Jump to content

Συμβουλές-προτάσεις


Recommended Posts

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά

Μέλος του φορουμ με συμβγουλευσε να κατευθυνθώ σε αυτό το topic για να ζητησω συμβουλές για το ζήτημα του τι ψάρι θα με συμβουλεύατε να διαλέξω ως αρχάριος για να ξεκινήσω ένα υγιές και όμορφο ενυδρείο.

Διευκρινίζω οτι το ενυδρείο μου ειναι 75L και δεν εχω ιδιατερη εμπειρία..

Με μεγάλη μου χαρα περιμένω προτάσεις συμβουλές καθώς επίσης και καταστήματα εγκυρα με αυτογνωσία που διαθέτουν υγιή ψάρια.

Αν το να προτείνετε κάποιο κατάστημα θεωρείται διαφήμιση αν δηλωθεί εδώ με χαρα θα ηθελα να μου το πείτε με πμ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι με 6-7 νέον πχ ή διάφορα άλλα κοπαδόψαρα και μερικά corydoras

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση καλημέρα,θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες ακόμα πληροφορίες για το ενυδρείο σου,όπως τι φίλτρο διαθέτει,με τι υλικά,φωτισμό,ψύξη,θερμανση καθώς και τι ακριβώς σκοπεύεις να δημιουργήσεις.Σε ενδιαφέρει φυτεμένο ενυδρείο,αφρικάνικο,βιοτοπικό;

Ποια είναι η εμπειρία σου από μετρήσεις;Έχεις κάποια τεστ διαθέσιμα;

Γνωρίζεις πως γίνεται το στρώσιμο του φίλτρου και οι αλλαγές του νερού;

Πρώτα πρέπει να δεις τι συνθήκες μπορείς να προσφέρεις ώστε να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις κατάλληλα ζωντανά για το ενυδρείο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...κατι τετοιο σκεφτόμουν...ενα κοπάδι που λέει ο λόγος 5-6 ψαριών τέτοιου τύπου πόσο ενδεχεται να κοστίζει και που να το βρώ ?

Link to comment
Share on other sites

τέτοια ψαράκια θα βρεις παντού τα νέον νομίζω κάνουν 2 ευρώ το ένα

και μερικεσ πληροφοριεσ για τα ψαρακια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942 και τα γατόψαρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323411

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση καλημέρα,θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες ακόμα πληροφορίες για το ενυδρείο σου,όπως τι φίλτρο διαθέτει,με τι υλικά,φωτισμό,ψύξη,θερμανση καθώς και τι ακριβώς σκοπεύεις να δημιουργήσεις.Σε ενδιαφέρει φυτεμένο ενυδρείο,αφρικάνικο,βιοτοπικό;

Ποια είναι η εμπειρία σου από μετρήσεις;Έχεις κάποια τεστ διαθέσιμα;

Γνωρίζεις πως γίνεται το στρώσιμο του φίλτρου και οι αλλαγές του νερού;

Πρώτα πρέπει να δεις τι συνθήκες μπορείς να προσφέρεις ώστε να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις κατάλληλα ζωντανά για το ενυδρείο σου. :)

Χωρίς να το παιξω εξυπνος νομίζω πως διευκρινίζω πως ειμαι αρχάριος αρα δεν μπορώ να ξέρω τόσες λεπτομέρειες (ενδεχομένως να ειναι πολύ μείζονα όλα αυτα αλλα τελος παντων) Οτι δηποτε χρειαστώ απο αποψης ενυδρείου μπορώ να το βρώ καθώς πολύ καλός μου φίλος έχει tropheus και μπορει να με βοηθήσει.Σκέφτομαι κάτι σε αφρικανικο εν πασει περιπτωσει.Μετρήσεις τεστ στρωσιμο φιλτρου και αυτα σε θεωρητικό επίπεδο δεν ψάχτηκα διοτι αλλιβς ειναι να διαβαζεις κατι κι αλλιώς να σου το δείξει κάποιος.Αυτο που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση θα ήταν να μαζέψω απόψεις για το τι θα ηταν καλο να κατέχω ως αρχάριος και τα περαιτέρω με διαβασμα και υπομονή θα τα κατακτησω..

