Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα σας.....είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ....θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα π΄ροβλημα που αντιμετωπίζω με το μονομάχο μου.....καταρχήν τον έχω από το Φεβρουάριο σε ένα ενυδρείο 25 λίτρα με φίλτρο με θερμοστάτη κτλ....εδώ και κάτι βδομάδες και παραπάνω μπορεί ο μονομάχος έχει αλλάξει τελείος συμπεριφορά ενώ φαινόταν ευτυχισμένος και κινιόταν συνεχλως ξαφνικά παρατηρώ μία φνίνουσα πορεία στη υγεία του.....κάθετε συνεχώς κάτω δεν κολυμπάει καθόλου είναι κρυμμένος στο ξύλο που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο και η στάση του σώματοσ του είναι πλαγιαστή.....πριν 2 εβδομάδες του έκανα μια θεραπέια με τη αντιβίωση της sera omnipur αλλά καμία βελτίωση ενώ είχα ακολουθήσει τισ οδηγίες κανονικά ακριβώς η ίδια συμπεριφορά..τισ τελευταίες 2 μέρεσ παρατήρησα στα μάτια του μια θαμπάδα σαν μια λευκή μεβράνη.....δεν ξέρω τι να κάνω αν μπορέιτε να με βοηθήσετε το βλέπω έτσι και στεναχωριέμαι.....επίσης δεν τρώει καθόλου....σας ευχαριστώ!! :):D

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι στρωμένο και τι συντίρηση κάνεις στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι στρωμένο και τι συντίρηση κάνεις στο ενυδρείο?

το ενυδρείο είναι στρωμένο ναι κάνω πλέον κάθε 6 μέρες αλλάγές νερού επίσης εχω και ένα στικάκι που κάνω και τα τεστ νερού....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Μπουμπου.

1. Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

2. Μετρησεις αλλες του νερου εχεις? (σκληροτητα gH, οξυτητα pH, αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, νιτρωδη αλατα NO2, νιτρικα αλατα NO3)

3. Θεραπεια για ποια ασθενεια εκανες?

4. Πιο πριν τι ρουτινες ακολουθουσες στις αλλαγες κλπ δλδ?

5. Καλυτερα κανε copy paste και συμπληρωσε την φορμα διαγνωσης και να μεταφερθει το θεμα στις ασθενειες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ μόλις το αντέγραψα στη λίστα που με συμβούλεψες να είσαι καλά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γενικά ο μονομάχος δεν είναι και πολύ δραστήριο ψάρι!το ότι "έπεσε" ψυχολογικά ίσος οφείλετε στο ότι συνήθισε το ενυδρείο εξερεύνησε όλες τις περιοχές του και τώρα αράζει.Κοίτα και τις τιμές του ph αν και τα betta προσαρμόζονται σε διάφορες τιμές είναι σκληρά ψάρια, μια απότομη αλλαγή των τιμών του η τις θερμοκρασίας και γενικά των συνθηκών του νερού τον επηρεάζουν!Ο δικός μου είχε αυτή την συμπεριφορά όταν έβαλα κάτι πέτρες από θάλασσα μέσα....πριν ενημερωθώ για ασβεστόλιθους κτλ... τις έβγαλα, επανέφερα το ph και στάνιαρε!Τα μάτια του πιθανόν να έχουν cloudy eyes- building eyes που θεραπεύετε με myxazin kai vitazin τις waterlife, προφανώς και με αντίστοιχα άλλων εταιριών!Αν κάνω κάποιο λάθος οι εμπειρότεροι διορθώστε με!

post-23296-1282657321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...