Jump to content

Τί ταΐζετε τους 'γάτους' σας?


Husky_Jim

Recommended Posts

Ώς φάν των γατόψαρων,χρησιμοποιώ πολλών ειδών τροφές για να ταΐζω τα κόρυ και τους πλέκο.

Εσείς τί τα ταΐζετε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και καλή αρχή. Εγώ τους δίνω τις OSI pellets, δισκία και στικς γαρίδας έχω μια αδυναμία στην συγκεκριμένη εταιρία.Τα ταϊζω 2 φορές την ημέρα. Τζίνια

Link to comment
Share on other sites

Welsi Gran της Tropica και τρώνε και από τα wafers των pleco

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Blue Fin Panaque και τα Αgamyxis στο ενυδρείο μου.

Τους ταϊζω κάθε βράδυ Tetra Tabimin kaι Plecomin.

Επίσης, κάποια φορά, τους δίνω ΤetraMin Granules.

Παλιά είχα και άλλα είδη pleco, τα οποία τάιζα εκτός από τις παραπάνω τροφές και με φρέσκα φρούτα και βρασμένα λαχανικά (κυρίως σπανάκι).

Link to comment
Share on other sites

Ώς φάν των γατόψαρων,χρησιμοποιώ πολλών ειδών τροφές για να ταΐζω τα κόρυ και τους πλέκο.

Εσείς τί τα ταΐζετε?

1116[/snapback]

Τετρα Πριμα - το τρωνε πολυ αν και εχω διαβασει οτι μεγαλο ποσοστο απο αυτο φευγει αχωνευτο, οποτε τους το δινω μια φορα στις 15 μερες, απλα για αλλαγη.

bloodworm, white and black mosquito larvae, gammarus, cyclops, MYSIS, artemia, lobster eggs, SERA catfish pellets. Τα Hikari θεωρουνται απο τις καλυτερες τροφες σε προπαρασκευασμενες. Επισης, γαριδοειδη (μια φορα τη βδομαδα με το κελυφος γιατι χρειαζονται το ασβεστιο), καβουρακι, μυδοειδη (cockles κτλ), καλαμαροχταποδα (χωρις το ουζο :) ), και για μεγαλυτερα ψαρια ξιφια, κομματακια τονο κτλ. Για τα μικρα γατακια κοψε τις γαριδες και τα μυδια σε πολυ μικρα κομματια, η βαλτα στο μπλεντερ. Επισης αγγουρι, σπανακι, κολοκυθακια, μανγκο, μπανανα, πατατα (αν και τα δυο τελευταια κανουν το νερο λιγο χαλια). Συνισταται και μπιζελι, (αποφλειωμενο και λειωμενο) αλλα οι δικοι μου δεν το τρωνε. Εγω τους δινω επισης και φυκια, τα οποια τα λατρευουν! Προσωπικα προσπαθω να τους ταιζω οσο το δυνατο περισσοτερο με φαγητα που θα ετρωγα και εγω πχ γαριδες απο τον ψαρα η το σουπερμαρκετ αντι για τις ειδικες για ψαρια. Ειναι καλυτερη ποιοτητα και πιο οικονομικο! Οι μαρκες που προτιμω ειναι: ΤΑΒLIS, OCEAN NUTRICION, TAP, CORKERS (oλες αυτες οι εταιρειες βγαζουν κατεψυγμενες τροφες), Wardley. Φυκια δεν ξερω αν κυκλοφορουν στην Ελλαδα σαν τροφη για ψαρια, αλλα εγω χρησιμοποιω τα μεγαλα πακετα που δινουν και στα γιαπωνεζικα εστιατορια για sushi!

Γενικη παρατηρηση μια και πιασαμε εδεσματολογια: Aν τα γατακια ειναι μικρα, η υπαρχουν μικρα και μεγαλα στο ιδιο ενυδρειο, καλο ειναι να προσθετουμε σε καθε γευμα και ειδικο φαγητο για τα μωρα, κυριως αυγα εντομων και ψαριων και σκουληκακια. Αντιστροφως, για πιο μεγαλα ψαρια ενδυκνυται να χρησιμοποιουμε πιο χορταστικο φαγητο, οπως καλαμαρακια, γαριδες, μυδια, χταποδακι κτλ. Και μην ξεχνατε τα σαλατικα τους, τα χρειαζονται!

