Jump to content

Θελω να βαλω στο ενυδρειο μου δισκους !!!!


Geosid

Recommended Posts

Ειναι αρκετοι οι χομπιστες που με την πρωτη ματια ερωτευονται του δισκους .

Ειτε τους εχουν δει σε καποιο πετ σοπ ειτε σε καποιο φιλο η εστω σε μια φωτο .

Ετσι λενε να κανουν ενα βημα παραπανω και να πανε σε δισκους , με το παρον κειμενο θα προσπαθησουμε να πουμε και να εξηγησουμε

μερικες απο τις προυποθεσεις που πρεπει να εχει καποιος για να φιλοξενησει δισκους στο ενυδρειο του .

Μιας και η εμπειρια μου στους δισκους αλλα και στο χομπι ειναι σχετικα μικρη , θα χαρω να ακουσω τεκμηριωμενες αποψεις εμπειρων χομπιστων ετσι ωστε να υπαρχει οσο των δυνατων καλυτερη εικονα για το συγκεκριμενο ψαρι .

Ξεκιναμε λοιπον .

Λιτρα ?

πολλα site του εξωτερικου λενε για 30 λιτρα ανα δισκο , η δικη μου γνωμη ειναι 40+ λιτρα για καθε δισκο , υπολογιζουμε τον δισκο σαν να ειναι στο τελικο του μεγεθος 16+ cm

και δεν λεμε εχω 5 cm αρα μπορω να βαλω τους διπλασιους ( κατα τη γνωμη μου λαθος σκεψη ) .Σε ενυδρειο με λιγα λιτρα πχ 240 μπορουν να μπουν αλλα θα πρεπει να ειναι αρκετες οι αλλαγες του νερου ετσι ωστε να παραμενει καθαρο το νερο .Πραγμα που αργα η γρηγορα θα κουρασει τον χομπιστα με οτι εχει αυτο σαν αποτελεσμα.

Ποσα ψάρια ?

οι δισκοι ειναι κιχλιδες οπου ζουν κατα κοπαδια , λεγοντας κοπαδι μιλαμε για πανω απο 5-6 ατομα οποτε υπαρχει και η συναρτηση σχετικα με τα λιτρα .

Καυγαδες υπαρχουν αναμεσα στο κοπαδι ειτε για την κυραρχια ειτε για το ζευγαρωμα .

Καθαρο νερο ( το Α και το Ω )

Λεγοντας καθαρο νερο μιλαμε για συχνες αλλαγες νερου (αναλογα και τα λιτρα μας παλι ) . προσωπικα κανω 40%αλλαγη καθε βδομαδα .

Οσο ειναι μικροι οι δισκοι τα ταισματα ειναι συχνοτερα αρα υπαρχει μεγαλυτερη επιβαρυνση στο νερο , που σημαινει περισσοτερες αλλαγες νερου.

Καραντινα

καλο θα ειναι να υπαρχει ενα μικρο ενυδρειο (προτιμω κυβο) 40-50 λιτρα οπου θα υπαρχει για καραντινα (μακαρι να μην το χρειαστειτε ποτε )

Φιλτρανση

Καλο φιλτρο - φιλτρα με οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο μπορειτε , η χρηση σαμπ ειναι μια απο τις καλυτερες λυσεις φιλτρανσης οπου εκμεταλευομαστε στο μεγιστο τον ογκο του βιολογικο υλικου

την καλυτερη οξυγωνωση του νερου και τελος τα λιτρα του σαμπ .

Φωτισμος

Οσο λιγοτερο τοσο καλυτερο μιας και οι δισκοι δεν συμπαθουν τον εντονο φωτισμο , εξαιρουντε τα φυτεμενα ενυδρεια .

Προσωπικα εχω 36βατ λαμπα στα 500 λιτρα .

Βυθος

Προσωπικη μου αποψη αμμος ψιλη (λευκη-μπεζ) οπου θα βοηθησει και τους συγκατοικους (εαν βαλουμε).

