Jump to content

Ενυδρείο 84l


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά μετά τις συζητησεις που είχαμε στην κατηγορία Λαβυρινθόψαρα αλλάξανε τα δεδομενα. Αύριο θα γίνω ιδιοκτήτης ενός ενυδρείου 60x40x35 που συμφωνα με το www.theaquatools.com είναι 84L.

Το ενυδρείο θα γίνει η σπιταρώνα του Άδη :blush: του μονομάχου μου.

Λόγω της μεγάλης χωρητικότητας του ενυδρείου και του κοινώνικου χαρακτηρα του μονομαχου μου θα ήθελα να βάλω και Glass Cleaner ψαρι ή ασπόνδυλα. κατα προτήμηση ψάρι που να έχει μικρό μέγεθος ενήλικου ατόμου. Ομορφουλια νιαουρόψαρα :thumbup: και αν χωράνε και κάποια ασπόνδυλα.

Επίσης με την φυτευση που θα γίνει και την διακόσμηση θα υπάρχουν αρκετές κρυψώνες :D . Αυτό για να μην σας ανησυχει η τυχόν επιθετικότητα του μονομάχου.

Επισης έχετε κάποια φυτά να προτείνετε? Τα χαρακτηριστικα που αναζητώ είναι να είναι εύκολα στην συντήρηση τους (παρά το οτι σπουδάζω γεωπόνος, δεν έχω επαφή με υδρόβια φυτά). Απο μορφολογικά χαρακτηριστικά αναζητώ καποιο είδος γρασιδιού και αυτο με τα λεπιδοειδή φυλλα που φτάνουν στην επιφάνεια του νερου ή και αυτά που επιπλέουν με το ριζικό τους σύστημα στην επιφάνεια(καθ' οτι αρέσουν στα Betta )...Θα γράψω και εγώ μερικα που έχω βάλει στο μάτι να μου πείτε γνώμες αν θέλετε!!

;) Το αλλό θέμα που με απασχολεί πολύ είναι ο εξοπλισμός. Θέλω να λειτουργούν όλα ρολόι!

Ποσα Watt? Ποσα L/ω?

τι φιλτρο προτίνετε ? Τι αεραντλια? τι κυκλοφορητή ? τι θερμαντηρα? Τι φως? Τι λάμπες? :D

Πολλά, ε? Το ξέρω και καταλαβαίνω ότι ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω να δημιουργήσω ένα μικρό υδρόβιο παράδεισο :D !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά τις συζητησεις που είχαμε στην κατηγορία Λαβυρινθόψαρα αλλάξανε τα δεδομενα. Αύριο θα γίνω ιδιοκτήτης ενός ενυδρείου 60x40x35 που συμφωνα με το www.theaquatools.com είναι 84L.

Το ενυδρείο θα γίνει η σπιταρώνα του Άδη :blush: του μονομάχου μου.

Λόγω της μεγάλης χωρητικότητας του ενυδρείου και του κοινώνικου χαρακτηρα του μονομαχου μου θα ήθελα να βάλω και Glass Cleaner ψαρι ή ασπόνδυλα. κατα προτήμηση ψάρι που να έχει μικρό μέγεθος ενήλικου ατόμου. Ομορφουλια νιαουρόψαρα :thumbup: και αν χωράνε και κάποια ασπόνδυλα.

Επίσης με την φυτευση που θα γίνει και την διακόσμηση θα υπάρχουν αρκετές κρυψώνες :D . Αυτό για να μην σας ανησυχει η τυχόν επιθετικότητα του μονομάχου.

Επισης έχετε κάποια φυτά να προτείνετε? Τα χαρακτηριστικα που αναζητώ είναι να είναι εύκολα στην συντήρηση τους (παρά το οτι σπουδάζω γεωπόνος, δεν έχω επαφή με υδρόβια φυτά). Απο μορφολογικά χαρακτηριστικά αναζητώ καποιο είδος γρασιδιού και αυτο με τα λεπιδοειδή φυλλα που φτάνουν στην επιφάνεια του νερου ή και αυτά που επιπλέουν με το ριζικό τους σύστημα στην επιφάνεια(καθ' οτι αρέσουν στα Betta )...Θα γράψω και εγώ μερικα που έχω βάλει στο μάτι να μου πείτε γνώμες αν θέλετε!!

