Jump to content

Μερικές σκέψεις για την δημιουργία βιοτοπικού Mbuna


faze

Recommended Posts

Τότε λέω να τις κολλήσω και να μην βάλω καθόλου φελιζόλ...

Με τρόμαξες Παναγιώτη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για τις πέτρες είσαι εντάξει με αυτές που έχεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις απαραίτητα δύο λόφους. Δεν θα είναι και τόσο φυσικό. Στο λέω επειδή είπες ότι θες να προσωμοιώσεις τον βιότοπο. Στη θέση σου θα τις έβαζα τυχαία μέσα. Έτσι για να υπάρχει βάζω μια φωτογραφία να ξέρουμε πως είναι ακριβώς οι πέτρες μέσα στη λίμνη.

48192615IMG_5126.jpg

Όσο για το βυθό μια καλή ιδέα είναι ανάμειξη άμμου θαλάσσης με αραγωνίτη. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και πλησιάζει τον βυθό της λίμνης.

IMG_1477.jpg

Φελιζόλ για να είσαι σίγουρος βάλε το πιο λεπτό που θα βρεις καλύτερα. Μπορείς και να μην βάλεις όμως.

Για την επιλογή των ψαριών έχεις πολλές επιλογές. Τα συγκεκριμένα που διάλεξες είναι αρκετά σπάνια στην ελληνική αγορά. Και να τα βρεις καλό θα ήταν να προσέξεις να είναι καθαρά. Μην βιαστείς να τα πάρεις.

GL

(good luck)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω στησει 2 αφρικανικα ενυδρεια.

Εχω μιλησει με εμπειρους αφρικανους.

Ειδα να στηνεται το ενυδρειο του ΑΖΜΡ.... ξερετε σε ποσα απο αυτά κοληθηκαν οι πετρες??

ΣΕ κανενα!!!

Αν μπουν καλα ΔΕΝ εχουν πρόβλημα!!

Οσο για το φελιζολ στον πατο.... πλεον ουτε κι αυτό μπαινει από οσο εχω καταλαβει.

Υ.Γ. Την αμμο την ανακατεμμενη γκρι - αραγωνητη... καπου την εχω ξαναδει... και θυμαμαι που την εχω ξαναδει... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω στησει 2 αφρικανικα ενυδρεια.

Εχω μιλησει με εμπειρους αφρικανους.

Ειδα να στηνεται το ενυδρειο του ΑΖΜΡ.... ξερετε σε ποσα απο αυτά κοληθηκαν οι πετρες??

ΣΕ κανενα!!!

Αν μπουν καλα ΔΕΝ εχουν πρόβλημα!!

Οσο για το φελιζολ στον πατο.... πλεον ουτε κι αυτό μπαινει από οσο εχω καταλαβει.

Υ.Γ. Την αμμο την ανακατεμμενη γκρι - αραγωνητη... καπου την εχω ξαναδει... και θυμαμαι που την εχω ξαναδει... :)

Ούτε εγώ βάζω πια. Αλλά στους άλλους προτείνω να βάζουν.

Πού; :D

Link to comment
Share on other sites

Ειδα να στηνεται το ενυδρειο του ΑΖΜΡ....

Ποιο ενυδρείο ειναι αυτό???

Θεωρώ το πιο σωστό να κολούνται μεταξύ τους κάποιες πέτρες και να μπαίνει πάντα κάτι κάτω από αυτές όπως φελιζόλ ή egg crates.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποιος μου είπε ότι με τον καιρό το φελιζόλ "λιώνει" και υπάρχει και η πιθανότητα να σπάσει και από την άνωση να πεταχτεί πάνω και να σπάσει κανένα τζάμι.

Αλήθεια? :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν τους λόφους που θα σχηματίσουν οι πέτρες τους στηρίξω σε κάποιο πλαϊνό τζάμι δεν είναι καλύτερα από το να μην στιρίζονται πουθενά με κίνδυνο να κοιλήσουν προς τα πίσω γαι παράδειγμα και να πέσουν με φόρα?

