικα..τι να κανω με την βαλβιδα...??

Να την χρησιμοποιησω,μιας και με την αεραντλια βγαινει αερας...εστω κ λιγο μειωμενος...ή να παρω αλλη..???? :):D:rasp:

Είναι νορμάλ αυτό που σου κάνει η βαβίδα. Στην αεραντλία μπορεί να είχε μια μικρή επίπτωση αλλά στο CO2 (λόγο πίεσης) δε θα έχει καμία διαφορά :blush:

Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ αυτό που σου κάνει η βαβίδα. Στην αεραντλία μπορεί να είχε μια μικρή επίπτωση αλλά στο CO2 (λόγο πίεσης) δε θα έχει καμία διαφορά :rasp:

ευχαριστωωωωω.... :):D:rasp:

αν και θα το διακινδυνευα μιας και ηδη το ξεκινησα... :blush:

τωρα αλλη μια ερωτηση...μπορω να ξεκινησω την μιξη και στους 30-33....γτ περιπου τετοια θερμοκρασια εχω συνηθως στο σπιτι :rasp: ... οποτε και δυσκολο να μου πεσει στο 28...εκτος αν το χωσω για λιγο στο ψυγειο.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωω.... :):D:rasp:

αν και θα το διακινδυνευα μιας και ηδη το ξεκινησα... :blush:

τωρα αλλη μια ερωτηση...μπορω να ξεκινησω την μιξη και στους 30-33....γτ περιπου τετοια θερμοκρασια εχω συνηθως στο σπιτι :rasp: ... οποτε και δυσκολο να μου πεσει στο 28...εκτος αν το χωσω για λιγο στο ψυγειο.. :blush:

μέχερι και 30 το έχω δοκιμάσει και δεν έχει πρόβλημα... o fishaki εχει δοκιμάσει μέχρι 32... δοκιμασέ το :rasp:

Link to comment
Share on other sites

thaaanksssssss :):D:rasp::blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

μου πετυχεεεεεε.....!!!!!!!! :rasp::blush::blush::rasp:

αλλα.....(παντα πρεπει να υπαρχει και ενα αλλα..?? :rasp: )οι μπουρμπουλιθρες στην σκαλα διαχυσης δν φευφουν οπως ερχονται...μια μια ..ομοιομορφα...παρα ενωνονται... :rasp: γτ???? :):D

Link to comment
Share on other sites

εχεις μεγαλη πιεση. δες το παρακατω βιντεο που εφτιαξα εχθες!

με το διακοπτη (απλη βανα που βαζουμε στην αεραντλια) ρυθμιζουμε τη διαφυγη του αεριου στην ατμοσφαιρα, μειωνοντας ετσι την πιεση.

Link to comment
Share on other sites

fishaki πες μας που βρίσκεις τα διακοπτάκια που έχουν είσοδο και έξοδο για λαστιχάκι αεραντλίας και ειναι και πλαστικα!

Link to comment
Share on other sites

γινεται να εχω αυξημενη πιεση ενω χανω και κατι ψηλα απο το πομα???? :rasp::) (δοκιμη με σαπουνι..αφου απογοητευτικα..μεχρι που ειδα τις φουσκαλες στην σκαλα διαχυσεις... :D )

Link to comment
Share on other sites

fishaki πες μας που βρίσκεις τα διακοπτάκια που έχουν είσοδο και έξοδο για λαστιχάκι αεραντλίας και ειναι και πλαστικα!

απο πετ σοπ. εχουν ολοι πλαστικα. το δυσκολο ειναι να βρεις ενα καλης ποιοτητα μεταλικο.

Link to comment
Share on other sites

γινεται να εχω αυξημενη πιεση ενω χανω και κατι ψηλα απο το πομα???? :rasp::) (δοκιμη με σαπουνι..αφου απογοητευτικα..μεχρι που ειδα τις φουσκαλες στην σκαλα διαχυσεις... :D )

κανε ενα σχεδιο του συστηματος που εχεις φτιαξει. μπορει να εχεις κανει και καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα σχεδιο του συστηματος που εχεις φτιαξει. μπορει να εχεις κανει και καποιο λαθος.