Τα γατακια (πλεκο-) εχουν αργο μεταβολισμο σε γενικες γραμμες οποτε το ταισμα 2-3 φορες την εβδομαδα τους αρκει. Εξαιρεση τα μωρα, τα οποια πρεπει να τρωνε ημερισιως. Οποιοι εχουν μικρους και μεγαλους μαζι πρεπει κατα συνεπεια να τους ταιζουν ολους ημερισιως διαφορετικα οι μεγαλοι θα τρωνε το φαγητο και τα μικρα .... τα δαχτυλα τους!

Aυτα και καλη τους ορεξη!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τετρα Πριμα - το τρωνε πολυ αν και εχω διαβασει οτι μεγαλο ποσοστο απο αυτο φευγει αχωνευτο, οποτε τους το δινω μια φορα στις 15 μερες, απλα για αλλαγη.

bloodworm, white and black mosquito larvae, gammarus, cyclops, MYSIS, artemia, lobster eggs, SERA catfish pellets. Τα Hikari θεωρουνται απο τις καλυτερες τροφες σε προπαρασκευασμενες. Επισης, γαριδοειδη (μια φορα τη βδομαδα με το κελυφος γιατι χρειαζονται το ασβεστιο), καβουρακι, μυδοειδη (cockles κτλ), καλαμαροχταποδα (χωρις το ουζο  :D  ), και για μεγαλυτερα ψαρια ξιφια, κομματακια τονο κτλ. Για τα μικρα γατακια κοψε τις γαριδες και τα μυδια σε πολυ μικρα κομματια, η βαλτα στο μπλεντερ. Επισης αγγουρι, σπανακι, κολοκυθακια, μανγκο, μπανανα, πατατα (αν και τα δυο τελευταια κανουν το νερο λιγο χαλια). Συνισταται και μπιζελι, (αποφλειωμενο και λειωμενο) αλλα οι δικοι μου δεν το τρωνε. Εγω τους δινω επισης και φυκια, τα οποια τα λατρευουν! Προσωπικα προσπαθω να τους ταιζω οσο το δυνατο περισσοτερο με φαγητα που θα ετρωγα και εγω πχ γαριδες απο τον ψαρα η το σουπερμαρκετ αντι για τις ειδικες για ψαρια. Ειναι καλυτερη ποιοτητα και πιο οικονομικο! Οι μαρκες που προτιμω ειναι: ΤΑΒLIS, OCEAN NUTRICION, TAP, CORKERS (oλες αυτες οι εταιρειες βγαζουν κατεψυγμενες τροφες), Wardley. Φυκια δεν ξερω αν κυκλοφορουν στην Ελλαδα σαν τροφη για ψαρια, αλλα εγω χρησιμοποιω τα μεγαλα πακετα που δινουν και στα γιαπωνεζικα εστιατορια για sushi!

Γενικη παρατηρηση μια και πιασαμε εδεσματολογια: Aν τα γατακια ειναι μικρα, η υπαρχουν μικρα και μεγαλα στο ιδιο ενυδρειο, καλο ειναι να προσθετουμε σε καθε γευμα και ειδικο φαγητο για τα μωρα, κυριως αυγα εντομων και ψαριων και σκουληκακια. Αντιστροφως, για πιο μεγαλα ψαρια ενδυκνυται να χρησιμοποιουμε πιο χορταστικο φαγητο, οπως καλαμαρακια, γαριδες, μυδια, χταποδακι κτλ. Και μην ξεχνατε τα σαλατικα τους, τα χρειαζονται!

Τα γατακια (πλεκο-) εχουν αργο μεταβολισμο σε γενικες γραμμες οποτε το ταισμα 2-3 φορες την εβδομαδα τους αρκει. Εξαιρεση τα μωρα, τα οποια πρεπει να τρωνε ημερισιως. Οποιοι εχουν μικρους και μεγαλους μαζι πρεπει κατα συνεπεια να τους ταιζουν ολους ημερισιως διαφορετικα οι μεγαλοι θα τρωνε το φαγητο και τα μικρα .... τα δαχτυλα τους!

