Jump to content

ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΟ


vasskara

Recommended Posts

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΓΕ. ΑΠΟ ΤΑ 30 ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΕΖΗΣΑΝ ΤΑ 8. ΕΚΑΝΑ 50 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΕΒΑΛΑ ΒΑΚΤΡΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΝ ΖΕΟΛΙΘΟ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΑΝΘΡΑΚΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΧΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΣΩΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΑΚΙΑ!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι ολα πρεπει να συμβαινουν σαββατο και οταν εχουν κλεισει τα μαγαζια??? ;) δες μηπως μπορεις να καθαρισεις τη φτερωτη! αν παλι δεν δουλεψει μην ταισεις μεχρι τη δευτερα το πρωι που θα το φτιαξουν ή θα το αντικαταστησεις με αλλο σε ενα πετ σοπ και φωτοπεριοδο ελαχιστη μπας και πεσει ο μεταβολισμος των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έχει τονιστεί και παλιότερα, γράφε μόνο με πεζούς χαρακτήρες.

Αν θες δώσε μας μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Πόσα λίτρα είναι, τί ψάρια φιλοξενούσες, τι ρουτίνες ακολουθούσες κλπ για να σε βοηθήσουμε.

;)

Link to comment
Share on other sites

επισης μηπως εχεις κανενα κυκλοφορητη ή αερανλτια? και τι φιλτρο ειναι? πως ξερεις οτι 2 μερες μονο ειναι κολημενο? σε 2 μερες πρασινιζει το νερο?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Μαλον πρόκειται για Bacteria Bloom.Η κλασική σαπίλα-βρόμα ειναι σιμάδι.Θα σου ψόφισε ένα ψάρι,θα σάπισε και θα βρόμισε το νερό και μετά και άλλο και ....... και σου ανέβασε την αμωνία στον θεό.ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ 50% καθε μερα μεχρι να ξεβρομήσει

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρειο 160 λιτρα και ειχα κοινωνικο ενυδρειο με pleco, sarpae tetra, congo tetra, ramirezi, gourami, cardinal tetra, 2 γαριδες, 1 apple snail, μελανοταινιες και φυτα. Τωρα εχουν μεινει μονο τα gourami, τα pleco και οι μελανοταινιες και το σαλιγκαρι. Εχω αεραντλια και το φιλτρο το καθαρισα και λειτουργει. Λογω καταστασης του νερου το καθαρισα με νερο βρυσης αναγκαστικα. Υποστρωμα εχω αμμο που ειναι βρωμικη γιατι με τη σκουπα αφαιρουσα και νερο και σταματησα στο μισο που ηθελα να αφαιρεσω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις τεστακια να κανεις καμια μετρηση? παλι καλα που εχεις και το πτωματοφαγο σαλιγκαρι και μενα με εβγαλε το καλοκαιρι με 3 απωλειες ψαριων που ειχα. παιδια υπαρχει προβλημα να κανει και αυριο 50% αλλαγη? εδω μιλαμε για πολυ ασχημες συνθηκες...

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο λειτουργει και τοσος χαμος? μηπως πριν πας διακοπες εβαλες καινουρια ψαρακια? δεν το εξηγω αλλιως. αν το φιλτρο ηταν στρωμενο και δεν ειχε μεταβολες αποτομες οσον αφορα το πλυθησμο δεν πιστευω να ειχε γινει αυτος ο χαμος.εκτος αν κοπηκε το ρευμα για μερες ή αν καποιος που ειχες αφησει να ταιζει το παρακανε.

μεγαλο λαθος που επλυνες το φιλτρο με νερο βρυσης αυτη τη στιγμη.

το βυθο μην τον αγγιξεις καθολου και σκοτωσεις οτι βιολογια σου εμεινε. ψαξε καλα για κανενα πτωμα.

