Jump to content

Jbl Color πόσα Kelvin είναι;


freedom

Recommended Posts

Στο site της JBL δεν γράφει. Έχω ψάξει όλο το internet Κάπου κάποιος θα το έχει μετρήσει αλλά δεν μπορώ να βρώ.

http://www.jbl.de/factmanager/frame_page.p...+COLOR+ULTRA+T5

Γιατί δεν αναφέρει η εταιρία πόσα Kelvin είναι η λάμπα; Ούτε η Dernnele αναφέρει για την Color τα kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της JBL δεν γράφει. Έχω ψάξει όλο το internet Κάπου κάποιος θα το έχει μετρήσει αλλά δεν μπορώ να βρώ.

http://www.jbl.de/factmanager/frame_page.p...+COLOR+ULTRA+T5

Γιατί δεν αναφέρει η εταιρία πόσα Kelvin είναι η λάμπα; Ούτε η Dernnele αναφέρει για την Color τα kelvin.

στείλε τους mail... αλήθεια όμως σύμφωνα με τον σκοπό αυτών των λαμπτήρων τι σε νοιάζουν τα κέλβιν τους;

Link to comment
Share on other sites

στείλε τους mail... αλήθεια όμως σύμφωνα με τον σκοπό αυτών των λαμπτήρων τι σε νοιάζουν τα κέλβιν τους;

Θέλω να δω εάν θα βάλω Tropical ή Nature σαν δεύτερη λάμπα. Εάν είναι κάτω από 4Κ με την Tropical στα 4Κ θα έχει πολύ σκοτάδι και θα βάλω την Nature sta 9K.

Εάν βάλω την nature ύστερα μπορώ αντί για την Tropical να βάλω μια Color για δεύτερη εάν είναι κοντά στα Kelvin.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Εάν σύνολο έχεις δύο λάμπες εγω θα σου πρότεινα να βάλεις την nature και την tropical και άστην την colour. Mπορείς επίσης να βάλεις nature + colour.

colour + tropical μη το κάνεις :) θα είναι σαν ******* το ενυδρείο σου :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Mod note: Καλό θα είναι να προσέχουμε λίγο περισσότερο τις εκφράσεις μας...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μη βαλει colour + tropical ? :):D:rasp:

Αν θελει να μην εχει δυνατο λευκο φως (οπως αυτο που δινει η NATUR) αλλα να ειναι σε πιο θερμες αποχρωσεις, κοντα σε βιοτοπικες αποχρωσεις χωρις να χασει πολυ το χρωμα?

Γιατι οχι?

Τα στανταρ ειναι οτι η jbl εχει

την SOLAR TROPIC ULTRA T5 στα 4000Κ (θερμο φως)

την SOLAR NATUR ULTRA T5 στα 9000Κ (λευκο φως ημερας)

και την SOLAR COLOR ULTRA T5 αγνωστων kelvin.

Τα ενυδρεια γλυκου νερου παιζουν συνηθως με μια γκαμα λαμπων 2700-10000Κ

Το λογικο θα ειναι η COLOR να ειναι καπου αναμεσα τα 4000 και 9000Κ ιδιως αφου λενε οτι τονιζουν το κοκκινο και μπλε.

Εχω δοκιμασει dennerle Trocal 3000Κ και juwel Nature 4100Κ και το αποτελεμσα πολυ βιοτοπικο μεν, πολυ αχρωμο δε, με ελλειψη στα κοκκινα μπλε χρωματα.

Το επομενο βημα ειναι η dennerle Trocal 3000Κ που εχω ηδη με μια juwel colour (6500K) ή μια dennerle Color Plus (αγνωστων κελβιν κι αυτη, τονιζει μπλε κοκκινο) ή jbl COLOR ULTRA (αγνωστων κελβιν, τονιζει μπλε κοκκινο)

Και εχω και ενα κρυφο ασο για πιο βιοτοπικο/σκοτεινο χρωμα παρολο που θα ανεβασω κελβιν, που θα τα πουμε οταν το δοκιμασω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μετα παμε για δοκιμες εκτος λαμπων φθορισμου και λεντ.