Aυτα και καλη τους ορεξη!!! :D

1396[/snapback]

:):rolleyes::D

Η καλύτερη και πληρέστερη ποικιλία τροφής που έχω ακούσει......

Link to comment
Share on other sites

:)  :rolleyes:  :D

Η καλύτερη και πληρέστερη ποικιλία τροφής που έχω ακούσει......

1398[/snapback]

Ξεχασα να σου πω, μετα απο αυτα κλειστους στα Πρινος για λιποαναρρωφηση :D Παντως δοκιμασε το φυκι, θα τρελλαθεις - εγω δεν το πιστευα, μου το ειπε ενα απο τα παιδια που δουλευε σε μαγαζι ....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω, μετα απο αυτα κλειστους στα Πρινος για λιποαναρρωφηση  :) Παντως δοκιμασε το φυκι, θα τρελλαθεις - εγω δεν το πιστευα, μου το ειπε ενα απο τα παιδια που δουλευε σε μαγαζι ....

1408[/snapback]

Καλο, καλο... :D . Ασχετο, αλλα τρωνε τοση ποικιλια τροφης οι γατοι? Αυτη η διατροφη μου θυμηζει λες και ταιζουμε τα θαλλασινα μας ψαρακια.. Υπαρχει περιπτωση να τρωνε και διαφορες μακροαλγες μαζι με τα φυκια απο το θαλλασινο? Αν ναι, τοτε ο Δημητρης θα φτειαξει ενα refugium 500λιτρα :rolleyes: και απλα θα βαλει απο πανω ενα ενυδρειο 200λιτρα για να το δικαιολογει... :D:rolleyes:

Η πιο ολοκληρωμενη προταση που εχω ακουσει για διατροφη ανεξαρτητως ειδους. Η αποροια μου ειναι η εξης. Αρκετες τροφες που ειπες, αναγκαστικα αφηνουν εντονη "βρωμα" στο ενυδρειο. Απο θεμα νερου πως το αντιμετωπιζεις αυτο? Ισως να εχεις ελαφρυ στοκαρισμα, αλλα εχεις και 50 ψιψινια εαν θυμαμαι καλα. Θα ειχε ενδιαφερων. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν τρωνε λεει ... οχι μονο τρωνε αλλα επιβαλλεται να τρωνε. Κατ' αρχας, τα ψαρακια πρεπει να τρωνε ποικιλια τροφων, οποτε καλο ειναι να μην τους ταιζουμε μονο μια μαρκα / ενα ειδος γιατι μετα απολιγο συμβαινει οτι και στους ανθρωπους, δηλαδη η τροφη σταματαει να τους προσφερει θρεπτικα συστατικα. Προσωπικα αναμιγνυω παντα 3-4 ειδη φαγητου σε καθε ταισμα, ετσι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο (σε οποιον εξακολουθει να μην τρωει δινω ενα πεντολιρο και τον στελνω στο Μακντοναλντς  :rolleyes: ).

Για μικροαλγες δεν ξερω, παντως εγω δεν τους παιρνω (κυκλοφορουν κατεψυγμενες) - τα παιδια εδω πιστευουν οτι δεν τις τρωνε. Sorry Δημητρη, στην εσπασα πανω στο καλυτερο  :)

Στο ενυδρειο εχω καρβουνο και ozoniser (περι αυτου περισσοτερα σε ειδικο κεφαλαιο). Επισης πολυ ταχεια ροη, (περιπου 6 φορες την ωρα). Απο καιρου εις καιρο χρησιμοποιω και Purigen oποτε δεν μυριζει καθολου - οταν αρχισει να μυριζει απλα αλλαζω το καρβουνο. Πολυ πολυ, αν μυρισει λιγο και βαρυεμαι να αλλαξω το καρβουνο, να πεταξω μεσα και λιγο Miss Dior να μοσχοβολησει ο τοπος .............. ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!

