Jump to content

Θελω να βαλω στο ενυδρειο μου δισκους !!!!


Geosid

Recommended Posts

Eαν ειναι τοσο ευκολο Μπαμπη βρες μου φαρμα στη Βουλγαρια και τα αλλα αστα σε μενα :D

Έχεις πμ. :hysterical:

Στείλε μήνυμα ότι θα πας να πάρεις 300 δισκάκια να δεις τι θα σου απαντήσει. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπάμπη δεν χρειάζεσαι 300 δισκάκια.

Έχει μεγάλα μαγαζιά στην Σόφια και στην Φιλιπούπολη που πουλάνε δισκάκια σε μέγεθος 7 cm με € 10.

Αν πάρεις περισσότερα σίγουρα θα κάνουν και καλύτερη τιμή.

Είχα πάρει παλαιότερα, και τα ψάρια ήταν μια χαρά, απλά εγώ δεν ήξερα όσα έπρεπε για το being αλλά κυρίως για το well being τους και τα έχασα αλλά και αυτό μετά απο 7-8 μήνες. Μιλάμε για blue diamonds, cobalts και marlborro red κ.α έτσι όχι για ότι νάναι.

Θα ανέβω Σόφια για δουλειές σε 1-2 εβδομάδες, και αν θέλεις σου λέω τι βρήκα.

Σημ. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν κάποια μαγαζιά που πουλάνε δισκάκαι απο Βουλγαρία χωρίς φυσικά να το λένε. Ξέφυγε όμως απο έναν έμπορο πριν μέρες πάνω σε μια συζήτηση που είχαμε και έπεθα πλάκα γιατι το έπαιζε και "ποιοτικός".

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω μερικους μεχρι 8 ph!!

H αξια η χρηματικη ειναι σχετικη μιας και <παιζουν> πολλοι παραμετροι.

Μια παραμετρος που δεν εχουν παρει χαμπαρι ειναι απο ποιο κρατος ερχονται.

π.χ στην ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 12ρης ΔΙΣΚΟΣ λιανικη εχει 10 ευρω!!!!

πετρος :D

Φίλε Πέτρο δυστυχώς 10 € δεν έχει αλλά είναι σίγουρα πολύ φτηνότερος απο την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη δεν χρειάζεσαι 300 δισκάκια.

Έχει μεγάλα μαγαζιά στην Σόφια και στην Φιλιπούπολη που πουλάνε δισκάκια σε μέγεθος 7 cm με € 10.

Αν πάρεις περισσότερα σίγουρα θα κάνουν και καλύτερη τιμή.

Είχα πάρει παλαιότερα, και τα ψάρια ήταν μια χαρά, απλά εγώ δεν ήξερα όσα έπρεπε για το being αλλά κυρίως για το well being τους και τα έχασα αλλά και αυτό μετά απο 7-8 μήνες. Μιλάμε για blue diamonds, cobalts και marlborro red κ.α έτσι όχι για ότι νάναι.

Θα ανέβω Σόφια για δουλειές σε 1-2 εβδομάδες, και αν θέλεις σου λέω τι βρήκα.

Σημ. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν κάποια μαγαζιά που πουλάνε δισκάκαι απο Βουλγαρία χωρίς φυσικά να το λένε. Ξέφυγε όμως απο έναν έμπορο πριν μέρες πάνω σε μια συζήτηση που είχαμε και έπεθα πλάκα γιατι το έπαιζε και "ποιοτικός".

Δεν έχω καμία προκατάληψη με την Βουλγαρία αλλά εντάξει στη κουβέντα. Δεν θα ήθελα να βάλω όμως δισκάκια από άγνωστη αγορά στα ενυδρεία μου. Μπορεί να είναι και σούπερ αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά τι εννοείς "άγνωστη αγορά"?

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά τι εννοείς "άγνωστη αγορά"?

Άγνωστη αγορά είναι ότι δεν θα ξέρω αν οι γονείς είναι ίδιου strain όπως οι Γερμανοί ή οι Ασιάτες.

Φαντάζεσε να πας να ζευγαρώσεις 2 turquoise και να σου βγεί ψαράκι piggeon ή cobalt; :D

Αυτό είναι το λιγότερο.Έχουμε δεί ποτέ φώτο των ψαριών;

Γιατί οι φάρμες τους έχουν μόνο 4-5 είδη ψαριών και ποτέ μεγάλα; Γιατί πουλάνε πολύ ή γιατί δεν ζούν τόσο ώστε να μεγαλώσουν;

Στο βωμό του κόστους ξέρεις τι τρώνε τα ψάρια;

Έχεις δει ποτέ βίντεο απο τις φάρμες τους;

Οι Ασιάτες τουλάχιστον δεν ντρέπονται να σου δίξουν ότι 2 φορές την ημέρα αλλάζουν όλο το νερό τους, και ας το χύνουν στο πάτωμα. :hysterical: .

