Jump to content

Θελω να βαλω στο ενυδρειο μου δισκους !!!!


Geosid

Recommended Posts

Οι Δίσκοι εκτροφής για ποιό λόγο ψάχνουν ένα σκοτεινό σημείο κάτω απο ξύλο να αράξουν?

Έχουν ξαναδεί ξύλο στης φάρμες?

Τώρα όσο για τα φυτά, προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να κρατίσω φυτά ζωντανά. Δεν νομίζω να κάνει κακό να έχει φυτό ο Δίσκος αλλά του είναι άχρηστο. Το ζητούμενο είναι αν μπορεί το φυτό να αντέξει... Κάποιος που κρατάει το νερό του όσο γίνεται περισσότερο όπως αρέσκεται στον Δίσκο θα δυσκολευτεί να κρατήσει φυτά, άντε κανα bleheri & valli.

Δεν εχουν ξαναδει ξυλα , τα ξυλα τα βαζεις για να πας προς το βιοτοπικο .... τωρα τι βιοτοπο εχουν οι εκτροφης δισκοι μην ρωτησεις :hysterical:

τα φυτα που μπορουν να μπουν μαζι με δισκους ειναι λιγα και αυτο λογο θερμοκρασιων - σκληροτητων - πεχα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν εχουν ξαναδει ξυλα , τα ξυλα τα βαζεις για να πας προς το βιοτοπικο .... τωρα τι βιοτοπο εχουν οι εκτροφης δισκοι μην ρωτησεις :hysterical:

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω.

Αφου ο εκτροφείς δεν έχει ξαναδει ξύλο και έχει "μαθει" στα barebottom ενυδρεία, για ποιό λόγο βρίσκεται συνέχεια γύρω απο ρίζες & ξύλα μέσα σε ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω.

Αφου ο εκτροφείς δεν έχει ξαναδει ξύλο και έχει "μαθει" στα barebottom ενυδρεία, για ποιό λόγο βρίσκεται συνέχεια γύρω απο ρίζες & ξύλα μέσα σε ενυδρείο?

ισως να νιωθει ασφαλεια ''κρυμμενος'' Η να προσπαθει να αποφυγει ''καταστασεις'' πχ ξυλο απο καποιο αλλο ψαρι του κοπαδιου .

Link to comment
Share on other sites

ισως να νιωθει ασφαλεια ''κρυμμενος'' Η να προσπαθει να αποφυγει ''καταστασεις'' πχ ξυλο απο καποιο αλλο ψαρι του κοπαδιου .

Ακριβώς αυτό είναι.

Το λέμε ένστικτο... μπορεί κάποιος να πει ότι είναι και το DNA

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι.

Το λέμε ένστικτο.

Μη ξεχνάμε ότι είναι Δίσκος...

ένστικτο ή γονίδια (τα οποία μεταφέρονται ακόμα και στους εκτροφής που έχουν βγει μετά από χιλιάδες επιλεκτικές αναπαραγωγές )?

Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο (μια συμπεριφορά διαβίωσης) οφείλεται σε γονίδια.

Ο άνθρωπος για παράδειγμα όταν σκοτινιάζει ψάχνει μέρος να "κρυφτεί" και να πέσει για ύπνο. Είναι μια συμπεριφορά την οποία κουβαλάμε στα γονίδια μας απο την εποχή του σπηλιάνθρωπου.

Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο (μια συμπεριφορά διαβίωσης) οφείλεται σε γονίδια.

Ο άνθρωπος για παράδειγμα όταν σκοτινιάζει ψάχνει μέρος να "κρυφτεί" και να πέσει για ύπνο. Είναι μια συμπεριφορά την οποία κουβαλάμε στα γονίδια μας απο την εποχή του σπηλιάνθρωπου.