Θερμοκρασια

27°C - 28°C , σε περιπτωση καποιας ασθενειας ισως χρεαστει να ανεβουμε μεχρι τους 34 βαθμους για μερικες μερες πραγμα που θα δυσκολεψει τα φυτα σας σε περιπτωση που εχετε φυτεμενο ενυδρειο

Συμπεριφορα .

Ησυχο ψαρι τις περισσοτερες φορες με εξαιρεση την περιοδο ζευγαρωματος οπου γινεται επιθετικο απεναντι στα ψαρια οπου πλησιαζουν τα αυγα Η ακομα και το ζευγαρι του .

Διατροφη

Καλο θα ειναι να υπαρχει μεγαλη ποικιλια οσων αφορα τη διατροφη του .

Φυλλαρακια , μπιτς , ζωντανη (αρτεμια) , κατεψυγμενες (κοκκινο σκουλικι - μοσχαροκαρδια ) ειναι μερικες απο τις συνηθισμενες τροφες οπου μπορειτε να ταισετε .

Αρκετοι ειναι αντιθετοι με την χρηση της καρδιας (πχ εγω ) αλλα εαν ειναι μικρα τα ψαρια και μαθημενα απο τον εκτροφεα ( Στενκερ ) σε μια τροφη (καρδια ) θα πρεπει σιγα σιγα να την κοβουμε και να τους μαθενουμε τις υπολοιπες τροφες .

Μεγεθος

Εδω ειναι λιγο μπερδεμενη η ιστορια .

Οσο ποιο μικρος ειναι ο δισκος τοσο ποιο φτηνος (αναλογα και το χρωμα του παντα ) ειναι .

Αλλα αυτο κρυβει μερικους κινδυνους οσων αφορα την αντιμετωπιση πιθανης ασθενειας σε μικρο μεγεθος .

Απο οτι λενε οι παλιοι-εμπειροι δισκαδες ποιο δυσκολο ειναι να μεγαλωσεις εναν δισκο απο μικρο μεγεθος παρα να τον συντηρησεις οταν θα ειναι μεγαλος (και εχουν δικαιο )

Εκτροφης Η Αγριους

Δυο διαφορετικοι κοσμοι , οπου ακομα και εμπειροι χομπιστες τους ειναι ''δυσκολο'' να συντηρησουν αγριους δισκους , λογο των απαιτουμενων συνθηκων και της συμπεριφορας που εχουν .

απο οικονομικης αποψης : Δισκοι εκτροφης υπαρχουν και με 10 ευρο , δισκοι αγριοι ξεκινανε απο τα 120-150 και ανεβαινουν αναλογα το ειδος .

Εκτροφης , ποιο ευκολο να βρεθουνε ακομα και σε μικρο μεγεθος και σαφως ποιο οικονομικοι ( υπαρχουν και εξαιρεσεις ) ψαρια ΑΑ ποιοτητας (Διαγωνισμων) οπου εχουν αρκετα υψηλο κοστος αγορας .

Συγκατοικοι

Με βαση τις συνθηκες που θα υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο ( ph - σκληροτητες - θερμοκρασιες ) μπορουν να μπουν corydoras (τα συνηθισμενα ειναι sterbai - leukomelas ), καποια ειδη πλεκοστομων ( πχ ancistrus ) , καποια ειδη γεωφαγων .

Προσοχη με τους γεωφαγους οταν ζευγαρωνουν γινονται επιθετικοι προς τα αλλα ψαρια , ροδοστομοι , αρλεκινοι , καρδιναλιοι .

Διακοσμηση

Αναλογα το γουστο του καθενος .

1)bare bottom (σκετο γυαλι ) χωρις καποιο βυθο (αμμο χαλικι ) βοηθαει και στο ευκολο καθαρισμα του πατου του ενυδρειου

2)Ξυλα (πολλα ξυλα ) δινει μια αισθηση βιοτοπικου προσφεροντας και καποιες κρυψωνες για τα ψαρια ετσι ωστε να αποφευγουμε και το πολυ στρες .