Σοβαρα τωρα, δεν μυριζει. Α! αλλαζω και νερακι με θρησκευτικη ευλαβεια (ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ) εβδομαδιαιως.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου απορία τώρα.

Τις τροφές που είπες ότι τις χτυπάς στο μπλέντερ μετά τις ρίχνεις όπως είναι στο ενυδρείο ή φτιάχνεις κάτι με ζελατίνη ή κάνεις κάτι διαφορετικό.

Γιατί αν τις ρίχνεις όπως είναι πως καταφέρνεις να μην γίνεται το νερό χάλια και πως δεν τις ρουφάει το φίλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου απορία τώρα.

Τις τροφές που είπες ότι τις χτυπάς στο μπλέντερ μετά τις ρίχνεις όπως είναι στο ενυδρείο ή φτιάχνεις κάτι με ζελατίνη ή κάνεις κάτι διαφορετικό.

Γιατί αν τις ρίχνεις όπως είναι πως καταφέρνεις να μην γίνεται το νερό χάλια και πως δεν τις ρουφάει το φίλτρο σου?

1451[/snapback]

Γιαννη δεν τις χτυπας, τις κοβεις ψιλα κομματακια (πχ τις γαριδες, clams, cockle, μυδι κτλ). Αυτο γιατι τα μικροτερα γατακια (πχ ζεβρακια, Queen Arabesque κτλ) δεν μπορουν να φανε μεγαλα κομματια - ασε που μπορει να παει κανενας μεγαλυτερος να τους το αρπαξει. Θελουν μικρα κομματακια, να χωρανε περιπου στο στομα, η λιγο μεγαλυτερα. Το φιλτρο ρουφαει συνηθως τα flakes για τα gouramis και οτιδηποτε ελαφρο (πχ πολλες φορες μπορει να ρουφηξει και λιγο απο το σκουληκακι - μεχρι να κατεβει στον πυθμενα). Η γαριδα και τα μυδοειδη ακομα και κομμενα ειναι βαρεια, πανε κατω. Εχω ενα φιλο που κανει "πουρε" τις τροφες για τα μωρα του (ψαρακια) και απλα σταματαει το φιλτρο για 1 λεπτο μεχρι να παει το φαγητο στον πυθμενα, μετα το ξαναξεκιναει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Κατ αρχάς μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ποικιλία των τροφών που δίνετε στα ψαράκια σας, φίλη μου Caesars, επίσης και ο τρόπος που τους τα παρέχετε, δηλαδή χωρίς πολλές διαδικασίες. αν κατάλαβα καλά πέρνετε μερικές γαρίδες μερικα μύδια΄στρείδια οχταποδοπόδαρα τα κοβετε απλά και τα δίνετε, τόσα απλά ... ή κάνω λάθος; όμως εγώ που δεν έχω τη δική σας πείρα ούτε τα δικά σας λίτρα και σαν΄αρχάρια σε όλα ,διερωτούμαι άν μπορώ να κάμω αυτό που κάνετε εσείς, στο κοινωνικό ενυδρείο που έχω με 6 corys 2 clown ena pleco στον βυθό και με 15 tetra neon , 8 harlequin rasbora , 6 eritrhrozonous στο μεσαιο επίπεδο του ενυδρείου και όλα αυτά σε ένα ενυδρειο 75 λίτρων. Αν έχετε την καλοσύνη πές τε και σε μένα μάλλον τι μου προτείνετε στη δική μου περίπτωση για να δίνω στα δικά μου όμορφα πλασματάκια στο ενυδρύο μου γιατι θαθελα να τους δίνω κάτι καλύτερο απο τις έτοιμες τροφές. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Κατ αρχάς μου έκανε μεγάλη  εντύπωση η ποικιλία των τροφών που δίνετε στα ψαράκια σας, φίλη μου Caesars, επίσης και ο τρόπος που τους τα παρέχετε, δηλαδή χωρίς πολλές διαδικασίες. αν κατάλαβα καλά πέρνετε μερικές γαρίδες μερικα μύδια΄στρείδια οχταποδοπόδαρα τα κοβετε απλά και τα δίνετε, τόσα απλά ... ή κάνω λάθος; όμως εγώ  που δεν έχω τη δική σας πείρα ούτε τα δικά σας λίτρα και σαν΄αρχάρια σε όλα ,διερωτούμαι άν μπορώ να κάμω αυτό που κάνετε εσείς, στο κοινωνικό ενυδρείο που έχω με  6 corys  2 clown ena pleco  στον βυθό και με 15 tetra neon ,  8 harlequin rasbora ,  6 eritrhrozonous  στο μεσαιο επίπεδο του ενυδρείου  και όλα αυτά σε ένα ενυδρειο 75 λίτρων. Αν έχετε την καλοσύνη πές τε και σε μένα μάλλον τι μου προτείνετε στη δική μου περίπτωση για να δίνω στα δικά μου όμορφα πλασματάκια στο ενυδρύο μου γιατι θαθελα να τους δίνω κάτι καλύτερο απο τις έτοιμες τροφές. Ευχαριστώ.

