Jump to content

ερωτηση για υπερχειλιση


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους,

Λοιπον, σε πολύ λιγες ημέρες, μπαινει σε φαση κατασκευής η κατασκευη ενος extra sump κα ενός refugium ή cryptic zone.

Το προβλημα μου ειναι το εξης.

Μεχρις στιγμης το ενυδρειο μου εχει ενα sump 200lt, το οποιο θα εξακολουθει να λειτουργει.

Αυτο που θα γινει ειναι να περαστουν οι σωληνωσεις απο μια τρυπα που καταληγει στο μπαλκονι και να καταληξουν στην γαλβανιζε ντουλάπα.

Εδω εχω ενα σοβαροτατο ερώτημα.

Σαν υψομετρο θα ειναι πιο ψηλα το εξωτερικο sump που θα ειναι στην ντουλάπα(περιπου 30cm).

Aπο εκει θα ξεκιναει η εξωτερικη υπερχειλιση της Tunze και με σωληνα θα καατληγει στο main sump.

To θεμα ειναι οτι η τρυπα στον τοιχο που περνανε οι σωληνώσεις, ειναι περιπου 20cm πιο κατω απο το χειλος του sump, οποτε θα κανει κατι σαν σιφωνι, δηλαδη ο σωληνας θα κατεβαινει και θα ανεβαινει παλι.

Υπάρχει περιπωση να εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Η υπερχειλιση ειναι της Tunze, που σημαινει 1200 lt\h.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δημιουργησει σιγουρα προβλημα.

Η σωληνα πρεπει να εχει κλιση και να ειναι γραμμικη γιατι ο κινδυνος να μπλοκαρει ειναι σε πολυ μεγαλα ποσοστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Bill πρεπει να υψωσεις το δευτερευων σαμπ ωστε να πηγαινει με την βαρητητα στο main σαμπ... και μια ερωτηση , απο το κυριως ενυδρειο θα το στελνεις στο δευτερεων και μετα στο main σαμπ ολο το νερο η μερος αυτου και αν οχι γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Bill πρεπει να υψωσεις το δευτερευων σαμπ ωστε να πηγαινει με την βαρητητα στο main σαμπ... και μια ερωτηση , απο το κυριως ενυδρειο θα το στελνεις στο δευτερεων και μετα στο main σαμπ ολο το νερο η μερος αυτου και αν οχι γιατι?

Αυτο ακριβώς θα κάνω, θα υψωσω το δευτερευον σαμπ.

Τωρα αυτο που λες το σκεφτομαι σοβαρα.

Δηλαδη να κανω κυριως σαμπ το εξωτερικό.

Αλλα παλιι θα πρεπει να κανω χωρισματα και να γινει σαμπ, ενω σε αλλη περιπτωση θα ειναι ενα απλο ενυδρειο.

Και απο την αλλη το εσωτερικό σαμπ, που θελω να κανω refugium, ειναι δυσκολο να γινει γιατι εχει τα χωρισματα

Απλα αυτο που με καιει και αυτος ειναι ο λογος που προχωραω σε αυτο το βήμα, ειναι οτι πλεον με ολα αυτα γινεται πανικος μεσα στο σπιτι και θελω να τα μεταφερω εξω.

Οποτε σιγουρα σκιμμερ, Calcium reactor, υλικα και ολα τα παρελκομενα θα ειναι εξω στο εξωτερικο σαμπ.

Υπαρχουν πάντως σοβαρότατες σκεψεις να γινει εξω το κυρίως σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο με τρωει κ εμενα η σκεψη να φτιαξω αλλο ενα σαμπ εξω .... ο λογος απλος..... σκιμμερ ,θερμοστατες ,ψυκτικο,ρηακτορες ,ΕΞΩ! κυριως λογω πολλων αντλιων αρα θορυβος ,ψυκτικο, που βγαζει τρελη ζεστη αλλα και πολλα καλωδια ελλειψη χωρου και μπλα μπλα στο επιλπο .... επισης αλλος ενας λογως ειναι μεγαλυτερη ευχρηστια, καινουργιο σκιμμερ που σκεφτομαι να αγορασω και που στα περισσοτερα που εχω τσεκαρει εχουν max water level 25 ποντους νερου..και στο ηδη υπαρχων σαμπ δεν παιζει...