3)φυτεμενο ενυδρειο .

Πεχα PH

ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

Δεν υπαρχει καποια επισημη ερευνα που να λεει τα στανταρ οσων αφορα το πεχα που θελουν οι δισκοι

Σε σελιδες του εξωτερικου και ξενοι εκτροφεις αναπαραγουν και μεγαλωνουν τα ψαρια τους ακομα και σε 8 πεχα !!!

Προσωπικα δεν κατεβαινω κατω του 6 .

Αναπαραγωγη

Καλο ειναι οταν ερθει η ωρα της αναπαραγωγης το ζευγαρι να μεταφερετε σε αλλο ενυδρειο (κατα προτιμηση κυβο ) περιπου 80 λιτρων .

Μιας και η εμπειρια μου στην αναπαραγωγη ειναι ελαχιστη δεν εχω κατι αλλο να πω πανω σε αυτο το θεμα .

Υ.Γ : οπως ειπα και στην αρχη του ποστ .

θα χαρω να ακουσω - διαβασω τεκμηριωμενες αποψεις εμπειρων χομπιστων ετσι ωστε να υπαρχει οσο των δυνατων καλυτερη εικονα για το συγκεκριμενο ψαρι . :):D

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ερωτηση.

λετε συνεχεια οι δισκοι θελον πολλες και συχνες αλλαγες νερου.

ειναι στανταρ αυτο;

δεν θα πρεπει να μας το πουν οι τιμες απο τα τεστ αυτο;

με τον καταλληλο εξοπλισμο δεν θα μπορω να κανω αλλαγες καθε 3-4 εβδομαδες;

μου φαινεται πιο καλο χρηστικα να επενδυσω σε εναν καλο εξοπλισμο απο το να κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.

λετε συνεχεια οι δισκοι θελον πολλες και συχνες αλλαγες νερου.

ειναι στανταρ αυτο;

δεν θα πρεπει να μας το πουν οι τιμες απο τα τεστ αυτο;

με τον καταλληλο εξοπλισμο δεν θα μπορω να κανω αλλαγες καθε 3-4 εβδομαδες;

μου φαινεται πιο καλο χρηστικα να επενδυσω σε εναν καλο εξοπλισμο απο το να κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου.

Οταν λες εξοπλισμο τι ακριβως εννοεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εξοπλισμο τι ακριβως εννοεις; :)

ενα μεγαλο σαμπ και πολλα λιτρα βιολογικο υλικο.

ή οτιδηποτε αλλο κρινουν οι πιο εμπειροι οτι χρειαζεται.

δεν εχω-ειχα ποτε δισκους

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.

λετε συνεχεια οι δισκοι θελον πολλες και συχνες αλλαγες νερου.

ειναι στανταρ αυτο;

δεν θα πρεπει να μας το πουν οι τιμες απο τα τεστ αυτο;

με τον καταλληλο εξοπλισμο δεν θα μπορω να κανω αλλαγες καθε 3-4 εβδομαδες;

μου φαινεται πιο καλο χρηστικα να επενδυσω σε εναν καλο εξοπλισμο απο το να κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου.

Τις αλλαγες σου θα στις δειξουν οι μετρησεις του νερου σου ,οι μετρησεις του νερου σου εξαρτιωνται απο το μεγεθος των ψαριων,τον αριθμο , το ειδος , τα λιτρα σου , τη φιλτρανση σου , το ταισμα .

Δεν ειναι κατι στανταρ γενικοτερα οι αλλαγες . :)

Η ρουτινα των αλλαγων αλλαζει οσο αλλαζουν (μεγεθος , αριθμος ,ταισμα )

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο σαμπ και πολλα λιτρα βιολογικο υλικο.

ή οτιδηποτε αλλο κρινουν οι πιο εμπειροι οτι χρειαζεται.

δεν εχω-ειχα ποτε δισκους

Το Sump σε βοηθα ωστε να μπορεσεις να αξιοποιησεις στο επακρο το βιολογικο σου υλικο σαν ποσοτητα και ογκο,και προσφερει καλυτερη κυκλοφορια και οξυγονωση.

