Jump to content

Μερικές σκέψεις για την δημιουργία βιοτοπικού Mbuna


faze

Recommended Posts

Αγαπητοί αφρικάνοι τα φώτα σας...

Σιγά-σιγά ετοιμάζομαι να στήσω ένα elite 330lt...

Οι πρώτες μου σκέψεις είναι για το βάρος...

Είναι 330 κιλά μόνο το νερό και δεν θα πάρει και καμιά 150αριά κιλά πέτρες και άμμος?

Αρχικά σκέφτομαι να στηριχθεί όλο το ενυδρείο σε μία επιφάνεια κόντρα πλακέ θαλάσσης για να μοιράζεται το βάρος εξίσου σε όλο το πάτωμα που θα "πατάει"...

Τώρα για φίλτρανση λέω να έχω ένα sacem marathon 1500 και ένα 2213 Eheim και τα δύο με στραγάλι, μπλε σφουγγάρι και siporax.

Από θερμοστάτες πόσα watt χρειάζομαι?

Θα χρειαστώ κυκλοφορητή (σαν και αυτούς που βάζουνε στα reef) για να δημιουργείται ρεύμα?

Για aquascape θα υπάρχουν δύο νταμάρια κροκάλες λευκές, αβεστολιθικές, μαζεμένες από ποταμό, στις δύο άκρες, και στην μέση ανοιχτή αρένα.

Άμμος λεπτόκοκκη λευκή, μερικές vallisneria gigantea και κανα-δυό anubia barteri σφηνομένες στις πέτρες.

Όσο για ψάρια λέω να μπούν:

Pseudotropheus saulosi 1m - 4f

Pseudotropheus socolofi 1m - 3f

Ακούω παρατηρήσεις... :)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εεεεεελα εεεεεεελα.Ετσι και κολλησεις στην Αφρικη δυσκολα ξεκολλας :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βάση το ενυδρείο σου?

Αν το βάλεις στη βάση του γιατί να βάλεις κόντρα πλακέ ??

Για τη φίλτρανση μάλλον θα χρειαστείς κάτι καλύτερο ακόμη αλλά αυτό εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτωση συνεπώς προς το παρόν θα είσαι ΟΚ.

Θερμαντήρα 300 watt (εγώ έχω δύο για ασφάλεια)

Ένας ή δύο κυκλοφορητές είναι πάντα χρήσιμοι για τα νεκρά σημεία (χαμηλά όπου μαζεύονται ακαθαρσίες) αλλά αυτό μπορείς να το δεις και αργότερα αφού φτιάξεις την ανατάραξή σου με τα φίλτρα σου.

Για τα ψάρια δες και τι κυκλοφορεί, ακόμη είναι νεκρή περίοδος, δες και τι έχουν άλλοι φίλοι ίσως από γέννες και μετά αποφασίζεις, αρκεί να είναι συμβατά. Σίγουρα μπορείς να βάλεις δύο είδη.

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω με κάλυψε σε όλα ο Ανδρέας και έχει δίκιο για τα ψάρια, η περίοδος είναι νεκρή και καλύτερα να περιμένεις όταν θα γίνουν οι εισαγωγές μήπως βρείς κάτι που σου αρέσει περισσότερο.

Τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο ενυδρείο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες είναι άσπρες άσπρες ή μπεζ;

Έχεις φωτό;

Link to comment
Share on other sites

να μη βαλεις ολοκληρο θαλλασης απο κατω γιατι υπαρχει ο κινδυνος με τον καιρο απο υγρασια βρωμιες κτλ να βγαζει μυρωδια.απο το βαρος δε θα εχεις προβλημα εκτος αν ειναι ξυλινο πατωμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βάση το ενυδρείο σου?

Αν το βάλεις στη βάση του γιατί να βάλεις κόντρα πλακέ ??

Για τη φίλτρανση μάλλον θα χρειαστείς κάτι καλύτερο ακόμη αλλά αυτό εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτωση συνεπώς προς το παρόν θα είσαι ΟΚ.

Θερμαντήρα 300 watt (εγώ έχω δύο για ασφάλεια)

Ένας ή δύο κυκλοφορητές είναι πάντα χρήσιμοι για τα νεκρά σημεία (χαμηλά όπου μαζεύονται ακαθαρσίες) αλλά αυτό μπορείς να το δεις και αργότερα αφού φτιάξεις την ανατάραξή σου με τα φίλτρα σου.