Θα προτιμήσω να πάρω ένα ψάρι που ζεί σε ολοκάθαρο νερό, παρά ένα που δεν ξέρω τίποτα. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Mod. Note.....

Ενα θεμα που ξεκινησε ωραια, με σκοπο να μεινει καπως σαν οδηγος για τους νεους αναγνωστες, αρχισε να κουραζει με συζητηση αχρηστη για οποιον ετοιμαζεται να στησει νεο ενυδρειο.

Ενημερωνω τους συμμετεχοντες αυτης της συζητησης οτι μπορουν να ανοιξουν ενα νεο θεμα οσον αφορα στους εκτροφεις ανα τον πλανητη.

Το θεμα του Geosid θα καθαριστει μεχρι αυριο απο τα ασχετα ποστ.

Ευχαριστω για την κατανοηση :D

Link to comment
Share on other sites

@BiggBilly

Απο εκεί και πέρα την θερμοκρασία την κρατώ σταθερά για μικρά και ενήλικα.

Απλά όσοι επιλέγουν να έχουν υψηλές θερμοκρασίες πρέπει να ταίζουν πολύ

(λόγου μεταβολισμού) και να αλλάζουν συχνά νερό (οι ακαθαρσίες "σαπίζουν"

με την ζέστη).

Επίσης πιστεύω ότι η θερμοκρασία λειτουργεί ως

αντιστάθμιση του χαμηλού PH μειώνει την βιολογική

ικανότητα του εντέρου και του μεταβολισμό του ψαριού.

Επίσης χαμηλό pH σημαίνει και λιγότερη τοξικότητα του NH3/4, NO2 και ΝΟ3.

Αλλά και κίνδυνο στην απρόβλεπτη αύξηση του PH.

Δεν διαφωνώ με εσένα BiggBilly αλλά θέλω να ακούσω

και τη γνώμη κάποιου που με επιτυχία κράτα ψάρια σε

ποιο ουδέτερες συνθήκες. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πιστεύω ότι η θερμοκρασία λειτουργεί ως

αντιστάθμιση του χαμηλού PH μειώνει την βιολογική

ικανότητα του εντέρου και του μεταβολισμό του ψαριού.

Αλλά και κίνδυνο στην απρόβλεπτη αύξηση του PH.

Δεν διαφωνώ με εσένα BiggBilly αλλά θέλω να ακούσω

και τη γνώμη κάποιου που με επιτυχία κράτα ψάρια σε

ποιο ουδέτερες συνθήκες. :buttrock:

θα σου δειξω 1-2 φωτο απο 1-2 ψαρια και θελω να μαντεψεις σε τι ph κρατιουνται :buttrock:

IMG_6883.jpg

IMG_6886.jpg

IMG_6893.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια μαντεψια; :buttrock:

Μαρτυριαρη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε τις τσαχπινιές και να δούμε πώς θα βγάλουμε άκρη. :buttrock:

Ακρη στο θεμα του πεχα δεν προκειται να βγαλουμε , κατα καιρους η συγκεκριμενη κουβεντα εχει οδηγησει σε πολλους καυγαδες , οσο το σκαλιζουμε τοσο χαλαμε τις καρδιες μας .Γνωμη μου ειναι πλεον οτι μπορει να προσαρμοστει και σε χαμηλα και σε ουδετερα και σε υψηλα πεχα .Αρκει να μην ξεχναμε τον βασικο παραγωντα .... Καθαρο νερο ( συχνες αλλαγες ). :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να κανω ενα up εδω , ισως βοηθησει καποιους :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεισες και με το παραπανω,ωραιες γνωμες και ομορφα λογια,εγω ενα θα ηθελα να πω οσο αναφορα για την αγορα τους,ριχνοντας μια ματια στις αγγελιες εδω βρηκα αρκετους που διναν δισκους δικιας τους εκτροφης σε πολυ καλες τιμες και πιστευω οτι ειναι καλο να παρεις απο εναν συνχομπιστα απ το να πας σε ενα μαγαζακι και να σε κοιτανε στις τσεπες και αμα ρωτισεις και τπτ να σου πουν οτι να 'ναι!αυτα ειχα να πω....:)

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεισες και με το παραπανω,ωραιες γνωμες και ομορφα λογια,εγω ενα θα ηθελα να πω οσο αναφορα για την αγορα τους,ριχνοντας μια ματια στις αγγελιες εδω βρηκα αρκετους που διναν δισκους δικιας τους εκτροφης σε πολυ καλες τιμες και πιστευω οτι ειναι καλο να παρεις απο εναν συνχομπιστα απ το να πας σε ενα μαγαζακι και να σε κοιτανε στις τσεπες και αμα ρωτισεις και τπτ να σου πουν οτι να 'ναι!αυτα ειχα να πω.... :)

Eιναι καλο αρκει να ξερεις οτι ο χομπιστας το κανει πανω απο ολα για το χόμπι και οχι για το χρημα ....