Ετσι αν ηταν να κανω αυτην την δουλέια το νερο του ενυδρειου θα περναγε απο την υπεχυλιση ΟΛΟ απο το εξωτερικο σαμπ το οποιο θα εχει τα παντα δηλ σκιμμερ,θερμοστατες,αντλια ψυκτικου,θεση για ριακτορα και μετα με αλλη υπεχυλιση θα πηγαινει στο δευτερο σαμπ (αυτο δλδ κατω απο το ενυδρειο μου)που θα το μετετρεπα ολο σε refugium και την αντλια επιστροφης... το εξωτερικο σαμπ θα το εβαζα σε μια ντουλαπα απο κοντρα πλακε (κατι σαν του AmoreAlex ) που ειχε φτιαξει παλια και θα εβαζα και στην ντουλαπα και μια μονωση ωστε να μην κρυωνει ο χωρος στις κρυες μερες του χειμωνα, ετσι το χω μελετηση αλλα ακομα δεν εχω μαζεψει τα απαιτουμενα χρηματα και ετσι το εργο θα αργηση λιγο.... :)

αν ημουν στην θεση σου λοιπον θα τα σκεφτομουν ολα αυτα και θα προχωρουσα να κανω κατι τετοιο....(αν ειχα στην διαθεση μου και τα αναλογα χρηματα) :P

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θέμα που με απασχολεί, ειναι αυτό της υπερχείλισης και της επιστροφής του νερού στο ενυδρείο.

Μεχρις στιγμής, το νερο επιστρεφει στο ενυδρείο απο μια EHEIM 5000 που στέλνει 5000lt/h απο το sump.

Και το νερό ερχεται στο sump, απο μια εσωτερική σωλήνα μεσω τρλυπας στο ενυδρειο.

Οποτε μιλάμε για 5000lt/h κυκλοφορία νερού απο το ενυδρείο στο sump :)

Σε περίπτωση που γινει αυτο που λέμε, δηλαδή να γίνει main sump το εξωτερικό (αυτό που θα είναι μεσα στην ντουλάπα), τότε θα μιλάμε για εξωτερική υπερχείλιση, η οποία με το ζόρι και οριακά μπορεί να φτάσει στα 1500lt/h. Aρα είμαστε τουλάχιστον 3 φορές κάτω απο άποψη κυκλοφορίας :P

Αυτό είναι κάτι που θέλει μεγαλη σκέψη και είναι και ένας απο τους βασικους λόγους που με βαζουν σε σκέψεις.

Κάτι άλλο που σκεφτομαι ειναι το οτι αν εχουμε και τα δυο sump συνδεδεμένα σε σειρά, σαν συγκοινωνούντα δοχεία, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή βλάβης κάποια αντλίας, τότε τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά

με μια υπερχείλιση tunze πας να δουλέψεις 900 λίτρα ενυδρείο ?

έχει όριο στο νερό που μπορεί να διαχειριστεί και μάλλον δεν επαρκεί για τις ανάγκες σου

η compact αντλίες έχουν ρυθμιστήρα ροής

αν όπως λες τα δυο sump λειτουργούν σαν συγκοινωνούντα δοχεία σε περίπτωσή διακοπής θα συμπεριφερθούν σαν να ήταν ένα , θα μοιραστούν εξ ίσου το νερό που θα <περισσέψει> από το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

φιλε giannispass και το δικο μου ενυδρειο μια υπερχυλιση εχει εσωτερικη με πυργο , δεν καταλαβα που μπερδευτικες.... η υπερχυληση της tunze που λες δεν σου χρειαζεται (εξαλου ειναι πολυ μικρη ) αυτο που σου λεω ειναι απλο, ο σωληνας που καταληγη στο σαμπ σου τωρα αντι να πηγαινει σ αυτο, το στελνεις στο εξωτερικο που εχεις βαλει και τον εξοπλισμο σου , με τα χωρισματα ,σκιμμερ ,κτλπ και απο εκει με τρυπα παλι στο πλαη (τοσο μεγαλη οσο σου χρειαζεται) για να σου στελνει το νερο στο επομενο σαμπ που θα το χρεισημοποιεις σαν refugium συν την αντλια επιστροφης και το στελνει πισω στο ενυδρειο σου.... απλο?

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την τρύπα στο πλάι δεν το ειχα σκεφτεί... :)

Ενταξει την τρυπα την κανει ο τζαμας που θα κοψει τα τζαμια.

Το pvc ή το plexiglass πως θα το κολλήσω στο τζαμι, ωστε να λειτουργεί σαν υπερχίλιση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...