ξερω και ανθρωπους που μολις σκοτεινιασει ψαχνουν μερος για να πιουν μπυρες :hysterical::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά μονο καλο μπορουν να κανουν στο ενυδρείο... :wub:

παντα είχα φυτα με τους δίσκους (εκτροφής)

και ποτέ δεν έβαζα λιπάσματα με τοσες φορές ταίσμα είναι περιττό. :wootwoot::wootwoot:

(οι δικοί μου, όταν τους "πειράζω" για αρκετή ώρα, πάνε και κρύβονται κάτω απο συστοιχίες φυτών, κυρίως, παρότι έχω μέσα πάνω απο 120 κιλά ρίζες :hysterical:)

post-491-1315150766_thumb.jpg

post-491-1315150851_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο (μια συμπεριφορά διαβίωσης) οφείλεται σε γονίδια.

Ο άνθρωπος για παράδειγμα όταν σκοτινιάζει ψάχνει μέρος να "κρυφτεί" και να πέσει για ύπνο. Είναι μια συμπεριφορά την οποία κουβαλάμε στα γονίδια μας απο την εποχή του σπηλιάνθρωπου.

εκεί θέλω να καταλήξω και εγώ άρα μήπως είναι μύθος αυτό που λένε ότι άλλο εκτροφής και άλλο άγριος και απλά το ίδιο το ψάρι έχει μεγάλη προσαρμοστικότητα? Γιατί μην ξεχνάμε στον αμαζόνειο συναντάμε δίσκους σε όλα τα περιβάλλοντα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

εκεί θέλω να καταλήξω και εγώ άρα μήπως είναι μύθος αυτό που λένε ότι άλλο εκτροφής και άλλο άγριος και απλά το ίδιο το ψάρι έχει μεγάλη προσαρμοστικότητα? Γιατί μην ξεχνάμε στον αμαζόνειο συναντάμε δίσκους σε όλα τα περιβάλλοντα

Στον Αμαζόνιο ναι συναντάμε Δίσκους σε πολλά σημεία του. Κάθε σημείο όμως έχει και διαφορετικό pH. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα νερά εκει δεν υπερβαίνουν το 6.5pH και κατεβαίνουν εως το 3.5pH. Άλλους Δίσκους θα βρεις στο Μανάους και άλλο στο ΣανΝταρεμ.

Όσο για τους μύθους κυκλοφορούν πολλά.

Όπως το ότι τα μικρά Δισκάκια θέλουν σκληρό νερό για να μεγαλώσουν... λες και αυτά στο Αμαζόνιο με 0dgh δεν μεγαλώνουν σε σημείο μορφολογικά να τα ζηλεύουν και πρώτης κατηγορίας Δίσκος εκτροφείς. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στον Αμαζόνιο ναι συναντάμε Δίσκους σε πολλά σημεία του. Κάθε σημείο όμως έχει και διαφορετικό pH. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα νερά εκει δεν υπερβαίνουν το 6.5pH και κατεβαίνουν εως το 3.5pH. Άλλους Δίσκους θα βρεις στο Μανάους και άλλο στο ΣανΝταρεμ.

Όσο για τους μύθους κυκλοφορούν πολλά.

Όπως το ότι τα μικρά Δισκάκια θέλουν σκληρό νερό για να μεγαλώσουν... λες και αυτά στο Αμαζόνιο με 0dgh δεν μεγαλώνουν σε σημείο μορφολογικά να τα ζηλεύουν και πρώτης κατηγορίας Δίσκος εκτροφείς. :wootwoot:

ναι αλλά ακόμα και σε αυτά τα σημεία αλλάζει το ph ανάλογα με την εποχή άμα δεν κάνω λάθος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγες σου θα στις δειξουν οι μετρησεις του νερου σου ,οι μετρησεις του νερου σου εξαρτιωνται απο το μεγεθος των ψαριων,τον αριθμο , το ειδος , τα λιτρα σου , τη φιλτρανση σου , το ταισμα .

