Jump to content

Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα ενυδρείο 350lt και υπολογίζω να ξεκινήσω το στρώσιμο μέσα στο σαββατοκυρίακο. Το πρόβλημα μου είναι το εξής...

Πήγα σε ένα μαγαζί και μίλησα με τον υπεύθυνο για το ενυδρείο. Ζήτησα τη συμβουλή του για το στρώσιμο και μου έδωσε το aqutan και το nitrivec. Μου υπέδειξε τη δοδολογία που θα προσθέτω στο νερό για 8 μέρες και μου είπε πως σε 8 μέρες θα είναι έτοιμο. Όταν επιχείρησα να κάνω αναφορά στο θέμα της αμμωνίας, δεν ήθελε να ακούσει κουβέντα. Διαβάζοντας τα άρθρα για τον κύκλο του αζώτου, κατάλαβα πως ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος είναι με αμμωνία. Τώρα το μπέρδεμα είναι το εξής:

1. Αρκούν αυτά τα χημικά για να στρώσει το νερό?

2. Χρειάζεται να προσθέτω αμμωνία συγχρόνως με τα παραπάνω?

3. Ή είναι καλύτερα να κάνω το στρώσιμο μόνο με αμμωνία χωρίς να προσθέσω τίποτα άλλο?

:lmao:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα χημικά από μόνα τους δεν κάνουν και ιδιαίτερη δουλειά!

Χρειάζεται να βάζεις σταδιακά και ψάρια μέσα σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες τις Sera!

Εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτή τη μέθοδο και προτιμώ την Αμμωνία!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι την sera σαν εταιρια ουτε και την αμμωνια.Θα σου προτεινα να βαλεις ενα σκληρο ψαρι σαν τα γκουραμι που ειχα και εγω τον πρωτο μηνα για στρωσιμο,ταισμα πολυ λιγο και μια φορα την μερα ή μια φορα στις 2 μερες για να μην ανεβει η αμμωνια μιας και δεν θα εχεις βακτηρια και θα σου προτεινα το stress zyme της aquarium pharmaceuticals καθως και το stress coat της ιδιας εταιριας για να κανεις το νερο συμβατο για τους οργανισμους του ενυδρειου αφαιρει το χλωριο κ.α

Καλη επιτυχια και μην βιαστεις να βαλεις ψαρια αστο ετσι 1-2 μηνες ωστε να εισαι οκ απο βακτηριδια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν θα πρότεινα να βάλει ψάρι μέσα τον πρώτο μήνα ούτε για αστείο!

Τι μας φταίει το ψαράκι όσο σκληρό και αν είναι!

Σίγουρα μετά τον πρώτο μήνα και μετά από μετρήσεις μπορείς να βάλεις μέσα το πρώτο σου ψάρι και σιγά σιγά να αυξάνεις τον αριθμό τους!

Αν και με αυτή την τελείως φυσική διαδικασία δεν είμαι απόλυτα εξοικειωμένος (το έχω απλά συζητήσει με έναν φίλο) και θα ήθελα να σου την εξηγήσει κάποιος πιο ειδικός!

Link to comment
Share on other sites

Ή βάζεις Αμμωνία σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες που θα βρεις στο σχετικό άρθρο ή ξεκινάς τον κύκλο με λίγη τροφή που θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο!

Μπορείς να προσθέτεις και ζωντανά βακτήρια αν και δεν νομίζω να υπάρχει λόγος!

Και στις δύο περιπτώσεις θα σού πρότεινα να αυξήσεις λίγο την θερμοκρασία για να επιταχύνεις τις διαδικασίες!

Ακριβή τιμή θερμοκρασίας δυστυχώς δεν ξέρω να σου μια και εγώ το ψάχνω ακόμα!

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι γύρω στους 28 βαθμούς!

Απλά για αυτό το ζήτημα περίμενε επιβεβαίωση από κάποιον γνώστη!

Link to comment
Share on other sites

Αν στρώσεις το ενυδρείο με ψάρι, κινδυνεύει να αρρωστήσει και να πεθάνει. Στην καλύτερη περίπτωση, απλά θα το βασανίσεις για όσο καιρό διαρκέσει το στρώσιμο. Δεν υπάρχουν "σκληρά" ψάρια... Το γεγονός ότι κάποια αντέχουν περισσότερο από άλλα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα χρησιμοποιούμε με αυτό τον τρόπο.

Αν στρώσεις το ενυδρείο με τη διαδικασία της αμμωνίας, θα έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου, απέναντι στη φύση... Απλά θα χρειαστείς λίγο περισσότερο χρόνο.

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις έτοιμα βακτηρίδια από χομπίστα - από ήδη στρωμένο ενυδρείο - και να τα ρίξεις μέσα, μπολιάζοντας το δικό σου φίλτρο και γλυτώνοντας χρόνο και παίδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει πολλες φορες οτι δεν προτεινεται το στρωσιμο με ψαρι.

Ο καλυτερος τροπος ειναι το στρωσιμο με αμμωνια, προσθετοντας οχι απαραιτητα και ζωντανα βακτηρια, θα βοηθησει πολυ το στρωσιμο.

Η θερμοκρασια στους 30 ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει πολλες φορες οτι δεν προτεινεται το στρωσιμο με ψαρι.

Ο καλυτερος τροπος ειναι το στρωσιμο με αμμωνια, προσθετοντας οχι απαραιτητα και ζωντανα βακτηρια, θα βοηθησει πολυ το στρωσιμο.

Η θερμοκρασια στους 30 ειναι ΟΚ.

32614[/snapback]

Οπότε, αν κατάλαβα καλά, αφήνω στην άκρη τα χημικά κα ξεκινώ στρώσιμο ΜΟΝΟ με αμμωνία...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αν κατάλαβα καλά, αφήνω στην άκρη τα χημικά κα ξεκινώ στρώσιμο ΜΟΝΟ με αμμωνία...

32627[/snapback]

Παραληλα μπορεις να ριχνεις και βακτηρια,παντα συμφωνα με τις οδηγιες,κακο δεν κανουν.

Να προσεχεις μονο να μην μηδενιστει η αμμωνια για να μην πεινασουν.

Καλη συνεχεια και οτι θελεις εδω ειμαστε παλι!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Με τα βακτήρια κακό δεν κάνεις,καλό κάνεις.

Απλά θα επιταχύνεις λίγο έως πολύ την δημιουργία αποικιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...