Ταιζοντας οπως πολυ,γιατι οι δισκοι θελουν καλως η κακως φαι :D οι αλλαγες ειναι μονοδρομος,ωστε να κρατας τα νιτρικα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερα επιπεδα γινεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Sump σε βοηθα ωστε να μπορεσεις να αξιοποιησεις στο επακρο το βιολογικο σου υλικο σαν ποσοτητα και ογκο,και προσφερει καλυτερη κυκλοφορια και οξυγονωση.

Ταιζοντας οπως πολυ,γιατι οι δισκοι θελουν καλως η κακως φαι :D οι αλλαγες ειναι μονοδρομος,ωστε να κρατας τα νιτρικα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερα επιπεδα γινεται. :)

Kαι αμμωνια - φοσφωρικα σε Μηδενικο επιπεδο .

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Kαι αμμωνια - φοσφωρικα σε Μηδενικο επιπεδο .

:D

Αυτο εννοειτε εξ'αρχης Γεωργιε :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειτε εξ'αρχης Γεωργιε :)

οπως λεει και ο Νικος(λουτσο)

Τα γραφτα μενουν και καλο ειναι να γραφονται :D

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγες σου θα στις δειξουν οι μετρησεις του νερου σου ,οι μετρησεις του νερου σου εξαρτιωνται απο το μεγεθος των ψαριων,τον αριθμο , το ειδος , τα λιτρα σου , τη φιλτρανση σου , το ταισμα .

Δεν ειναι κατι στανταρ γενικοτερα οι αλλαγες . :)

Η ρουτινα των αλλαγων αλλαζει οσο αλλαζουν (μεγεθος , αριθμος ,ταισμα )

Δηλαδή αν έχω μηδενικά ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και ΡΟ4 δε χρειάζεται να κάνω αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω μηδενικά ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και ΡΟ4 δε χρειάζεται να κάνω αλλαγές;

α)αν θες εξηγησε μου πως θα το καταφερεις αυτο που λες :)

β) το να κανεις αλλαγη νερου συχνα μονο κακο δεν κανει , οχι μονο για τους δισκους αλλα για τα περισσοτερα ειδη .

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια πολυ καλο θεμα,και καλος μπουσουλας για παιδια που θελουν να γινουν δισκαδες. :)

Link to comment
Share on other sites

α)αν θες εξηγησε μου πως θα το καταφερεις αυτο που λες :)Με αρκετά φυτά και μικρή ιχθυοφώρτηση

β) το να κανεις αλλαγη νερου συχνα μονο κακο δεν κανει , οχι μονο για τους δισκους αλλα για τα περισσοτερα ειδη . Αυτό πιστεύω και εγώ

Η ερώτηση έγινε για ρητορικού λόγους. :D Επειδή όπως είπες τα γραπτά μένουν καλό είναι να γίνονται διευκρινήσεις.

Εγώ στο ενυδρείο μου (όχι με δίσκους), όταν δε λιπαίνω για κάποιο διάστημα, έχω όλες τις τιμές μηδενικές. Κοινώς τα φυτά μου πεινάνε. Όμως φυσικά εξακολουθώ να κάνω αλλαγές νερου, γιατί όπως είπες και εσύ το να κανεις αλλαγη νερου συχνα μονο κακο δεν κανει και πολύ πιθανό να υπάρχον και άλλοι δείκτες εκτός από αυτούς που μετράμε, οι οποίοι να καθορίζουν την ποιότητα του νερού.

Αν και δεν ασχολούμε με τους δίσκους, άνοιξες ένα καλό θέμα για συζήτηση και συγκέντρωση πληροφοριών. Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση έγινε για ρητορικού λόγους. :) Επειδή όπως είπες τα γραπτά μένουν καλό είναι να γίνονται διευκρινήσεις.