Έγινε επεξεργασία - faze
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποιος μου είπε ότι με τον καιρό το φελιζόλ "λιώνει" και υπάρχει και η πιθανότητα να σπάσει και από την άνωση να πεταχτεί πάνω και να σπάσει κανένα τζάμι.

Αλήθεια? :D

καταρχάς θα το κολλήσεις ελαφρώς με ενυδρειακή σιλικόνη στον πάτο του ενυδρείου. όσο για το λιώσιμο πολύ αμφιβάλλω. Δεν μιλάμε άλλωστε για το κοινό φελιζόλ, που διαλύεται....

επίσης, όλα εξαρτώνται και από τι ψάρια θα βάλεις. Εγώ που έχω multies π.χ. και σκάβουν όλη την ώρα, συνειδητοποιώ, ότι η λύση του φελιζόλ με έχει βολέψει πολύ, καθώς διαφορετικά ΜΠΟΡΕΙ κάποιες πέτρες να κυλούσαν.

Επίσης, έχει αναφερθεί από πολλούς (δεν το γνωρίζω προσωπικά) ότι αν κάτω από μια πέτρα "εγκλωβιστεί" άμμος, ασκείται πολύ δύναμη στο τζαμικό με επικύνδινες συνέπειες.

Παραπάνω εμπειρία δεν έχω, απλώς "ανακυκλώνω" κάποια πληροφορία που έχω κατα καιρούς διαβάσει εδώ μέσα.

:)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Εάν τους λόφους που θα σχηματίσουν οι πέτρες τους στηρίξω σε κάποιο πλαϊνό τζάμι δεν είναι καλύτερα από το να μην στιρίζονται πουθενά με κίνδυνο να κοιλήσουν προς τα πίσω γαι παράδειγμα και να πέσουν με φόρα?

Αν θα το κανεις αυτο η πετρα να μην ακουμπα στο γυαλι.Να βαλεις στο σημειο που ακουμπα μια η δυο αναλογαμαυρη βεντουζα, αφου εχεις κοψει την θηλια που περνα το λαστιχο.Εγω αυτο εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζόλ δεν μπαίνει για να προστατέψει από πεσίματα, αλλά για να μοιράζεται το βάρος της πέτρας ομοιόμορφα. Με τόση άμμο που έχει το ενυδρείο όποια πέτρα και να πέσει δεν βρίσκει τον πάτο. Το θέμα είναι ότι θεωρητικά η συγκέντρωση του βάρους σε μερικούς κόκκους άμμου μπορεί να δημιουργήσει ράγισμα. Όσο για τις πέτρες, προσωπικά δεν έχω κολλήσει ποτέ και αν μπούν σωστά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ενυδρείο ειναι αυτό???

Θεωρώ το πιο σωστό να κολούνται μεταξύ τους κάποιες πέτρες και να μπαίνει πάντα κάτι κάτω από αυτές όπως φελιζόλ ή egg crates.

Το αφρικανικο ενυδρείο του AquaZone Meeting Point.... γυρο στα 1000λτρ!! :):D

Το φελιζόλ δεν μπαίνει για να προστατέψει από πεσίματα, αλλά για να μοιράζεται το βάρος της πέτρας ομοιόμορφα. Με τόση άμμο που έχει το ενυδρείο όποια πέτρα και να πέσει δεν βρίσκει τον πάτο. Το θέμα είναι ότι θεωρητικά η συγκέντρωση του βάρους σε μερικούς κόκκους άμμου μπορεί να δημιουργήσει ράγισμα. Όσο για τις πέτρες, προσωπικά δεν έχω κολλήσει ποτέ και αν μπούν σωστά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται.

:rasp:

Ετσι ακριβως.... μπαινει για ομοιομορφη ισοκατανομή φορτιου. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε βαζει το φελιζολ για κατανομη βαρους,αλλα για προστασια απο πτωσεις.

Αν βαλεις προσεκτικα τις πετρες οπως εσυ θελεις,μετα ριξεις την αμμο και γεμισεις το ενυδρειο,με το καθισμα της αμμου δεν εχεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε βαζει το φελιζολ για κατανομη βαρους,αλλα για προστασια απο πτωσεις.

