Jump to content

Αφρικανικό νταμάρι!!!!


stram

Recommended Posts

Συνεχίζω το ψάξιμο για τα ψάρια που θα βάλλω στο πρώτο μου ενυδρείο διαστάσεων 120x45x65 και αυτή την φορά κοιτάζω προς την Αφρική αφού διαβάζω θετικά σχόλια σχετικά με τη συμπεριφορά αυτών των κιχλίδων.

Το θέμα είναι ότι δεν μου αρέσουν και πολύ τα λεγόμενα νταμάρια με τις πολλές πέτρες.Γίνεται να βάλλω κιχλίδες Αφρικής χωρίς να κάνω το ενυδρείο μου νταμάρι;

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο θέμα έχει ξανασυζητηθεί. Δύο σχετικά θέματα εδώ και εδώ.

;)

Έχεις δίκιο αν και δεν μίλαγα αποκλειστικά για φυτεμένο.Κυρίως για συνδυασμό λίγες πέτρες με λίγα φυτά ή γενικότερα να ακούσω διαφορετικές προτάσεις.Αν νομίζουν οι συντονιστές ότι πρέπει να κλειδωθεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να συνεχίσω στο θέμα του mizu. :D

Κοιτάζοντας το θέμα με τις φωτογραφίες διάφορων set up μου άρεσε πολύ και το παρακάτω στήσιμο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=28371

Δεν ξέρω αν ο κάτοχος του ενυδρείου είναι μέλος αυτού του φόρουμ αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα.Αυτά τα βραχάκια που έχουν χρησιμοποιηθεί που μπορούμε να τα βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αν και δεν μίλαγα αποκλειστικά για φυτεμένο.Κυρίως για συνδυασμό λίγες πέτρες με λίγα φυτά ή γενικότερα να ακούσω διαφορετικές προτάσεις.Αν νομίζουν οι συντονιστές ότι πρέπει να κλειδωθεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να συνεχίσω στο θέμα του mizu. ;)

Κοιτάζοντας το θέμα με τις φωτογραφίες διάφορων set up μου άρεσε πολύ και το παρακάτω στήσιμο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=28371

Δεν ξέρω αν ο κάτοχος του ενυδρείου είναι μέλος αυτού του φόρουμ αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα.Αυτά τα βραχάκια που έχουν χρησιμοποιηθεί που μπορούμε να τα βρούμε;

Φυσικά και δεν το είπα για να κλειδωθεί. Για να σε διευκολύνω έδωσα τα links.

Όσο για τις πέτρες αυτές είναι moonstones και τις βρίσκεις σε μάντρες με πέτρες, όπως για παράδειγμα εδώ.

:D

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις πέτρες αυτές είναι moonstones και τις βρίσκεις σε μάντρες με πέτρες, όπως για παράδειγμα εδώ.

;)

Επειδή δεν φαίνονται καλά στην φωτογραφία αυτές οι πέτρες είναι μεγάλες σε μέγεθος ή είναι πολλές μικρές που έχουν διαταχθεί έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το ψάξιμο για τα ψάρια που θα βάλλω στο πρώτο μου ενυδρείο διαστάσεων 120x45x65 και αυτή την φορά κοιτάζω προς την Αφρική αφού διαβάζω θετικά σχόλια σχετικά με τη συμπεριφορά αυτών των κιχλίδων.

Το θέμα είναι ότι δεν μου αρέσουν και πολύ τα λεγόμενα νταμάρια με τις πολλές πέτρες.Γίνεται να βάλλω κιχλίδες Αφρικής χωρίς να κάνω το ενυδρείο μου νταμάρι;

Καταρχήν καλώς ήλθες στην Αφρική! ;)

Κάνε την αναζήτησή σου δες και αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις και για τις όποιες απορίες σου μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Αφου σου αρέσει η Αφρική να κάνω εγω μια πρόταση?

Μπορείς αν θέλεις να φιλοξενίσεις στο ενυδρείο σου ενα χαρέμι(1αρσενικό-3θηλυκά) απο aulonocara κατα προτίμηση αυτές που έχουν μικρότερο τελικο μέγεθος!

Ανήκουν στις haplochromines προτιμούν τα ανοιχτά νερά και δεν είναι mbuna δηλαδη βραχόψαρα.

Αυτό βέβαια ΔΕΝ σημαίνει πως δεν χρειάζεσαι βράχια και πέτρες στο ενυδρείο σου, αλλά σημαίνει πως μπορείς να βάλεις λιγότερες πέτρες και το ενυδρείο σου να μην μοιαζει με νταμαρι!