;) Το αλλό θέμα που με απασχολεί πολύ είναι ο εξοπλισμός. Θέλω να λειτουργούν όλα ρολόι!

Ποσα Watt? Ποσα L/ω?

τι φιλτρο προτίνετε ? Τι αεραντλια? τι κυκλοφορητή ? τι θερμαντηρα? Τι φως? Τι λάμπες? :D

Πολλά, ε? Το ξέρω και καταλαβαίνω ότι ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω να δημιουργήσω ένα μικρό υδρόβιο παράδεισο :D !

το καλιτερο θα ήταν να βάλεις ένα βιολογικό εξωτερικό φιτρο

Έγινε επεξεργασία - JohnGR
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλωριζικο!!! εχεις παρομοιο ενυδρειο με μενα. λοιπον καταρχας θα βαλεις ενα ωραιο υποστρωμα με αμμο και κορυντορακια (8 περιπου) για να στον κρατανε καθαρο και γιατι εμενα μαρεσουν. αν ομως θες γρασιδι τοτε λογικα θα θες υποστρωμα στοβυθο με λιπασμα οποτε αμμος δεν προτεινεται γιατι μετα απο λιγο αναμιγνιεται με το υποστρωμα. τα φυτα καλο ειναι να μπουν λιγο πιο αργα αυτα που εχουν ριζες μεσα στο υποστρωμα για να εχει στρωσει λιγο ο βυθος(λιγο βεβαια αλλα τι να κανουμε?) φως κοιτα να εισαι γυρω στα 36 βαττ και λιγο πανω με καλυτερη επιλογη 2χ24 ή 2χ15 για να εχεις δυο λαμπες και καλυτερες επιλογες(αν περνει 2 λαμπες το καπακι). φυτα εγω προτεινω για ευκολα κερατοφυλλο, πολυσπερμα, βαλισνερες στο πισω μερος σιγουρα και θα σου πουν και αλλα τα παιδια! η αεραντλια αμα πιασουν και τα φυτα θα χρειαζεται μονο το βραδυ ή και καθολου. για οξυγονωση μπορεις να βαλεις το φιλτρο να κανει αναταραξη στην επιφανεια. φιλτρο αν πας σε εξωτερικο προσεχε τα υλικα να ειναι καλα οπως πχ σιποραξ... ενα θερμοστατη 100βατ θα χρειαστεις λογικα. εγω θα εβαζα νεον και κορυ και δεν ξερω πως τα πανε τα νεον με μονομαχο....

ολα τα παραπανω ειναι δικες μου σκεψεις και σιγουρα να ακολουθησεις αυτο που αρεσει σε σενα. αν εχω πει κατι λαθος ας με διορθωσουν...

καλη αρχη ευχομαι και καλογεμιστο!!!!!

υ.γ. καλο στρωσιμο πρωτα ετσι???

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα εγω εχω στο δικο μου δυο εσωτερικα φιλτρα 350λ/ω . προτεινω αυτο που θα βαλεις να ειναι καπου στα 600-700λ/ω και δε θα χασεις...

εχει καπακι το ενυδρειο? για να ξερουμε τι λαμπες παιρνει...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχει καθόλου καπάκι οπότε πρέπει να κάνω παντένα νομίζω δεν θα βαλώ γιατι σκεφτομε να βαλω κάτι τέτοιο

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=404

αλλά δεν είναι και σιγουρο μπορεί να φτιάξω κ δικό μου καπάκι θα δούμε...

Την αεραντλια πειράζει να την έχω ανοιχτή κ όλη μέρα γιατί μ αρέσουν οι φυσαλίδες που κάνει....

Οπότε ο φωτισμός μάλλον θα γίνεται με clip on φωτιστικο ή γραφείου. τι λάμπες να χρησιμοποιήσω δεν ξέρω δεν τα καταλαβαίνω αυτα τα Τ5 κ Τ8.....

