Jump to content

Cuba και Apple Snail


plaYgirl

Recommended Posts

καλημερουδιααα....

υπαρχει περιπτωση το apple snail(κιτρινου χρωματος) να τρωει την cuba???? :rasp:

μου εχουν φαγωθει σχεδον ολα τα φυλλαρακια της :):D

Link to comment
Share on other sites

η cuba ειναι αρκετα απαιτητικο φυτο οσων αφορα φωτισμο και λιπασματα , πιθανον να μην στο εχει πειραξει το σαλιγκαρι αλλα να μην αντεξε στο ενυδρειο σου και να χαλασε .

Link to comment
Share on other sites

η cuba ειναι αρκετα απαιτητικο φυτο οσων αφορα φωτισμο και λιπασματα , πιθανον να μην στο εχει πειραξει το σαλιγκαρι αλλα να μην αντεξε στο ενυδρειο σου και να χαλασε .

δν διαφωνω...αλλα δν θα ειχε δειγματα....οπως πχ σαπισμα..η κατι αλλο...??? μερικα σημεια που εχει με φυλλαρακια φιανονται πολυ ζωντανα....το ιδιο και τα σημεια που δν εχουν τα φυλλαρακια τους... :)

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο ειναι ευκολη ?

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο ειναι ευκολη ?

δν ξερω αν σε διευκολυνουν οι φωτοζ γιατι ειναι και απο κινητο.. :):D

post-21087-1281694911_thumb.jpg

post-21087-1281695046_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν μου μοιαζει με cuba .

να σου πω την αληθεια μου .

Μπορει να κανω και λαθος .

Link to comment
Share on other sites

δεν μου μοιαζει με cuba .

να σου πω την αληθεια μου .

Μπορει να κανω και λαθος .

ετσι οπως εγινε το κακομοιρο πως να μοιαζει... :)

συγκεκριμενα ειναι hemianthus callotrichoides 'cuba'

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα apple τρωγανε cuba μου οποτε αναγκαστικα και τα εβγαλα ειδιος οταν ηταν μικρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε τέτοια κατάσταση δεν μπορεί να ανακάμψει.Είναι πολύ δυσκολο φυτο,την είχα πατήσει και εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε τέτοια κατάσταση δεν μπορεί να ανακάμψει.Είναι πολύ δυσκολο φυτο,την είχα πατήσει και εγω :)

:D:rasp::blush::blush::rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι τα ειχα ξαναδιαβασει αυτα...αλλα οχι με τοσο προσοχη οσον αφορα τα χαρακτηριστικα διαφορας τους...και thankssss :):D

νομιζω οτι εχω το golden...παραθετω και φωτοζ να μου πειτε την γνωμη σας οσοι γνωριζεται κατι παραπανω....

post-21087-1281718330_thumb.jpg

post-21087-1281718379_thumb.jpg

post-21087-1281718506_thumb.jpg

post-21087-1281719122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι τα ειχα ξαναδιαβασει αυτα...αλλα οχι με τοσο προσοχη οσον αφορα τα χαρακτηριστικα διαφορας τους...και thankssss :rasp::blush:

νομιζω οτι εχω το golden...παραθετω και φωτοζ να μου πειτε την γνωμη σας οσοι γνωριζεται κατι παραπανω....

??? :):D

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά δεν φαίνεται από αυτές τις φωτογραφίες.Μόνο αν το βγάλεις από το νερό και παρατηρήσεις το άνοιγμα του κελύφους του θα το καταλάβεις.Όπως και να'χει αν δεν τρέφονται σωστά είναι πιθανό να πειράξουν μαλακά φυτά.Η καλύτερη μέθοδος για να το επιβεβαιώσεις είναι η παρατήρηση. Είχα 5 μπλε apple που έκαναν Πάσχα σε Hemianthus micranthemoides και ας έτρωγαν 2 ταμπλέτες τη μέρα... :)

Link to comment
Share on other sites

??? :):D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=399037

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=116289

Αν και τα golden θα φανε καποια τρυφερα φυτα που τρωγονται ευκολα.

πχ εμενα εξαφανισαν την φακη απο την επιφανεια (και μ'αρεσε) :rasp:

Αλλα φυτα δεν πειραξαν. Ουτε τρυπιστα. Μονο καθαρισμα αλγης. Φυσικα τους ριχνω και ταμπλετα για αλγοφαγους πλεκο με σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=399037

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=116289

Αν και τα golden θα φανε καποια τρυφερα φυτα που τρωγονται ευκολα.

πχ εμενα εξαφανισαν την φακη απο την επιφανεια (και μ'αρεσε) :)

Αλλα φυτα δεν πειραξαν. Ουτε τρυπιστα. Μονο καθαρισμα αλγης. Φυσικα τους ριχνω και ταμπλετα για αλγοφαγους πλεκο με σπιρουλινα.

εγω μεχρι τωρα δν τους εδινα καποια ειδικη τροφη :D ....παρα μονο οτι και αν ξεμενε απο την τροφη των ψαριων μου...και κανα αγγουρακι που και που....λες να φταιει κι αυτο???? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρουν άλγη ή κάτι άλλο να φάνε σίγουρα δε θα μείνουν νηστικά...

Μπορείς να πάρεις ταμπλέτες για βυθόψαρα και να τις ρίχνεις σπασμένες σε 4 κομμάτια ώστε να τις βρίσκουν εύκολα.Όχι κάθε μέρα,να κάνουν και καμιά φασίνα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρουν άλγη ή κάτι άλλο να φάνε σίγουρα δε θα μείνουν νηστικά...

Μπορείς να πάρεις ταμπλέτες για βυθόψαρα και να τις ρίχνεις σπασμένες σε 4 κομμάτια ώστε να τις βρίσκουν εύκολα.Όχι κάθε μέρα,να κάνουν και καμιά φασίνα... :)

εεεε...για αυτο δν τους εδινα...και οσο να ναι ολο και κατι εχει το ενυδρειο....αλλα μαλλον θα δοκιμασω και την ταμπλετα μπας και γλιτωσω κανα φυτουλι... :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να έχω Hemianthus callitrichoides ''Cuba' αλλά και Hemianthus micranthemoides θα έλεγα με επιφύλαξη λόγο των φώτο ότι μάλλον είναι Hemianthus micranthemoides :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να έχω Hemianthus callitrichoides ''Cuba' αλλά και Hemianthus micranthemoides θα έλεγα με επιφύλαξη λόγο των φώτο ότι μάλλον είναι Hemianthus micranthemoides :)

δν ξερω...τι να σου πω...μπορει....παντως ετσι εγραφε το καρτελακι..ειναι της dennerle...και το πηρα απο waterin :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα 2 είναι ωραία.....οπότε , και αν θέλεις μπορείς να το κάνεις και γκαζόν (Hemianthus micranthemoides) με συχνά κοντά κουρέματα :):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...