Το μόνο αρνητικό είναι οτι τα θηλυκά aulonocara δεν έχουν χρώμα....αλλα θα σε ανταμοίβουν με γέννες :D

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά το set up που έδειξα παραπάνω με τις moonstones μου άρεσε πολύ.Θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι παρόμοιο αν και δεν μου φαίνονται οι πιο εύκολες πέτρες στο στήσιμο(εκτός κι αν πωλούνται μονοκόμματες σαν βραχάκια).

Πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερο να πάω σε ψάρια από την λίμνη malawi ή tanganyika;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά το set up που έδειξα παραπάνω με τις moonstones μου άρεσε πολύ.Θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι παρόμοιο αν και δεν μου φαίνονται οι πιο εύκολες πέτρες στο στήσιμο(εκτός κι αν πωλούνται μονοκόμματες σαν βραχάκια).

Πιστεύεται ότι θα ήταν καλύτερο να πάω σε ψάρια από την λίμνη malawi ή tanganyika;

Με 1,20μ μήκος μπορείς να πας και στις δύο λίμνες. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα. Κάνε μια έρευνα και γράψε εδώ ψάρια που σου αρέσουν και μετά θα σε βοηθήσουμε στην επιλογή.

;)

Link to comment
Share on other sites

Με 1,20μ μήκος μπορείς να πας και στις δύο λίμνες. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα. Κάνε μια έρευνα και γράψε εδώ ψάρια που σου αρέσουν και μετά θα σε βοηθήσουμε στην επιλογή.

;)

Νομίζω τα ψάρια από malawi μου αρέσουν περισσότερο.Μερικά που επέλεξα κυρίως λόγω εμφάνισης καθώς δεν γνωρίζω τίποτα είναι τα παρακάτω.Ακούω πιθανούς συνδυασμούς ή και διαφορετικές προτάσεις. :D

Labidochromis caeruleus

Sciaenochromis Fryeri

Cynotilapia afra

Pseudotropheus socolofi

Θα προτιμούσα να έχω κίνηση σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο χαμηλά αλλά μάλλον αυτό είναι δύσκολο αφού στις κιχλίδες αρέσει να σκάβουν και να βρίσκονται στις πέτρες, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα ψάρια από malawi μου αρέσουν περισσότερο.Μερικά που επέλεξα κυρίως λόγω εμφάνισης καθώς δεν γνωρίζω τίποτα είναι τα παρακάτω.Ακούω πιθανούς συνδυασμούς ή και διαφορετικές προτάσεις. ;)

Labidochromis caeruleus

Sciaenochromis Fryeri

Cynotilapia afra

Pseudotropheus socolofi

Θα προτιμούσα να έχω κίνηση σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο χαμηλά αλλά μάλλον αυτό είναι δύσκολο αφού στις κιχλίδες αρέσει να σκάβουν και να βρίσκονται στις πέτρες, σωστά;

Λαθος γιατι κινουντε παντου.Πιο πολυ ομως στη μεση.Και μην αγχωνεσαι θα χωρατασεις απο κινηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα ψάρια από malawi μου αρέσουν περισσότερο.Μερικά που επέλεξα κυρίως λόγω εμφάνισης καθώς δεν γνωρίζω τίποτα είναι τα παρακάτω.Ακούω πιθανούς συνδυασμούς ή και διαφορετικές προτάσεις. ;)

Labidochromis caeruleus mbuna

Sciaenochromis Fryeri haplochromis

Cynotilapia afra mbuna

Pseudotropheus socolofi mbuna

Θα προτιμούσα να έχω κίνηση σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο χαμηλά αλλά μάλλον αυτό είναι δύσκολο αφού στις κιχλίδες αρέσει να σκάβουν και να βρίσκονται στις πέτρες, σωστά;

Λαθος γιατι κινουντε παντου.Πιο πολυ ομως στη μεση.Και μην αγχωνεσαι θα χωρατασεις απο κινηση. :D

Οπως σου ανέφερα και παραπάνω εξαρτάται απο τα ψάρια!

Αν βάλεις mbuna ναι είναι βραχόψαρα κινούνται παντού και γυρω απο σπηλιές, βράχια και τις περιοχές τους.

Αν πας σε haplochromis στα οποια μπορουμε να βαλουμε και τα aulonocara θα δεις οτι κινουνται παντου, αλλά στις σπηλιες και τα βράχια οχι τοσο οσο οι mbuna.

Αν θελεις δες και ψάρια απο την λίμνη Τανγκανικα και εδω είμαστε.... :blush:

Οσο για τις φεγγαρόπετρες είναι όμορφες οπτικά αλλά ίσως σε δυσκολέψουν στο να φτιάξεις αρκετες κρυψώνες για τα ψάρια σου, αν πας σε mbuna.