Δεν ειναι κατι στανταρ γενικοτερα οι αλλαγες . :hysterical:

Η ρουτινα των αλλαγων αλλαζει οσο αλλαζουν (μεγεθος , αριθμος ,ταισμα )

..οι αλλαγες ειναι μονοδρομος,ωστε να κρατας τα νιτρικα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερα επιπεδα γινεται. :wootwoot:

Kαι αμμωνια - φοσφωρικα σε Μηδενικο επιπεδο .

:wootwoot:

Αν κραταει καποιος πολυ χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα με φυτα ή/και χημικη φιλτρανση (αντιφωσφορο κλπ) και εχει δυνατο βιολογικο φιλτρο για αμμωνια νιτρωδη, δεν χρειαζονται αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Στον Αμαζόνιο ναι συναντάμε Δίσκους σε πολλά σημεία του. Κάθε σημείο όμως έχει και διαφορετικό pH. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα νερά εκει δεν υπερβαίνουν το 6.5pH και κατεβαίνουν εως το 3.5pH. Άλλους Δίσκους θα βρεις στο Μανάους και άλλο στο ΣανΝταρεμ.

Όσο για τους μύθους κυκλοφορούν πολλά.

Όπως το ότι τα μικρά Δισκάκια θέλουν σκληρό νερό για να μεγαλώσουν... λες και αυτά στο Αμαζόνιο με 0dgh δεν μεγαλώνουν σε σημείο μορφολογικά να τα ζηλεύουν και πρώτης κατηγορίας Δίσκος εκτροφείς. :wootwoot:

Σε καποιους όμως βιοτόπους του, το ph είναι ιδιαίτερα υψηλό: Rio Uatuma (7.95 ph) :wootwoot: στο Lago Beruri (7.67ph και 63.0 μS/cm) αλλά οι σκληρότητες είναι χαμηλές και ζουν και αναπαραγάγονται Δίσκοι.

Αυτο φανερώνει ότι είναι ψάρι με μεγάλη προσαρμοστικότητα και αν του παρέχουμε ΚΑΘΑΡΟ νερό θα μας ανταμείψει ... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν κραταει καποιος πολυ χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα με φυτα ή/και χημικη φιλτρανση (αντιφωσφορο κλπ) και εχει δυνατο βιολογικο φιλτρο για αμμωνια νιτρωδη, δεν χρειαζονται αλλαγες?

Σπυρο νομιζω οτι το ''φρεσκο'' νερο ποτε δεν πειραξε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν κραταει καποιος πολυ χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα με φυτα ή/και χημικη φιλτρανση (αντιφωσφορο κλπ) και εχει δυνατο βιολογικο φιλτρο για αμμωνια νιτρωδη, δεν χρειαζονται αλλαγες?

Το νερό το αλλάζουμε ώστε να απομακρύνεις οργανικά τα οποία μπορεί να προκαλέσουν εστίες παρασίτων και να αποφύγεις την αύξηση πιθανότητας βακτηριακής λοίμωξης. Επίσης το φρέσκο νερό φέρνει και ιχνοστοιχεία στο ενυδρείο τα οποία καταναλωνονται απο τα ψάρια με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο νομιζω οτι το ''φρεσκο'' νερο ποτε δεν πειραξε :hysterical:

Αυτη δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση που μπορει να πεισει καποιον (ψιλοτεμπελακο) να κανει αλλαγη.

Το νερό το αλλάζουμε ώστε να απομακρύνεις οργανικά τα οποία μπορεί να προκαλέσουν εστίες παρασίτων και να αποφύγεις την αύξηση πιθανότητας βακτηριακής λοίμωξης. Επίσης το φρέσκο νερό φέρνει και ιχνοστοιχεία στο ενυδρείο τα οποία καταναλωνονται απο τα ψάρια με τον καιρό.

Αυτη ειναι μια λογικη απαντηση.