Αν βαλεις προσεκτικα τις πετρες οπως εσυ θελεις,μετα ριξεις την αμμο και γεμισεις το ενυδρειο,με το καθισμα της αμμου δεν εχεις κανενα προβλημα.

Έτσι ακριβώς. Δεν τίθεται θέμα απο πτώση πέτρας, τουλάχιστον για τον πάτο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε faze να ευχηθώ καλή αρχή με το ενυδρείο σου και καλώς ήλθες στην Αφρική :)

Νομίζω πως εσύ εχεις στο μυαλό σου κατι τέτοιο:

30gPsaulousitank.jpg

Καλή συνέχεια εύχομαι! :D

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε βαζει το φελιζολ για κατανομη βαρους,αλλα για προστασια απο πτωσεις.

Αν βαλεις προσεκτικα τις πετρες οπως εσυ θελεις,μετα ριξεις την αμμο και γεμισεις το ενυδρειο,με το καθισμα της αμμου δεν εχεις κανενα προβλημα.

Στρατο (Δια) δεν ειναι καλυτερα να βαλεις πρωτα το νερο και μετα την αμμο; Διαφορετικα θα μεινουν σιγουρα περιοχες με αερα φυλακισμενο κατω απο την αμμο.

Οσον αφορα για το ενυδρειο του AZMP εαν συμβει καποιος σεισμος και το ταλαντωσει κατα το μηκος του τοτε οι πετρες θα ξεκολησουν απο το τζαμι με κινδυνο στην επαναφορα τους να χτυπησουν το τζαμι σαν σφυρι. Μπορει και να λεω μπαρουφες, στο δικο μου εβαλα πολλες πετρες να ακουμπανε στην πλατη οπου εχει backround αλλα καμια δεν ακουμπαει στα πλαινα.

Στρατο (faze) ειμαι τις αποψης να μην το κολαμε κατω, εχει ανωση αλλα ειναι ασημαντη σε σχεση με την βαρυτητα των 120 κιλων πετρων.

Υπαρχουν αρκετα ειδη φελιζολ, ειναι το λευκο που ειναι σαν μπιλακια και το μπλε DOW, αυτο ειναι ενα σωμα, ειναι πολυ πιο σκληρο, εχει καλυτερη θερμομονωση και ειναι πιο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο (Δια) δεν ειναι καλυτερα να βαλεις πρωτα το νερο και μετα την αμμο; Διαφορετικα θα μεινουν σιγουρα περιοχες με αερα φυλακισμενο κατω απο την αμμο.

Βαζοντας νερο, αφου εχει πεσει η αμμος απλώνεται παντου ομοιόμορφα.....ειναι ο καλυτερος τροπος: πέτρες-αμμος-νερό

Οσον αφορα για το ενυδρειο του AZMP εαν συμβει καποιος σεισμος και το ταλαντωσει κατα το μηκος του τοτε οι πετρες θα ξεκολησουν απο το τζαμι με κινδυνο στην επαναφορα τους να χτυπησουν το τζαμι σαν σφυρι.Ειλικρινά αμφιβάλω αν το συγκεκριμένο ενυδρείο μπορεί να σπασει.....ακομα και αν είναι αδειο και του πεταξεις μεσα πετρα.....δεν ξερω αν θα σπασει.... :) Μπορει και να λεω μπαρουφες, στο δικο μου εβαλα πολλες πετρες να ακουμπανε στην πλατη οπου εχει backround αλλα καμια δεν ακουμπαει στα πλαινα.

Στρατο (faze) ειμαι τις αποψης να μην το κολαμε κατω, εχει ανωση αλλα ειναι ασημαντη σε σχεση με την βαρυτητα των 120 κιλων πετρων.

Υπαρχουν αρκετα ειδη φελιζολ, ειναι το λευκο που ειναι σαν μπιλακια και το μπλε DOW, αυτο ειναι ενα σωμα, ειναι πολυ πιο σκληρο, εχει καλυτερη θερμομονωση και ειναι πιο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε faze να ευχηθώ καλή αρχή με το ενυδρείο σου και καλώς ήλθες στην Αφρική :)

Νομίζω πως εσύ εχεις στο μυαλό σου κατι τέτοιο:

30gPsaulousitank.jpg

Καλή συνέχεια εύχομαι! :D

Ναι είναι αρκετά κοντά σε αυτό που φαντάζομαι...

