Jump to content

αναζήτηση εξωτερικού φίλτρου


irinichan

Recommended Posts

Καλημέρα!! Όπως λέει και ο τίτλος αναζητώ εξωτερικό φίλτρο για 180 λίτρα καθαρά. Απ'ότι διάβασα προτείνεται κυρίως η eheim στα φίλτρα. Ψάχνω φίλτρο που να είναι εντελώς (αν γίνεται) αθόρυβο, και να μην κοστίζει πάαααααρα πολύ ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα επαιρνα ενα classic 2215,εξαιρετικο σε ποιοτητα,αθορυβο και σε λογικη τιμη,αφου γινεται λογος για ΕΗΕΙΜ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω.

Εγω δεν θα εβαζα μικροτερο απο 2217.

Ακομα κι αν το 2215 (με ονομαστικη ροη αντλιας 620 λιτρα/ωρα) φτανει απο αποψης βιολογικου καθαρισμου 180 λιτρων καθαρα νερου με νορμαλ ιχθυοφορτωση, δεν φτανει για σωστη κυκλοφορια του σε ολα τα σημεια του ενυδρειου.

Θα χρειαστει εξτρα κυκλοφορητης.

Εγω ειχα το eheim 2026 (με ονομαστικη ροη αντλιας 950 λιτρα/ωρα) σε rio 180 και οταν επεφτε λιγο η ροη του μετα τις πρωτες μερες λειτουργιας και ισορροπουσε, εφτανε ισα ισα να καλυψει ολο το ενυδρειο.

Αν ειναι λοιπον να φτασει στα ιδια χρηματα, μετριο φιλτρο και κυκλοφορητης με ενα μεγαλυτερο φιλτρο, θα προτιμουσα το δευτερο για να εχω και περισσοτερη βιολογικη δυναμη φιλτρανσης σε πειρπτωση που φορτωσω λιγο παραπανω (οπως συνηθως γινεται απο πολλους) το ενυδρειο με ζωντανα.

Φυσικα μπορεις να κοιταξεις και σε αλλα φιλτρα. Το 2217 ηταν παραδειγμα κυριως για τη ροη (αλλα και της ανεση χωρητικοτητας υλικων)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, για τα ecco pro ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, για τα ecco pro ποια η γνώμη σας;

Πολυ καλα φιτρα αλλα το μεγαλυτερο μοντελο (750 λ/ω ονομαστικη και οχι πραγματικη), ειναι μικρο κατα την αποψη μου για τα 180 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να ακουσω πρωτα τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις και ποσα και μετα θα σου ελεγα τι φιλτρο θα σου προτινα.

Τα 180 λιτρα παραμενουν 180 λιτρα αλλα αλλη φιλτρανση θες για 4 δισκους και αλλη για 15 gappy.

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, για τα ecco pro ποια η γνώμη σας;

Πολυ καλα αλλα...

Θελουν μεγαλη προσοχη στο χερουλι που ανοιγει και κλεινει ο καδος γιατι σπανε πολυ ευκολα τα κλιπς .

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, για τα ecco pro ποια η γνώμη σας;

Πάρα πολύ καλό, εύκολο στη συντήρησή, αθόρυβο και οικονομικό.

Το έχω σε 190 λίτρα μαζί με εσωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να ακουσω πρωτα τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις και ποσα και μετα θα σου ελεγα τι φιλτρο θα σου προτινα.

Τα 180 λιτρα παραμενουν 180 λιτρα αλλα αλλη φιλτρανση θες για 4 δισκους και αλλη για 15 gappy.

Πολυ καλα αλλα...

Θελουν μεγαλη προσοχη στο χερουλι που ανοιγει και κλεινει ο καδος γιατι σπανε πολυ ευκολα τα κλιπς .

Θα μπουν zebra fish (Danio rerio), ένα κοπαδάκι 9 ατόμων, και σκεφτομαι και κάποιο είδος για το βυθό, κάνα Corydoras, κοπάδι γύρω στα 6-7 άτομα. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

τα κορυ ειναι μια πρωτης ταξεως επιλογη αλλα να ξερεις θελουν ή αμμο ή πολυ λεπτο χαλικακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν zebra fish (Danio rerio), ένα κοπαδάκι 9 ατόμων, και σκεφτομαι και κάποιο είδος για το βυθό, κάνα Corydoras, κοπάδι γύρω στα 6-7 άτομα. Αυτά!

Eσωτερικο φιλτρο εχει το ενυδρειο;

Αν υπαρχει δοκιμαζεις με το 2215 και στη πορεια εχεις εναλλακτικη να προσθεσεις και το εσωτερικο.

Πιστευω οτι με ενα 2215 classic οπως ειπε και ο Δημητρης θα εισαι οκ.

Ο Σπυρος το εχουμε ξαναπει ειναι λιγο υπερβολικος με τη φιλτρανση ;) χωρις να συμαινει οτι αυτο ειναι κακο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο εσωτερικό, και θα ήθελα να στραφώ σε εξωτερικό για εξοικονόμηση χώρου στο εσωτερικό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο εσωτερικό, και θα ήθελα να στραφώ σε εξωτερικό για εξοικονόμηση χώρου στο εσωτερικό του ενυδρείου.

Κανε μια ερευνα αγορας για τα 2215 και 2217 και αναλογα με το ποσα λεφτα θες να διαθεσεις αποφασιζεις.

Το 2215 θα σε καλυψει και το 2217 θα σε υπερκαλυψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ε ενδιαφέρει κάτι άλλο εκτός από EHEIM που τα πάω με 1000,

σε 190 λίτρα έχω ένα Fluval 305 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Αν ε ενδιαφέρει κάτι άλλο εκτός από EHEIM που τα πάω με 1000,

σε 190 λίτρα έχω ένα Fluval 305 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

;):D:blush:

ΥΓ. Εγω το εχω σε 300 μικτα λιτρα και εχω ξεχασει πως ανοιγει για καθαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...