Εχουμε λοιπον δυο ακομα λογους, οχι φυσικα τοσο απαραιτητους για εξαναγκασμο σε αλλαγη νερου, αφου

α) τα περισσοτερα οργανικα βρισκονται μεσα στο βυθο και μεσα στο φιλτρο και υπαρχουν και σκευασματα για δεσμευση τους,

και β) τα ιχνοστοιχεια μπορει να προστεθουν και μεσω σκευασματων (οπως και τα μεταλλικα αλατα ασβεστιο μαγνησιο κλπ κατεπεκτασιν των ιχνοστοιχειων)

Καποιος αλλος λογος? για να μαζευονται σιγα σιγα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση που μπορει να πεισει καποιον (ψιλοτεμπελακο) να κανει αλλαγη.

Αυτη ειναι μια λογικη απαντηση.

Εχουμε δυο ακομα λογους λοιπον, οχι ομως τοσο απαραιτητους για εξαναγκασμο σε αλλαγη νερου, αφου

α) τα περισσοτερα οργανικα βρισκονται μεσα στο βυθο και μεσα στο φιλτρο και υπαρχουν και σκευασματα για δεσμευση τους,

και β) τα ιχνοστοιχεια μπορει να προστεθουν και μεσω σκευασματων (οπως και τα μεταλλικα αλατα ασβεστιο μαγνησιο κατεπεκτασιν των ιχνοστοιχειων)

Καποιος αλλος λογος?

αμα ειναι τεμπελακος να αλλαξει χομπι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση που μπορει να πεισει καποιον (ψιλοτεμπελακο) να κανει αλλαγη.

Αυτη ειναι μια λογικη απαντηση.

Εχουμε λοιπον δυο ακομα λογους, οχι φυσικα τοσο απαραιτητους για εξαναγκασμο σε αλλαγη νερου, αφου

α) τα περισσοτερα οργανικα βρισκονται μεσα στο βυθο και μεσα στο φιλτρο και υπαρχουν και σκευασματα για δεσμευση τους,

και β) τα ιχνοστοιχεια μπορει να προστεθουν και μεσω σκευασματων (οπως και τα μεταλλικα αλατα ασβεστιο μαγνησιο κλπ κατεπεκτασιν των ιχνοστοιχειων)Καποιος αλλος λογος? για να μαζευονται σιγα σιγα.

Εχω διαβασει κατα καιρους για αδυναμια πληρους αφομοιωσης απο το νερο τετοιων σκευασματων.Αν βρω τα αρθρα θα τα ποσταρω. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καποιος αλλος λογος? για να μαζευονται σιγα σιγα.

Όταν κάνεις αλλαγή νερού τα ψάρια συμπεριφέροντε λες και τους έριξες κοκαίνη μέσα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι τεμπελακος να αλλαξει χομπι :hysterical:

Ανακαλω τον χαρακτηρισμο και ξαναγραφω πιο σωστα

"Αυτη δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση που μπορει να πεισει καποιον να κανει αλλαγη".

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο,πιστεύω οτι το πας πολύ μακριά και μ'αρέσει.

Η απάντηση έχει σχέση με την ενίσχυση του ανοσοποιητικού των ψαριών λόγω προσθήκης νέων "κινδύνων" ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δισκους,,,ουτε ειχα,,,ομως εχουν φιλοι μου ,,και προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι κυριαρχει μια τρομοκρατια γυρω απο το θεμα της συντηρησης και κατοχης δισκων,,,οχι,,μη,,,,...ειναι ψηλα το ph | σου?οχι πολυ φως,,,ααα,,,ωω,,,,

πιστευω αν τηρεις τα προβλεπομενα,,,δηλαδη ,συστηματικη αλλαγη νερου ετσι ωστε να εχεις καλες τιμες,και καποια λιτρα τα οποια ειναι και βασικος παραγοντας ανετα μπορεις να συντηρησεις δισκους,,,,