Εγώ στο ενυδρείο μου (όχι με δίσκους), όταν δε λιπαίνω για κάποιο διάστημα, έχω όλες τις τιμές μηδενικές. Κοινώς τα φυτά μου πεινάνε. Όμως φυσικά εξακολουθώ να κάνω αλλαγές νερου, γιατί όπως είπες και εσύ το να κανεις αλλαγη νερου συχνα μονο κακο δεν κανει και πολύ πιθανό να υπάρχον και άλλοι δείκτες εκτός από αυτούς που μετράμε, οι οποίοι να καθορίζουν την ποιότητα του νερού.

Αν και δεν ασχολούμε με τους δίσκους, άνοιξες ένα καλό θέμα για συζήτηση και συγκέντρωση πληροφοριών. Καλή συνέχεια...

τα παντα ειναι σχετικαι και αναλογα

Δηλαδη .

λες να μπουν φυτα και λιγα ψαρια .

Μιλωντας για λιγα ψαρια λεμε 5-6 δηλαδη το λιγοτερο 240 καθαρα λιτρα , με τα αναλογα φιλτρα του .

Εστω οτι εχουμε 5 ψαρια και το μεγεθος τους ειναι 5cm αναγκαστικα θα ταισεις 5-6 (μπορει και παραπανω ) φορες την ημερα , θα ειναι αρκετα δυσκολο ( κατα την γνωμη μου ) να διατηρησεις μηδενικες μετρησεις .

Μετα πρεπει να δουμε το τι φυτα θα μπουν μαζι με τους δισκους γιατι οπως εγραψα παραπανω ειναι οι θερμοκρασιες τετοιες και σε συναρτηση με τον χαμηλο φωτισμο να εχεις καποιο θεμα ως προς την συντηρηση των φυτων .

Για χρηση λιπασματος το βλεπω καπως επικινδυνο μαζι με δισκους ( οχι οτι δεν γινεται) αλλα θελει προσοχη .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Όπως είπα εμπειρία με δίσκους δεν έχω.

Φυτά που αντέχουν σε δισκοενυδρεία : Φυτεμενο με δισκους

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση έγινε για ρητορικού λόγους.... το να κανεις αλλαγη νερου συχνα μονο κακο δεν κανει και πολύ πιθανό να υπάρχον και άλλοι δείκτες εκτός από αυτούς που μετράμε, οι οποίοι να καθορίζουν την ποιότητα του νερού.

και εγω ερωτηση εκανα δεν ξερω καποιο μυστικο :)

υπαρχουν;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπραβο ρε Γεωργιε για την ωραια συζητηση δεν την ειχα δει...

πολυ ενημερωτικη για ολους μας μπραβο φιλε!!

Μαζι μου εχεις να μαθεις πολλα ακομα Κωστη :hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μαζι μου εχεις να μαθεις πολλα ακομα Κωστη :wootwoot::wub:

ουστ ρε.. :hysterical::wootwoot:

γιατι οχι ρε Γιωργο;; καθε πληροφορια που μπορει καποιος να δωσει καλοδεχουμενη..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Όπως είπα εμπειρία με δίσκους δεν έχω.

Φυτά που αντέχουν σε δισκοενυδρεία : Φυτεμενο με δισκους

Αρχικά δεν έχω δίσκους και έτσι οι γνώσεις μου είναι καθαρά από αυτά που έχω διαβάσει....

Είχα και έχω σκοπό να φτιάξω ένα ενυδρείο με δίσκους και έτσι αυτό που σκέφτηκα και εγώ για να μειώσω τις αλλαγές μου είναι να το κάνω αρκετά φυτεμένο(μιας και μου αρέσουν πάρα πολύ τα φυτά :hysterical: )σε μεγάλο ενυδρείο με καλή φίλτρανση και με 8 δισκάκια το πολύ μέσα αλλά μετά από μία κουβέντα που είχα με έναν επί χρόνια ιδιοκτήτη αυτών των ψαριών με έχει αποθαρρύνει για τους παρακάτω λόγους