Για τα ψάρια δες και τι κυκλοφορεί, ακόμη είναι νεκρή περίοδος, δες και τι έχουν άλλοι φίλοι ίσως από γέννες και μετά αποφασίζεις, αρκεί να είναι συμβατά. Σίγουρα μπορείς να βάλεις δύο είδη.

:)

Το ενυδρείο έχει βάση.

Το κόντρα πλακέ λέω να μπεί κάτς από την βάση σαν ασφάλεια για να μην κάτσει το παρκε στα σημεία που ακουμπούν τα πόδια της βάσης.

Για φίλτρανση πιστεύεις ότι θα ήταν καλύταρα αν ανέβαινα στο marathon 2000?

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω με κάλυψε σε όλα ο Ανδρέας και έχει δίκιο για τα ψάρια, η περίοδος είναι νεκρή και καλύτερα να περιμένεις όταν θα γίνουν οι εισαγωγές μήπως βρείς κάτι που σου αρέσει περισσότερο.

Τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο ενυδρείο;

:)

Ναι ακόμα στην φάση της μελέτης είμαι...

Αν έχει κανείς κάτι να προτείνει ή έχει κάποια γέννα μπορεί να μου πεί.

Όσο για τις διαστάσεις είναι 120x40x70 cm

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες είναι άσπρες άσπρες ή μπεζ;

Έχεις φωτό;

Είναι κάτι ενδιάμεσο... Είναι άσπρες όταν είναι στεγνές και μπεζίζουν όταν είναι στο νερό.

Θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω.

Δεν είναι η κλασική moonstone παντως.

Έγινε επεξεργασία - faze
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα προτεινω μπεζ αμμο,και σκουρες γκρι πετρες

Μάλλον το λες για να δείχνουν καλύτερα τα χρώματα των ψαριών...

Θα ήθελα να προσομοιώσω όσο περισσότερο το βυθό της malawi...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μπαρούφα.... :D

Παρακαλώ μπορούν να σβήστουν τα επαναλαμβανόμενα posts? pls... :)

Όσο για την άμμο... τι λέτε να είναι χαλαζιακή, μήπως χρειάζεται και τριμένο κοράλι ή φτάνει που είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να ειναι οτι θες εσυ (χαλαζιακη, ασβεστολιθικη) αλλα να προσθεσεις/ανακατεψεις ενα τσουβαλι (13κιλα περιπου 30€) αραγωνιτη. Εγω εχω βαλει Aragamax sugar size.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να ειναι οτι θες εσυ (χαλαζιακη, ασβεστολιθικη) αλλα να προσθεσεις/ανακατεψεις ενα τσουβαλι (13κιλα περιπου 30€) αραγωνιτη. Εγω εχω βαλει Aragamax sugar size.

Για να ανέβει το Ph?

Μπορώ να το βάλω στο φίλτρο αντί για υπόστρωμα?

Αισθητικά πως δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πέτρες

post-6805-1281780086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να ανέβει το Ph?

Μπορώ να το βάλω στο φίλτρο αντί για υπόστρωμα?

Αισθητικά πως δείχνει?

Ναι για να ανεβασει τις σκληροτητες στο νερο. Μπορεις να βαλεις και στο φιλτρο αλλα οχι αραγωνιτη, καλυτερα σπασμενο κοραλι, ο αραγωνιτης που σου λεω μοιαζει πολυ με αμμο θαλασσης, ουσιαστικα εαν βαλεις χαλαζιακη με κοντινο χρωμα και το ανακατεψεις θα γινει ενα μιγμα (δεν θα βαλεις μαυρη αμμο με τον μπεζ αραγωνιτη γιατι θα δειχνει σαν αλατοπιπερο).

Οι πετρες μου φαινονται πολυ λευκες, σαν σχημα ομως πιστευω οτι ειναι πολυ κοντα στην λιμνη.

Ελα για καφε να λιωσουμε (στην ζεστη).