να κανω ενα σχεδιο... :blush::blush: πολλα ζητας :):D ....πωωωςςς???? :rasp::rasp::rasp:

εχω βαλει σκαλα διαχυσεις της nutrafin(http://www.kubazoo.com/bmz_cache/2/26bad8f217936c7234db09d532eb4852.image.150x187.jpg)...βαλβιδα ανεπιστρωφης..και ενα μπουκαλι κοκα κολα...σαν αυτο ....http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191&hl=diy+co2

Link to comment
Share on other sites

να κανω ενα σχεδιο... :blush::rasp: πολλα ζητας :D:rasp: ....πωωωςςς???? :rasp::rasp::blush:

εχω βαλει σκαλα διαχυσεις της nutrafin(http://www.kubazoo.com/bmz_cache/2/26bad8f217936c7234db09d532eb4852.image.150x187.jpg)...βαλβιδα ανεπιστρωφης..και ενα μπουκαλι κοκα κολα...σαν αυτο ....http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191&hl=diy+co2

??????????????? :)

Link to comment
Share on other sites

οι μπουρμπουλιθρες στην σκαλα διαχυσης δν φευφουν οπως ερχονται...μια μια ..ομοιομορφα...παρα ενωνονται... :rasp: γτ???? :):D

Τοποθετησε τη σκαλα τελειως καθετα και φροντισε να μην υπαρχουν στα καναλια της εμποδια (σαλιγγαρκια, φυτα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησε τη σκαλα τελειως καθετα και φροντισε να μην υπαρχουν στα καναλια της εμποδια (σαλιγγαρκια, φυτα κλπ)

:rasp: αυτο ηταν!!!!!! :rasp::) ...τελειως καθετα δν ειναι....αλλα το προβλημα ηταν πως ακριβως καθεται...λιγο ποιο δεξια...λιγο ποιο αριστερα...και πετυχε....πανε ολες ομοιομορφα με την σειρα... :blush::blush::rasp:

ευχαριστωωωωω :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χτες προσπαθησα και εφτιαξα τελικα και εγω τη κατασκευη.Στην αρχη εβγαζε μια μια μπουρμπουληθρα "μεγαλη".Μολις τοποθετησα την αεροπετρα λιγο πιο διπλα αρχισε να βγαζει πολλες "μικροσκοπικες".Προφανως ειναι θεμα αεροπετρας και διεξοδου του αεριου.Υπαρχει προβλημα με αυτο?Να το αφησω ετσι ή να παρω καποια σκαλα για καλυτερα?

Την εχω τοποθετησει ετσι ωστε ανεβαινοντας οι μπουρμπουληθρες να τις σπρωχνει η εξοδος του φιλτρου σε σχεδον ολο το ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Χτες προσπαθησα και εφτιαξα τελικα και εγω τη κατασκευη.Στην αρχη εβγαζε μια μια μπουρμπουληθρα "μεγαλη".Μολις τοποθετησα την αεροπετρα λιγο πιο διπλα αρχισε να βγαζει πολλες "μικροσκοπικες".Προφανως ειναι θεμα αεροπετρας και διεξοδου του αεριου.Υπαρχει προβλημα με αυτο?Να το αφησω ετσι ή να παρω καποια σκαλα για καλυτερα?

Την εχω τοποθετησει ετσι ωστε ανεβαινοντας οι μπουρμπουληθρες να τις σπρωχνει η εξοδος του φιλτρου σε σχεδον ολο το ενυδρειου.

Καλύτερα σκάλα

Ακόμα καλύτερα αν μπορείς να κάνεις διάχυση μέσω του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλύτερα σκάλα

Ακόμα καλύτερα αν μπορείς να κάνεις διάχυση μέσω του φίλτρου

συγνωμη που επαναφερω το θεμα αλλα τι εννοεις "διαχυση μεσω του φιλτρου"? δλδ με καποιον τροπο να γινεται η διαχυση μεσα στο φιλτρο η να ενωθουν το σωληνακι το co2 με τον σωληνα του νερου που παει στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...