Υπαρχουν αρκετα παιδια που το κανουν πραγματικα επειδη το αγαπανε ( το χόμπι ) ..... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δισκοι υπαρχουν αξιολογοι και σε καλες τιμες απο χομπιστες αλλα και απο καταστηματα.....

Υπαρχουν αρκετα καταστηματα που φερνουν καλα δισκακια σε προσιτες τιμες και δεν σε κοιτανε ολοι στην τσεπη.....

Υπαρχουν και σωστοι επαγκελματιες που μπορουν να σε καθοδηγησουν...

Επισης χομπιστες αρκετα χρονια στο χωρο των δισκων που βγαζουν γεννες και ταυτοχρονα μπορουν να σου πουν την προιστορια των ψαριων και πως αυτα μεγαλωσαν.....

Απλα τον δισκο απο που και να τον παρεις θελει ψαξιμο....

Αν διαβαζεις και προβληματιζεσαι βρισκεις πολυ ωραια ψαρια....

Οντως Γιωργο βοηθαει πολυ αυτο το θεμα..... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. οταν ξεκινησα το πρωτο μου ενυδρειο πριν πολλα χρονια δεν φανταζομουν την πορωση που θα παθαινα. οταν ασχοληθηκα με τους δισκους ξετρελαθηκα τελειως με αυτο το ψαρι. με την συμπεριφορα του με την ιεραρχια που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο με το οτι ο αρχηγος του κοπαδιου περνωντας τα χρονια παραδινει την αρχηγια σε καποιο αλλο ψαρι και αλλα πολλα. οταν εκανα την πρωτη μου αναπαραγωγη επαθα σοκ με την συμπερηφορα αναμεσα στο ζευγαρι. εφτασα στο σημειο να εχω 8 ενυδρεια μεσα στο σπιτι μου. δεν σας μιλαω για τα εξοδα!! το νουμερο ειναι αρκετα μεγαλο καθε μηνα. θελω να καταληξω οτι ολα γινονται απο την αγαπη για το χομπι και οχι για κατι αλλο. εγω αγοραζω δισκους και απο καταστηματα και απο φιλους που συνχομπιστες που πλεον το προτιμω γιατι βλεπω τι συνθηκες υπαρχουν και ξερω οτι το κανει απο αγαπη για το χομπι και οχι για το χρημα γιατι πιστεψτε με επειδη εχω κανει μερικες αναπαραγωγες ουτε το ενα 10ατο των χρηματων που εχω χαλασει δεν πηρα πισω. για το θεμα του ph θα πω την δικη μου γνωμη. εγω τους διατηρω σε 7.2-7.5ph χωρις να εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. οταν προκειτε για ζευγαρωμα ομως σιγουρα χρειαζοντε αλλες συνθηκες πιο πολυ για την σκληροτητα και οχι τοσο του ph. και συχνες αλλαγες νερου το πιο σημαντικο απο ολα. αγαπη για το χομπι λοιπον!! αυτα ειχα να πω.

Link to comment
Share on other sites

θα σου δειξω 1-2 φωτο απο 1-2 ψαρια και θελω να μαντεψεις σε τι ph κρατιουνται :D

IMG_6883.jpg

IMG_6886.jpg

IMG_6893.jpg

Γιώργο (Geosid) Τι θα γίνει με το pH?

Ένα χρόνο περιμένουμε.....

Κ

Link to comment
Share on other sites

Σε 8 ph ήταν τα ψάρια και είχα και γεννες ( ουρές ) όχι σκετα αυγά :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι γούστα.

Θυμάσαι μήπως σκληρότητες, γιατι εδώ πάνω το νερό είναι νταμαρήσιο.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Σε 8 ph ήταν τα ψάρια και είχα και γεννες ( ουρές ) όχι σκετα αυγά :)

ποποπο ασχετος....8 ph??αμαν πια ρε Γιωργο.....ριχτο στο 4...... :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωργο τι εννοεις ηταν σε 8ph; τωρα που ειναι γιατι ανησυχω!! σε ποια περιοχη ειχε τετοιο ηψηλο ph;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωργο τι εννοεις ηταν σε 8ph; τωρα που ειναι γιατι ανησυχω!! σε ποια περιοχη ειχε τετοιο ηψηλο ph;

Ο Γιωργος δεν εχει δισκους πια....ξεπουληθηκε το τομαρι......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...