Jump to content

τι ψαρια και τι φυτα μπορω να βαλω σε 15 λιτρα?


Recommended Posts

κοιτα το ενυδριο στρωνεται ακομη οποτε μεσα εχω μονο χαλικι κια απο ζουμια μονο αντιχλοριο και απο βδομαδα κανενα φυτακι....

Νιτριβεκ δεν εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βακτιρια??οχι γιατι δν ειχε...

Φιλε μου δεν εχω παρακολουθησει το θεμα σου αλλα 4 σελιδες τι γραφατε;Μονο με αντιχλοριο δεν στρωνει ενα ενυδρειο.Τζαμπα το εχεις και δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

ενοειται πως θα βαλω βακτιρια απλα επηδη μενω σε επαρχια δν μπορω να παω κατηιμερινα σε πετ σοπ της καρδιτσας αλλα απο βδομαδα θα ξανα παω και θα παρω αλλα τωρα με τα αλατα τινα κανω...δν επιασε ακομη αλλα ακουμποντας απο μεσα το τζαμι καταλαβα πως αρχιζει να πιανει.. :)

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

Οταν εξατμιζετε το νερο αφηνει ολα τα ιχνοστοιχεια (αλατα)πανω στο γυαλι.Για να το αποφυγεις πρεπει να συμπληρωνεις νερο.Να βαλεις νιτριβεκ και μετα που θα στρωσει να βαλεις ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

ναι την ξερω τη διαδηκασια απλα πανω στο καπακι εχει σταγονιδια αλλα δν ξαναπευτουν στο νερο οποτε αφου δν πευτουν στο νερο πως δημιουργουνται αλατα???

Link to comment
Share on other sites

ναι την ξερω τη διαδηκασια απλα πανω στο καπακι εχει σταγονιδια αλλα δν ξαναπευτουν στο νερο οποτε αφου δν πευτουν στο νερο πως δημιουργουνται αλατα???

Αν καταλαβα καλα λεω απο υδρατμους

Link to comment
Share on other sites

ναι να διευκρινησω κατι ακομη τα αλατα δν σχηματιζοναι μονο στην επιφανεια του νερου αλλα σε ολο το τζαμι...

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι να κανω γιατι τα εχω χασει λιγο τωρα ειμαι και ασχετος απο ενυδρια πολυ θελει ο ανθροπως...

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

Τελικα χασαμε την μπαλα οπως λεει και ο φιλος μου ο Pozeras.Ξεκινα για να καταλαβω.Δηλ εχεις σε ολο το ενυδρειο αλατα;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μου ετυχε και πριν λιγες μερες το ιδιο και μου ειπε ο συνχομπιστας pozeras να το αδιασω και να δω τι ειναι και τελικα ηταν αλατα δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις απο μεσα τα τζαμια ειχαν πιασει κατι σκληρο και το τζαμι δν ηταν λειο σε ολο το τζαμι μιλαμε τωρα και σημερα παλι που κοιταξα αρχιζει να πιανει το ιδιο απλα δν ειναι προχωρημενη η κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι αλγη;Μηπως ηταν παλιο το ενυδρειο σου και δεν καθαριστηκε καλα;Γιατι το να πιανει αλατα πανω ,με την εξατμιση ειναι νορμαλ.Αλλα να πιανει καινουργια αλατα μεσα στο νερο,πρωτη φωρα το ακουω.Κατι δεν καταλαβενω καλα.Ενα γυαλι δεν πιανει αλατα οταν καλυμμενο με νερο.Κατι παει στραβα. :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειναι αλατα...ουτε αλγη ειναιουτε τοτανκ ειναι παλιο πριν λιγες μερες το αγορασα

... ααα κια οταν στεγνωσε το φιλτρο απο το νετο ειχε κατι σαν σκονη....