(Ειμαι ψιλοασχετος απο ψάρια.Και νιώθω ψιλοχαμένος, γιατι μια ζωή ασχολιόμουν με ρούπσεν,σπιρουλίνα,κανναβούρι,βιταμίνη Κ κ αυγοτροφή [για τα πουλιά που εκτρεφω], ενω εδώ παίζει αλλη ορολογια)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι αυτό το λόγο σε ρωτάω. :)

Αρχικά προσπάθησε να εξοικειωθείς με τον εξοπλισμό του ενυδρείου σου.

Όπως όταν φτιάχνεις ένα νέο σπίτι πρέπει να ξέρεις πως θα ανάψεις το φως της κουζίνας...

Γνωρίζεις τη μάρκα του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα χειροποιητο δεν ειναι σωστη λέξη..Ο πατερας φιλου μου απο Αγγλία ειναι χομπίστας αρκετα χρόνια.Προμηθεύεται υλικά στεγανα κτλ και έχει ως απασχόληση να κατασκευάζει ενυδρεία,Ενδεικτικά για τη δουλειά του λέω πως σπίτι τους στο Bristol κατέχουν δυο 500L ενυδρεία που τα έχει φτιάξει μόνος του.Σιδερένια βάση με υαλοβάμβακα και φυψοσανίδα για μόνωση.Τζάμι γυρω γύρω.απο πάνω πλαστικο με υποδοχές για φίλτρο λάμπες και τα συναφή και ξυλινη επενδυση γυρω γυρω στις "κολώνες" για διακόσμηση.

Συνεργάζεται με την eheim αποτι μου ειπε μόλις.Δηλαδη προμηθεύεται βάσεις ανταλλακτικά κτλ και βάζει τη δικιά του πινελιά

Link to comment
Share on other sites

Α και αν βοηθάει θα μου δώσει εξωτερικό φίλτρο eheim μ εσωτερική προαιρετική αντλία.Κάτι τέτοιο.Πω έχω μεσάνυχτα.Ειναι πιο πολύπλοκο από όσο νόμιζα.Έχω στήσει αμετρητα terrarium για ερπετά φίλων καθως και του αδερφού μου και μου φαινοταν βουνό ενώ τα aquarium ειναι πιο "παλουκάκι"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση εγώ θα σου προτείνω ένα ψάρι απο την αγαπημένη Αφρική και την λίμνη Τανγκανίκα.

Neolamprologus Multifasciatus

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

Εύκολα ψάρια σε συνθήκες και σε φροντίδα, εύκολα στην αναπαραγωγή και με ιδιαίτερο οικογενειακό χαρακτήρα, που έχει πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθείς.

Αν θες ρίξε μια ματιά στο ενυδρείο του φίλου μας που έχει κάνει κάτι ανάλογο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...39436&st=60

:)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι δύσκολο.Για αρχή θα χρειαστείς μερικά υγρά τεστ για να κάνεις τις απαραίτητε μετρήσεις.

Η χρήση τους είναι πολύ απλή αν διαβάσεις για 2 λεπτά τις οδηγίες τους. Αυτά είναι: Ph, Gh, Kh, NH3/NH4,NO2 και ΝΟ3. Ξεκίνα διαβάζοντας τον κύκλο του αζώτου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318. Κάνε και μια αναζήτηση για θέματα που αφορούν το στρώσιμο φίλτρων και μόλις μάθεις περισσότερες πληροφορίες για το φίλτρο που θα σου προσφέρει ο φίλος σου (όπως όγκος κάδου υλικών και παροχή ) τις αναφέρεις ώστε να σε βοηθήσουμε να επιλέξεις τα κατάλληλα υλικά που θα βάλεις για σωστό φιλτράρισμα που είναι το Α και το Ω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...