Εκει μιλαμε για αληθινο φως με σκιες στο νερο κλπ αλλα ξεχναμε τα φυτα απαιτησεων

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μη βαλει colour + tropical ? :):D:rasp:

γιατί ι μια είναι είναι "ροζ" και η άλλη "κόκκινη"

Κοίταξα σήμερα και το tutorial της jbl και δεν δίνει πουθενά αυτό τον συνδυασμό, ίσως για το λόγο που αναφέρω ίσως για κάποιον άλλο δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

γιατί ι μια είναι είναι "ροζ" και η άλλη "κόκκινη"

Κοίταξα σήμερα και το tutorial της jbl και δεν δίνει πουθενά αυτό τον συνδυασμό, ίσως για το λόγο που αναφέρω ίσως για κάποιον άλλο δε ξέρω...

Όλες οι μάρκες λαμπών προτείνουν τις χαμηλές σε Kelvin λάμπες σε συνδιασμό με τις ψηλές. Όντος αισθητικά να είναι πολύ "μουντό" το ενυδρείο και απο εκεί που μου φαινόταν πολύ "φωτεινό" τώρα θα μου φαίνετε "άτονο".

Ίσως η Nature δλδ μια λάμπα πάνω από 8000-9000 Kelvin πρέπει να μπει οπωσδήποτε για να δείξει καλά το πράσσινο από τα φυτά.

Αλλά πίσω τι; Color που πρέπει να είναι κοντά στα 6000Κ ή tropic στα 4000K.

Στην μια περίπτωση έχεις καλύτερα χρώματα αλλα το ενυδρείο μου θα είναι πάλι "πολύ" φωτεινό όπως πριν και στην άλλη περίπτωση με την Tropic έχω καλύτερη ανάπτυξη στα φυτά από ότι λέγετε και καλύτερη αίσθηση του βάθους ίσως μια και το ενυδρείο μου δείχνει να μην έχει βάθος. Ίσως βοηθήσει σε αυτό η λάμπα με τα πολύ λίγα Κ πίσω. Τι γίνετε όμως με τα χρώματα; Η Color με δελεάζει μόνο και μόνο με το όνομά της! :S

Link to comment
Share on other sites

Μην την προτιμάς γιατί τα χρώματα των ψαριών ιδιαίτερα τα μπλε και τα κόκκινα φαίνονται αφύσικα έντονα. Τα φυτά αχούν και αυτά αφύσικο χρώμα και γενικά όλο το ενυδρείο μοιάζει αφύσικο.

Η λάμπα αυτή είναι για ιδιαίτερα ενυδρεία και η ίδια η εταιρία δεν την προτείνει για μοναδικό φωτισμό αλλά σε συνδυασμό με υψηλά κελβιν.

Περί ορέξεως βέβαια ουδείς λόγος. Έτσι ότι δεν αρέσει εμένα μπορεί να αρέσει εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πολύ καλά τα είπαν ο Χρήστος από πάνω αλλά και ο Σπύρος λίγο παραπάνω. :)

Συνήθως οι λάμπες Colour είναι στα 6-6500 Κ αλλά αυτό δεν έχει σημασία γιατί έχουν σχεδιαστεί για συγκεκριμένο σκοπό. Το φάσμα τους είναι περιορισμένο στο μπλέ και κόκκινο.

Σχεδιάστηκαν αρκετά χρόνια πριν για να βοηθήσουν την ανάπτυξη φυτών σε εσωτερικούς χώρους, που φωτίζονταν ήδη από λάμπες φθορισμού, όταν ακόμα οι λάμπες φθορισμού ήταν περιορισμένες στο πράσινο φάσμα (το πιο ορατό από τον άνθρωπο).

Όσο προχωράει η τεχνολογία και υπάρχουν λάμπες φθορισμού με RA >90 δηλαδή ή απόδοση των χρωμάτων είναι πολύ κοντά σ' αυτήν του ηλιακού φωτός, αυτές που ονομάζονται "πλήρους φάσματος", οι λάμπες Colour, Fluora, Gro-Lux κλπ δεν είναι και τόσο διαδεδομένες πια.

Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει μπορεί να πάρει απλές λάμπες Osram-Fluora ή Silvania-Gro-Lux με 2-3 ευρώ που είναι το ίδιο πράγμα με τις JBL-Colour και να μην πετάξει τα χρήματα για JBL ή Dennerle.

Επί πλέον καλό είναι αν τις χρησιμοποιήσει κάποιος να τις λειτουργεί λιγότερες ώρες από τις πιο λευκές.

Προσωπικά τις έχω απορρίψει καιρό τώρα για χρήση σε ενυδρείο, γιατί το μόνο που προσέφεραν παραπάνω ήταν μια ωραία μαύρη άλγη. :D

Link to comment
Share on other sites

Σωτηριε, εγω που δεν θελω δυνατο φωτισμο και εχω σε 400 λιτρα (πισω) μια dennerle Special Plant (3000K) και (μπροστα) μια juwel nature (4100K) συνολο 104 watt (αλλα και παλι πολυ φωτεινο μου φαινεται) ενω ειναι αρκετα κοντα σε βιοτοπικο φωτισμο (οπως υποβρυχια πλανα του βιντεο κατω δεξια στο προφιλ του ραμ) τα ψαρια φαινονται οπως στο βιντεο με ασθενη/ξεθωριασμενα τα κοκκινα και μπλε χρωματα, παρολο που πριν αναψουν τα φωτα και βλεπω με το φυσικο φως το ενυδρειο, τα ψαρια εχουν πολυ καλα χρωματα.

Τι θα κανατε στη θεση μου?

ΥΓ εχει τυρφη το νερο μου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βοηθήσατε αρκετά τελικά αποφάσισα να βάλω JBL μια Nature μπροστά 9000Κ και μια Tropical πίσω 4000.

....πρώτα είχα 9000 μπροστά και 4100

Η διαφορά στην πίσω λάμπα θα είναι πολύ μικρή από πριν. Οπότε πάλι θα μου φαίνετε "φωτεινό" το ενυδρείο. Αλλά δεν βλέπω να υπάρχει λύση.

Μια μεγαλύτερη διαφορά θα έκανε βέβαια εάν έβαζα πίσω μια Dernnele special plant που είναι στα 3000Κ. Επίσης μια άλλη λύση θα ήταν να βάλω κάποια επιφανεικά φυτά να κόβουν το πολύ φως. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βοηθήσατε αρκετά τελικά αποφάσισα να βάλω JBL μια Nature μπροστά 9000Κ και μια Tropical πίσω 4000.

....πρώτα είχα 9000 μπροστά και 4100

Η διαφορά στην πίσω λάμπα θα είναι πολύ μικρή από πριν. Οπότε πάλι θα μου φαίνετε "φωτεινό" το ενυδρείο. Αλλά δεν βλέπω να υπάρχει λύση.

Μια μεγαλύτερη διαφορά θα έκανε βέβαια εάν έβαζα πίσω μια Dernnele special plant που είναι στα 3000Κ. Επίσης μια άλλη λύση θα ήταν να βάλω κάποια επιφανεικά φυτά να κόβουν το πολύ φως. Τι λέτε;

Δες και τη δημοσιευση 12

και αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry154890

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δες και τη δημοσιευση 12

και αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry154890

Ναι το είδα το Exell είναι πολύ χρήσιμο. Σε 1047 μήκως βγάζει μόνο η Darnell κάτω απο 4000K.

Επίσης μπροστά μπορεί να βάλω πάλι Dernnele Tropical Day 6000K. Πιστεύω 6000Κ και 4000Κ πίσω δεν θα είναι πολύ σκοτάδι αλλά ούτε πολύ φωτεινό φυσικά.

