Jump to content

Θελω να βαλω στο ενυδρειο μου δισκους !!!!


Geosid

Recommended Posts

Μόνο ο μεγάλος πορτοκαλί υπάρχει σε 7.4 πεχα στο ενυδρειο του πατέρα μου , όλοι οι άλλοι πουλήθηκαν :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ενταξει σε 7.4 καταλαβαινω. αλλα σε 8;;;; θα μου πεις ολα τα ζωντανα προσαρμοζονται ακομα και εμεις!!!! γιατι βρε προδοτη τα εδωσες;;;;;;;;;;; πλακα κανω να μην παρεξηγηθω, με ολο το θαρρος! σιγουρα θα ειχες τους λογους σου. οποτε το ξαναστησεις εδω ημαστε.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σε 7.4 καταλαβαινω. αλλα σε 8;;;; θα μου πεις ολα τα ζωντανα προσαρμοζονται ακομα και εμεις!!!! γιατι βρε προδοτη τα εδωσες;;;;;;;;;;; πλακα κανω να μην παρεξηγηθω, με ολο το θαρρος! σιγουρα θα ειχες τους λογους σου. οποτε το ξαναστησεις εδω ημαστε.

Nαι μου αρεσαν και μου αρεσουν , αλλα ηθελα να δοκιμασω κατι νεο ( πηγα σε reef )

Δεν ξερω εαν και ποτε θα στησω αλλο ενυδρειο , η καψα μου εφυγε , ενα διαστημα ειχα 11 ενυδρεια ( ψυχεδελια ) τωρα ενα και ειμαστε μια χαρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

και επειδη μου αρεσει να μιλαω με αποδειξεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι δίσκοι σαν είδος για τον α και β λόγο εξελίχθηκαν στο να ζουν στις δύσκολες συνθήκες του Αμαζονίου και επιβιώνουν εκεί που άλλα ψάρια δεν τα καταφέρνουν. Θέλουμε δεν θέλουμε η εξέλιξη τους είναι αυτή που είναι για τους παραπόταμους του Αμαζονίου.

Στις συνθήκες ενός ενυδρείου μπορούμε να κάνουμε οτιδήποτε να βάλουμε αφρικανούς με ασιάτες με αμερικανούς κτλ δεν υπάρχουν όρια ούτε σωστό ή λάθος και ας χτυπάει στα αυτιά μας κάπως. Θυμάμαι παλιά έλεγα "ά καλά αυτός έχει αφρικάνους με αμερικάνες μα τι άσχετος", όμως εγώ που ήμουν "διαβασμένος" έκανα χειρότερα λάθη και είχα και περισσότερούς θανάτους.

Ο καθένας παίζει όπως θέλει, εμείς ορίζουμε την σύνθεση και τις συνθήκες όπως μας αρέσει ή βολεύει. Καθαρό νερό, φαγητό, επιτήρηση και εμπειρία και το οποιοδήποτε ψάρι θα πάει καλά, θα έχουμε γέννες εγγόνια κτλ. Ο κάθε χομπίστας είναι ελεύθερος να απολαμβάνει το ενυδρείο του όπως θέλει και να μην ταλαιπωρείται αν δεν το θέλει ή δεν ταιριάζει με την ιδεολογία του. Τα ψάρια μόνο που είναι σε έναν κύβο από νερό είναι ακρωτηριασμένα από οποιοδήποτε στοιχείο της φύσης.

Προσωπικά πιστεύω ένας απαιτητικός χομπίστας τείνει σε βιοτοπικό (σύνθεση ψαριών, φυτών, πεχά σκληρότητες κτλ). Και όσο για τους Δίσκους το ότι τα εκτροφεία τους πήγαν το πεχά στα αλκαλικά επίπεδα είναι καθαρά για εμπορικούς λόγους ώστε να καταρηφθεί ο μύθος του Δίσκου σαν δύσκολο ψάρι, αφού έχαναν τεράστιο κομμάτι της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...