1.πολλά φυτά σημαίνει και αρκετό φως πράγμα που δεν αρέσει σε αυτά τα ψάρια

2.γενικά δεν τους αρέσουν τα φυτά

3.είναι πολύ δύσκολο να διατηρείς και τα ψάρια και τα φυτά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση

4. πολλά φυτά σημαίνει και πολλές επεμβάσεις με κλαδέματα και άλλες ρουτίνες μέσα στο ενυδρείο πράγμα που ενοχλεί τα ψάρια να βάζεις χέρι μέσα στο ενυδρείο για διάφορες ρουτίνες

5. επίσης πολύ υποστηρίζουν ότι τα λιπάσματα τους ενοχλούν (βέβαια με τόσα ταΐσματα τα λιπάσματα μπορούν να ελαχιστοποιηθούν)

εσείς τι λέτε? Γιατί όπως έγραψα δεν έχω δίσκους και έτσι αυτά που έγραψα δεν μπορώ να τα υποστηρίξω με την προσωπική μου εμπειρία

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν έχω δίσκους και έτσι οι γνώσεις μου είναι καθαρά από αυτά που έχω διαβάσει....

Είχα και έχω σκοπό να φτιάξω ένα ενυδρείο με δίσκους και έτσι αυτό που σκέφτηκα και εγώ για να μειώσω τις αλλαγές μου είναι να το κάνω αρκετά φυτεμένο(μιας και μου αρέσουν πάρα πολύ τα φυτά :hysterical: )σε μεγάλο ενυδρείο με καλή φίλτρανση και με 8 άτομα αλλά μετά από μία κουβέντα που είχα με έναν επί χρόνια ιδιοκτήτη αυτών των ψαριών με έχει αποθαρρύνει για τους παρακάτω λόγους

1.πολλά φυτά σημαίνει και αρκετό φως πράγμα που δεν αρέσει σε αυτά τα ψάρια

2.γενικά δεν τους αρέσουν τα φυτά Γιατι;;;

3.είναι πολύ δύσκολο να διατηρείς και τα ψάρια και τα φυτά σε πάρα πολύ καλή κατάστασηΑπαντω παρακατω

4. πολλά φυτά σημαίνει και πολλές επεμβάσεις με κλαδέματα και άλλες ρουτίνες μέσα στο ενυδρείο πράγμα που ενοχλεί τα ψάρια να βάζεις χέρι μέσα στο ενυδρείο για διάφορες ρουτίνες Υπαρχουν φυτα καταληλα για δισκους με ελαχιστες απαιτησεις

5. επίσης πολύ υποστηρίζουν ότι τα λιπάσματα(καλο θα ειναι να λειπουν) τους ενοχλούν (βέβαια με τόσα ταΐσματα τα λιπάσματα μπορούν να ελαχιστοποιηθούν) :wootwoot:ετσι...

εσείς τι λέτε? Γιατί όπως έγραψα δεν έχω δίσκους και έτσι αυτά που έγραψα δεν μπορώ να τα υποστηρίξω με την προσωπική μου εμπειρία

εγω θα σου πω οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα ισχυουν για αγρια πιασμενα ψαρια(κοινως αγριους δισκους)

Οι δισκοι εκτροφης(που ερχονται απο φαρμες διαφορων εκτροφεων) δεν τα γνωριζουν αυτα που αναφερεις...

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να γράψω και αυτά :hysterical:

1.πολλά φυτά σημαίνει και αρκετό φως πράγμα που δεν αρέσει σε αυτά τα ψάρια και άσε που αντί να τα δώσεις στην ΕΥΔΑΠ θα τα δώσεις στην ΔΕΗ και στο τέλος θα καταλήξεις να τα δίνεις και στις 2

6.Άσε που και ένα φυτεμένο θέλει αρκετά συχνά αλλαγές γιατί όπως ειπώθηκε είναι μέσα στο νερό στοιχεία χρήσιμα για τα φυτά που πρέπει να ανανεώνονται άρα τις αλλαγές δεν τις γλιτώνεις και έτσι θα τα δίνεις και σε ΔΕΗ και σε ΕΥΔΑΠ όπως έγραψα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα ισχυουν για αγρια πιασμενα ψαρια(κοινως αγριους δισκους)

Οι δισκοι εκτροφης(που ερχονται απο φαρμες διαφορων εκτροφεων) δεν τα γνωριζουν αυτα που αναφερεις...