Δικό σου είναι το ενυδρείο, εσυ θα το βλεπεις κάθε μέρα.....οποτε σκέψου και αποφάσισε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λαθος γιατι κινουντε παντου.Πιο πολυ ομως στη μεση.Και μην αγχωνεσαι θα χωρατασεις απο κινηση. ;)

Καλό αυτό. :D

Πάμε τώρα σιγά σιγά να επιλέξουμε τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ανέφερα και παραπάνω εξαρτάται απο τα ψάρια!

Αν βάλεις mbuna ναι είναι βραχόψαρα κινούνται παντού και γυρω απο σπηλιές, βράχια και τις περιοχές τους.

Αν πας σε haplochromis στα οποια μπορουμε να βαλουμε και τα aulonocara θα δεις οτι κινουνται παντου, αλλά στις σπηλιες και τα βράχια οχι τοσο οσο οι mbuna.

Αν θελεις δες και ψάρια απο την λίμνη Τανγκανικα και εδω είμαστε.... ;)

Οσο για τις φεγγαρόπετρες είναι όμορφες οπτικά αλλά ίσως σε δυσκολέψουν στο να φτιάξεις αρκετες κρυψώνες για τα ψάρια σου, αν πας σε mbuna.

Δικό σου είναι το ενυδρείο, εσυ θα το βλεπεις κάθε μέρα.....οποτε σκέψου και αποφάσισε! :D

Θα κοιτάξω και ψάρια από Τανγκανίκα όπως και άλλα είδη από Μαλάουι.

Αυτό φοβάμαι κι εγώ για τις συγκεκριμένες πέτρες.Τα ψάρια από τη λίμνη Τανγκανίκα χρειάζονται πολλές πέτρες με σπηλιές όπως τα mbuna;

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω και ψάρια από Τανγκανίκα όπως και άλλα είδη από Μαλάουι.

Αυτό φοβάμαι κι εγώ για τις συγκεκριμένες πέτρες.Τα ψάρια από τη λίμνη Τανγκανίκα χρειάζονται πολλές πέτρες με σπηλιές όπως τα mbuna;

Συγνώμη που θα σου απαντήσω ξανά το ίδιο, αλλα εξαρτάται απο τα ψάρια που θα διαλέξεις......αλλά προτρέχω και τολμώ να πώ ναι θελουν πολλές!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

Καλό διάβασμα! ;)

Ετσι για να πάρεις μια ιδέα!

Θα τα διαβάσω το βράδυ και θα επανέλθω. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επέλεξα να το κάνω malawi εκτός κι αν αλλάξει κάτι σημαντικά μέσα στο επόμενο δεκαήμερο όταν και θα ξεκινήσω το στήσιμο.

Νομίζω ότι στα λίτρα μου το καλύτερο είναι να βάλλω δυο χαρέμια με επικρατέστερα τα Labidochromis sp. “yellow”, Sciaenochromis fryeri και λιγότερο τα Pseudotropheus demasoni αφού είδα πως είναι αρκετά επιθετικά και δεν θέλω να έχω προβλήματα στο ξεκίνημά μου.Ακούω τις προτάσεις σας εδώ και είμαι ανοιχτός σε νέες ιδέες. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν γίνεται από κάποιον αρμόδιο να αλλάξει τον τίτλο αφού πλέον για νταμάρι το πάω κι εγώ. :) Το θέμα τώρα είναι το στήσιμο ενός σωστού ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επέλεξα να το κάνω malawi εκτός κι αν αλλάξει κάτι σημαντικά μέσα στο επόμενο δεκαήμερο όταν και θα ξεκινήσω το στήσιμο.

Νομίζω ότι στα λίτρα μου το καλύτερο είναι να βάλλω δυο χαρέμια με επικρατέστερα τα Labidochromis sp. “yellow”, Sciaenochromis fryeri και λιγότερο τα Pseudotropheus demasoni αφού είδα πως είναι αρκετά επιθετικά και δεν θέλω να έχω προβλήματα στο ξεκίνημά μου.Ακούω τις προτάσεις σας εδώ και είμαι ανοιχτός σε νέες ιδέες. :)

Αυτό θα έλεγα να το ξανασκεφτείς! :P

Ο λογος είναι οτι στη φύση τρέφεται με μικρα νεογέννητα mbuna.....

Σου προτείνω ενα χαρέμι aulonocara!

Επίσης να ξέρεις πως βάζοντας Labidochromis sp. “yellow”(mbuna) δεν το γλιτώνεις το νταμάρι....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν γίνεται από κάποιον αρμόδιο να αλλάξει τον τίτλο αφού πλέον για νταμάρι το πάω κι εγώ. :) Το θέμα τώρα είναι το στήσιμο ενός σωστού ενυδρείου.