Όσο για το δεύτερο που λες ενωείς ότι με LED υπάρχει λύση;

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Σωτηριε, εγω που δεν θελω δυνατο φωτισμο και εχω σε 400 λιτρα (πισω) μια dennerle Special Plant (3000K) και (μπροστα) μια juwel nature (4100K) συνολο 104 watt (αλλα και παλι πολυ φωτεινο μου φαινεται) ενω ειναι αρκετα κοντα σε βιοτοπικο φωτισμο (οπως υποβρυχια πλανα του βιντεο κατω δεξια στο προφιλ του ραμ) τα ψαρια φαινονται οπως στο βιντεο με ασθενη/ξεθωριασμενα τα κοκκινα και μπλε χρωματα, παρολο που πριν αναψουν τα φωτα και βλεπω με το φυσικο φως το ενυδρειο, τα ψαρια εχουν πολυ καλα χρωματα.

Τι θα κανατε στη θεση μου?

ΥΓ εχει τυρφη το νερο μου

Σπυρίδων, εγώ λέω να αφήσουμε τα ενυδρεία και να πάμε σε καμμια θάλλασα ή ποτάμι γιατί έχουμε πήξει, το αυτό συνιστώ και δι΄ υμάς... :D

Επανέρχομαι στην τάξη...

Σε μια παλιότερη δημοσίευση είχαμε φάει τα μουστάκια μας με τον φίλο Genirus ακριβώς γι αυτό το θέμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=55&t=20716

Συνεχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να βρίσκουμε τρόπο να μειώνουμε το φωτισμό αλλά να μην περιορίζουμε το φάσμα και θα εξηγήσω παρακάτω.

Στη δημοσίευση που παρέθεσα παραπάνω, σε κάποιο σημείο ο Γιώργος (Genirus) έχει βάλει συγκριτικές φωτογραφίες με φωτισμό ενός ενυδρείου σε διάφορα Kelvin.

Το ίδιο μπορείται να δείτε κι εδώ από το Blog του Samu Saurama: http://saurama.aqua-web.org/

Τα στοιχεία είναι από το 2003 αλλά μπορεί κάποιος να πάρει μια ιδέα.

Το εύλογο ερώτημα είναι:

Kαλά τα δείγματα φωτισμού αλλά με ποιο φωτισμό αναπτύχθηκε και έγινε έτσι αυτό το ενυδρείο;

Γι' αυτό πάρτε το σαν δείγμα χρωμάτων.

Αν θέλουμε νε μιλάμε για βιότοπο αυτό που αλλάζει το χρώμα είναι είτε πάνω στο νερό (φύλλα κλαδιά κα άλλα που δημιουργούν σκιές) είτε μέσα στο νερό (αιορούμενα σωματίδια, λάσπη, σαπίλα κλπ που κάνουν διάθλαση στις ακτίνες φωτός) και όχι το φως που πέφτει από πάνω.

Το φως που πέφτει από πάνω ανάλογα με την γωνία πρόσπτωσης (ώρα της ημέρας) ξεκινάει από 2000Κ φτάνει τα 6500Κ το μεσημέρι και ξανακατεβαίνει το απόγευμα.

Οι ζωντανοί οργανισμοί χρειάζονται όλο το φάσμα για να μεταβολίσουν, και τα φυτά και τα ψάρια ακόμα και τις ακτίνες UV που κόβουμε για να μην έχουμε άλγες.

Το απόλυτο θα ήταν να μπορούσαμε να κάνουμε προσομοίωση με αλλαγή θερμοκρασίας Kelvin, όπως και αλλαγή της γωνίας πρόσπτωσης ανάλογα την ώρα της ημέρας. Γίνεται αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο, είται με μετακινούμενες συστοιχίες LED είτε με ένα αίθριο (άνοιγμα στο ταβάνι) να φωτίζουμε με ηλιακό φως.

Τότε θα βλέπαμε τα πραγαματικά χρώματα στο ενυδρείο. (Βλέπε Takashi Amano)

Ας περιοριστούμε στο εφικτό...

Η "απλή" λύση κατά την άποψή μου για βιτοπικά:

Διαλέγουμε λάμπες 2700 - 6500 Κ "πλήρους φάσματος" RA>90

Χρησιμοποιούμε ανακαλαστήρες στις λάμπες για να μην μας τυφλώνει το φως όταν κοιτάμε από πάνω. Αλλά λευκούς ή ματ αλουμίνιο για να έχουμε διάχυση και μειώνεται η κατευθυντικότητα προς τα κάτω.

