Jump to content

ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΙΠΑΣΜΑΤΟΣ


pan

Recommended Posts

Καλησπερα εχω μερικα φυτα ανθεκτικα χωρις απαιτησεις εχω δισκους μαζι.(π.χ ανουμπιες,egeria densa κ.τ.λ) καταλαβαινεται για τι φυτα μιλαω εχω βαλει υποστρωμα δεν θυμαμαι τι μαρκα.Τα φυτα στην κορυφη ειναι μια χαρα ενω απο εκει και κατω κοτσανι μπορει να λειπει σιδηρο και αλλα συστατικα δεν εχω τεστ και δεν εχω και πολλες απαιτησεις απο τα φυτα.Τωρα θα βαλω και co2 για το ph μου επλιζω οτι θα τα βοηθησει και αυτο.Μηπως ξερεται κανα καλο λιπασμα και ποιας εταιριας θα μου προτειναται να τους ριχνω ετσι για βοηθεια και για λιγο καλυτερο αποτελεσμα

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα λιπασμάτων, μάλλον φωτισμού είναι. Αν βάλεις λιπάσματα σε τέτοια φυτά που αναφέρεις, κινδυνεύεις με άλγες. Δες πως θα πάνε με το διοξείδιο, γράψε και λίγα για το φωτισμό σου και γενικότερα για το ενυδρείο (ποσότητα φυτών, λάμπες, watt, ώρες κλπ), για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι εμπειρότεροι...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 2 χ 0.6 χ 0.6 και εχω βαλει 4χ58w απλες λαμπες ξερω οτι ο φωτισμος δεν ειναι αρκετος αλλα δεν εχω και μεγαλες απαιτησεις απο τα φυτα και ουτε αυτα τα φυτα απο φωτισμο πιστευω.Το seachem flourish που ειδα στην σελιδα του istellas ειναι καλο;μου το εχουν προτεινει και μαγαζια μπορει να χρησιμοποιειθει μονο του ή σε συνδιασμο με κατι αλλο και κατα ποσον επηρεαζουν ολα αυτα τους δισκους γιαιτι αν τους επηρεαζουν εστω και λιγο να μην κανω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των λιπασμάτων είναι πολύπλοκο και πρέπει να ασχοληθεί κανείς πολύ διαβάζοντας και μαθαίνοντας όλες τις παραμέτρους σχετικά. Το λίπασμα που λες είναι μεν καλό, αλλά αυτό είναι σχετικό. Επιμένω ότι κινδυνεύεις με πολλές άλγες...

Link to comment
Share on other sites

θες περισσοτερο φως φιλε pan. το λιπασμα που αναφερεις ειναι πολυ καλο. με τους δισκους δεν θα εχεις κανενα προβλημα. οσο για τη δοσολογια δες τη συσκευασια και χρησιμοποιησε το με τσιγγουνια για να μην εμφανιστει αλγη.καλο θα ηταν να μην το ριξεις μονομιας αλλα με δοσεις με διαλλειμμα λιγων ημερων μεταξυ των δοσεων......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...