Jump to content

Βοηθεια επιλογης σε ενα φιλο αν μπορειτε


Recommended Posts

Ενας φιλος μου αγορασε ενα ενυδρειο με κρεμαστο φιλτρο στα 70λτ

θελει να βαλει κιχλιδες

τι επιλογες εχει απο νανο κιχλιδες????? και σε τι αριθμους/????

το ενυδρειο θα εχει μονο λευκη αμμο και μαυρο σχιστολιθο στη μεση για κρυψωνες ... ισως 1-2 φυτα.

εδω το νερο μας εχει ph 7.5-8.5 πανω κατω οποτε φανταζομαι το ευκολο ειναι να παει σε Ταγκανικα ε?

τι νανο κιχλιδες μπορει να βαλει λοιπον??

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΚΙΧΛΙΔΕΣ... ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ :)

ΑΑΑΑΑΑ του ειπα αν βαλει Ταγκανικα οτι θα βαλει και αραγωνιτη... καλα τα λεω?

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου αγορασε ενα ενυδρειο με κρεμαστο φιλτρο στα 70λτ

θελει να βαλει κιχλιδες

τι επιλογες εχει απο νανο κιχλιδες????? και σε τι αριθμους/????

το ενυδρειο θα εχει μονο λευκη αμμο και μαυρο σχιστολιθο στη μεση για κρυψωνες ... ισως 1-2 φυτα.

εδω το νερο μας εχει ph 7.5-8.5 πανω κατω οποτε φανταζομαι το ευκολο ειναι να παει σε Ταγκανικα ε?

τι νανο κιχλιδες μπορει να βαλει λοιπον??

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΚΙΧΛΙΔΕΣ... ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ :)

ΑΑΑΑΑΑ του ειπα αν βαλει Ταγκανικα οτι θα βαλει και αραγωνιτη... καλα τα λεω?

Καλημέρα!

Πάνω κατω καλά τα λες. Από νανοκιχλίδες της λίμνης Ταγκανίκα οι επιλογές είναι αρκετές αλλά καλό είναι να περιοριστεί σε ένα μόνο είδος κοχυλόψαρου τα λεγόμενα shell dwellers τα οποία ζουν και αναπαράγονται στα κοχύλια. Τέτοια είναι τα neolamprologus multifasciatus και neolamprologus brevis τα οποία ζουν σε χαρέμια , οπότε η αναλογία είναι 1 αρσενικός με 3 θυληκές. Σε αυτά τα λίτρα θα πρότεινα να μην ξεκινήσει με περισσότερα και αυτό διότι οι ενδεχόμενες γέννες θα γεμίσουν σύντομα το ενυδρείο.

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή για πετρόψαρο όπως τα julidochromies transcriptus, που πρέπει να μπει μια ομάδα από 4-5 άτομα με σκοπό να ξεχωρίσει ένα ζευγάρι και μετά να απομακρυνθούν τα υπόλοιπα.

Τα φυτά είναι κάτι που δεν θα λείψουν από τα ψάρια αυτά αν δεν υπάρχουν, οπότε καλό είναι να εκμεταλλευτεί κανείς όλο το βυθό για τις πραγματικές ανάγκες των ψαριών. Στην περίπτωση των κοχυλόψαρων λοιπόν θα πρότεινα να μην μπει πολύ πέτρα, ίσως 1-2 πίσω από τις οποίες μπορέι να προστατευτεί μια valisneria . Το Ph πρέπει να διατηρείται σταθερά πάνω από 7.8, αλλά καλύτερα σε τιμές κοντά στο 8.4 Ναι ο αραγωνίτης βοηθά, όπως και η ασβεστολιθική άμμος, η οποία καλό είναι να μην είναι πολύ άσπρη και στρεσσάρει τα ψάρια από την αντανάκλαση του φωτός.

Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πάνω κατω καλά τα λες. Από νανοκιχλίδες της λίμνης Ταγκανίκα οι επιλογές είναι αρκετές αλλά καλό είναι να περιοριστεί σε ένα μόνο είδος κοχυλόψαρου τα λεγόμενα shell dwellers τα οποία ζουν και αναπαράγονται στα κοχύλια. Τέτοια είναι τα neolamprologus multifasciatus και neolamprologus brevis τα οποία ζουν σε χαρέμια , οπότε η αναλογία είναι 1 αρσενικός με 3 θυληκές. Σε αυτά τα λίτρα θα πρότεινα να μην ξεκινήσει με περισσότερα και αυτό διότι οι ενδεχόμενες γέννες θα γεμίσουν σύντομα το ενυδρείο.