Αν μπορούμε ανάβουμε πρώτα τις λάμπες με χαμηλότερα Kelvin και ανα μία ώρα τις υπόλοιπες και σβήνουμε ανάποδα το βράδυ.

Αν θέλουμε λιγότερο φως βάζουμε φυτά επιφάνειας να κόβουν.

Αν θελουμε λιγότερο φως αυξάνουμε την απόσταση των λαμπών από την επιφάνεια του ενυδρείου ή κατεβάζουμε λίγο την στάθμη νερού.

Αν θέλουμε ακόμα λιγότερο φως βάζουμε ηλεκτρονικά ballast και ρεοστάτη και μειώνουμε την ένταση.

Αν θέλουμε χρώμα βάζουμε ΠΟΛΥ τύρφη.

Αν θέλουμε χρώμα βάζουμε χρωματιστά γυάλινα φίλτρα κάτω από τις λάμπες...

Αυτά για κλασικές λύσεις.

Το μέλλον όμως βρίσκεται στα LED !!!

Αλλάζει η θερμοκρασία, η ένταση τα κάνεις ότι θες, δεν καίνε ρεύμα δεν ζεσταίνονται. Και υπάρχουν και φτηνές λύσεις.

Έτσι κι αλλιώς για φυτά μέσα στο νερό μην περιμένετε ανάπτυξη.

Εεεε άμα το θέλουμε και πολύ βιοτοπικό κλέινουμε τα φώτα κι ανακατέβουμε συνέχει την μπίχλα να θολώσει όλο και να μην βλέπουμε τίποτα.... αμαν! :)

Link to comment
Share on other sites

....ποια είναι η φτηνή λύση; Κάτω από 22 Euro/μέτρο δεν έχω βρεί πουθενά και για να φτάσει την ένταση της T5 θέλεις τουλάχιστον 2 μέτρα. Και δεν ξέρεις και τι Kelvin είναι. Δηλαδή εγώ που θέλω να βάλω 2 x T5-54W / 1m πρέπει να βάλω τουλάχιστον 4 ταινίες του 2 μέτρου.

Βάλε και το τροφοδοτικό κανα 30άρι..... το κόστος ξεπερνάει τα 100Εuro!

Link to comment
Share on other sites

....ποια είναι η φτηνή λύση; Κάτω από 22 Euro/μέτρο δεν έχω βρεί πουθενά και για να φτάσει την ένταση της T5 θέλεις τουλάχιστον 2 μέτρα. Και δεν ξέρεις και τι Kelvin είναι. Δηλαδή εγώ που θέλω να βάλω 2 x T5-54W / 1m πρέπει να βάλω τουλάχιστον 4 ταινίες του 2 μέτρου.

Βάλε και το τροφοδοτικό κανα 30άρι..... το κόστος ξεπερνάει τα 100Εuro!

Αν και βγήκαμε εκτός θέματος, Τι συγκρίνουμε για να καταλάβω.

Την τιμή από 2 λάμπες με ολόκληρο σύστημα φωτισμού από LEDs ;

Το αντίστοιχο φωτιστικό της Juwel ή της Arcadia στο ένα μέτρο κάνει πάνω από 100 ευρώ χωρίς λάμπες.

Και ιδιοκατασκευή με ηλεκτρονικά ballast, αδιάβροχα ντουί και λάμπες αν υπολογίσεις και το κόστος του χρόνου σου πάλι το ίδιο θα βγεί.

Αν βάλεις και Dimmer ακόμα παραπάνω.

Το κόστος χρήσης που υπολογίζεται;

Έχεις υπολογίσει...

Πόσο ρεύμα θα κάψουν 2 Χ Τ5 54W X 12 ώρες Χ 365 Ημέρς σε σύγκριση με τα συγκριτικά ελάχσιτα Watt των LEDs ;

Πόσες λάμπες θα αλλάξεις μέχρι να καούν τα LEDs; Τα LEDs έχουν πολλαπλάσιο χρόνο ζωής από τις λάμπες φθορισμού.