τιποτα αλλο δεν χρειαζεται,,,,εδω ο φιλος μου δεν μπορουσε να κρατησει ramirezi και οι δισκοι του ειναι μια χαρα,,,,και νομιζω οτι τα ramirezi δεν ειναι και τα ευκολοτερα στην κατοχη,,,,,οποιος ομως βαζει σκαλαρια τα οποια ειναι ανθεκτικα και προσπαρμοζονται ευκολα,,,του λεμε,,,ελα μωρε,,,βαλε και ενα ζευγαρακι ραμιρεζι,,,,,,,,,,,,,,,,,ενδιαφερον οι κουβεντα παντως,,,ας μιλησουν οι δισκαδες,,,

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που επικρατεί μια τρομοκρατία όπως λες είναι γιατί το ψάρι είναι ευαίσθητο. Αυτό είναι γεγονός...

Δεν είναι τυχαία που σε κάθε σπίτι Δισκά θα βρεις και ενυδρείο καραντίνα/νοσοκομείο, αλάτι Ektozon και φάρμακα :hysterical:

Όσο για τα προβλεπόμενα συμφωνώ, και δεν είναι μόνο για Δίσκους, αυτό ισχύει για όλα τα ψάρια ενυδρείου. Συστηματικές αλλαγές ποιοτικου νερού, σεβαστός όγκος νερού για αποφυγεί προβλημάτον, σωστός αριθμός κοπαδιού (το ιδανικό είναι 10) και ποικοιλία στην διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το θέμα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου που είναι μόνο εμπειρική σε αυτούς τους 8-9 μήνες που συντηρώ μαγαλώνω και προσπαθώ να αναπαράγω δίσκους.

Πιστεύω λοιπόν ότι όσον αφορά τον συνδιασμό φυτεμένο ενυδρείο και ξύλα οι δίσκοι (για αναπαραγωγής μιλάμε πάντα) νομίζουν ότι είναι στον παράδεισο.

Περιτό να σας πώ ότι ζευγάρια δίσκων αν και έβαζα κώνο αναπαραγωγής μέσα, πήγαιναν και στο πιό μικρό ξυλαράκι και γένναγαν αδιαφορώντας για τους κώνους.

Τα φυτά είναι σίγουρα ρουφίχτρες νιτρικών, φωσφορικών κλπ και σίγουρα βοηθούν έναν "τεμπελάκο" αρκεί να προσθέτει κάπου - κάπου ιχνοστοιχεία.

Επίσης νομίζω σε ότι αφορά φυτά και ξύλα είναι να μην αλλάζουμε πολύ το χώρο τους. Αν γίνει αυτό όσο και να ενοχλήσουμε τα ψάρια δεν παίρνουν χαμπάρι. Εγώ κλάδευα κανονικά και οι δίσκοι ήταν εκεί τριγύρω σαν να μην τρέχει τίποτα. Ακόμη και ο 2χρονος γυιός μου πάει κάποιες φορές στο τζάμι και τα ενοχλεί και αυτά πάνε μπροστά του και τον κοιτάνε.

Στην αρχή του ενυδρείου που έκανα συχνα χωροταξικές αλλαγές σε ξύλα και φυτά (αν και άλλαζα τακτικά νερό) όντως είχα άσχημες εμπειρίες απο στρες, αρρώστιες ακόμα και θανάτους.

Σε μεγάλα συστήματα 400 - 500λ και παραπάνω και φυτεμένο μια αλλαγή 30-40% την εβδομάδα είναι καλή. Διαφορετικά ένα 20-25% κάθε 4 μέρες πρέπει να γίνεται. Αν το νερό είναι ακριβώς ίδιας θερμοκρασίας και ph με το νερό του ενυδρείου, βάλουμε το νερό πολύ σιγά μέσα και δεν πολυβάλουμε χέρια οι δίσκοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Επίσης νομίζω σημαντικό ρόλο στις αλλαγές παίζει και το αν δίνουμε κρέας ή σκουλήκια στα ψάρια. Τότε οι αλλαγές πρέπει να είναι πιό συχνές κατα μία τουλάχιστον την εβδομάδα. Εγώ προσωπικά καρδιά, σκουλήκια τα έκοψα οριστικά στο κυρίως ενυδρείο μου και τα δισκάκια μου δεν είχαν απο τότε κανένα εντερικό πρόβλημα.