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

εξω στο πλαστικο

Τοση ωρα γιαυτο μολαμε η για τα αλατα στο γυαλι.Αστο και θα φυγει απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

για τα αλατα στο γυαλι απλα θυμιθηκα αυτο απο την προηγουμενη φορα που το επαθα....θα κλαταρω τελειως..... :):)

Link to comment
Share on other sites

για τα αλατα στο γυαλι απλα θυμιθηκα αυτο απο την προηγουμενη φορα που το επαθα....θα κλαταρω τελειως..... :):thumbup:

Οτι θυμασε χαιρεσαι :) Σε λιγο πρεπει να φυγω,αν καποιοι αλλοι δεν σου λυσουν της αποριες,το ξεκιναμε απο την αρχη πρωι πρωι που θα ειναι καθαρο το μυαλο μας,θα εχουμε παρει και το καφεδακι μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτουμε τα πραγματα με λιγη λογικη θα καταλάβουμε τι συμβαινει για να διορθωσουμε (αν πρεπει να διορθωσουμε αναλογα τα ψαρια μας) το "προβλημα".

Δινω τα δεδομενα να βγαλουμε το συμπερασμα.

1. Το νερο που βαζουμε στο ενυδρειο μας (το πιο πιθανο να ειναι βρυσης) ειναι σκληρο ,αφου τετοιο νερο εχουμε στην Ελλαδα στις περισσοτερες περιοχες.

(δλδ αν μετρησουμε gH ή TDS θα βρουμε μεγαλη τιμη)

2. Το σκληρο νερο ειναι σκληρο γιατι εχει πολλα αλατα (τα αλατα δεν ειναι αλατι, αλλα ουσιες οπως ασβεστιο και μαγνησιο, χρησιμες για ζωα και φυτα. Αλλα ψαρια χρειαζονται για να ζησουν πιο μεγαλη ποσοτητα σε αλατα και αλλα ψαρια λιγοτερη και μαλιστα σε συγκεριμενες ποσοτητες το καθε ειδος).

3. Οσο πιο πολλα αλατα στο νερο τοσο πιο σκληρο.

4. Το νερο οταν εξατμιζεται σε υδρατμους αφηνει πισω του ολα αυτα τα αλατα και φευγει στην ατμοσφαιρα σκετο νερο χωρις αλατα

5. Συμπερασμα απο ολα τα παραπανω: νερο χωρις αλατα ισον μαλακο νερο.

6. Συμπερασμα απο ολα τα παραπανω: για να ερθει το νερο του ενυδρειου στην ιδια σκληροτητα μετα απο εξατμιση, πρεπει εμεις να συμπληρωνουμε την ποσοτητα που εξατμιστηκε με μαλακο νερο χωρις αλατα.

7. Ακομα κι ετσι ομως θα βλεπουμε καποια αλατα στα τζαμια και στα πλαστικα αφου το νερο στο ενυδρειο ειναι απο την αρχη σκληρο.

8. Αν θελουμε να μη βλεπουμε καθολου αλατα στο ενυδρειο πρεπει να εχουμε εξαρχης μαλακο νερο και να αναπληρωνουμε και το εξατμιζομενο με μαλακο νερο.

Σημειωση: Καποια ζωντανα οπως τα σαλιγκαρια τραβανε αλατα απο το νερο για την αναπτυξη και συντηρηση του κευφους τους.

Συμπερασμα: Αναλογα την ποσοτητα των σαλιγκαριων, μπορει να μαλακωνει το νερο του ενυδρειου και εμεις να χρειαζεται να αναπληρωνουμε παλι με σκληρο νερο, για να ισσοροπησει.

Ερωτηση: Τα ψαρια μας θελουν σκληρο νερο?

Απαντηση: Τοτε πρεπει να βαζουμε σκληρο νερο και να υπομενουμε τα αλατα

Ερωτηση: Τα ψαρια μας θελουν μαλακο νερο?

Απαντηση: Τοτε πρεπει να τους βαζουμε μαλακο νερο (υπαρχουν γραμμενες οι μεθοδοι πως μαλακωνουμε νερο). Ετσι δεν θα βλεπουμε και αλατα και δεν θα χρειαζεται καθαρισμα κλπ

Σημασια εχει λοιπον, τι νερο θελουν τα ψαρια μας, και εμεις να τους το δινουμε, χωρις να μας πειραζει να βλεπουμε τα αλατα.

Αλλιως πρεπει να τα καθαριζουμε συχνα απο τα τζαμια κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...