1544[/snapback]

Γεια σου Pani και :)

Καλα καταλαβες για το φαγητο, χρησιμοποιω αναμικτες φυσικες και κατεψυγμενες τροφες για ψαρακια οι οποιες ειναι ετοιμες και κομμενες. Με το φαγητο υπαρχει ενα προβλημα: Αν μεινει στο ενυδρειο (δηλαδη δεν το φανε τα ψαρια), θα σου κανει αμμωνια και σαπροφυτα, οποτε και το νερο θα μυριζει και τα ψαρακια σου θα κινδυνευουν. Οποτε κατ'αρχας θα σου προτεινα να τους δινεις αναμικτη τροφη, αντικαθιστωντας σιγα σιγα την προπαρασκευασμενη με κατεψυγμενη η φυσικη. Κατ' αρχας πες μου αν μπορεις πιο πλεκακι εχεις, γιατι δεν εχουν ολα τις ιδιες διαιτολογικες απαιτησεις. Επισης, ποσο μεγαλο ειναι - και αυτο παιζει ρολο σε πολλα ειδη. Απο τους υπολοιπους που μου λες θα σου προτεινα bloodworm, glassworm, black moskito lavrae (τα δυο τελευταια ειναι αυγα απο κουνουπακια) τα οποια κυκλοφορουν ευρεως στο φυσικο περιβαλλον των ψαριων, επισης αυγα αστακου (κυκλοφορουν κατεψυγμενα η ζωντανα σε μαγαζια για ψαρακια), αρτεμια, brine shrimp (και τα δυο ειναι πολυ μικρες γαριδουλες, και κυκλοφορουν και για μωρα που μολις εχουν εκκολαφθει) (τα harlequin rasbora και τα eritrhrozonous τρωνε πολυ εντομο αλλα και σκουληκακι, ξεκινα με αυτα!) . Μπορεις να προσπαθησεις επισης krill (λιγο πιο μεγαλη γαριδα) και λευκη γαριδα (αυτη βγαινει κομμενη και συσκευασμενη απο την Ocean Nutrition. Κρινοντας απο το μεγεθος των ψαριων που εχεις και το μεγεθος του ενυδρειου εγω δεν θα ταιζα χταποδι, καλαμαρι, μυδια κλπ εκτος αν τα περασεις στο μπλεντερ και τα κανεις περιπου πολτο - ουτως ωστε να μπορουν να τα φανε ολα τα ψαρακια ανεξαρτητως μεγεθους. Αλλα ενα μυδι, για παραδειγμα, δεν θα μπορεσουν να το φανε ολο τα ψαρακια σου - οποτε θα πρεπει να το βαζεις στην καταψυξη κομμενο και να τους δινεις απο λιγο. Μπορεις φυσικα να προετοιμασεις δικες σου τροφες και να τις βαλεις στην καταψυξη. Οταν προκειται να ταισεις, κοψε ενα μικρο κομματακι απο τον κατεψυγμενο πολτο, βαλε σε ενα μπολακι λιγο νερο απο το ενυδρειο και ριξε μεσα το κομματακι πολτου. Σε 5 λεπτα θα εχει ξεπαγωσει τελειως και θα ειναι ετοιμο για φαγωμα. Αν αυτο ειναι προβλημα μη σε απασχολει, εχεις αρκετη ποικιλια απο τις αλλες τροφες, και εδω που τα λεμε, μια και τα ψαρακια σου ειναι μικρου μεγεθους, τα σκουληκακια και τα εντομα θα τους ειναι αρκετα πιστευω. Το πλεκακι σου και τα clowns μπορεις να τα δοκιμασεις με αγγουρι, πατατα και κολοκυθι - θα τους αρεσει! Μονο μηλο μη τους δωσεις η οτιδηποτε εχει κιτρικο οξυ!