Στα μωρά που μεγαλώνω δίνω καρδιά σε συνδιασμό πάντα με σπιρουλίνα και κλείσιμο των φίλτρων την ώρα του φαγητού, αλλά έχοντας φτιάξει ένα αυτόματο σύστημα αλλαγών - πλήρωσης μπορώ και αλλάζω καθημερινά νερό μετά το βραδυνό τάισμα χωρίς κόπο.

Για τους συγκατοίκους να πώ ότι μερικά cory είναι εντάξει.

Στα άλλα διακοσμητικά ψάρια που συνήθως έχουμε γύρω από τους δίσκους μας (νέον, καρδινάλιοι κλπ) κατέληξα ότι δεν χρειάζονται γιατί είναι πιο εύκολα να ασθενήσουν και να κολλήσουν και τους δίσκους.

Φανταστείτε ένα νεον που τσιμπολογάει καρδιά ας πούμε (που θα τσιμπολογίσει γιατί κάποιες φορές είναι αδύνατο να φάει flakes αφού δεν προλαβαίνει) πόσο εύκολα θα πάθει εντερικά, και άν το πάρουμε ποτέ χαμπάρι για να το βγάλουμε έξω.

Τελειώνω το σεντόνι λέγοντας ότι σε ένα φυτεμένο ενυδρείο συν κάποια ξύλα χωρίς υπερβολές (να έχουν και χώρο να κολυμπήσουν) και φυσικά σωστές αλλαγές νερού, τα δισκάκια μας θα είναι υγιέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που επικρατεί μια τρομοκρατία όπως λες είναι γιατί το ψάρι είναι ευαίσθητο. Αυτό είναι γεγονός...

Δεν είναι τυχαία που σε κάθε σπίτι Δισκά θα βρεις και ενυδρείο καραντίνα/νοσοκομείο, αλάτι Ektozon και φάρμακα :wootwoot:

Όσο για τα προβλεπόμενα συμφωνώ, και δεν είναι μόνο για Δίσκους, αυτό ισχύει για όλα τα ψάρια ενυδρείου. Συστηματικές αλλαγές ποιοτικου νερού, σεβαστός όγκος νερού για αποφυγεί προβλημάτον, σωστός αριθμός κοπαδιού (το ιδανικό είναι 10) και ποικοιλία στην διατροφή.

Συμφωνώ σε όλα εκτός ότι ο δίσκος είναι ευαίσθητος.

Σε παλιότερα ενυδρεία που είχα και μάλιστα αρκετά μεγάλα, είχα ζωοτόκα που τα θεωρούν εύκολα.

Σε πληροφορώ ότι αν και είχα σταθερές ρουτίνες και ασχολιόμουν, είχα περάσει όλες τις ασθένειες που υπάρχουν στα ψάρια. Και πολλές φορές ότι και να έκανα τα ψάρια τα έχανα.

Οι δίσκοι από την πρώτη μέρα που θα νοιώσουν κάτι αν τους παρατηρείς το έχεις καταλάβει.

Επίσης έχουν την αντοχή να περάσουν από 2 και 3 θεραπείες και να τα καταφέρουν μια χαρά.

Πολλοί σε δίσκους με εντερικά που μπορεί να φτάσει μέχρι και hexamita απλά δίνουν σπιρουλίνα και ο δίσκος επανέρχεται.

Δεν είναι οι δίσκοι μόνιμα άρρωστοι όπως υπάρχει αυτή η εικόνα.

Δεν σημαίνει πάντα ότι μόλις σκουρίνει λίγο ένας δίσκος ότι αρρώστησε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...