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα το κανεις αυτο η πετρα να μην ακουμπα στο γυαλι.Να βαλεις στο σημειο που ακουμπα μια η δυο αναλογαμαυρη βεντουζα, αφου εχεις κοψει την θηλια που περνα το λαστιχο.Εγω αυτο εκανα.

Καλή ιδέα αυτή :)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο (Δια) δεν ειναι καλυτερα να βαλεις πρωτα το νερο και μετα την αμμο; Διαφορετικα θα μεινουν σιγουρα περιοχες με αερα φυλακισμενο κατω απο την αμμο.

Οσον αφορα για το ενυδρειο του AZMP εαν συμβει καποιος σεισμος και το ταλαντωσει κατα το μηκος του τοτε οι πετρες θα ξεκολησουν απο το τζαμι με κινδυνο στην επαναφορα τους να χτυπησουν το τζαμι σαν σφυρι. Μπορει και να λεω μπαρουφες, στο δικο μου εβαλα πολλες πετρες να ακουμπανε στην πλατη οπου εχει backround αλλα καμια δεν ακουμπαει στα πλαινα.

Σταύρο (faze) ειμαι τις αποψης να μην το κολαμε κατω, εχει ανωση αλλα ειναι ασημαντη σε σχεση με την βαρυτητα των 120 κιλων πετρων.

Υπαρχουν αρκετα ειδη φελιζολ, ειναι το λευκο που ειναι σαν μπιλακια και το μπλε DOW, αυτο ειναι ενα σωμα, ειναι πολυ πιο σκληρο, εχει καλυτερη θερμομονωση και ειναι πιο ακριβο.

Που βοηθάει η θερμομόνωση στον πάτο?

Και ψάχνωντας βρήκα αυτό το ψάρι και μου άρεσε πολύ

http://www.cichlidexplorer.com/metriaclima-aurora/

Πως σας φαίνεται?

Την έχει φιλοξενήσει ποτέ κανείς να μου πει τη γνώμη του?

Έγινε επεξεργασία - faze
Link to comment
Share on other sites

Που βοηθάει η θερμομόνωση στον πάτο?

Και ψάχνωντας βρήκα αυτό το ψάρι και μου άρεσε πολύ

http://www.cichlidexplorer.com/metriaclima-aurora/

Πως σας φαίνεται?

Την έχει φιλοξενήσει ποτέ κανείς να μου πει τη γνώμη του?

Δεν θα το βαλεις για την θερμομονωση, θα το βαλεις για να μην πεσει καμια πετρα η για να κατανεμει ομοιομορφα το βαρος (για εμενα τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει)

Εχω διαβασει οτι εαν βαλεις τετοιο στον πατο στην πλατη και σε οποια μερια ειναι κρυμενη εχεις σημαντικη μειωση απωλειων θερμοτητας (αυτο ειναι καλο και στην θερμανση και στην ψυξη)

Το υλικο ειναι θερμομονωτικο, σαν τετοιο πωλειται.

Link to comment
Share on other sites

OK λοιπόν...

Thanx! :)

Link to comment
Share on other sites

Να και όλες οι πέτρες

post-6805-1282136106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, έχεις πολύ ωραία πέτρα. Παρόλα αυτά, ίσως να χρειαστείς λίγη ακόμα. Θα προσπαθήσω να σου φέρω κι εγώ όση μπορώ. Όπως είπαμε θα το στήσουμε παρέα.

Γράψε και εδώ τι ψάρια αποφάσισες να βάλεις τελικά, για να συνεχιστεί και η κουβέντα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τελεσίδικο ακόμα αλλά λέω για saulosi, metriaclima cobalt blue zebra, και αν βρω metriaclima aurora!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Οι προετοιμασία συνεχίζεται...

Τι λέτε για φωτισμό.

Έχω 3 Τ8 στο καπάκι...

Λέω να βάλω 2 daylight και μία reef blue?

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...