Τα κορυ θα φανε σιγουρα, οπως και οι αλλοι - αλλα παρατηρησε τα neon τετρα και πες μας τι κανουνε (αν και δεν θα πρεπει να εχεις προβλημα!) Οι δικοι μου τωρα αγνοουν το φαγητο για ψαρια επιφανειας του νερου και πηγαινουν ολοι στον πυθμενα που βρισκονται τα σοβαρα .. κοψιδια :rolleyes:

Αυτο που μπορεις επισης να κανεις ειναι να προμηθευτεις μικρες ποσοτητες διαφορετικων τροφων και να ριξεις λιγο στο νερο. Παρατηρησε ποια ψαρια "τρεχουν" στο ποια τροφη, και ποιοι τρωνε τι με ορεξη. Αυτο θα σε βοηθησει να κανεις μενου για τα δικα σου ψαρακια.

Τα λαχανικα μπορεις να τα αφησεις στο νερο για τη νυχτα (οταν θα τρωνε τα γατακια σου) αλλα βγαλτα το αλλο πρωι. Τα ψαρικα κτλ, βγαλτα σε 2 ωρες αν δεν τα εχουν φαει.

Περιμενω με ενδιαφερον να δω πως θα αντιδρασουν τα ψαρακια σου στη φυσικη τροφη

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλες αυτές τις τροφές που περιγράφει η Μαρίνα μου δημιουργήθηκε η απορία εαν θα τρώγανε τόσο τα ψάρια γλυκού νερού όσο και τα ψάρια θαλασσινού τα αυγά αχινού. Στην θάλασσα γίνετε πανικός εαν βρουν τέτοια τροφή. Στο ενυδρείο μας όμως τι παίζει? Επίσης θα μπορούσα να τα κρατήσω κατεψυγμένα για μελλοντική χρήση?

Κάτι ιδέες που μου μπαίνουν μερικές φορές.........

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλες αυτές τις τροφές που περιγράφει η Μαρίνα μου δημιουργήθηκε η απορία εαν θα τρώγανε τόσο τα ψάρια γλυκού νερού όσο και τα ψάρια θαλασσινού τα αυγά αχινού. Στην θάλασσα γίνετε πανικός εαν βρουν τέτοια τροφή. Στο ενυδρείο μας όμως τι παίζει? Επίσης θα μπορούσα να τα κρατήσω κατεψυγμένα για μελλοντική χρήση?

Κάτι ιδέες που μου μπαίνουν μερικές φορές.........

1573[/snapback]

Λοιπον Γιαννη, δεν ειναι καθολου κακη η ιδεα σου. Εγω παντως τους δικους μου θα τους δοκιμαζα. Τους δινω απο καιρου εις καιρον αυγοταραχο και χαβιαρακι (απο το κοινο) και γινεται ο πανικος. Ξερεις τι θα εκανα? παρε ενα μεγαλο κοχυλι (στρειδι η μυδοειδες η αχοιβαδα) βαλε λιγο (για να μη σου σκορπισει), καπακωσε το με το χερι και βαλτο στον πατο του πυθμενα. Αν του ορμηξουν, παει καλα. Αν οχι, σε 5 λεπτα σηκωσε το "πιατο" και δεν εχει σκορπιστει το φαγητο στο ενυδρειο. Εδω δεν εχω βρει αυγα αχινου, αν βρω θα τους δοκιμασω!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου απορία τώρα.