Αυτη μου φαινεται ποιο ευκολη επιλογη λιγες πετρες και "κογχυλοκρυψωνες" :)

οποτε θα δω τωρα πως διαχωριζεται το φυλο ωστε μην γινει καμια πατατα 2 αρσενικων.

Το να παρουμε 4-6 ατομα και να διαλξουμε ζευγαρι δεν μου κανει για την ωρα οποτε παμε μαλλον στην πρωτη επιλογη

Υ.Γ Σημερα βαλαμε την αμμο με αραγωνητη και το βαλαμε ναι τρεχει. αναμενουμε να καθαρισει το νερο...

ΕΡΩΤΗΣΗ τα κογχυλια απο μαγαζια που τα πουλανε σαν διακοσμητικα κανουν για το ενυδρειο? η μπααα?

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

Αν θέλεις δώσε μας τις διαστάσεις του ενυδρείου!

Το ενυδρειο --- > Ο

χαχαχαχαχα

θα το μετρισω αυριο

θελουμε διαμετρο φανταζομαι για να βρουμε τον ογκο ε? :P

αυτος μου ειπε γυρω στα 80λτ

Link to comment
Share on other sites

παντως υπολογιζω πανω κατω τη διαμετρο 70cm

αρα ακτινα 35 cm

:) Στρογγυλό είναι το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

;) Στρογγυλό είναι το ενυδρείο?

ΝΑΙΙΙΙΙΙ :)

μια πολυ μεγαλη γυαλα με ολλα να αξεσουαρ ενος κανονικου τετραγωνου ενυδρειου χαχαχαχαχαχα

θα δω πως θα το κανω να ανεβασω φωτο :P

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙ :)

μια πολυ μεγαλη γυαλα με ολλα να αξεσουαρ ενος κανονικου τετραγωνου ενυδρειου χαχαχαχαχαχα

θα δω πως θα το κανω να ανεβασω φωτο :P

άρα Μετράς ακτίνα =ρ και ο Όγκος υπολογίζεται ως V= π * ρ^2 * ύψος

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακαλυψαμε ενα σοβαρο μειονεκτημα που εχουν τα σφαιρικα ενυδρεια...

ενα ψαρι των 3 εκατοστων οταν δεν ειναι κοντα στο τζαμι αλλα απεχει απο αυτο απο 4-5cm και περα

τοτε το ψαρι φαινεται τεραστιο (8-10 cm)!!!!!!!

εκει ισως την πατησαμε

αλλα εχει και ενα καλο... βλεπεις 3 εκατοστα ψαρακια απο αποσταση πολυ μεγαλυτερη χαχαχαχαχαχα

:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακαλυψαμε ενα σοβαρο μειονεκτημα που εχουν τα σφαιρικα ενυδρεια...

ενα ψαρι των 3 εκατοστων οταν δεν ειναι κοντα στο τζαμι αλλα απεχει απο αυτο απο 4-5cm και περα

τοτε το ψαρι φαινεται τεραστιο (8-10 cm)!!!!!!!

εκει ισως την πατησαμε

αλλα εχει και ενα καλο... βλεπεις 3 εκατοστα ψαρακια απο αποσταση πολυ μεγαλυτερη χαχαχαχαχαχα

:)

Καλοοοοο :P;)

Link to comment
Share on other sites

το στρογγυλο ενυδρειο γενικα δεν ειναι οτι το καλυτερο γιατι τα ψαρια αποπροσανατολιζοντια και στρεσαρονται. γι'αυτο καλο θα ηταν να μη βαλεις τα διακοσμητικα (πετρες, κοχυλια) μονο στο κεντρο αλλα να δημιουργησεις "γωνιες".

Τα neolamprologus multifasciatus ως οι μικροτερες κιχλιδες μπορουν να μπουν σε αυτα τα λιτρα, αν περιοριστεις σε 1 χαρεμακι (3 θηλ. + 1 αρσ.) αλλα θέλουν αρκετα κοχύλια

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια απορρια... αλλη... η διαθλαση λειτουργει αναποδα απο μεσα απο το ενυδρειο?

δλδ αν εγω τα βλεπω τεραστια .... αυτα μηπως με βλεπουν μικροσκοπικο και οσο με πλησιαζουν να μεγαλωνω? χαχαχαχα :)

Υ.Γ υπαρχει ηδη η σκεψη να μπουν σε αλλο ενυδρειο... ολλη μερα κρυβονται οποτε ισως οντως να μην την παλευουν εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...