Jump to content

βραχος θαλασσας?????


Recommended Posts

καλησπερα παιδια...εχω πολυ θαλασσα εκει που μενω και πολυ βραχο,,,(βραχο οχι πετρες που μοιαζουν με βραχο)

αν παρω κομματια βραχου 40 περιπου και τα αφησω 10 μερες εξω απο το νερο ή και στον ηλιο

και μετα να τα βαλω στο ενυδρειο μου (350 λιτρα αδειο ειναι μονο αραγωνιτη εχει) μαζι με ζοντανο βραζο περιπιου 3-4 κιλα δεν θα ειναι ολα οκ...???

εγω πιστευω πως θα ειναι οκ

Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

Link to comment
Share on other sites

τι ενοουμε με τον ορο ζωντανο βράχο?

Link to comment
Share on other sites

που εισαι ρε δια...???διακοπες δεν κανεις εσυ???η κανεις οπως με την διαφημηση της vodafon που πανε σε ενα μερος που δεν εχει ουτε tv ουτε internet και δεν την παλευει ο αλλος???δια ξερεις την απαντηση σε αυτο που λεω?????

Link to comment
Share on other sites

που εισαι ρε δια...???διακοπες δεν κανεις εσυ???δυστυχως οχι η κανεις οπως με την διαφημηση της vodafon που πανε σε ενα μερος που δεν εχει ουτε tv ουτε internet και δεν την παλευει ο αλλος???δια ξερεις την απαντηση σε αυτο που λεω?????

Θα σου απαντησουν οι θαλασσινοι της παρεας :)

Link to comment
Share on other sites

εσυ με σκυλια ασχολεισαι???

Εχω σκυλο,αλλα μη χαλαμε το θεμα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Eαν υποβάλεις το βράχο σε αυτή τη διαδικασία αυτομάτως θα μετατραπεί σε νεκρός οπότε μόλις τον βάλεις στο ενυδρείο σου η αμμωνία θα φθάσει στα ύψη και ο βράχος θα χρειαστεί κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να αρχίσει να ξανα-ζωντανευει.Μια καλή φωτογραφία του βράχου θα μας βοηθούσε αρκετά,καλό θα ήταν επίσης να είναι απο βγαλμένος απο βάθος ωστε οι πιθανότητες να είναι επιβαρυμένος με διάφορα "δώρα " του ανθρώπου προς τη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ποιος ο λογος να ξυλωσεις ζωντανο βραχο δικο μας να τον αφησεις εξω για να τον ψωφισεις για να τον βαλεις στο ενυδρειο σου νεκρο :) επειδη μαλων εχουμε παρεξηγησει τα θεματα ο λογος που πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα για ζωντανο βραχο ειναι για αυτα που κουβαλαει!ουσιαστικα την ''ζωη'' του πληρωνουμε και οχι την κοτρωνα.αν θελεις να το φτιαξεις φτηνα ειναι πολυ απλο περνεις καποια καλα ποροδη κομματια πεθαμενου βραχου βαζεις και 5,6 κιλα καλου ΖΒ και περιμενεις να μπολιαστει και ο υπολοιπος απλο..

α επισης καποιοι φτιαχνουν τον βραχο που θελουν μονοι τους στα σχηματα που θελουν κτλπ για ψαχτο πριν αρχισουν ολοι μ αυτα που διαβαζουν να ξυλωνουν οτι βραχο βλεπουν απο την θαλασσα ουσιαστηκα χωρις λογο. εκτος κ αν σκεφτεσε να φτιαξεις μεσογειακο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ποιος ο λογος να ξυλωσεις ζωντανο βραχο δικο μας να τον αφησεις εξω για να τον ψωφισεις για να τον βαλεις στο ενυδρειο σου νεκρο :) επειδη μαλων εχουμε παρεξηγησει τα θεματα ο λογος που πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα για ζωντανο βραχο ειναι για αυτα που κουβαλαει!ουσιαστικα την ''ζωη'' του πληρωνουμε και οχι την κοτρωνα.αν θελεις να το φτιαξεις φτηνα ειναι πολυ απλο περνεις καποια καλα ποροδη κομματια πεθαμενου βραχου βαζεις και 5,6 κιλα καλου ΖΒ και περιμενεις να μπολιαστει και ο υπολοιπος απλο..

α επισης καποιοι φτιαχνουν τον βραχο που θελουν μονοι τους στα σχηματα που θελουν κτλπ για ψαχτο πριν αρχισουν ολοι μ αυτα που διαβαζουν να ξυλωνουν οτι βραχο βλεπουν απο την θαλασσα ουσιαστηκα χωρις λογο. εκτος κ αν σκεφτεσε να φτιαξεις μεσογειακο ενυδρειο...

ενταξει τοτε ....θα τον βαλω ζωντανο(γινεται κι αυτο)ελεγα να το βαλο νεκρο για να πεθανουν οτι "κακα"μπορει να εχει αυτος ο βραχος και να γινει καθαρος...δεν ξερω τον ορο μεσογειακο,αλλα θελω να βαλω και κανενα καραλι σκληρο εννοοιται και απο ψαρια νεμο blue tank ,,τα κλασικα...

επειδη δεν βρισκω νεκρο βραχο (κοστιζει κι αυτος 5-6 ευρω) κι εχω θελω πολυ ελεγα κι αυτη τη λυση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μάγειρα , μεγάλωσε καθόλου η πεταλούδα; :) μεσογειακό λέμε αυτό στο οποίο κρατάμε είδη από την μεσόγειο πχ γύλους ,σπάρους αν θες την γνώμη μου πάρε απο φίλο στο φόρουμ βράχο, και σε καλυτερη τιμη θα τον βρεις ,και κουραρισμένος θα είναι ,και το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο σχεδόν αμέσως :D και στην τελική γλιτώνεις

από μπελάδες

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτικα αυτο που λες αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και εκει που δεν μετρουσα ποσα λεφτα εχω τωρα βαζω στην τσεπη μου και το μισο ευρω και το σκεφτομαι να παρω τσιχλα...ασε που τοσο καιρο βλεπω στο site για βραχο και δεν βγαζει κατι καποιος

Link to comment
Share on other sites

έχει αγγελείες, (πόσα κιλά χρειάζεσαι:)

Link to comment
Share on other sites

350 λιτρα ειναι το ενυδρειο....αυτο που ειναι σαν τριγωνο για γωνια ....δεν ξερω ποσα κιλα καμια 30

Link to comment
Share on other sites

αα μπράβο θυμάμαι ο ''κανόνας'' είναι 1 κίλο ανα λίτρο δηλ. 35 κιλά το λίγοτερο ,δεν χρειάζεται να μπει όλος με τη μια μπορείς να βάλεις την μιση ποσότητα ας πούμε για αρχή και σιγά σιγά να προσθέτεις αυξάνοντας παράληλα και την ιχθυοφόρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...