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να ανεβασει τις σκληροτητες στο νερο. Μπορεις να βαλεις και στο φιλτρο αλλα οχι αραγωνιτη, καλυτερα σπασμενο κοραλι, ο αραγωνιτης που σου λεω μοιαζει πολυ με αμμο θαλασσης, ουσιαστικα εαν βαλεις χαλαζιακη με κοντινο χρωμα και το ανακατεψεις θα γινει ενα μιγμα (δεν θα βαλεις μαυρη αμμο με τον μπεζ αραγωνιτη γιατι θα δειχνει σαν αλατοπιπερο).

Οι πετρες μου φαινονται πολυ λευκες, σαν σχημα ομως πιστευω οτι ειναι πολυ κοντα στην λιμνη.

Ελα για καφε να λιωσουμε (στην ζεστη).

Που βρίσκεσαι Παναγιώτη?

Γράψε μου ένα τηλέφωνο να κανονίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τις πέτρες τι συνηστάτε να βάλω?

Φελιζόλ, ή πλαστική σίτα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τις πέτρες τι συνηστάτε να βάλω?

Φελιζόλ, ή πλαστική σίτα?

φελιζόλ μπλε από αυτό που βάζουν στις οικοδομες βάζουν οι περισσότεροι. Και γω επίσης. Για πλαστική σίτα δεν ξέρω να σου πω...αλλά με το φελιζόλ σίγουρα θα είσαι καλυμμένος και είναι και φτηνό. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Είναι καλύτερα να το βάλω σε κομμάτια κάτω από τις πέτρες, ή σε όλον τον πάτο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Είναι καλύτερα να το βάλω σε κομμάτια κάτω από τις πέτρες, ή σε όλον τον πάτο?

Σταυρο καλό ειναι να το τοποθετήσεις σε ολοκληρο το εμβαδό σε περίπτωση πτωσης πετρων να εχει το κεφάλι σου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τις πέτρες τι συνηστάτε να βάλω?

Φελιζόλ, ή πλαστική σίτα?

Τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Για τις πέτρες είσαι εντάξει με αυτές που έχεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις απαραίτητα δύο λόφους. Δεν θα είναι και τόσο φυσικό. Στο λέω επειδή είπες ότι θες να προσωμοιώσεις τον βιότοπο. Στη θέση σου θα τις έβαζα τυχαία μέσα. Έτσι για να υπάρχει βάζω μια φωτογραφία να ξέρουμε πως είναι ακριβώς οι πέτρες μέσα στη λίμνη.

48192615IMG_5126.jpg

Όσο για το βυθό μια καλή ιδέα είναι ανάμειξη άμμου θαλάσσης με αραγωνίτη. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και πλησιάζει τον βυθό της λίμνης.

IMG_1477.jpg

Φελιζόλ για να είσαι σίγουρος βάλε το πιο λεπτό που θα βρεις καλύτερα. Μπορείς και να μην βάλεις όμως.

Για την επιλογή των ψαριών έχεις πολλές επιλογές. Τα συγκεκριμένα που διάλεξες είναι αρκετά σπάνια στην ελληνική αγορά. Και να τα βρεις καλό θα ήταν να προσέξεις να είναι καθαρά. Μην βιαστείς να τα πάρεις.

GL

(good luck)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το μπλε θερμομονωτικο που βαζουν στις οικοδομες, DOW λεγεται.

Δεν το κολησα απλα εβαλα τις πετρες επανω.

Σημερα πιστευω οτι δεν χρειαζεται καθολου, οι πετρες εαν τοποθετηθουν καλα (να πατανε καλα στις απο κατω) δεν υπαρχει περιπτωση να μετακοινηθουν ουτε με σεισμο, ακομη και να κυλησουν το τελευταιο σημειο που κινδυνευει ειναι ο πατος (θα αποσβεσει πολυ η αμμος) με τα πλαινα που κινδυνευουν πολυ περισσοτερο τι θα κανεις;

Δεν πρεπει να εχεις πετρα να γερνει/στηριζεται προς καποιο τζαμι, γιατι με την παραμικρη ταλαντωση θα βαρεσει το τζαμι σαν σφυρι, με πολυ επικινδυνες συνεπειες.

Θα βαλεις τα υλικα με συγκεκριμενη σειρα, φελιζολ (εαν τελικα βαλεις) πετρες, νερο και τελος την αμμο. Υπαρχει λογος που στο λεω αυτο με την σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...