μετρησεις καθημερινα και αλλαγες νερου καθημερινα μεχρι να "σβησουν" οι τιμες. βακτηρια οπως πολυ σωστα εκανες. προσοχη στο φρεσκο νερο να εχει οσο το δυνατον την ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου. μη στρεσαρεις τα ψαρια περισσοτερο με αποτομες αλλαγες στο περιβαλλον τους.

αν εχεις αεραντλια βαλτην μεσα να δουλευει και την εξοδο του φιλτρου ετσι ωστε να κανει καλη αναταραξη επιφανεια.

θα ελεγα και εκτοζον μεσα, αλλα ας μας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του σε αυτο.

και μην κανεις τιποτα αλλο το οποιο ειναι περιτο. ασε το συστημα να στρωσει σιγα σιγα παλι.

τα υπολοιπα ψαρια πως τα βλεπεις. κανουν ασυνηθιστα αποτομες κινησεις? στεκονται στην επιφανεια ή κοντα στο φιλτρο? αναπνεουν εντονα και γρηγορα? τα βραγχια τους ειναι κοκκινα? κολυμπανε κανονικα? πριξηματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζω τον πυθμενα λοιπον. Τα ψαρακια φαινονται σε καλη κατασταση. Ποση ποσοτητα του νερου να αλλαζω καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζω τον πυθμενα λοιπον. Τα ψαρακια φαινονται σε καλη κατασταση. Ποση ποσοτητα του νερου να αλλαζω καθημερινα?

εξαταται απο τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις αμμωνια 0!!! Και ph 7,6. Καθαρισε αρκετα, λεω λογω καλης εξελιξης να μην κανω αλλαγη!Τι λετε ακουω προτασεις!!!??????????????

Link to comment
Share on other sites

αν τα ΝΟ2 ειναι μηδεν και τα ΝΟ3 =<25 δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη. επειδη ομως εσυ δεν μπορεις να τα μετρησεις θα ελεγα να κανεις μια 30% και να παρατηρεις τα ψαρια σου οσον αφορα πιθανα συπτωματα αλλα και συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

NO3 0,6 με το τεστ της jbl στην κοκκινη ζωνη. Οποτε εκανα 30% αλλαγη και αλλαξα και τον υαλοβαμβακα στο φιλτρο γιατι ειχε γινει μαυρος. Εβαλα και της sera ενα προιον για μειωση του no3. Προτασεις???

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βοηθησεις και το φιλτρο σου με λιγα λεφτα, αν παρεις το bacto active tis tropical που κανει γυρω στο 2ευρο και ριξεις μεσα στα υλικα σου ή κοντα στην εισοδο του φιλτρου. κατα τα αλλα καλα πας!

τι ψαρια εχουν μεινει? πως τα βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

2 pleco, 2 μελανοταινιες και 4 γκουραμι μαζι με ενα apple snail. Τα βλεπω γενικα σε καλη κατασταση, τωρα ολα στο προγραμμα ειναι δυστυχως.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το NO3 επεσε στο 0,4. Να ξανακανω αλλαγη νερου και αν ναι ποτε και ποσο??? Τα ψαρια αναπνεουν καλυτερα και κινουνται πιο ζωηρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

NO3 0,6 kai 0,4 που λες ειναι παρα πολυ λιγο. μηπως καπου μπερδευεσαι? γενικα τα τεστακια των ΝΟ3 δεν εχουν τετοια κλιμακα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το τεστ της jbl. Πρασινα επιπεδα εχει απο 0,01 μεχρι κοκκινο 1. Εγω ειμαι αρχες κοκκινου 0,4 απο 0,6 που ημουνα εχτες. Μαλλον το 0,4 ειναι 400 σε αλλη κλιμακα γιατι το 25 που μου ειπε καποιος το εχει 0,025.

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που έχεις ψαράκια μέσα, καλό θα είναι να ταΐζεις πολύ λίγο και με την πρώτη ευκαιρία να προσθέσεις ζωντανά βακτήρια για να βοηθήσεις τις αποικίες του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...