Jump to content

Μη Ασβεστολιθικές πέτρες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Ξέρει κανείς ποια είδη μη ασβεστιλιθικών πετρών υπάρχουν εκτός από τη λάβα και που μπορώ να βρω γιατί μέχρι τώρα έχω βρεθεί σε αδιέξοδο :)

Α, και αν υπάρχουν και φωτό ακόμα καλύτερα :D

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μη ασβεστολιθικες πετρες ειναι αυτες που δεν αφριζουν με υδροχλορικο οξυ η ξυδι.Διαλεξε αυτες που σου αρεσουν ,σπαστες λιγο στην ακρη και βαλε καλυτερα υδροχλορικο.Αν δεν αφρισει ειναι μη ασβεστολιθικι.

Link to comment
Share on other sites

Μη ασβεστολιθικες πετρες ειναι αυτες που δεν αφριζουν με υδροχλορικο οξυ η ξυδι.Διαλεξε αυτες που σου αρεσουν ,σπαστες λιγο στην ακρη και βαλε καλυτερα υδροχλορικο.Αν δεν αφρισει ειναι μη ασβεστολιθικι.

Αυτό το γνωρίζω απλά όσες και να χω πάρει από παραλίες και από πετ shop μεχρι τώρα(ακόμα και αν μου είχαν πει ότι είναι μη ασβεστολιθικές) τελικά αποδείχθηκαν ''αποτυχία''

Επίσης δε νομίζω ότι είναι εφικτό να πάω με το ακουαφόρτε στα μαγαζιά να σπάω τις πέτρες τους κ.λ.π :D

Οπότε όποιος γνωρίζει ονομασίες και έχει και καμιά φωτό από το ενυδρείο του ή γενικά για να δω και πως μιάζουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις τι χανεις.Εγω μαζευα της πετρες μια μια και ολες μαζι ειναι ενα γλυπτο.Παρε την παρεασου ανεβα σε ενα βουνο και μαζεψε μοναδικες πετρες.Ειμαι κατα του ετοιμου.Η αληθεια ειναι οτι ξεπατωθηκα λιγο αλλα αξιζε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις τι χανεις.Εγω μαζευα της πετρες μια μια και ολες μαζι ειναι ενα γλυπτο.Παρε την παρεασου ανεβα σε ενα βουνο και μαζεψε μοναδικες πετρες.Ειμαι κατα του ετοιμου.Η αληθεια ειναι οτι ξεπατωθηκα λιγο αλλα αξιζε :D

Το κακό είναι ότι έχω ακούσει αλλά και έχω διαπιστώσει ο ίδιος τελικά, ότι το 99,9% των ελληνικών πετρωμάτων είναι ασβεστολιθικά.

Αλλά έχεις δίκιο και γω κάποιες που μάζεψα με μεράκι από παραλία και τις έφερα σπίτι ήταν πανέμορφες αλλά για ακόμα μια φορά ακατάλληλες..

Επρεπε να είχα μαζί μου το ΗCl για να μην τις κουβαλάω άδικα :)

Τελικά όμως ξέρει κανείς να μου προτείνει διάφορα είδη και από που μπορώ να προμηθευτώ??

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει κανείς ιδέα??? :D

ελάτε παιδιά πείτε κάτι please

πάρε ένα τηλ τον "Ερμή" και ρώτα τον αυτός λογικάσ θα ξέρει... μπορεί να έχει κιόλας! :)

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηλ τον "Ερμή" και ρώτα τον αυτός λογικάσ θα ξέρει... μπορεί να έχει κιόλας! :blush:

Ερμής?? :blush: δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι :D

Αν μάθαινες εσύ για μένα θα ταν τέλειο και θα μ έβγαζες από πολύ κόπο :rasp::)

Link to comment
Share on other sites

Ερμής?? :blush: δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι :D

Αν μάθαινες εσύ για μένα θα ταν τέλειο και θα μ έβγαζες από πολύ κόπο :rasp::)

αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου δώσω ένα λίνκ :blush:

http://www.votsalo.net/

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά :) θα πάρω από βδομάδα κανα τηλ. να με ενημερώσουν!

Ελπίζω πάντως να είναι πιο οικονομικά από τα pet shop γιατί κανονικά σου πιάνουν τον... :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου δώσω ένα λίνκ :)

http://www.votsalo.net/

bravo πολύ χρήσιμο το link.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά :) θα πάρω από βδομάδα κανα τηλ. να με ενημερώσουν!

Ελπίζω πάντως να είναι πιο οικονομικά από τα pet shop γιατί κανονικά σου πιάνουν τον... :D:rasp:

σε σχέση με τα πετ-σοπ δεν είναι πιο οικονομικά.... είναι τσάμπα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες μέρες και ώρες είναι ανοιχτός ο Ερμής? Δουλεύει αυτή την περίοδο? Εχει ποικιλία ή να πάω από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη? (πέρνω τηλ αλλά δεν απαντάνε) :D

Σόρρυ για τις τόσο γενικές ερωτήσεις αλλά είναι τόσο μακριά που δεν αξίζει να πας τσάμπα και να ναι κλειστά!!! :rasp::)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για να επανέλθω και στο κύριο θέμα μου αν κάποιος ξέρει ποια άλλη πέτρα εκτός της λάβας είναι μη ασβεστολιθική... :)

περιμένω απαντήσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες μέρες και ώρες είναι ανοιχτός ο Ερμής? Δουλεύει αυτή την περίοδο? Εχει ποικιλία ή να πάω από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη? (πέρνω τηλ αλλά δεν απαντάνε) :blush:

Σόρρυ για τις τόσο γενικές ερωτήσεις αλλά είναι τόσο μακριά που δεν αξίζει να πας τσάμπα και να ναι κλειστά!!! :blush::D

Επίσης, για να επανέλθω και στο κύριο θέμα μου αν κάποιος ξέρει ποια άλλη πέτρα εκτός της λάβας είναι μη ασβεστολιθική... :)

περιμένω απαντήσεις :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...