Πόση οικονομία θα έχεις με την μείωση της αποβαλόμενης θερμότητας που σημαίνει λιγότερη απαίτηση ψύξης το καλοκαίρι, λιγότερη εξάτμιση κλπ κλπ.

Αν θέλουμε να υπολογίσουμε κόστος σωστά δεν αρκεί να προσθέσουμε το κόστος κτήσης αλλά και το κόστος χρήσης για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Πολλοί φίλοι εξκατέλειψαν το χόμπυ γιατί δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το κόστος χρήσης! :)

Υπάρχουν πηγές για LEDs που αναφέρουν στοιχεία όπως Kelvin, Lumen και Lux.

Yπάρχουν και LED's 0,5 Watt kai 1,0 Watt που ναι μεν είναι ακριβότερα αλλά χρειάζεσαι πολύ λιγότερα γιατί έχουν μεγαλύτερη ένταση.

Επι πλέον δεν πρέπει να συγκρίνεις τα Watt γιατί αφορούν κατανάλλωση για την συγκεκριμένη απόδωση.

Link to comment
Share on other sites

+φωνό για όλα αυτά που λες. Τυγχάνει να είμαι και ηλεκτρολόγος.

Το θέμα είναι όμως ότι ήδη έχω ένα φωτιστικό και αυτή την στιγμή δεν έχω την δυνατότητα να πληρώσω για δεύτερο σύστημα φωτισμού. Θα πάρω 2 λαμπούλες που ξέρω πόσα Kelvin είναι και έχουν δοκιμαστεί και απο πολούς ενυδρειόφιλους εδώ και χρόνια.

Εάν έφτιαχνα κάτι από την αρχή ίσως δοκίμαζα Led.

Link to comment
Share on other sites

"Όταν ψάχνεις βρίσκεις..." ή έρχεται τυχαία μπροστά σου.

Σήμερα βρήκα την παρακάτω εταιρία:

EnergeCo ( www.energeco.com.gr )

Η οποία διαθέτει στην Ελληνική αγορά λαμπτήρες Τ8 και Τ5 με LEDs !!!

Σε πολλές διαστάσεις και Kelvin.

Είναι λαμπτήρες που μπαίνουν απ' ευθείας σε υποδοχή Τ8 ή Τ5 χωρίς καμία μετατροπή και είναι μισός αλουμίνιο σαν ψύκρα και μισός γυαλί.

Δεν χρειάζεται ανακλαστήρες, έχει γωνία δέσμης 60 μοίρες και πολύ χαμηλή εκπομπή θερμότητας.

Επίσης έχουν διπλάσια Lumen από τους αντίστοιχους αερίου και καταναλλώνουν περίπου το 1/3 των Watts.

Θα παραγγείλω μόλις έχει διαθέσιμα τα Kelvin που θέλω για ένα παλαιό ενυδρείο με Τ8 για δοκιμή, και θα σας πω αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

"Όταν ψάχνεις βρίσκεις..." ή έρχεται τυχαία μπροστά σου.

Σήμερα βρήκα την παρακάτω εταιρία:

EnergeCo ( www.energeco.com.gr )

Η οποία διαθέτει στην Ελληνική αγορά λαμπτήρες Τ8 και Τ5 με LEDs !!!

Σε πολλές διαστάσεις και Kelvin.

Είναι λαμπτήρες που μπαίνουν απ' ευθείας σε υποδοχή Τ8 ή Τ5 χωρίς καμία μετατροπή και είναι μισός αλουμίνιο σαν ψύκρα και μισός γυαλί.

Δεν χρειάζεται ανακλαστήρες, έχει γωνία δέσμης 60 μοίρες και πολύ χαμηλή εκπομπή θερμότητας.

Επίσης έχουν διπλάσια Lumen από τους αντίστοιχους αερίου και καταναλλώνουν περίπου το 1/3 των Watts.

Θα παραγγείλω μόλις έχει διαθέσιμα τα Kelvin που θέλω για ένα παλαιό ενυδρείο με Τ8 για δοκιμή, και θα σας πω αποτελέσματα :)

Ενδιαφέρον! Εάν και δύσκολο να έχει σε διάσταση 1047 θα ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...