Jump to content

τι ψαρια και τι φυτα μπορω να βαλω σε 15 λιτρα?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πόσα ξέρεις,πόσα ξέρεις. :):P

Τι δίχτυ χρησιμοποιείς για τέτοια κατασκευή? πχ αυτό που είναι τυλιγμένα τα λεμόνια στο σούπερ μάρκετ(πλαστικό κίτρινο συνήθως) κάνει? ή ακόμα καλύτερα πράσινο που μπορούμε να βρούμε?

Link to comment
Share on other sites

Τι δίχτυ χρησιμοποιείς για τέτοια κατασκευή? πχ αυτό που είναι τυλιγμένα τα λεμόνια στο σούπερ μάρκετ(πλαστικό κίτρινο συνήθως) κάνει? ή ακόμα καλύτερα πράσινο που μπορούμε να βρούμε?

ανοξειδωτο μεταλλικο

(τεστ: να μη το πιανει ο μαγνητης)

το πλαστικο αυτο κανει σαν υλικο (το χρησιμοποιω τις πετρες στο γαριδαδικο, αφου το πλυνω καλα) αλλα δεν θα στεκεται στο τζαμι ευκολα, θα σου κανει τη ζωη δυσκολη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ανοξειδωτο μεταλλικο

(τεστ: να μη το πιανει ο μαγνητης)

το πλαστικο αυτο κανει σαν υλικο (το χρησιμοποιω τις πετρες στο γαριδαδικο, αφου το πλυνω καλα) αλλα δεν θα στεκεται στο τζαμι ευκολα, θα σου κανει τη ζωη δυσκολη.

Ρίξε και καμιά ιδέα από που να το πάρουμε :):P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα ανοξείδοτο στο ενυδρειάκι.Είχα από παλιά αλλά έχει πάρει το μάτι μου στο Leroy αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου με αφορμη αυτα που διαβασα θελω και εγω να ρωτησω..εχω και εγω ενα 15λιτρο χωρις καπακι ομως..οι γαριδουλες χρειαζονται καπακι..??μπορουν να μπου σε 15 λιτρα 10 με 15 γαριδες..??

Link to comment
Share on other sites

Ένα στήσιμο που είχα κάνει πριν λίγο καιρό στο συγκεκριμένο ενυδρείο με red cherry.Απαιτεί όμως μεγάλη προσοχή γιατί τα λίτρα είναι λίγα και για αρχή δε θα στο πρότεινα.Τώρα κατοικούν σαλιγκάρια Anentome helena για αναπαραγωγή και 2 γατόψαρα Hara jerdoni.

Image1.jpg

τη φυτα εχεις βαλει..??σκευτομαι να σε αντιγραψω... :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο υπήρχαν: Flame moss, Weeping moss, Christmas moss, Cladophora Aegagropila,Valisneria nana,

hemianthus micranthemoides, Rotala rotundifolia και ποταμίσιο φυτό (πίσω από την πέτρα) όπως η Cabomba caroliana σε τριπλάσιο μέγεθος,το οποίο κλάδευα πολύ συχνά και έμενε σα θάμνος. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια πριν λιγο πηρα το ενυδριο πειραζει να το ξεπλυνω και να το γεμισω με νερο για να στρωσει το φιλτρακι χωρις να βαλω τιποτα μεσα???

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να βαλεις το υποστρωμα με νερο ως τη μεση του ενυδρειου αλλα αμα θες κανε το ετσι. μπορεις να το ξεπλυνεις και με λιγο ξιδι για καλυτερο καθαρισμα, και μετα πολυ καλο πλυσημο. γεμισε, βαλε αντιχλωριο, βαλε το φιλτρο σε λειτουργια και μετα ριξε τα ζωντανα βακτηρια. οταν θα παρεις πχ χαλικι, τοτε θα κατεβασεις τη σταθμη του νερου στο μισο περιπου, θα κλεισεις το φιλτρο για αυτα τα δυο λεπτα που θα σου παρει, και θα βαλεις το χαλικι. μετα θα το ανακατεψεις στο βυθο να φυγει ο αερας που εχει παγιδευτει και μετα συμπληρωνεις νερο με αντιχλωριο...

με αυτη τη σειρα. πηρες αυτο απο το τζαμπο?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο πηρα...πηγα και σε πετ σοπ για να ρωτησω τιμες αλλα ολα ηταν πανακριβα και συν το χαλικι τα ψαρια και τα φυτα θα ηταν ακομα πιο πανακριβα...τελος παντων τωρα οτι εγινε εγινε λοιπον θα κανω οτι μου ειπες και οταν παρω χαλικι βλεπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο πηρα...πηγα και σε πετ σοπ για να ρωτησω τιμες αλλα ολα ηταν πανακριβα και συν το χαλικι τα ψαρια και τα φυτα θα ηταν ακομα πιο πανακριβα...τελος παντων τωρα οτι εγινε εγινε λοιπον θα κανω οτι μου ειπες και οταν παρω χαλικι βλεπουμε... :)

και εγω με αυτο ξεκινησα για το μονομαχο μου, σε 1 μηνα ειχα παρει πιο μεγαλο, αλλα την ειχε παλεψει. ειχα παρει και ενα θερμοστατη γλωσσα για να μην πιανει χωρο αλλα ειχα μεσα μονο το μονομαχο και λιγο κερατοφυλλο...

Link to comment
Share on other sites

και εγω εβαλα θερμοστατη τον ειχα απο το 300αρι μου.να σε ρωτησω κατι γιατι να ριξω βακτιρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θα ελεγα να μη βαλεις βακτηρια. Στρωσιμο με αμμωνια η με μπολι απο υγιες ενυδρειο ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τα βαλεις για να βοηθησεις τη βιολογια σου να παρει τα πανω της. αν βρεις και μπολι ακομα καλυτερα. αλλα σε νεοσυστατο ενυδρειο ποτε δεν ειναι κακο να ριξεις βακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

απο βδομαδα θα παω να αγορασω χαλικι,φυτα.αντιχλωριο και βακτιρια πειραζει που δν εχω ριξει ακομα...??

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

απο βδομαδα θα παω να αγορασω χαλικι,φυτα.αντιχλωριο και βακτιρια πειραζει που δν εχω ριξει ακομα...??

απλα θα αργησεις λιγο ακομα να βαλεις ψαρι... δεν υπαρχει αλλο θεμα...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω υπομονη και μετα απο 2 μηνες πουλεει ο λογος δν με πειραζει να βαλω ψαρι

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω υπομονη και μετα απο 2 μηνες πουλεει ο λογος δν με πειραζει να βαλω ψαρι

φιλε αν εχεις τετοια υπομονη θα τα πας παααρα πολυ καλα με τα ενυδρεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων αυτο ειναι αναλογος στον ανθρωπο το θεμα μου ειναι οτι το νερο στο τανκ εχει ψιλοθολοσει λιγο πολυ λιγο και δν ξερω το γιατι αφουδν εχω τιποτα μεσα μονξο το φιλτρο και τον θερμοστατη.... :)

Link to comment
Share on other sites

εβαζες και τροφη? μπορει να ειναι bacteria bloum

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...