Τις τροφές που είπες ότι τις χτυπάς στο μπλέντερ μετά τις ρίχνεις όπως είναι στο ενυδρείο ή φτιάχνεις κάτι με ζελατίνη ή κάνεις κάτι διαφορετικό.

Γιατί αν τις ρίχνεις όπως είναι πως καταφέρνεις να μην γίνεται το νερό χάλια και πως δεν τις ρουφάει το φίλτρο σου?

1451[/snapback]

Λοιπον παιδια, μια και υπαρχει ενδιαφερον για τις τροφες, πηρα καποιες φωτο απο τα γατια μου εν ωρα φαγητου και τις εβαλα σε αλμπουμ στο gallery. Ετσι για να δωσω μια ιδεα για την ατμοσφαιρα που επικρατει, το μεγεθος κομματιων φαγητου και τα λοιπα. Οσοι ενδιαφερομενοι ριξτε μια ματια :)

Link to comment
Share on other sites

1ον από περιέργεια, 2ον επειδή είχα στην κατάψυξη μεγάλα krills σαν αυτά που ταιζα την ανεμώνη μου και 3ον επειδή εμπιστεύομαι αυτά που λέει η Μαρίνα για πρώτη φορά τάισα του γάτους μου κατεψυγμένα krills.

Αν και δεν μπόρεσα να αποθανατίσω την στιγμή το αποτέλεσμα ήταν θεαματικότατο.

Πάντως μέσα σε λίγα λεπτά δεν είχε μείνει ούτε ίχνος από τα krills.

:):rolleyes::D:D

Link to comment
Share on other sites

1ον από περιέργεια, 2ον επειδή είχα στην κατάψυξη μεγάλα krills σαν αυτά που ταιζα την ανεμώνη μου και 3ον επειδή εμπιστεύομαι αυτά που λέει η Μαρίνα για πρώτη φορά τάισα του γάτους μου κατεψυγμένα krills.

Αν και δεν μπόρεσα να αποθανατίσω την στιγμή το αποτέλεσμα ήταν θεαματικότατο.

Πάντως μέσα σε λίγα λεπτά δεν είχε μείνει ούτε ίχνος από τα krills.

:)  :rolleyes:  :D  :D

1809[/snapback]

:D:rolleyes: Καλοχωνευτα!!!!!! :rolleyes::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα γράψω και τη δική μου νέα εμπειρία με τις επιδόσεις των δικών πιτσιρικάδων στη κατανάλωση νέων ειδών τροφής. Λοιπόν ξεκίνησα με κολοκυθάκι θρυματίζοντας το σε μικρό πλέντερ ... φαγώθηκε σχετικα δύσκολα απο τους αρλεκίνους, τα νεον, και τους ερυθροζόνους, φαγώθηκε απο κορυς και δοκιμάστικε απο πιτσιλωτό πλακώστομο ειναι ο συνηθισμένος καθαριστής των τζαμιών που υπάρχει στα καταστήματα πωλήσεως ψαριών. Την επομενη ετοίμαζα φασολάκι φρέσκο για κατάψυξη και όπως το κρύωνα σκέφτηκα να δοκιμάσω να βάλω μερικά σποράκια στο ενυδρείο για δοκιμή..... λοιπόν φαγώθηκαν όλα τα κομματάκια από ολους τους κατοίκους ακόμη και οι κλόουν κάνανε πάρτυ.... Τρίτη μερα αποφάσισα να δώσω γαρίδα αφού είχα στη κατάψυξη .... πήρα λοιπόν μία την΄έκαμα απόψυξη την έκοψα μικρα μικρα λιλιπούντια κομματάκια σχεδόν πολτοποιήθηκε και άρχισα να δίνω σιγά σιγά για να βλέπω τι γίνεται.....να σας πώ τι έγινε; χαμόςςςςςςςςς τόση τρέλλα επεσε ξαφνικά που γινοτανε μάχη για ένα κομματάκι και μερικά ιδίως τα νέον κρατούσαν στο στομα κομματακι και δεν αφηναν κανένα αλλο να πλησιάσει γινοτανε μάχη σας λέω να το παρουνε απο το στόμααααα.... όλα έφαγαν με όρεξη τη γαρίδα ακόμη και ο μικρός μου ο σόκκερ κατέβηκε στο γλέντι. Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω ψαράκι απο αυτά που τρώμε εμείς λιθρίνη ή κάτι άλλο που έχω στο ψυγείο... αύριο θα αγοράσω χαβιάρι για τα μωρά μουυυυυυυυυυυυ (θα φάω σίγουρα ξύλο αν μάθουν για ποιούς το αγοράζω :) ) θα τα δοκιμάσω και με αυτά τα είδη και θα σας πώ τα αποτελέσματα .... ,μεχρι τότε καλό σας βραδάκι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω ψαράκι απο αυτά που τρώμε εμείς λιθρίνη ή κάτι άλλο που έχω στο ψυγείο... αύριο θα αγοράσω χαβιάρι για τα μωρά μουυυυυυυυυυυυ (θα φάω σίγουρα ξύλο αν μάθουν για ποιούς το αγοράζω :) ) θα τα δοκιμάσω και με αυτά τα είδη και θα σας πώ τα αποτελέσματα .... ,