Ελπίζω να σου αρέσει ο τιτλος..... :P

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σου αρέσει ο τιτλος..... :)

Ακριβώς το αντίθετο από τον προηγούμενο. :P

Τι να κάνω, με όλα αυτά που διαβάζω πάτε να με κάνετε και εμένα Αφρικανό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα να το ξανασκεφτείς! :)

Ο λογος είναι οτι στη φύση τρέφεται με μικρα νεογέννητα mbuna.....

Σου προτείνω ενα χαρέμι aulonocara!

Επίσης να ξέρεις πως βάζοντας Labidochromis sp. “yellow”(mbuna) δεν το γλιτώνεις το νταμάρι....

Είδα πως αρκετοί συνδυάζουν αυτά τα ψάρια και πίστευα θα τα πηγαίνουν καλά όμως για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις.Κάποιο συγκεκριμένο είδος από aulonacara έχεις στο μυαλό σου;

Το νταμάρι κατάλαβα πως δεν θα το γλιτώσω και μάλιστα άρχισα να το βλέπω με άλλο μάτι.

:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό[/url]09/2010, 20:22:03' post='435937']

Είδα πως αρκετοί συνδυάζουν αυτά τα ψάρια και πίστευα θα τα πηγαίνουν καλά όμως για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις.Κάποιο συγκεκριμένο είδος από aulonacara έχεις στο μυαλό σου;

Το νταμάρι κατάλαβα πως δεν θα το γλιτώσω και μάλιστα άρχισα να το βλέπω με άλλο μάτι.

:P

Φίλε stram ξερω μόνο αυτό που σου έγραψα! :)

Δεν σου είπα οτι απαγορεύεται να τα βάλεις μαζί....σαφως και μπορείς, απλά γεννόντας τα labido ισως δεν καταφέρεις να δεις μικρά ποτέ.....ξαναλέω ίσως...

Στην Αφρική όλα είναι πιθανά!

Όσο για τα aulonacara το "αγαπημένο μου" είναι αυτό

Ας ακούσουμε όμως και τους άλλους φίλους τι έχουν να προτείνουν....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα να το ξανασκεφτείς! :)

Ο λογος είναι οτι στη φύση τρέφεται με μικρα νεογέννητα mbuna.....

Σου προτείνω ενα χαρέμι aulonocara!

Επίσης να ξέρεις πως βάζοντας Labidochromis sp. “yellow”(mbuna) δεν το γλιτώνεις το νταμάρι....

Σε ευχαριστω φιλε PRINCE,μου ελυσες μια μεγαλη απορια που ειχα.(οσο υπαρχουν δασκαλοι,θα υπαρχουυν μαθηταδες,που ελεγε και ο Αρχοντας).Ειχα τεσσερης γεννες απο Labido και μετραγα καμια 30αρια μωρα,εγιναν και αλλες 2 και τωρα μετρω καμια 20αρια.Αρα μου τα τρωει ο Fyeri.

Οποτε και εγω σαν μαθητης τωρα να πω την αποψη μου στον φιλο Stram.

Επιδη θελεις να βαλεις Labito και αυτα γεννανε πολυ ευκολα (τουλαχιστον σεμενα,δεν ξερω αν ειναι παντα ετσι) να βαλεις και το Fyeri (ισως να ακουγετε λιγο κυνικο) για δυο λογους.Ο ενας ειναι γιαυτο που καταλαβες,εκτος εαν μπορεις καθε μηνα να μοιραζεις 20 μωρα τουλαχιστον (εγω εχω μεγαλο προβλημα εδω που ειμαι).Και ο δευτερος και σημαντικοτερος, ειναι ενα καταπλυκτικο ψαρι με φοβερη προσωπικοτητα.Καθε βραδυ με το τεραστιο στωμα του που μου ανοιγει,χαιρετιομαστε.Πιστεψεμαι ετσι συμβενει.Αυτος και ο φροντοζας ειναι οι αγαπημενοι μου.Καλη συνεχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Αν τα Fryeri τρέφονται με νεογέννητα mbuna δεν θα ήθελα να τα συνδυάσω με τα Labidochromis.Φίλε kixlidatos ίσως στο δικό σου σώζονται οι γέννες λόγω μεγέθους του ενυδρείου. :)

Τα Aulonocara jacobfreibergi που πρότεινες Κωνσταντίνε φαίνεται ωραίο ψαράκι και το κρατάω στις επιλογές μου.

Αν επιλέξω demasoni θα βάλλω σε μπελάδες τα Labidochromis;Ρωτάω γιατί διαβάζω πολύ καλά σχόλια από τους κατόχους τους αλλά οι περισσότεροι τα κρατάνε σε species tank ή σε μεγαλύτερα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...