και ναι πολυ καλο στρώσιμο πρώτα...όπως διαβασα και στα αρθρ του aq καλο στρώσιμο = ημιση του παντώς

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια προσφερει οξυγονο με την αναταραξη που κανουν οι μπουρμπουλιθρες της στην επιφανεια κυριως. ομως με αυτο τον τροπο διαφευγει το διοξειδιο απο το νερο του ενυδρειου κατι που τη μερα δεν ειναι και το καλυτερο για τα φυτα... για μενα να βαλεις 2 τ5 αν μπορεις με εναν ανακλαστηρα ακομα καλυτερα για μεγαλυτερη αποδωση, αλλοι μπορει να εχουν καποια αλλη αποψη... οσο για το φυτο ειναι ευκολο ναι...

Link to comment
Share on other sites

Με γεια :D

Αεραντλια εχε τη στη ντουλαπα για ωρα αναγκης (αχρειαστη ναναι)

Το πανω επιπεδο του ενυδρειου το εχεις κλεισει στον μονομαχο

Τωρα θελεις συμβατα ψαρακια με το μονομαχο για τη μεση και το βυθο.

Για να δουμε τι ιδεες θα πεσουν. ;)

Μα ενδιαφερουν ψαρια που ζουν σε μετριο προς μαλακο νερο (gh 4-12) με ουδετερο προς λιγο οξυνο πεχα (6-7.5) που αρεσκονται σε πολυ αργη ροη νερου με μεγαλουτσικη θερμοκρασια 24-29C και μετριο/χαμηλο φωτισμο

Επισης να μην εχουν μεγαλες πλουμιστες ουρες και πτερυγια (πχ γκαπι) και να μην ειναι fin nippers και του μαδανε την ουρα.

Θα ηταν προτιμοτερα τα ειδη απο Ασια Ινδονησια οπως ο μονομαχος

Απο γαριδες προτεινω Amano και απο σαλιγγαρια zebra nerite και Anetnome helena

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μα ενδιαφερουν ψαρια που ζουν σε μετριο προς μαλακο νερο (gh 4-12) με ουδετερο προς λιγο οξυνο πεχα (6-7.5)

Σπύρο θα μου επιτρέψεις να σου κάνω μια διορθωσούλα.

ph 1-6.9 = όξινο

7 = ουδέτερο

7.1 και πάνω αλκαλικό

Η διακίμανση 6-7.5 που έχεις ξεκινάει από όξινο, μετά ουδέτερο και καταλήγει σε αλκαλικό.

;):D

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο θα μου επιτρέψεις να σου κάνω μια διορθωσούλα.

ph 1-6.9 = όξινο

7 = ουδέτερο

7.1 και πάνω αλκαλικό

Η διακίμανση 6-7.5 που έχεις ξεκινάει από όξινο, μετά ουδέτερο και καταλήγει σε αλκαλικό.

;):D

Καλως κανεις τη διευκρινηση και χαιρομαι που μελετας :blush:

Το 6-7.5 ειναι τα ορια του μονομαχου.

Το ουδετερο προς λιγο οξυνο που αναφερω ειναι το ιδανικο. (6.5-7)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ιδανικα μαλλον το εννοει που ειναι περιπου 6,8 αρα οπως λεει ουδετερο προς οξυνο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως κανεις τη διευκρινηση και χαιρομαι που μελετας :thumbup:

Το 6-7.5 ειναι τα ορια του μονομαχου.

Το ουδετερο προς λιγο οξυνο που αναφερω ειναι το ιδανικο. (6.5-7)

Χμ!!! :blush: Έχω ένα ατού ξέρεις. Η δουλειά μου έχει να κάνει κατά πολύ με ph και χημικές αντιδράσεις...

Απλά όπως το έγραψες πριν ( συγνώμη κιόλας) δεν φάνηκε αυτό που ήθελες να πεις. Και για να μαθαίνεις, :P πρώτα γράφεις τι είναι ο μικρότερος αριθμός και μετά ο μεγαλύτερος.

Δηλαδή για το 6.5-7 δεν θα πεις ουδέτερο προς ελαφρά όξινο, αλλά ελαφρά όξινο προς ουδέτερο.

:);)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ααα εισαι τυχερη. Ηρθες στο χομπι ηδη διαβασμενη για τη χημεια του νερου :P

Μακάρι να τα θυμόμουν και όλα. :) Γιατί μετά από τόοοοσα χρόνια και μεγαλώνοντας, ξεχνάς κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...