1841[/snapback]

Μπραβο Πανι, μια χαρα!!! Το κολοκυθακι ξαναδοκιμαστο, το πλεκακι σου πρεπει να το τρωει. Επισης, μανγκο, πατατα, μπανανα (αν και η μπανανα κανει το νερο λιγο χαλια). Μπορεις επισης να δοκιμασεις μπιζελια (αλλα αποφλοιωμενα). Προσοχη με τα μεγαλα ψαρια - ξεκινα απο μπακαλιαρο, χταποδακι, μυδια. Τα λατρευουν. Το πλεκακι δεν πρεπει να φαει πεστροφα, θα του κανει δυσπεψια. Αλλα αν δωσεις πεστροφα στα αλλα (ειδικα το δερμα της) θα λαμψουν. Τη βαζουν σε τροφες γιατι κανει τα χρωματα τους πιο λαμπερα και εντονα.

Στη γαριδα πως εκανες αποψηξη? Εγω τη βαζω για 5 λεπτα μεσα σε ενα κανατι (που χρησιμοποιω μονο για το ενυδρειο) μαζι με νερο του ενυδρειου. Γινεται αστερατη!

Και μην ακους τι λενε, και εγω δινω χαβιαρι και αυγοταραχο στα μωρα μου!

Προσοχη: μην τους δινεις μονο ψαρικα, προσθεσε και χορταρικα, διαφορετικα θα παθουν δυσκοιλιοτητα και αλλα ... δεν κανω πλακα!!! Η διαιτα τους πρεπει να ειναι ισορροπημενη. Επισης, οχι μηλο, πορτοκαλι.

Καλη τους ορεξη!!!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μαρίνα μου, σήμερα αγόρα ένα πεκέτο διάφορα κατεψυμένα, στρείδια μύδια γαριδες, και χαβιάρι σε μπουκαλάκι.... έριξα λίγο για να δώ τι γίνεται μμμμ, τα κόρρις εκανα πάρτυ, τα νέον το δοκίμασαν αλλά δεν το χόραγε το στοματάκι τους αν τα θρυματίσω νομίζω οτι δεν γίνεται μαλλο... λοιπόν σκέφτηκα οπως ειναι παγωμένα να διαχωρίσω αρκετά ή μάλλο το μισό πακέττο να το΄βάλω στο μίξεράκι ΄να μου τα θρυματίσει και ετσι παγωμένα αλλά πολτοποιημένα να τα βαλω στο νάυλο να το πατίσω να γίνει λεπτό και να το καταψυξω πάλι.... οταν θα δινω να κόβω μικρό κομματακι να το βάζω στο φλυντζανάκι με νερό του ενυδρείου και να το δινω στα φιλαρακια μου. Θέλω τη δικιά σου γνώμη σαν ειδική και με πολύ πείρα σ τα είδη αυτά. και ακόμη άν μπορώ να προσθέσω κάτι ακόμη σ αυτό το μιγμα που θα κανω

ευχαριστώ και

καλό σαββατοκυρίακο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...