Jump to content

Ballast Glo τ5 2x24 Watt


karrot

Recommended Posts

http://www.fishsupply.com/shg-1555.html

στο 2Χ24 watt ballast glo που δείχνω στο link μπορώ να βάλω 2Χ8watt t5 λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

http://www.fishsupply.com/shg-1555.html

στο 2Χ24 watt ballast glo που δείχνω στο link μπορώ να βάλω 2Χ8watt t5 λάμπες?

στείλτους mail να τους ρωτήσεις... τα καινούργια μπάλαστ (όχι όλα) υποστηρίζουν multiwatt και παίζουνε!

Εάν δε το υποστηρίζει και τελικά τις βάλεις θα τις δουλεύει overdrive και θα καούνε πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

πόσο πιο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο για τ8 2Χ20 και έχω βάλει μια 15 watt.Στο μαγαζί μου είπε και το διάβασα ότι είναι ηλεκτρονικό το ballast(δεν ξέρω να πω την αλήθεια τι πλεονέκτημα έχει αυτό)...στις οδηγίες δεν γράφει τπτ(θα δω ξανά βέβαια) άμα μπορώ να βάλω πολύ πιο χαμηλά watt.Στο κουτί πάντως γράφει ''This GLO lighting system is fylly assembled with four water resistant end caps,illuminated on/off indicator and mountable ballast housing''

Link to comment
Share on other sites

,illuminated on/off indicator and mountable ballast housing''

αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζει multiwatt?

Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζει multiwatt?

όχι καμία σχέση... λέει ότι έχει λαμπάκι για το πότε είναι ανοικτό και πότε κλειστό και τρύπες στο περίβλημα του μπάλαστ για να το βιδώσεις κάπου.

γνώμη μου εάν δε ρωτήσεις για σίγουρα να μην βάλεις 8άρες... γιατί είναι το 1/3 από αυτά που γράφει και είναι μεγάλη η διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πάντως και τώρα ενώ έχω το ballast για τ8 2Χ20 watt και έχω βάλει πάνω μία μόνο 15 watt δεν γίνεται overdrive?

Link to comment
Share on other sites

τι πλεονέκτημα έχει το γεγονός ότι το ballast είναι ηλεκτρονικό?

Link to comment
Share on other sites

http://www.fishsupply.com/shg-1555.html

στο 2Χ24 watt ballast glo που δείχνω στο link μπορώ να βάλω 2Χ8watt t5 λάμπες?

οχι ;)

τι πλεονέκτημα έχει το γεγονός ότι το ballast είναι ηλεκτρονικό?

Ταχεια εναυση και μεγαλητερη διαρκεια ζωης της λαμπας! :D

Link to comment
Share on other sites

και καλυτερη αποδοση του φωτισμου επισης.

Link to comment
Share on other sites

πάντως και τώρα ενώ έχω το ballast για τ8 2Χ20 watt και έχω βάλει πάνω μία μόνο 15 watt δεν γίνεται overdrive?

;)

ευχαριστώ για την βοήθεια...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι σε κάθε ballast να βάζουμε και τις αντίστοιχες λάμπες.

Αν όχι τότε η διάρκεια ζωής της λάμπας και κυρίως η ποιότητα του φωτισμού που βγάζει μειώνονται δραματικά.

Όσο για τα multiwatt ballasts αυτά γράφουν τι watt λάμπες μπορούν να δεχτούν. Δεν μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλω 2Χ15 θα έχω ξανά σοβαρές απώλειες στο 2Χ20 ballast t8 ?

Link to comment
Share on other sites

15 με 20 μας κάνει 33% διαφορά. Είναι μεγάλη.

Και σκεφτείτε το και αλλιώς.

Αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος θα έβγαζαν οι εταιρείες τόση μεγάλη γκάμα ballast με διαφορετικά watt.

Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

H 20WATT λάμπα πόσα cm είναι?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο μου λόγο μήκους(38 cm) μιας και είναι το nano cube 60l μπορώ να βάλω ή 15 watt t8 λάμπα ή 24watt t5 λάμπα...με βάση αυτά τα 2 ballast (μιας και αυτά έχει το μαγαζί και δεν μπορώ να πάω σε άλλο μαγαζί)ποιο να πάρω το τ5 ή να κρατήσω το τ8?Πάντως στο ενυδρείο θέλω να έχω σκοτεινό περιβάλλον.όσο για το πόσα εκατ. είναι λάμπα το βρήκα.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

και από φυτά έχω βάλει pistia, leucocephala και θα βάλω lemna , christmas moss και spiky moss

Link to comment
Share on other sites

θα έχω πρόβλημα με μία 15watt τ8 λάμπα tropic sun της sera?

Link to comment
Share on other sites

15 με 20 μας κάνει 33% διαφορά. Είναι μεγάλη.

Και σκεφτείτε το και αλλιώς.

Αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος θα έβγαζαν οι εταιρείες τόση μεγάλη γκάμα ballast με διαφορετικά watt.

Δεν νομίζω.

υπαρχει μετασχηματιστης 2χ15βατ για τ8??γιατι το ψαχνω και δν βρισκω... :)

μονο 2χ20 και πανω... :P:):)

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο μου λόγο μήκους(38 cm) μιας και είναι το nano cube 60l μπορώ να βάλω ή 15 watt t8 λάμπα ή 24watt t5 λάμπα...με βάση αυτά τα 2 ballast (μιας και αυτά έχει το μαγαζί και δεν μπορώ να πάω σε άλλο μαγαζί)ποιο να πάρω το τ5 ή να κρατήσω το τ8?Πάντως στο ενυδρείο θέλω να έχω σκοτεινό περιβάλλον.όσο για το πόσα εκατ. είναι λάμπα το βρήκα.

Αν δεν έχεις ήδη τις λάμπες στα 60cm χωράνε μία χαρά οι Τ5 :)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου ειχα πολυ καιρο λαμπα τ8 15W σε 20αρι ballast χωρις προβλημα.

Anyway μπορεις να παρεις ακροφυσια αδιαβροχα (πχ arcadia) ειτε t5 ειτε t8 και να να συνδιασεις με ενα ballast σε οτι watt θες μονο ή διπλο (απο ηλεκτρολογειο) . Εγω παντως στο nano cube 30lt που εχω αγορασα ενα κινεζικο overtank φωτιστικο με 25€ και ξεμπερδεψα

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω το μήκος της τ5 24 watt είναι ίδιο με αυτό της 15watt t8 αλλά για το περιβάλλον που θέλω να κάνω είναι δυνατό το τ5 :) ευχαριστώ πάντως. Όσο για το 2x15 που ρωτήθηκε άμα υπάρχει....δεν υπάρχει το ελάχιστο είναι 1X20 δλδ μια λάμπα 20 watt που άμα βάλεις και μία 15 watt δεν θα έχεις πρόβλημα....άμα βάλεις πάνω και τις 2 λάμπες τ8 15 watt στο 2Χ20 δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.το θέμα είναι άμα θες βάλεις μία μόνο δεν ξέρω άμα θα έχουμε πρόβλημα...αλλά μάλλον όχι γιατί πρέπει αν έχει διπλή πλάκα μέσα μία για κάθε λάμπα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...