καλά για τούς άγριους είναι το μόνο σίγουρο ότι ισχύουν αυτά τα πράγματα :hysterical:

αλλά εγώ αναφερόμουν ακόμα και για τα εκτροφής ψάρια

όπως έγραψα εγώ εμπειρία άλλου χομπίστα μετέφερα γιατί θέλω και εγώ να στίσω ένα φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους (εκτροφής) :wootwoot:

τώρα εκεί που ρωτάς γιατί δεν τους αρέσουν τα φυτά θα σου πω ότι έχει επιχειρήσει όπως μου είπε να βάλει φυτά μέσα στο ενυδρείο του που δεν είχε τπτ μέσα και είδε αντίδραση από τα ψάρια αρνητική..... :wootwoot:το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο και γι'αυτό και εγώ τα αναφέρω γιατί μου κάνει και εμένα εντύπωση

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να γράψω και αυτά :wootwoot:

1.πολλά φυτά σημαίνει και αρκετό φως πράγμα που δεν αρέσει σε αυτά τα ψάρια και άσε που αντί να τα δώσεις στην ΕΥΔΑΠ θα τα δώσεις στην ΔΕΗ και στο τέλος θα καταλήξεις να τα δίνεις και στις 2

6.Άσε που και ένα φυτεμένο θέλει αρκετά συχνά αλλαγές γιατί όπως ειπώθηκε είναι μέσα στο νερό στοιχεία χρήσιμα για τα φυτά που πρέπει να ανανεώνονται άρα τις αλλαγές δεν τις γλιτώνεις και έτσι θα τα δίνεις και σε ΔΕΗ και σε ΕΥΔΑΠ όπως έγραψα πιο πάνω

εγω πιστευω πως τα ψαρια ειναι οπως τα μαθεις ....

Εαν τα μαθεις με το παραμικρο να κρυβονται τοτε το εχασες το παιχνιδι :hysterical: μπορεις να κανεις ολες τις ρουτινες σου ( αλλαγες , ταισματα , κλαδεματα ) χωρις να τρεχουν τα ψαρια να κρυφτουν .

αυτο που λες για τον εντονο φωτισμο και τη ΔΕΗ ... μπορεις να βαλεις led φωτισμο χωρις να πληρωνεις τη ΔΕΗ μια ζωη ( δεν ξερω τι αναπτυξη θα εχουν τα φυτα σου ) .

Απο τα ομορφοτερα και πετυχημενα φυτεμενα ενυδρεια κατα την γνωμη μου ειναι του Μπαμπη ( mpampis11) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=54939&hl= αυτος πιστευω οτι ειναι ο καταλληλος ανθρωπος για να σου πει περι συμβιωσης δισκων - φυτων :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα ισχυουν για αγρια πιασμενα ψαρια(κοινως αγριους δισκους)

Οι δισκοι εκτροφης(που ερχονται απο φαρμες διαφορων εκτροφεων) δεν τα γνωριζουν αυτα που αναφερεις...

Οι Δίσκοι εκτροφής για ποιό λόγο ψάχνουν ένα σκοτεινό σημείο κάτω απο ξύλο να αράξουν?

Έχουν ξαναδεί ξύλο στης φάρμες?

Τώρα όσο για τα φυτά, προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να κρατίσω φυτά ζωντανά. Δεν νομίζω να κάνει κακό να έχει φυτό ο Δίσκος αλλά του είναι άχρηστο. Το ζητούμενο είναι αν μπορεί το φυτό να αντέξει... Κάποιος που κρατάει το νερό του όσο γίνεται περισσότερο όπως αρέσκεται στον Δίσκο θα δυσκολευτεί να κρατήσει φυτά, άντε κανα bleheri & valli.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...